Ilie Trițoiu acuză arbitrajul: „Nu doar Clujul a câștigat meciul”


Managerul formației BC SCM Timișoara vorbește despre eșecul suferit în fieful campioanei

BC SCM Timișoara digeră greu înfrângerea suferită în ultima etapă a sezonului regulat pe terenul celor de la U-Banca Transilvania, scor 91-93, acuzând arbitrajul care a oficiat acest meci. 

Chiar dacă la un moment dat au avut și un avantaj de 17 puncte, 50-33, timișorenii, prin vocea managerului Ilie Trițoiu, au critici și la adresa brigăzii delegate, dat fiind faptul că meciul a fost pierdut la o singură posesie.  

Trăiesc o senzație de déjà vu: am pierdut cu Clujul la o singură posesie și la ultima aruncare, ca în Cupă. Și atunci, și acum, din punctul meu de vedere, nu doar Clujul a câștigat meciul. Nu punem înfrângerea doar pe seama arbitrajului, pentru că am avut +17, dar când pierzi la o singură posesie te uiți și la aceste amănunte. Suntem foarte supărați”, a subliniat oficialul bănățean, citat de site-ul oficial al clubului. 

În a doua jumătate a sfertului decisiv, la un atac prelungit al Timișoarei, arbitri au dictat o abatere de 24 de secunde, iar antrenorul Tudor Costescu a protestat vehement, primind o greșeală tehnică și una descalificatoare. 

După rezultatul de la Cluj-Napoca, Timișoara riscă să piardă locul 3 în clasament înaintea startului fazei Top 6 din LNBM. 



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs SCM Timișoara

Radu Bărăian / 24 March 2018 / 9:20


Galerie foto


mailman mai baga-i si pe astia in insolventa si apoi la "servit patria" cu tine
7 
Managerul "Deja-vu" de la Timisoara isi foloseste memoria selectiva doar la gasirea unor "explicatii" in favoarea argumentelor sale? Da' daca explicatia reala o fi aceea ca jucatorii timisoreni (deja-vu curat!) iarasi neplatiti cu lunile, se asteapta sa ramana si ei fara salariile restante, datorita managementului fraudulos? Si uite cum se face de o noua infranfere la o posesie! Da'Sefu' are salariul platit la zi...  
24 March 2018 09:55
TitiAcs din păcate
0 
observ o practică tot mai frecventă în țărișoara asta : indiferent de domeniu ( politică, sport, etc ) li se cere părerea " INFRACTORILOR " ( scuze, dar no-name-ul ăsta de la Timișoara parcă a contribuit la paguba de peste 100.000 euro cu verdict definitiv ) ! Unii chiar ajung consilieri guvernamentali... Halal națiune ! 
25 March 2018 12:54
carlos_cj Esti penibil, penibilule!
3 
Sa bati campii in modul asta jegos e singura arma de contraatac a frustratilor! Pana acum eram tentat sa cred ca, poate, Ciulin a tras usor cu noi, cum facea pe vremea Asehotilor. Dar, vazand reluarea pe Digi4, n.am nici cea mai mica indoiala. Iliuta asta se poate sterge pe gura cu hartie igienica! De ce nu spune, mai intai, de faultul in atac cand, in sfertul 4, Barro a fost trantit la pamant de pivotul lor? Apoi, ca si pârțâilă ăsta avea timp sa se uite pe reluari, la tv s-a vazut cat se poate de clar: mingea era in mana pivotului cand s.au aprins becurile rosii, semn ca au trecut cele 24 de sec, in momentul imediat urmator pivotul a aruncat si a fost faultat. Reluarile sunt edificatoare! Nu sunt eu fan Ciulin, dar la faza asta a judecat PERFECT! Iar penibilul asta, daca intai se uita la reluari, mai scotea tampenii pe gura doar daca e prost ca napul, ceea ce n.ar fi exclus! Iar tehnicul la Costescu... cum trebuia procedat cand ala facea turul terenului doar ca sa se ia de Ciulin, care, inca o data spun, a avut perfecta dreptate! Scuzati limbajul, dar m.am saturat de toti frustratii astia care, pentru ca nu pot sa ne bata in teren, ne fac noii asehoti si alte asemenea ineptii, doar ca sa.si justifice ei neputinta. 
24 March 2018 12:47
violaman @carlos_cj
-4 
Prieten, ai dreptate intr-un fel. Faza de care vorbesti este doar una din numaratele erori ale arbitrilor in favoarea voastra. Daca te uiti mai atent la meciuri vei cedea ca in atoate toate partidele, in sferturile 3 si 4 apari erori de rbitraj in favoarea voastra majoritatea si cu aproape toate echipele care pot pune probleme clujului. Si, da! Se poate spune ca sunteti noua asesoft! Tot la fel spuneau si fanii echipei din ploiesti atunci cand altii comentau greselile de arbitraj in meciurile cu ei! 
24 March 2018 18:10
Stefan Cj violaman
0 
Am fost la meci, am stat in randul 4 in tribuna de jos, foarte aproape de teren. Adica toti care am stat acolo si am sarit in sus la unison la decizii eronate de arbitraj suntem NEBUNI? 
25 March 2018 10:04
carlos_cj Serios, violaman?
0 
Mai intai, eu am doar prieteni inteligenti. Asa ca, atunci cand vrei sa demonstrezi ca ati fost furati, vino cu exemple clare. Si la faultul in atac, cand Barro a fost trantit la pamant dar nu s.a dat nimic, tot de partea noastra au fost arbitrii? Acum recunoasteti si voi; da, faza care v.a inflamat a fost corect judecata, dar au fost altele. Zeci in sferturile 3 si 4! Sau sute? Ca n.am inteles exact? Care anume? Nu stim acum sa le spunem, dar au fost! N.au fost, te asigur! In schimb, Timisoara a recuperat cu arbitrii in meciul cu steaua si, doar datorita arbitrilor, ati castigat! Si eu pot spune la fel. Doar au fost zeci de faze, daca nu sute in sferturile 3 si 4 in care arbitrii au tras cu voi. Este ca e penibil ce zic? Acum intelegi cat esti de penibil? Atat de penibil incat esti violet de frustrare, omule. Asa ca, relaxeaza.te, trage aer in piept si, pentru ca nu aveti valoarea noastra mai spune o data: U e noul Asesoft, poate asa iti mai trece din frustrarea care te cuprinde cand te gandesti ca suntem mai buni. 
24 March 2018 18:27
alin67 cei mai buni...
0 
Asa erau si Asehotii, dar si ei mai aveau nevoie cateodata de ajutor.  
24 March 2018 22:05
TitiAcs Alinaș 67 (nu 69)
0 
Dacă tot faci comparații, mergi mai departe și spune la toată țară să se știe, cine e jiță ( aka infractoru ghiță) în piesa asta ? Din păcate la acest meci în afara faurilor ( remember 1 faur = 1 arbitru prost), care au greșit de ambele părți, a mai greșit și Costescu ( cu părere de rău dar cu convingerea că este cel mai BUN antrenor român la ora asta și lotul Timișoarei o dovedește). De ce ? Simplu, cînd ști că ai arbitrii pe ciulin și grigoraș ( ambii cu puternice aversiuni față de Cluj ), cînd vezi că se fluiereă la compensație, cînd Clujul ia Tehnic la bancă ( cu ceva acoperire, dar cîte faze nu sunt într-un meci cu băncile sărind în aer), cînd ai avans un punct, încerci să te abții ( chiar dacă colegii te îndeamnă să protestezi ). De fapt Costescu nu a observat că se fluierase 24 sec, apoi că Tehnicul s-a dat băncii ( a crezut că l-a luat el nezicînd nimic, era chiar cu spatele la ciulin), după care îndemnat de staff s-a dus să protesteze la marinescu-vodcă. Grigoraș l-a calmat după care a aruncat un gen "ti fac io pi tini "! Iar încrezutului ciulin atît iî trebuie ca să schimbe tabăra ! Era să uit, dar există înregistrarea meciului, cum a fost cu cele 3 faulturi ( împotriva lui U) în 14 secunde la începutul sfertului 4 ? Atunci a fost bun ciulinul ,nu-i așa ? Totuși pentru hatteri Clujului , găsiți ceva mai vesel decît comparația cu asehoții fiți mai creativi, că altfel sună a frustrare. 
25 March 2018 12:44
alin67 Domnule Titi
1 
Esti nesimtit. Nu ma cunosti, asa ca te rog sa te abtii. Eu nu am atacat pe nimeni. Am exprimat un punct de vedere. Nu ma intereseaza "meciul" vostru actual cu restul tarii,si nici cel trecut cu Ploiestiul. Asesoftul era cea mai buna echipa, dar era si cea mai ajutata. Asta este si parerea suporterilor celorlaltor echipe despre echipa voastra. Scriu "echipa voastra" si nu "voi", pentru ca aici discutam despre echipe nu despre suporterii vreuneia dintre ele. Credeti ca daca va uniti si "sariti la gatul" tuturor celor care nu se aliaza in a ridica osanale "multiplei" campioane, aveti si dreptate. Inchei asa cum am inceput: esti nesimtit.
P.S. Spor la minusuri.  
25 March 2018 14:43
-2 
Intrebare. De cand esti reprezentantul "suporterilor celorlaltor echipe"? Ar fi interesant de stiut cu ce echipa simpatizezi. Lasi impresia ca esti obiectiv dar frustrarile sunt mai puternice. Daca era Sibiu, Oradea, Steaua, Timisoara sau Pitesti in locul nostru cum era? Tot asa! Numai bine! 
25 March 2018 16:07
alin67 Domnule Stefan
1 
Rspunsuri: a)Nu sunt reprezentantul nimanui,nu simpatizez cu niciuna dintre echipele din LNBM si nici nu vreau sa las vreo impresie;imi scriu doar parerile. b)Intr-un comentariu anterior am scris despre un clasament al echipelor favorizate de arbitri, in opinia mea: 1.Cluj, 2.Oradea, 3.Steaua, 4.Sibiu - cu mentiunea ca la meciurile dintre acestea conteaza si cine este gazda. Bineinteles, nu trebuie sa fie nimeni de acord cu aceasta opinie, dar nici nu mi-o poate schimba nimeni, chiar daca educatia primita si/sau inteligenta ii ofera "armele" necesare pentru a ma jigni. In alta ordine de idei, ma intreb daca exista vreun "club" unde se foloseste cu obstinatie cuvantul "frustrare"? Aproape fiecare comentariu al mai multor useri contine o exprimare de forma: "ai alta parere decat mine, esti frustrat".  
25 March 2018 18:05
violaman carlos_cj
-1 
Omule! Prieten nu te mai pot numi atata timp cat ma faci penibil si frustrat! Clujul are echipa mult mai buna ca Timisoara dar pentru asta ar trebui sa arate pe teren, prin jocul prestat, valoarea lor. Nu am spus ca Timisoara este mai buna, pentru ca m-as minti! Am spus doar ca ati ajuns sa castigati meciurile cu echipele bune in ultimele 2 sferturi. Vezi meciurile cu Pitesti si cu Oradea. Acuzi ca arbitrii au tinut cu Timisoara la meciul cu Steaua? Pai care ar fi motivul? Cumva ca sa nu ajunga Steaua prea aproape ca sa va puna probleme in Turneul de 6 sau in Playoff??? La fel in meciul Timisoarei cu Oradea??? Mai TRAGE AER IN PIEPT SI MAI GANDESTE-TE inainte de a pune botul la orice! 
25 March 2018 10:55
Stefan Cj Domnule Alin
1 
Banuiesc ca ai avut o echipa cu care simpatizai. Altfel nu gasesc rostul si timpul pierdut scriind pe aici. Cu totii avem frustrari. Mie nu mi-e jena sa recunosc. Sigur, uneori cei mai multi dintre noi, din cauza adrenalinei nu putem fi obiectivi. De aceea prefer sa nu scriu la "cald". Personal as prefera ca BT sa se retraga din postura de sponsor al federatiei. Atunci poate am discuta altfel. 
25 March 2018 19:49
0 
Ai dreptate. 
25 March 2018 22:25
studentU imi pare rau
0 
sa vad atatea invective de la si intre persoane care par civilizate si cu capul pe umeri.
Voi nu observati cine a iesit la atac de la TM? agariciul asta. Costescu n-a spus nimic de arbitraj. In presiunea meciului a gresit si probabil ca a inteles greseala.
La urma urmei oricine poate crede orice si isi poate exprima parerile. Eu cred ca avem un campionat cat de cat curat, poate cu 5-10% dat de arbitrii echipelor gazda dar cu greseli egal distribuite.
Alin67 zicea ca sunt avantajate cluj, oradea, steaua si sb? Serios? primele 4 in clasament ti se par cele mai avantajate? Cam mare coincidenta.
Eu raman la convingerea ca se joaca pe teren si mi-as dori doar abitrii mai buni, care sa nu mai arbitreze emotional si in compensatie. Dar atata timp cat avem un Grigoras inca in activitate, care raspunde la provocarile publicului, deci va dati seama ce stofa de arbitru are, ce lipsa de self-control, atata timp cat avem un Ciulin, bun arbitru de altfel dar prea orgolios ca sa fie intotdeauna obiectiv si atata timp cat astia doi sunt printre cei mai bine cotati, momentul cu arbitraj mai bun mai trebuie sa astepte.  
26 March 2018 11:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37
0 
S-a vazut clar ca in primele 3 sferturi apararea a fost varza, nu s-a depus un efort prea mare. La fel a facut si Clujul ieri.

Cand ai un adversar mai accesibil, nu are rost sa-ti rupi oasele ca sa-i bati la 30 de puncte. Diferenta de scor in playoff nu are nicio importanta, conteaza mai mult sa-ti dozezi energia pentru urmatorul meci si sa fii proaspat. 
click pt. Articol 25 April 2019 21:35