Inevitabilul s-a produs! BC Mureș s-a retras din Liga Națională


Cum motivează clubul din Târgu Mureș decizia în comunicatul oficial

bc mures retragere baschet romania

BC Mureș Târgu Mureș a anunțat oficial că se va retrage din actualul sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin, numind problemele financiare drept principalul motiv pentru care mureșenii renunță la meciurile din play-out-ul LNBM.

„După toate problemele avute în acest sezon al LNBM, conducerea BC Mureş se vede nevoită să renunţe la continuarea campionatului. BC Mureş nu va participa în play-outul LNBM.

Din păcate problemele financiare nu s-au îmbunătăţit cum ne-am propus, clubul a intrat în insolvenţă, în consecinţă nu ne stă în putinţă să continuăm acest sezon. Am terminat cu foarte multe probleme sezonul regulat, în mare parte fiindcă respectăm Federaţia Română de Baschet şi adversarii noştrii să nu perturbăm din mers programul campionatului, dar am ajuns la punctul în care nu mai putem continua.

Motivele sunt multe care au adus în această situaţie clubul nostru –în acest comunicat nu ne vom referii la acestea – le-am prezentat de mai multe ori în conferinţele noastre de presă şi întâlnirile cu suporterii din acest sezon. Din păcate se încheie cea mai frumoasă şi eficientă perioadă a baschetului masculin din Tg-Mureş. Am jucat 3 finale de campionat şi două de cupă, din păcate nu am putut câştiga nici una dintre trofee, dar şi aşa am atins performanţe notabile în baschetul românesc cu reprezentări în Cupele europene.

Pe această cale vrem să mulţumim în primul rând antrenorilor şi jucătorilor care au alcătuit BC Mureş de a lungul anilor, pentru munca, voinţa şi lupta lor pentru culorile clubului şi al oraşului.

Totodată vrem să mulţumim sponsorilor şi partenerilor noştri care au stat în această perioadă în spatele acestui club.

Şi mulţumim în mod deosebit suporterilor noştrii - de foarte multe ori cei mai frumoşi suporteri din campionatul intern – pentru că au susţinut şi la bine şi la greu echipa „tigrilor”, s-au bucurat împreună cu noi la reuşitele echipei noastre şi au plâns împreună cu noi după finalele şi meciurile importante pierdute.

Baschetul masculin mureşean nu dispare! Promitem că încă din sezonul următor va renaşte sub o altă formă, cu o altă mentalitate, în speranţa unui viitor la fel de frumos cum au fost anii precedenţi!”, se arată într-un comunicat oficial postat pe site-ul clubului. 

Informația ajunsese la noi duminică seara, când am vrut să căutăm ora la care vor juca următorul meci. Am așteptat însă o poziție oficială din partea clubului mureșean. 

Reamintim că, în ciuda eforturilor oficialilor lui BC Mureș, clubul încă are datorii de aproape 4,4 milioane de lei, din care 1,5 milioane trebuie să ajungă la foști și actuali jucători ai clubului.

*foto: Zsoli Jeffwarder



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

Ana-Maria Tutunaru, Andreea Vlase / 26 March 2018 / 11:56


Galerie foto


1 
multa bafta pentru o revenire cat mai rapida in LNBM! 
26 March 2018 12:35
Dario Muresu
1 
Imi pare sincer rau! Sper sa reveniti cat mai repede in Liga Nationala de Baschet! Avem nevoie de voi, avem nevoie de astfel de echipe in Liga Nationala! Acum 2 ani de zile am jucat finala impotriva voastra, sper ca vom mai juca finale si in viitor! Huj Huj Hajra! Forza Oradea-Forza Mures!  
26 March 2018 13:36
JCN !!!
2 
Avem nevoie de un regulament clar. Nu e posibil sa aduci jucatori si acestia sa joace pe datorie iar peste un an sau doi sa apari din nou in prima liga cu alta echipa (bineinteles ca cea noua nu mai are legatura cu cea desfiintata) ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Cam asta s-a intamplat la Mures, la Timisoara s-a intamplat la fel doar ca acolo cu complicitatea FRB , Timisoara inca activeaza in prima liga si face din nou acelasi lucru. Jucatorii sunt din nou neplatiti si joaca pe vorbe.
Buba e in conducerea acestor echipe dar si la FRB. 
26 March 2018 14:55
romeovura Huj-huj hajrá MURES
0 
Imi pare rau! Va doresc o revenire cat mai rapida, si sa avem parte de meciuri frooame intre U-BT si BC. MURES. 
26 March 2018 15:05
dolphin bani publici!
1 
Inevitabilul sa produs. Toată lumea e contrariată de o veste de care se știa de mai mult de un an că se va întâmpla!
Este deznodământul INEVITABIL a tuturor structurilor sportive finanțate de stat !
Sportul TREBUIE să devină privat!
Singurele structuri ”de stat” trebuie să fie doar cele școlare și universitare. În rest totul trebuie să fie privat!!!
Este unica modalitate de a stopa furtul banilor publici și îndeplinirea unor orgolii personale a unora care se află în poziții publice de conducere!!!
Adio B.C. Mureș! Mulțumesc pentru momentele de neuitat!
Welcome C.S. Mureșul ! :) 
26 March 2018 21:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
CSM Târgu Mureș învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 77 puncte 
CSM Mediaș a câștigat la Voluntari după prelungiri
Titus Nicoară a bifat cea mai bună prestație personală a sezonului 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 3 puncte 
CSM CSU Oradea câștigă clar în Trivale
Elevii lui Cristian Achim au avut un sfert trei de excepție, în care au marcat 43 de puncte 
CSM CSU Oradea învinge pe BCM U FC Argeș Pitești
CSM CSU Oradea învinge pe BCM U FC Argeș Pitești la o diferenţă de 20 puncte 
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 8 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj la o diferenţă de 49 puncte 
Monyea Pratt a fost cel mai bun marcator al lui BC CSU Sibiu în derby-ul cu U-BT Cluj-Napoca
Patru sibieni au înscris împreună 68 de puncte 
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București la o diferenţă de 13 puncte 
Daniel Ioniță: „Putem face o surpriză plăcută”
Tânărul baschetbalist al lui Dinamo a comentat duelul cu Steaua, echipă la care și-a petrecut junioratul 
Buzestii @Renal
0 
Indiscutabil nu avem palmaresul vostru,no comment!In privinta spectatorilor esti insa in mare eroare,sala aia goala tot aduna mai multi oameni decat aia plina de la voi,ca sa nu mai spunem ca in vreo doi ani la Craiova la baschet au venit mai multi spectatori decat ati strans voi in intreaga existenta(ca fapt divers,cu o Constanta ciuca batailor,avand doar 2 straini in echipa,s-a jucat cu 4000 de oameni in tribune)... 
click pt. Articol 17 November 2018 22:08
Buzestii Zici tu?
0 
Stimabile,de apreciat ca o fac atunci cand sunt indreptatiti,oamenii s-au prins ca niste capuse paraziteaza ordinar de cativa ani echipa si iau atitudine,ca e pe banii lor,foarte foarte bine ca s-au trezit!Dar iti dau si tie dreptate,daca voi va simtiti bine sa va complaceti intr-o situatie similara,nu vad de ce s-ar baga altii in seama sa va deschida ochii. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:59
gyke Pitești
0 
Chiar nu vreau să răsucesc cuțitul în rană, că am tot zis de vreo 2 luni că echipa nu e bine alcătuită. Dar... să iei 43 de puncte într-un singur sfert la tine acasă este nepermis. Ceva măsuri trebuie luate, cu cât mai repede cu atât mai bine, pentru voi...  
click pt. Articol 17 November 2018 21:40
andrac @Renan
0 
Bravo, omule! Sa le inchidem gura acestor oameni. Echipa a pierdut, nu e un capat de tara. Cred ca problema e la PG. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:37
andrac Oltenii
0 
Asta e caracterul olteanului. Vedeti-va de treaba voastra, domnilor. Lasati-l pe “mini” Nini, conducerea si echipa de aici. De cand citesc acest site, nu imi amintesc alti comentatori care sa critice propria conducere asa cum o faceti voi. Stati jos ca stati bine. Pacat de echipa frumoasa de acolo. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:35
Renan Prietene
0 
Vezi'ti de echipa ta, mai bine. Noi nu suntem o echipă la nivelel celor de top din LNBM in ultimii ani, dar in comparație cu Craiova, avem un campionat castigat, o cupă, o supercupa. In plus, nu a injurat nimeni Oradea. A fost un protest al galeriei de fotbal impotriva conducerii orasului. In plus, rezultate n am prea avut in ultimii ani, dar am jucat meci de meci cu sala plina si o atmosferă frumoasă. La Craiova anii trecuți, batea vantul in sală. 
click pt. Articol 17 November 2018 21:35
Tommy Pitesti
0 
Va meritati soarta din toate punctele de vedere !In primul rand atitudinea voastra,a suporterilor,o atitudine mizerabila ,ati injurat tot meciul,a auzit o tara intreaga cat de civilizati sunteti voi.In al doilea rand,din cate se pare,acea femeie care a intrat pe parchet era sub influenta bauturilor alcoolice,iar asta spune multe!Sa primesti peste 100 de puncte la tine acasa,se poate numi VIOL cu publicul! Antrenorul vostru,mini NINI,e slab rau de tot ,pacat de faptul ca aveti 2-3 jucatori buni,care din pacate nu pot face mai mult pt voi!! Schimbati-va din temelii dragi pitesteni,fiindca pana in acest moment sunt o dezamagire pt suporterul care iubeste acest fenomen! 
click pt. Articol 17 November 2018 21:16
0 
Eu cred că Nini e veriga slabă, a luat conducerea echipei de gugulani, adevărul e că dacă-i privești cu atenție pe băieții din conducere când stau pe bancă la meciuri nu e greu să-ți dai seama că au capul gol și burta plină, a semnat un contract beton iar acum e la plici.  
click pt. Articol 17 November 2018 19:49
Renan Foarte slabi.
0 
Oradea superioara, dar sa primesti 101 pct acasa, e rusinos. Sa iei 43 de pct in sfertul 3, cred ca e si o problemă de pregătire fizică. Nu ne aparam deloc, nu există determinare. La începutul sezonului credeam ca vom avea banca lungă dar Paliciuc si Orbeanu i am adus sa i tinem pe bancă, mai bine adoptam strategia Craiovei, cu 6 jucatori u23. Jeremic ori e intr o scadere de forma, ori nu stim sa l jucăm, nu i motorul echipei, cum era la Timisoara. Mă asteptam la un lot mult mai bine alcatuit. Cred că daca nu schimbam ceva cat mai repede, același loc 6 il vom ocupa. 
click pt. Articol 17 November 2018 19:03
0 
Un hot și un mincinos. Un nevertebrat, fara caracter , fara personalitate, fara nici un alt scop decât cel de a spala banii celor care l-au pus în funcție. 
click pt. Articol 17 November 2018 09:11