Imnul național se intonează la competițiile oficiale la nivel național doar la finală sau la turneul final


Art. 10 din Legea nr. 75/1994 a fost completat de o inițiativă legislativă promulgată deja de președintele Kluas Iohannis

Imnul național al României se intonează şi pe stadioane şi la alte baze sportive, cu ocazia desfăşurării competiţiilor sportive oficiale de nivel naţional doar la finala unei competiţii sau, după caz, la turneul final, pentru toate categoriile de vârstă”, prevede iniţiativa legislativă care completează art. 10 din Legea nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice..

Președintele Klaus Johannis a promulgat vineri, 28 aprilie, legea care prevede că imnul național va fi intonat doar la finalele sau la turneele finale ale competițiilor  sportive oficial la nivel național, pentru toate categoriile de vârstă.

Prima formația din Liga Națională de Baschet Masculin care s-a conformat acestei legi a fost U BT Cluj-Napoca. Înaintea primul meci din semifinale cu CSM CSU Oradea imnul național nu a mai răsunat în Sala Sporturilor „Horia Demian”.

În baschetul românesc, atât LNBM cât și LNBF a devenit o tradiție ca înaintea meciurilor, indiferent de faza competiției , să fie intonat imnul național al României.

foto: CSU Sibiu (facebook)



Bogdan Isailă / 03 May 2017 / 16:00


Galerie foto


mid53 Pacat
2 
Cred ca era mai bine cind se intona imnul Romaniei, dadea o nota de sobrietate si emotie. Greu de inteles aceasta hotarire?!?! 
03 May 2017 16:38
yrymeister Prostii
2 
La Pitesti va rasuna in continuare. Sa vedem ce sanctiuni vor lua impotriva noastra...Eu unul caut o sa caut solutii sa il dau pe domnul presedinte in judecata pt ingradirea dreptului de a asculta imnul in cadrul competitiilor sportive 
03 May 2017 17:00
stef Corecție
0 
Parlamentul a modificat Legea nr. 75/1994. Președintele o promulgă la cererea acestuia. 
03 May 2017 17:31
gratian cormos imnul se poate pune in continuare
4 
legea cea noua spune ca intonarea este obligatorie la finala sau turneele finale, dar nu spune ca e interzis sa il pui inainte de meci. poti sa il pui si de 3 ori la rand si sa il mai pui si in time-outuri, nu e ilegal. si se mai poate pune si la sfarsitul meciului de 3 ori
 
03 May 2017 17:05
stef Imnul de Stat
0 
Legea nr 75/1994:

Art. 10. – Imnul naţional al României se intonează:

a) la festivităţile şi ceremoniile oficiale naţionale, precum şi la ceremoniile oficiale cu caracter internaţional;b) la deschiderea şi închiderea emisiunilor staţiilor „Radio România” şi „Televiziunea Română”, în interpretare vocală;c) cu prilejul vizitelor întreprinse în România de şefi de stat şi de guvern;d) în cadrul ceremoniilor militare, conform regulamentelor militare;e) pe stadioane şi alte baze sportive, cu ocazia desfăşurării competiţiilor sportive oficiale internaţionale în care este reprezentată România;f) la deschiderea fiecărei sesiuni a Camerelor Parlamentului;g) la începutul programului zilnic în şcolile primare şi gimnaziale.

Art. 11. – Imnul naţional al României poate fi intonat şi la alte manifestări organizate în unităţi de învăţământ sau alte instituţii de cultură.

Acestea sunt obligatorii. Asta nu înseamnă că doar în acele momente se poate intona. Sper că joi la Cluj se va intona din nou Imnul de Stat. 
03 May 2017 17:27
ovidiu89 De ce nu?
0 
O sa ascultam imnul secuimii ca ala merge si se poate😂😂 
03 May 2017 18:54
raz Imnul
2 
L-am cantat, inainte de meci. Si ar fi faina o chestie nescrisa ca la fiecare meci sa il cante suporterii. 
03 May 2017 21:51
0 
Ecuatia e simpla. Legea mentioneaza momentele in care intonarea imnului este obligatorie. Legea nu aduce nici o interdictie in privinta intonarii imnului, specifica doar momentele in care intonarea acestuia este obligatorie.

Asadar, nu este interzisa intonarea imnului national in nici o situatie. 
04 May 2017 10:07
dane imn
0 
Dl.presedinte al FRB va rugam frumos a ADUCE MULTUMIRI tovarasei ELISABETA LIPA pantru aceasta Lege (aceasta tovarase s-a zbatut de pe vremea cand era MINISTRU AL SPORTULUI.
Va multumim din inima tovarase ..... 
04 May 2017 15:44
Oldtimer Doamnee !!.. ce natie suntem...
1 
Legea nr. 91/2017 :
La articolul 10 din Legea nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 237 din 26 august 1994, după litera e) se introduce o nouă literă, litera e1), cu următorul cuprins:
e1) pe stadioane și alte baze sportive, cu ocazia desfășurării competițiilor sportive oficiale de nivel național DOAR (=numai) la finala unei competiții sau, după caz, la turneul final, pentru toate categoriile de vârstă;".
Atentie, va rog !!
Juridic vorbind, intonarea imnului pe stadioane si/in alte baze sportive (sali inclusiv) in alte ocazii decat finalele de competitii reprezinta o contraventie. Deci nu va puneti sa intonati imnul, chiar daca sunteti 2000 de contravenienti, pentru ca sunt cel putin 2 urmari posibile, cu efect imediat:
1) Jandarmeria si /sau Politia care asista la partida, sunt obligate, prin statutul lor, sa constate incalcarea Legii si sa ia masuri, cea mai la indemana fiind suspendarea manifestarii si evacuarea publicului, pentru a nu facilita continuarea/repetarea contraventiei.
2)Responsabilii de organizarea partidei (clubul "gazda" cel putin) vor fi amendati contraventional cu sume intre 2500 - 5000 lei
De asemenea, savarsirea in mod repetat a unei contraventii constituie infractiune si se pedepseste conform Legii penale cu amenda sau inchisoare.

Unde Dumnezeu erau stimabili nostrii parlamentari cand PARLAMENTUL a adoptat Legea 91/2017?
90 % dintre ei ne-au impuiat urechile, canalele mass-media, cutiile postale etc cu versiunea mai mult sau mai putin adaptata & personalizata a discursului onorabilului si stimabilului Nae Catavencu din actul 3, scena 5, replica 2/Catavencu in piesa "O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale (puteti viziona aici: https://www.youtube.com/watch?v=V_ieF7G-WJI)
Oare dl. presedinte al Romaniei a uzat de prevederile aliniatului 2 al Art. 77 din Constitutia Romaniei inainte de a promulga aceasta lege ?

Oricum, raul e facut. Putem noi incerca sa-l indreptam in baza prevederilor Art. 74, aliniat 1) din Constitutia Romaniei, strangand minim 1000 de semnaturi "pro intonare imn la orice meci" in fiecare sala unde se disputa meciuri LNBM, din judetele care au / au avut echipa in LNBM sezonul 2016-2017 si apoi sa ne tinem ca raia de om de "epigonii" locali ai lui Catavencu ca sa sustina si sa duca la bun sfarsit initiativa cetateneasca.

Faptul ca aceasta lege a intrat in vigoare la scurt timp dupa incidentele din cadrul finalei LNBF este doar o simpla coincidenta (unii ar zice ca e un efect al "priceperii" noastre, ca natie, de a ne "gestiona" Kharma)




 
04 May 2017 16:02
KBSC2430 oldtimer
0 
Poate ca e o simpla coincidenta dar in acelasi timp tin minte după primul scandal de anul trecut de la Sepsi cand Dragan a decis ca jucătoarele noastre sa isi continue încălzirea, doamna Elisabeta Lipă a luat exact aceasta decizie de a nu se mai intona imnul României asa ca nu stiu ce sa zic. Oricum trist moment... 
04 May 2017 16:27
Oldtimer d-na Lipă a ”lopătat” ideea dar Parlamenutul ne-a aLipuit cu legea...
1 
Daca aveau un pic de interes si imaginatie pozitiv-salutara, putea alde sefimea din FRB sa aplaneze totul si sa vina cu o solutie care sa fi impacat pe toata lumea.
Eu as fi propus urmatorul compromis:
Se umple sala, chemam echipele pe teren. Se intoneaza Imnul de Stat. Echipele isi fac incalzirea in timpul alocat. Arbitrul central aliniaza echipele de start la centru. Observatorul federal cere Time-out. Fanii ACS SEPSI SIC intoneaza imnul local. Se fluiera debutul partidei. Alde Dragan nu prea mai avea ce sa faca. Daca retragea echipa pica la forfait.
Eu zic ca ar fi fost o solutie eleganta.

 
04 May 2017 17:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Martin Zeno, MVP-ul etapei a VIIa din Top 6
Americanul a fost cel mai bun jucător în partida câștigată de Oradea la Pitești 
LNBM Top 6, etapa a VIII-a: Program și televizări
Meciul dintre U-BT Cluj și BCM U Pitești nu va fi transmis 
Tayloe Taylor a reușit performanța stagiunii în înfrângerea clară cu SCM U Craiova
Americanul a depășit performanța reușită de fostul său coechipier, Andrija Bojic 
Double-double și cea mai bună evoluție în Top 6 pentru Chris Cooper
Prestația pivotului nu a fost suficientă pentru ca BC CSU Sibiu să plece neînvinsă de la București 
Florin Nini: „Aceste meciuri nu au intensitatea celor de 1-6. Noi trebuie să ne reglăm relațiile de joc”
Antrenorul lui Phoenix Galați a vorbit și despre latura financiară și o colaborare cu viitorul CSM 
Dan Ionescu: „Phoenix a dovedit încă o dată că este o echipă mai bună decât noi”
Timba Timișoara a suferit a 4-a înfrângere cu gălățenii în acest sezon 
Hristu Șapera: „Nu am făcut tranziția defensivă, nu aveam voie să nu ne repliem”
După această conferință, Șapera a fost demis de conducerea piteștenilor 
Succes clar pentru Phoenix Galați pe terenul Timbei
Gălățenii au avut un ecart maxim de 26 de puncte la Timișoara 
Cristian Achim: „Am văzut foarte multe în baschet, dar așa ceva nu am mai întâlnit”
Antrenorul orădenilor a vorbit și despre decizia de a se apăra în zonă: „Trebuia să încerc orice” 
CSM CSU Oradea câștigă un thriller cu BCM U Pitești
Orădenii s-au impus în overtime după ce au fost conduși la 20 de puncte în sfertul 4 
studentU da care i
0 
mai de baza pe pozitia lui, Virjile? Am zis eu ca e nemaipomenit de bun sau ca e peste Dykes? (btw, pe aparare chiare peste dykes 😉). Doar am zis ca din ce avem acum, anul asta, e jucator care iti poate face meciuri f bune, alaturi de alti 3 sau 4. Restul de 7-8, mai putin. Arata mi unde gresesc. 
click pt. Articol 20 April 2018 02:27
ydesh_apu Top antrenori
0 
Provocare: Alcatuiti un clasament al celor mai competenti anternori romani. Sa zicem primii. 3 (oare exista mai multi :))) ? ). 1 Costescu 2 Achim 3 Sapera 
click pt. Articol 19 April 2018 22:52
Virjil Kromah
0 
Studentule, daca asta îi piesa de baza eu sant viitorul papă de la roma,cand pierde 20 de mingi pe meci e de baza pt adversari,ieri de exemplu în ultimele minute ă aruncat ca o vită de la peste 8 m cand mai aveam 14 secunde de atac și scorul era egal..mai urmeaza sa ne lămurești ca e peste dykes... 
click pt. Articol 19 April 2018 21:27
0 
Cu siguranta cel mai bun recuperator din campionat si un aparator desavarsit. Pacat ca nu are procentaje mai bune la aruncari... chiar si asa e greu de crezut ca va ramane sezonul viitor la noi. 
click pt. Articol 19 April 2018 19:08
DonJuan Chris
0 
Un jucător disciplinat, serios, muncitor și ascultător. Își merită cu prisosință salariul la CSU. Cred că orice antrenor și-ar dori sa lucreze cu un astfel de jucător. 
click pt. Articol 19 April 2018 18:27
0 
ramane de confirmat teoria prezentata. Adica sa mai prinda meciuri din astea oamenii de pe banca.  
click pt. Articol 19 April 2018 13:33
mailman mai sunt trei...
0 
Am "cerut" echipei o victorie la o posesie la Pitesti si ne-ati oferit in bonus prelungiri! Ati exersat scheme si ati "consumat" statistica negativa la ratari (exceptie liberele!), acuma urmeaza "ultimele trei"... Astea trei ne trebuie toate! Asa ca sa le luam pe rand si sambata sa dam prima bataie pe teren propriu celor din Sibiu, fara sa exageram iarasi cu "suta" ca la Oradea... Calm, avem timp, incercam scheme in continuare, vedem daca e bun Nicolic si profitam de faptul ca echipa din Sibiu e in deruta. Nu fortam ca sa nu riscam accidentari. Barfta Vrajitorule! 
click pt. Articol 19 April 2018 11:37
studentU te mai putem trimite o data
0 
Kromah e un jucator way about average pt campionatul nostru si una dintre piesele de baza sezonul asta la U. Nu poti dupa un meci slab sa caracterizezi un jucator, asa cum nu poti sa o faci nici dupa cel mai bun meci al lui.
Overall, cred ca pe parcursul sezonului (inclusiv a campaniei Europene) Kromah mai mult a ajutat decat a tras echipa in jos. Sunt alti jucatori si alte probleme la echipa, nu Kromah.  
click pt. Articol 19 April 2018 10:11
0 
Hristu Șapera: „Nu am făcut tranziția defensivă, nu aveam voie să nu ne repliem”

deci n-are treaba jocul bun ofensiv cu transizia slaba... 
click pt. Articol 19 April 2018 10:08
studentU da, de acord
0 
miscare fooooarte proasta chiar inainte de play-off. Daca ei cred ca echipa actuala putea mai mult, cred ca se inseala avand in vedere ca steaua si cluj au bugete semnificativ mai mari (cel putin asa pare din structura loturilor) iar oradea si sb au ceva mai multa continuitate la nivel inalt. Deci primele 4 locuri, respectiv semifinalele campionatului, sunt cam bookuite de cele 4. TM poate produce o surpriza placuta pt ca are niste atuuri speciale (atat in lot cat si pe banca - Costescu), iar U poate produce o surpriza neplacuta pentru ca suntem intr-o forma foarte proasta, obositi si parca demotivati, la combativitate suntem parca cei mai slabi din top 6, poate doar alaturi de Pitesti. In rest, TM, Oradea, SB, Steaua au cam la fiecare meci dorinta si intensitatea potrivite (bine, si asta cu exceptii, vezi meciul SB de la Oradea, unde SB a cazut pur si simplu).  
click pt. Articol 19 April 2018 09:04