Inevitabilul s-a produs! BC Mureș s-a retras din Liga Națională


Cum motivează clubul din Târgu Mureș decizia în comunicatul oficial

bc mures retragere baschet romania

BC Mureș Târgu Mureș a anunțat oficial că se va retrage din actualul sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin, numind problemele financiare drept principalul motiv pentru care mureșenii renunță la meciurile din play-out-ul LNBM.

„După toate problemele avute în acest sezon al LNBM, conducerea BC Mureş se vede nevoită să renunţe la continuarea campionatului. BC Mureş nu va participa în play-outul LNBM.

Din păcate problemele financiare nu s-au îmbunătăţit cum ne-am propus, clubul a intrat în insolvenţă, în consecinţă nu ne stă în putinţă să continuăm acest sezon. Am terminat cu foarte multe probleme sezonul regulat, în mare parte fiindcă respectăm Federaţia Română de Baschet şi adversarii noştrii să nu perturbăm din mers programul campionatului, dar am ajuns la punctul în care nu mai putem continua.

Motivele sunt multe care au adus în această situaţie clubul nostru –în acest comunicat nu ne vom referii la acestea – le-am prezentat de mai multe ori în conferinţele noastre de presă şi întâlnirile cu suporterii din acest sezon. Din păcate se încheie cea mai frumoasă şi eficientă perioadă a baschetului masculin din Tg-Mureş. Am jucat 3 finale de campionat şi două de cupă, din păcate nu am putut câştiga nici una dintre trofee, dar şi aşa am atins performanţe notabile în baschetul românesc cu reprezentări în Cupele europene.

Pe această cale vrem să mulţumim în primul rând antrenorilor şi jucătorilor care au alcătuit BC Mureş de a lungul anilor, pentru munca, voinţa şi lupta lor pentru culorile clubului şi al oraşului.

Totodată vrem să mulţumim sponsorilor şi partenerilor noştri care au stat în această perioadă în spatele acestui club.

Şi mulţumim în mod deosebit suporterilor noştrii - de foarte multe ori cei mai frumoşi suporteri din campionatul intern – pentru că au susţinut şi la bine şi la greu echipa „tigrilor”, s-au bucurat împreună cu noi la reuşitele echipei noastre şi au plâns împreună cu noi după finalele şi meciurile importante pierdute.

Baschetul masculin mureşean nu dispare! Promitem că încă din sezonul următor va renaşte sub o altă formă, cu o altă mentalitate, în speranţa unui viitor la fel de frumos cum au fost anii precedenţi!”, se arată într-un comunicat oficial postat pe site-ul clubului. 

Informația ajunsese la noi duminică seara, când am vrut să căutăm ora la care vor juca următorul meci. Am așteptat însă o poziție oficială din partea clubului mureșean. 

Reamintim că, în ciuda eforturilor oficialilor lui BC Mureș, clubul încă are datorii de aproape 4,4 milioane de lei, din care 1,5 milioane trebuie să ajungă la foști și actuali jucători ai clubului.

*foto: Zsoli Jeffwarder



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

Ana-Maria Tutunaru, Andreea Vlase / 26 March 2018 / 11:56


Galerie foto


1 
multa bafta pentru o revenire cat mai rapida in LNBM! 
26 March 2018 12:35
Dario Muresu
1 
Imi pare sincer rau! Sper sa reveniti cat mai repede in Liga Nationala de Baschet! Avem nevoie de voi, avem nevoie de astfel de echipe in Liga Nationala! Acum 2 ani de zile am jucat finala impotriva voastra, sper ca vom mai juca finale si in viitor! Huj Huj Hajra! Forza Oradea-Forza Mures!  
26 March 2018 13:36
JCN !!!
2 
Avem nevoie de un regulament clar. Nu e posibil sa aduci jucatori si acestia sa joace pe datorie iar peste un an sau doi sa apari din nou in prima liga cu alta echipa (bineinteles ca cea noua nu mai are legatura cu cea desfiintata) ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Cam asta s-a intamplat la Mures, la Timisoara s-a intamplat la fel doar ca acolo cu complicitatea FRB , Timisoara inca activeaza in prima liga si face din nou acelasi lucru. Jucatorii sunt din nou neplatiti si joaca pe vorbe.
Buba e in conducerea acestor echipe dar si la FRB. 
26 March 2018 14:55
romeovura Huj-huj hajrá MURES
0 
Imi pare rau! Va doresc o revenire cat mai rapida, si sa avem parte de meciuri frooame intre U-BT si BC. MURES. 
26 March 2018 15:05
dolphin bani publici!
1 
Inevitabilul sa produs. Toată lumea e contrariată de o veste de care se știa de mai mult de un an că se va întâmpla!
Este deznodământul INEVITABIL a tuturor structurilor sportive finanțate de stat !
Sportul TREBUIE să devină privat!
Singurele structuri ”de stat” trebuie să fie doar cele școlare și universitare. În rest totul trebuie să fie privat!!!
Este unica modalitate de a stopa furtul banilor publici și îndeplinirea unor orgolii personale a unora care se află în poziții publice de conducere!!!
Adio B.C. Mureș! Mulțumesc pentru momentele de neuitat!
Welcome C.S. Mureșul ! :) 
26 March 2018 21:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
gyke @studentU
0 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
click pt. Articol 23 January 2019 20:07
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12