Imnul național se intonează la competițiile oficiale la nivel național doar la finală sau la turneul final


Art. 10 din Legea nr. 75/1994 a fost completat de o inițiativă legislativă promulgată deja de președintele Kluas Iohannis

Imnul național al României se intonează şi pe stadioane şi la alte baze sportive, cu ocazia desfăşurării competiţiilor sportive oficiale de nivel naţional doar la finala unei competiţii sau, după caz, la turneul final, pentru toate categoriile de vârstă”, prevede iniţiativa legislativă care completează art. 10 din Legea nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice..

Președintele Klaus Johannis a promulgat vineri, 28 aprilie, legea care prevede că imnul național va fi intonat doar la finalele sau la turneele finale ale competițiilor  sportive oficial la nivel național, pentru toate categoriile de vârstă.

Prima formația din Liga Națională de Baschet Masculin care s-a conformat acestei legi a fost U BT Cluj-Napoca. Înaintea primul meci din semifinale cu CSM CSU Oradea imnul național nu a mai răsunat în Sala Sporturilor „Horia Demian”.

În baschetul românesc, atât LNBM cât și LNBF a devenit o tradiție ca înaintea meciurilor, indiferent de faza competiției , să fie intonat imnul național al României.

foto: CSU Sibiu (facebook)



Bogdan Isailă / 03 mai 2017 / 16:00


Galerie foto


mid53 Pacat
2 
Cred ca era mai bine cind se intona imnul Romaniei, dadea o nota de sobrietate si emotie. Greu de inteles aceasta hotarire?!?! 
03 mai 2017 16:38
yrymeister Prostii
2 
La Pitesti va rasuna in continuare. Sa vedem ce sanctiuni vor lua impotriva noastra...Eu unul caut o sa caut solutii sa il dau pe domnul presedinte in judecata pt ingradirea dreptului de a asculta imnul in cadrul competitiilor sportive 
03 mai 2017 17:00
stef Corecție
0 
Parlamentul a modificat Legea nr. 75/1994. Președintele o promulgă la cererea acestuia. 
03 mai 2017 17:31
gratian cormos imnul se poate pune in continuare
4 
legea cea noua spune ca intonarea este obligatorie la finala sau turneele finale, dar nu spune ca e interzis sa il pui inainte de meci. poti sa il pui si de 3 ori la rand si sa il mai pui si in time-outuri, nu e ilegal. si se mai poate pune si la sfarsitul meciului de 3 ori
 
03 mai 2017 17:05
stef Imnul de Stat
0 
Legea nr 75/1994:

Art. 10. – Imnul naţional al României se intonează:

a) la festivităţile şi ceremoniile oficiale naţionale, precum şi la ceremoniile oficiale cu caracter internaţional;b) la deschiderea şi închiderea emisiunilor staţiilor „Radio România” şi „Televiziunea Română”, în interpretare vocală;c) cu prilejul vizitelor întreprinse în România de şefi de stat şi de guvern;d) în cadrul ceremoniilor militare, conform regulamentelor militare;e) pe stadioane şi alte baze sportive, cu ocazia desfăşurării competiţiilor sportive oficiale internaţionale în care este reprezentată România;f) la deschiderea fiecărei sesiuni a Camerelor Parlamentului;g) la începutul programului zilnic în şcolile primare şi gimnaziale.

Art. 11. – Imnul naţional al României poate fi intonat şi la alte manifestări organizate în unităţi de învăţământ sau alte instituţii de cultură.

Acestea sunt obligatorii. Asta nu înseamnă că doar în acele momente se poate intona. Sper că joi la Cluj se va intona din nou Imnul de Stat. 
03 mai 2017 17:27
ovidiu89 De ce nu?
0 
O sa ascultam imnul secuimii ca ala merge si se poate😂😂 
03 mai 2017 18:54
raz Imnul
2 
L-am cantat, inainte de meci. Si ar fi faina o chestie nescrisa ca la fiecare meci sa il cante suporterii. 
03 mai 2017 21:51
0 
Ecuatia e simpla. Legea mentioneaza momentele in care intonarea imnului este obligatorie. Legea nu aduce nici o interdictie in privinta intonarii imnului, specifica doar momentele in care intonarea acestuia este obligatorie.

Asadar, nu este interzisa intonarea imnului national in nici o situatie. 
04 mai 2017 10:07
dane imn
0 
Dl.presedinte al FRB va rugam frumos a ADUCE MULTUMIRI tovarasei ELISABETA LIPA pantru aceasta Lege (aceasta tovarase s-a zbatut de pe vremea cand era MINISTRU AL SPORTULUI.
Va multumim din inima tovarase ..... 
04 mai 2017 15:44
Oldtimer Doamnee !!.. ce natie suntem...
1 
Legea nr. 91/2017 :
La articolul 10 din Legea nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 237 din 26 august 1994, după litera e) se introduce o nouă literă, litera e1), cu următorul cuprins:
e1) pe stadioane și alte baze sportive, cu ocazia desfășurării competițiilor sportive oficiale de nivel național DOAR (=numai) la finala unei competiții sau, după caz, la turneul final, pentru toate categoriile de vârstă;".
Atentie, va rog !!
Juridic vorbind, intonarea imnului pe stadioane si/in alte baze sportive (sali inclusiv) in alte ocazii decat finalele de competitii reprezinta o contraventie. Deci nu va puneti sa intonati imnul, chiar daca sunteti 2000 de contravenienti, pentru ca sunt cel putin 2 urmari posibile, cu efect imediat:
1) Jandarmeria si /sau Politia care asista la partida, sunt obligate, prin statutul lor, sa constate incalcarea Legii si sa ia masuri, cea mai la indemana fiind suspendarea manifestarii si evacuarea publicului, pentru a nu facilita continuarea/repetarea contraventiei.
2)Responsabilii de organizarea partidei (clubul "gazda" cel putin) vor fi amendati contraventional cu sume intre 2500 - 5000 lei
De asemenea, savarsirea in mod repetat a unei contraventii constituie infractiune si se pedepseste conform Legii penale cu amenda sau inchisoare.

Unde Dumnezeu erau stimabili nostrii parlamentari cand PARLAMENTUL a adoptat Legea 91/2017?
90 % dintre ei ne-au impuiat urechile, canalele mass-media, cutiile postale etc cu versiunea mai mult sau mai putin adaptata & personalizata a discursului onorabilului si stimabilului Nae Catavencu din actul 3, scena 5, replica 2/Catavencu in piesa "O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale (puteti viziona aici: https://www.youtube.com/watch?v=V_ieF7G-WJI)
Oare dl. presedinte al Romaniei a uzat de prevederile aliniatului 2 al Art. 77 din Constitutia Romaniei inainte de a promulga aceasta lege ?

Oricum, raul e facut. Putem noi incerca sa-l indreptam in baza prevederilor Art. 74, aliniat 1) din Constitutia Romaniei, strangand minim 1000 de semnaturi "pro intonare imn la orice meci" in fiecare sala unde se disputa meciuri LNBM, din judetele care au / au avut echipa in LNBM sezonul 2016-2017 si apoi sa ne tinem ca raia de om de "epigonii" locali ai lui Catavencu ca sa sustina si sa duca la bun sfarsit initiativa cetateneasca.

Faptul ca aceasta lege a intrat in vigoare la scurt timp dupa incidentele din cadrul finalei LNBF este doar o simpla coincidenta (unii ar zice ca e un efect al "priceperii" noastre, ca natie, de a ne "gestiona" Kharma)




 
04 mai 2017 16:02
KBSC2430 oldtimer
0 
Poate ca e o simpla coincidenta dar in acelasi timp tin minte după primul scandal de anul trecut de la Sepsi cand Dragan a decis ca jucătoarele noastre sa isi continue încălzirea, doamna Elisabeta Lipă a luat exact aceasta decizie de a nu se mai intona imnul României asa ca nu stiu ce sa zic. Oricum trist moment... 
04 mai 2017 16:27
Oldtimer d-na Lipă a ”lopătat” ideea dar Parlamenutul ne-a aLipuit cu legea...
1 
Daca aveau un pic de interes si imaginatie pozitiv-salutara, putea alde sefimea din FRB sa aplaneze totul si sa vina cu o solutie care sa fi impacat pe toata lumea.
Eu as fi propus urmatorul compromis:
Se umple sala, chemam echipele pe teren. Se intoneaza Imnul de Stat. Echipele isi fac incalzirea in timpul alocat. Arbitrul central aliniaza echipele de start la centru. Observatorul federal cere Time-out. Fanii ACS SEPSI SIC intoneaza imnul local. Se fluiera debutul partidei. Alde Dragan nu prea mai avea ce sa faca. Daca retragea echipa pica la forfait.
Eu zic ca ar fi fost o solutie eleganta.

 
04 mai 2017 17:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a câștigat turneul amical pe care l-a găzduit
Oltenii au trecut în ultimul meci de Phoenix Galați 
Noi probleme financiare la BC Mureș
Autoritățile locale refuză să mai dea bani de la buget  
Un internațional moldovean la Phoenix Galați
Eugeniu Melnic a semnat cu gălățenii 
Jermaine Green: "Mi-am eutanasiat câinele pentru a juca la Iasi"
Sportivul american a oferit site-ului nostru o amplă declarație. 
Radu Paliciuc: „Să sperăm că joi ne vom prezenta și mai bine împotriva cehilor”
Căpitanul lui CSU Sibiu aseamănă jocul adversarilor din FIBA Europe Cup cu cel al cehilor de la KB Kosie 
Dan Fleșeriu: „Putem spera la un rezultat pozitiv”
CSU Sibiu joacă joi primul meci în FIBA Europe CUP 
SCM U Craiova a surclasat-o pe Dinamo
Victorie la peste 60 de puncte 
EXLCUSIV. Toma către Green: "Nu vei primi o licență medicală pentru a juca în România"
Câteva zile mai târziu sportivul a trecut testul medical la o clinică privată. Povestea incredibilă a modului în care Politehnica Iasi s-a debarasat de sportivul american. 
U-BT Cluj, proiect inspirat de la FC Barcelona
Parteneriat semnat cu echipa de fotbal Universitatea Cluj 
U-BT Cluj-Napoca, victorie în ultimul amical din presezon
Elevii lui Silvăşan au învins pe BC Mureş 
0 
Cum ai spus, esti ardelean! E bine că vouă v-a luat doar 12 ani să vă dumiriți de Funar, nenea ăla ce unea pe toți în Cluj! Tot e bine, noi pe aici încă vedem că PSD e bun! Bine, a contribuit și un clujean, prin atitudinea de slugă în fața chiorului, să creeze o imagine idilică lu' nenea Moustache! Vezi tu, să construiești la Cluj stadion și sală polivalentă în vreme ce altor amărâți le tai lefurile și pensiile nu e tocmai OK. Nota bene, să mai și falimentați societatea ce se ocupa de administrarea pleștii ce vă căzu pe cap! Dacă tu continui să te legi de ajutorul social, deși se subînțelege de la o poștă subliminalul peiorativ din postarea mea, înseamnă că am reușit să fac un om așezat să vitupereze aici, deși tot încearcă să întărească în mentalul celui ce citește contrariul, e ceva. Fii fericit, în galeriile de fotbal sunt doar academicieni, episoadele negative ce s-au întâmplat reprezintă doar scene dintr-o piesă ce risca să devină prea monotonă, ce mai tura-vura, e Rai în galeria de fotbal. În rest..  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:55
icsabex @ erebus
0 
De la un arbitru de baschet am inteles ca nu se poate tine prezentarea in compania echipei Poli Iasi pentru ca sambata si duminica este o sedinta de incepere de sezon a arbitrilor.  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:25
oreo rusine
0 
numai profesionalism nu e asta. sper sa plateasca acesti "conducatori". numai pt a se evita telenovela asta, un club care se respecta platea rapid ce trebuia si se evita tot ce s-a produs. Urat. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 22:08
un moldovean Americanii
0 
Vad ca multi sunt preocupati de faptul ca Dimano cu o echipa formata din romani, majoritatea foarte tineri nu vor face fata in campionat si vor scadea valoarea acestuia. Adevarat . Coloneleasa Iagar , preocupata de pensionare,nu a putut asigura buget echipei de baschet si existau 2 obtiuni : retragerea si inscrierea in Liga I sau acest demers : jucatori romani fara pretenti financiare grozave incercand sa se remarce.
Consider ca aceasta obtiune este cea buna si daca Dinamo va lansa 2 jucatori tineri in prima Liga demersul este justificat.
De ce nu luati atitudine cand sunt aduse PETARDE AMERICANE cu 1000-1500 dolari pe luna care joaca mult si bine pt ca cei care i-au adus nu vor sa recunoasca ca au gresit sau se face para-indarat. Acesti pseudo jucatori sunt mult mai nocivi decat tinerii jucatori romani care s-ar multumi cu minute pe parchet si 500-600 euro pe luna 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 21:46
un moldovean Telenovela
0 
Deja cred ca se exagereaza cu acest caz si a devenit o telenovela. Lucrurile sunt simple. Au adus un american pe baza de youtube, are 37 de ani si nu mai poate si au decis sa-l trimita acasa. S-au prelevat de o clauza contractuala si o fac legal. Cinic dar regulamentar. Ce atata vaicareala ... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 21:32
erebus @dolphin
0 
Inteleg moivul pentru care este imbucurator pentru tine acest lucru, as imbratisa si eu ideea, însă consider ca o taiere a lor, a banilor publici, de la un sezon la altul duce la falimentul multora dintre cluburi. Ceea ce nu cred ca este telul niciunui suporter. Mai degrabă as vedea o trecere treptata la sponsorizarea exclusiva din bani privati a echipei, intr-un termen de 2-3 ani, o solutie mai viabila. Bineinteles e si treaba managementului echipei sa reuseasca sa strângă destui sponsori din mediul privat pentru a avea succes,dar asta e partea a doua. Cum BC Mures nu reuseste sa gazduieasca nici un meci amical cu Iasi programat pe ziua de maine din cauza incapatinarii presedintelui Beres L. ! Nu este normal sa lasi echipa fara firma de paza cu o zi înaintea prezentarii echipei, iar pe siteul oficial sa invoci motive subiective! Halal management! 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 20:23
zzza1 serios?
0 
o sa se inghesuie multinationalele sa sponsorizeze echipe din romania in loc de tarile de origine.....3/4 din ele n-au buget pentru asa ceva si care au o sa dea banii pe chestii mai vizibile gen color run, maraton x, turneu de tenis y. Sportul romanesc se desfiinteaza fara bani publici. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 19:16
hony Scor Craiova -Galati
0 
Ati vazut scorul meciului dintre Craiova si Galati? Cred ca ar trebui sa-i spuna cineva lui Nini ca este o lipsa de respect inscrierea echipei lui in LNB. Va dati seama cat se vor chinui Oradea sau Timisoara sa bata drumul pana la Galati? Nu luati de bun ce am zis - am fost sarcastic. Referitor la exemplu bulgarilor, poate ca da, poate ca ar fi fost mai bine, dar nu sunt convins ca diferentele de scor ar fi fost cu mult mai mici,iar reactiile n-ar fi fost aceleasi...  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 17:55
tzontzolino cum e incadrat
0 
E bagat la romani ca Solopa sau la straini? Pana la urma Moldova nu e Romania... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 17:00
dolphin Finally!
0 
În sfârșit se închide robinetul cu bani pt lipitorile astea! Nu o să avem sport curat în România până nu avem echitate. Încet încet se termină și mascarada asta...la unii mai repede (Otopeni, Tg Jiu, Mediaș) la alții mai slow... Oricum însă, o lege a sponsorizării este necesară! 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 16:28