Imnul național se intonează la competițiile oficiale la nivel național doar la finală sau la turneul final


Art. 10 din Legea nr. 75/1994 a fost completat de o inițiativă legislativă promulgată deja de președintele Kluas Iohannis

Imnul național al României se intonează şi pe stadioane şi la alte baze sportive, cu ocazia desfăşurării competiţiilor sportive oficiale de nivel naţional doar la finala unei competiţii sau, după caz, la turneul final, pentru toate categoriile de vârstă”, prevede iniţiativa legislativă care completează art. 10 din Legea nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice..

Președintele Klaus Johannis a promulgat vineri, 28 aprilie, legea care prevede că imnul național va fi intonat doar la finalele sau la turneele finale ale competițiilor  sportive oficial la nivel național, pentru toate categoriile de vârstă.

Prima formația din Liga Națională de Baschet Masculin care s-a conformat acestei legi a fost U BT Cluj-Napoca. Înaintea primul meci din semifinale cu CSM CSU Oradea imnul național nu a mai răsunat în Sala Sporturilor „Horia Demian”.

În baschetul românesc, atât LNBM cât și LNBF a devenit o tradiție ca înaintea meciurilor, indiferent de faza competiției , să fie intonat imnul național al României.

foto: CSU Sibiu (facebook)



Bogdan Isailă / 03 mai 2017 / 16:00


Galerie foto


mid53 Pacat
2 
Cred ca era mai bine cind se intona imnul Romaniei, dadea o nota de sobrietate si emotie. Greu de inteles aceasta hotarire?!?! 
03 mai 2017 16:38
yrymeister Prostii
1 
La Pitesti va rasuna in continuare. Sa vedem ce sanctiuni vor lua impotriva noastra...Eu unul caut o sa caut solutii sa il dau pe domnul presedinte in judecata pt ingradirea dreptului de a asculta imnul in cadrul competitiilor sportive 
03 mai 2017 17:00
stef Corecție
0 
Parlamentul a modificat Legea nr. 75/1994. Președintele o promulgă la cererea acestuia. 
03 mai 2017 17:31
gratian cormos imnul se poate pune in continuare
4 
legea cea noua spune ca intonarea este obligatorie la finala sau turneele finale, dar nu spune ca e interzis sa il pui inainte de meci. poti sa il pui si de 3 ori la rand si sa il mai pui si in time-outuri, nu e ilegal. si se mai poate pune si la sfarsitul meciului de 3 ori
 
03 mai 2017 17:05
stef Imnul de Stat
0 
Legea nr 75/1994:

Art. 10. – Imnul naţional al României se intonează:

a) la festivităţile şi ceremoniile oficiale naţionale, precum şi la ceremoniile oficiale cu caracter internaţional;b) la deschiderea şi închiderea emisiunilor staţiilor „Radio România” şi „Televiziunea Română”, în interpretare vocală;c) cu prilejul vizitelor întreprinse în România de şefi de stat şi de guvern;d) în cadrul ceremoniilor militare, conform regulamentelor militare;e) pe stadioane şi alte baze sportive, cu ocazia desfăşurării competiţiilor sportive oficiale internaţionale în care este reprezentată România;f) la deschiderea fiecărei sesiuni a Camerelor Parlamentului;g) la începutul programului zilnic în şcolile primare şi gimnaziale.

Art. 11. – Imnul naţional al României poate fi intonat şi la alte manifestări organizate în unităţi de învăţământ sau alte instituţii de cultură.

Acestea sunt obligatorii. Asta nu înseamnă că doar în acele momente se poate intona. Sper că joi la Cluj se va intona din nou Imnul de Stat. 
03 mai 2017 17:27
ovidiu89 De ce nu?
0 
O sa ascultam imnul secuimii ca ala merge si se poate😂😂 
03 mai 2017 18:54
raz Imnul
2 
L-am cantat, inainte de meci. Si ar fi faina o chestie nescrisa ca la fiecare meci sa il cante suporterii. 
03 mai 2017 21:51
0 
Ecuatia e simpla. Legea mentioneaza momentele in care intonarea imnului este obligatorie. Legea nu aduce nici o interdictie in privinta intonarii imnului, specifica doar momentele in care intonarea acestuia este obligatorie.

Asadar, nu este interzisa intonarea imnului national in nici o situatie. 
04 mai 2017 10:07
dane imn
0 
Dl.presedinte al FRB va rugam frumos a ADUCE MULTUMIRI tovarasei ELISABETA LIPA pantru aceasta Lege (aceasta tovarase s-a zbatut de pe vremea cand era MINISTRU AL SPORTULUI.
Va multumim din inima tovarase ..... 
04 mai 2017 15:44
Oldtimer Doamnee !!.. ce natie suntem...
1 
Legea nr. 91/2017 :
La articolul 10 din Legea nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 237 din 26 august 1994, după litera e) se introduce o nouă literă, litera e1), cu următorul cuprins:
e1) pe stadioane și alte baze sportive, cu ocazia desfășurării competițiilor sportive oficiale de nivel național DOAR (=numai) la finala unei competiții sau, după caz, la turneul final, pentru toate categoriile de vârstă;".
Atentie, va rog !!
Juridic vorbind, intonarea imnului pe stadioane si/in alte baze sportive (sali inclusiv) in alte ocazii decat finalele de competitii reprezinta o contraventie. Deci nu va puneti sa intonati imnul, chiar daca sunteti 2000 de contravenienti, pentru ca sunt cel putin 2 urmari posibile, cu efect imediat:
1) Jandarmeria si /sau Politia care asista la partida, sunt obligate, prin statutul lor, sa constate incalcarea Legii si sa ia masuri, cea mai la indemana fiind suspendarea manifestarii si evacuarea publicului, pentru a nu facilita continuarea/repetarea contraventiei.
2)Responsabilii de organizarea partidei (clubul "gazda" cel putin) vor fi amendati contraventional cu sume intre 2500 - 5000 lei
De asemenea, savarsirea in mod repetat a unei contraventii constituie infractiune si se pedepseste conform Legii penale cu amenda sau inchisoare.

Unde Dumnezeu erau stimabili nostrii parlamentari cand PARLAMENTUL a adoptat Legea 91/2017?
90 % dintre ei ne-au impuiat urechile, canalele mass-media, cutiile postale etc cu versiunea mai mult sau mai putin adaptata & personalizata a discursului onorabilului si stimabilului Nae Catavencu din actul 3, scena 5, replica 2/Catavencu in piesa "O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale (puteti viziona aici: https://www.youtube.com/watch?v=V_ieF7G-WJI)
Oare dl. presedinte al Romaniei a uzat de prevederile aliniatului 2 al Art. 77 din Constitutia Romaniei inainte de a promulga aceasta lege ?

Oricum, raul e facut. Putem noi incerca sa-l indreptam in baza prevederilor Art. 74, aliniat 1) din Constitutia Romaniei, strangand minim 1000 de semnaturi "pro intonare imn la orice meci" in fiecare sala unde se disputa meciuri LNBM, din judetele care au / au avut echipa in LNBM sezonul 2016-2017 si apoi sa ne tinem ca raia de om de "epigonii" locali ai lui Catavencu ca sa sustina si sa duca la bun sfarsit initiativa cetateneasca.

Faptul ca aceasta lege a intrat in vigoare la scurt timp dupa incidentele din cadrul finalei LNBF este doar o simpla coincidenta (unii ar zice ca e un efect al "priceperii" noastre, ca natie, de a ne "gestiona" Kharma)




 
04 mai 2017 16:02
KBSC2430 oldtimer
0 
Poate ca e o simpla coincidenta dar in acelasi timp tin minte după primul scandal de anul trecut de la Sepsi cand Dragan a decis ca jucătoarele noastre sa isi continue încălzirea, doamna Elisabeta Lipă a luat exact aceasta decizie de a nu se mai intona imnul României asa ca nu stiu ce sa zic. Oricum trist moment... 
04 mai 2017 16:27
Oldtimer d-na Lipă a ”lopătat” ideea dar Parlamenutul ne-a aLipuit cu legea...
1 
Daca aveau un pic de interes si imaginatie pozitiv-salutara, putea alde sefimea din FRB sa aplaneze totul si sa vina cu o solutie care sa fi impacat pe toata lumea.
Eu as fi propus urmatorul compromis:
Se umple sala, chemam echipele pe teren. Se intoneaza Imnul de Stat. Echipele isi fac incalzirea in timpul alocat. Arbitrul central aliniaza echipele de start la centru. Observatorul federal cere Time-out. Fanii ACS SEPSI SIC intoneaza imnul local. Se fluiera debutul partidei. Alde Dragan nu prea mai avea ce sa faca. Daca retragea echipa pica la forfait.
Eu zic ca ar fi fost o solutie eleganta.

 
04 mai 2017 17:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ousmane Barro, MVP-ul finalei și MVP-ul sezonului în opinia Eurobasket.com
Site-ul de specialitate a desemnat și cel mai bun prim-cinci al campionatului nostru, acordând multe alte distincții 
SURSE. U-BT Cluj, direct în grupele Basketball Champions League, Steaua în preliminarii
De asemenea, CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu vor juca în FIBA Europe Cup 
Sezonul 2016/2017 în România, 3 trofee puse în joc, toate 3 câștigate de U-BT Cluj-Napoca
Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Silvășan, Dorin Pintea și Branko Cuic au câștigat pe rând SuperCupa României, Cupa României și campionatul 
Ousmanne Barro: “E de necrezut. În sfârșit am reușit să câștig titlul”
Senegalezul a jucat în a patra sa finală LNBM 
Kyndall Dykes: “E un sentiment incredibil”
Dykes, la al doilea titlu în tricoul lui U BT Cluj-Napoca 
FINALA 2017. MVP: Ousmane Barro
Pivotul african a fost omul meciului în două dintre cele trei jocuri ale finalei 
Mihai Silvășan: „Sunt foarte fericit pentru jucătorii mei și le mulțumesc din suflet pentru că au rămas împreună”
Silvă a câștigat titlul de campion național în 2017 din postura de antrenor, după ce în 2011 o făcea ca jucător, în ambele situații reprezentând culorile clubului de sub Feleac 
Jukka Toijala: „Primele două meciuri au fost strânse, nu și astăzi”
Antrenorul finlandez consideră că echipa sa a fost lipsită de energie în meciul 3 al finalei LNBM 
FINALA 2017. U-Banca Transilvania Cluj-Napoca este noua campioană națională a României
Clujenii s-au impus în meciul 3 pe terenul Stelei și au câștigat finala cu 3-0 la general 
Titus Nicoară și Bobe Nicolescu vor îmbrăca echipamentul lui CSM CSU Oradea și în stagiunea viitoare
Cei doi jucători români se află sub contract cu formația bihoreană 
doru_aka47 Moldoveanu
0 
Moldoveanu e la Cluj si sezonul viitor. Are contract. 
click pt. Articol 28 mai 2017 02:04
stg257 sibiu
0 
csu a avut un sezon regulat excelent ... m-as fi asteptat la mai multi jucatri in primele echipe ... anyway i'm.not an expert ... si chestiile.astea.is tare subiective :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:19
gyke Subiectiv
0 
Cooper nici macar in a treia echipa? 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:06
stg257 ciudat
0 
sincer imi par ciudate rezultatele de mai sus ... poate pentru ca zeno si barnette si vlad au fost accidentati bune perioade de timp (pe.rasic nu-l includ in aceeasi categorie pentru simplu fapt ca varsta il facea sa arate ce are mai bun doar in meciurile cheie) ... si ca mvp ... eu personal i-as fi dat lui vlad aceasta distinctie (nu ca barro n-ar merita-o) ... dar sunt cateva capitole care sunt greu de masurat ... gen apararea ... si-n plus are aproape 3 apg ca pf, e cel mai faultat jucator din campionat (te.si pedepseste la libere) ... un procentaj criminal la 3p pentru un 4 (42% deschide jocul.tuturor coechiperilor) ... iar in aparare n-am vazut om mare care.sa aibe atata dibacie la hedge-uri ... tare m-as bucura sa-l vad inca un sezon la cluj :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:53
stg257 just saying
0 
pai tinand cont ca aveau doar 20% din 200 de locuri ... anyway ... o fost fain azi pe malul somesului :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:34
Take2 Cel mai
0 
Cel mai bun tânăr jucator 
click pt. Articol 27 mai 2017 17:51
ovidiu89 Dedicam totul lor
0 
Pentru tsc-csm si tarb Alias hârb le dedic aceste trofee lor:) si sa nu uitam tarb " csu întotdeauna sub U" nu m-am putut abține la acest slogan:) care le place unora din Sibiu 
click pt. Articol 27 mai 2017 16:10
stg257 infrastructura
0 
doamne-ajuta sa prindem vremuri cu sali de 15000 de locuri pline :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:48
vass bela Inca un pivot
0 
Intr-o interventie anterioara am scris ca trebuie adus un nou pivot . Sub impulsul emotiei castigarii titlului, exprimarea mea a fost gresita . Concret, am vrut sa zic ca ne mai trebuie un pivot, folosirea lui Torok pe pozitia 5 nu este o solutie solida , iar G. Toth nu este de nivelul lui U . 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:33
0 
Nici nu m-am gandit sa schimbe sala doar pt Finala. Asa cum pt Campionatul European sala trebuie omologata dupa anumite standarde de catre FIBA, la fel ar trebui omologate si salile in Romania de catre FRB pt meciurile de prima divizie, bineinteles la un alt nivel. In acea sala de garnizoana nu are ce cauta un meci de prima divizie. Trebuie impuse niste standarde minimale, care daca ele exista (nu stiu) ar trebui ridicate la un alt nivel.  
click pt. Articol 27 mai 2017 15:31