Hristu Șapera: „Sper ca toate echipele să aibă parte de același arbitraj, atât acasă, cât și în deplasare, și în situații similare de joc”


Piteștiul a pierdut acasă cu liderul, iar acum se deplasează în fieful ocupantei locului secund

BCM U FC Argeș Pitești are parte de un început de an infernal cu dueluri în fața primelor două clasate din Liga Națională de Baschet Masculin, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca și BC SCM Timișoara. Dacă primul meci în fața Clujului a fost cedat pe teren propriu la un singur punct diferență, scor final 81-82, piteștenii speră să obțină o victorie în fieful timișorenilor, o echipă extrem de redutabilă în propria sală. 

Prezent la conferința de presă de după eșecul cu campioana en-titre, antrenorul Piteștiului, Hristu Șapera, a vorbit despre duleul de pe parchet cu trupa lui Silvășan, analizând cele mai importante detalii ale confruntării. Formația argeșeană a stat la timona jocului în cea mai mare parte a meciului, însă pe final i-au lăsat pe adversari să se apropie foarte mult, iar Clujul prin experiența și valoarea sa a profitat imediat de acest aspect. 

„A fost un meci dificil împotriva unei echipe foarte bune. Am jucat bine o mare parte din meci și cu mai multă atenție sau inspirație altfel am fi discutat acum. Pe de altă parte, a fost un meci în care am dat 100% și chiar mai mult. Trebuie ținut cont de faptul că Matti Nuutinen a jucat, practic, într-un singur picior, Aco Kostoski are o problemă mai veche și nici el nu este complet refăcut, iar Vlad Corpodean a fost toată ziua conectat la perfuzii și nu a putut juca. A fost un duel în care noi am jucat într-o rotație scurtă și s-a văzut mai ales pe final când ne-a lipsit prospețimea și luciditatea.

Am arătat un spirit de luptă și o atitudine bună. Am executat de mute ori foarte bine și acest lucru s-a văzut pe tabelă. Trebuie să ne câștigăm încredere din faptul că am prestart un baschet bun în majoritatea timpului. Evident, au fost situații pe care nu le-am gestionat bine, mai ales pe final unde orice decizie și acțiune contează, dar și în sfertul trei când le-am permis celor de la Cluj să reintre în meci. Până la urmă vorbim de un meci terminat la un punct diferență, cu multe momente importante în care noi am dominat o bună parte. În pofida înfrângerii, acesta este un semn bun.  

Este cu atât mai dureros pentru noi pentru că am luptat în efectiv restrâns și am depus foarte multă energie, atât fizică, cât și mentală. Trebuie să mergem mai departe indiferent ce se întâmplă. Ne pare cu atât mai rău pentru că am avut un public minunat și ne-am dorit enorm să le facem cadou o victorie cu Clujul. Le mulțumesc pentru sprijinul necondiționat pe care ni-l acordă.

Sincer, cred că ne chinuim în acest moment din punct de vedere al efectivului și al lotului, mai ales din cauza accidentărilor”, a subliniat tehnicianul, conform site-ului oficial al clubului din Trivale. 

Finalul meciului de la Pitești a fost unul incendiar și extrem de dramatic. Cu aproximativ un minut rămas de jucat, gazdele aveau un avantaj de 6 puncte pe tabelă, însă oaspeții au reușit să reîntoarcă partida și să câștige în final la un punct diferență. Echipa din Pitești și suporterii acesteia au acuzat deciziile de arbitraj, în special din ultimele secunde ale jocului, însă Hristu Șapera nu a dorit să comenteze pe marginea acestui subiect. 

„Eu nu vreau să comentez arbitrajul, nu este treaba mea. Aș putea spune că au fost multe faze controversate, nu doar ultima, dar nu vreau sa comentez. Pot comenta cei care sunt în măsură să o facă, cei de la club, cei din Federație. Treaba noastră ca echipă, ca antrenori și jucători, este să ne concentrăm pe ceea ce avem de făcut. Ceea ce îmi doresc eu este ca aceeași unitate de măsură să fie folosită pentru ambele echipe pentru că la un meci atât de echilibrat balanța se înclină foarte repede. Sper ca toate echipele să aibă parte de același arbitraj, atât acasă, cât și în deplasare, și în situații similare de joc”, a continuat antrenorul.

Vă invităm pe această cale să urmăriți AICI ultimele 90 de secunde ale partidei de joi seară, respectiv care ar fi greșelile de arbitraj acuzate de piteșteni. 

BCM U FC Argeș Pitești este nevoită să treacă cât mai repede peste eșecul suferit în fața celor de la Cluj-Napoca, având în vedere că urmează un nou meci foarte greu, la Timișoara. Hristu Șapera a vorbit de asemenea și despre acest duel pe care elevii săi îl vor disputa în Banat. 

„Știm că ne așteaptă un meci dificil la Timișoara, dar întotdeauna ne dorim să câștigăm. Nu avem de ce să ne fie frică de niciun adversar din ligă, chiar dacă în sala de la Timișoara se câștigă foarte greu. Trebuie să ne recuperăm din punct de vedere fizic atât cât este posibil în aceste două zile. De asemenea, trebuie să ne recuperăm și din punct de vedere mental pentru că o astfel de înfrângere, la un punct cu campioana României, este greu de digerat. Totuși, dacă vom arăta același spirit de luptă avem șansele noastre bune să ne întoarcem cu o victorie”, a încheiat tehnicianul, citat de sursa citată. 

Meciul dintre BCM SCM Timișoara și BCM U FC Argeș Pitești este programat duminică, 7 ianuarie, în Sala „Constantin Jude” din Timișoara, începând cu ora 18:00, fiind transmis în direct de DigiSport. 

*Foto: scmpitesti.ro



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a antrenorului Hristu Șapera
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Timișoara vs BCM U FC Argeș Pitești

Radu Bărăian / 06 January 2018 / 11:45


Galerie foto


-2 
Si noi cu ce rotatie am jucat? 7 jucatori...
 
06 January 2018 11:58
0 
O declaratie demna de antrenor bun. 
06 January 2018 14:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
Ousmane Barro continuă la Dinamo Știința București
Veteranul senegalez a ajuns la alb-roșii pe parcursul sezonului trecut 
CSM Galați păstrează nucleul campioanei de la U20 masculin
Primele nume anunțate de formația de pe malul Dunării 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10