Interes limitat pentru meciul naționalei feminine a României


Sala din Oradea, mai mult goală la duelul cu Slovenia

sala antonio alexesala antonio alexe 2

Naționala de baschet feminin a României a debutat astăzi în campania de calificare la Women’s EuroBasket 2019, în compania Sloveniei.

În ciuda faptului că biletele au costat numai 10 lei iar tichetele au fost puse la vânzare de la începutul lunii, au fost ocupate doar aproximativ 800 de locuri în Sala Antonio Alexe din Oradea, care are o capacitate totală de 2.000 de persoane.

Partida contează pentru Grupa E a calificărilor pentru EuroBasketul feminin. Meciul cu Slovenia reprezintă debutul pe banca tehnică a „Acvilelor” pentru Dragan Petricevic.

La pauza meciului dintre România și Slovenia, scorul era de 47-37 pentru oaspete.  



totalbaschet.ro / 11 November 2017 / 18:56


Galerie foto


3punkte S-a organizat prost de FRB
0 
Acest meci mai bine se juca la Bucuresti: Aeroport este. Sala era plinã in mod sigur pentru o salã de 500 locuri. Oradea are o jucatoare in lotul fetelor?! In acelas zi a jucat echipa baietilor ,plus ca pretul biletelor e mai mult cu 50% fatã de anul trecut. Nici la meciurile cand joacã baietii nu e plinã sala... 
12 November 2017 12:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Naționala feminină U18 a cedat la patru puncte primul amical cu Austria
Nu au jucat 4 din cele 5 fete care au evoluat cu naționala U20 la turneul de la Oradea 
România U20, înfrângere şi împotriva naţionalei Muntenegrului la EuroBasket U20 – divizia A
Elevii lui Mihai Silvăşan au ţinut pasul doar în primul sfert şi vor juca pentru evitarea retrogradării în divizia B 
Serbia nu a dat nicio șansă României în optimile EuroBasket U20 – divizia A
Ex-iugoslavii au câștigat la o diferență de 47 de puncte 
Camil Berculescu, cel mai bun marcator al României U20 în meciul cu Germania
„Vulturii mici” vor întâlni Serbia în optimile EuroBasket U20 – divizia A 
Dragoş Diculescu, performanţă excelentă contra Germaniei
Tânărul baschetbalist a reuşit primul double-double al României la Eurobasket U20 – divizia A 
România, prestație încurajatoare împotriva Germaniei, în ultimul meci din grupele EuroBasket U20 – divizia A
Tricolorii au ținut aproape contra gazdelor competiției timp de 35 de minute 
Germania a învins și Grecia și așteaptă duelul cu România
Programul zilei a treia de la EuroBasket U20 – divizia A 
România U20 feminin rămâne în Divizia B și anul viitor
Tricolorele au pierdut finala mică în fața Lituaniei și încheie pe patru turneul de la Oradea 
Germania câștigă extrem de greu cu Israel în Grupa C de la EuroBasket U20 – divizia A
Rezultatele și programul în grupa României 
Camil Berculescu a fost principalul marcator al României în duelul cu Grecia
Tânărul baschetbalist a înscris aproape o treime din punctele echipei la meciul de debut de la EuroBasket U20 – divizia A 
gyke Divizia A
0 
Pierzand aseara si cu Muntenegru, am coborat mai jos, la locurile 13-16. Meciul decisiv va fi sambata cu Suedia, pentru a nu retrograda avem neaparata nevoie de victorie.
Va fi o misiune foarte grea, Suedia pierzand la diferente rezonabile si la Serbia (-21 pct) si la Israel (-9pct), echipe care pe noi ne-au invins mai mult decat categoric.
Probabil vom reveni in Divizia B la anul, acolo unde aparent ne este locul momentan. 
click pt. Articol 20 July 2018 12:17
studentU din nou
0 
multumiri pt game review. Mai la obiect si mai insighful decat multe de pe TB ;)
O intrebare: stii/stiti cumva pe ce loc trebuie sa ne clasam ca sa ramanem in grupa valorica A? Adica ce relevanta avea odihnirea unor jucatori pentru faza 9-16? Daca terminam pe 9-10 de ex ramanem in prima grupa valorica? 
click pt. Articol 20 July 2018 11:01
gyke Zona
0 
Mie mi s-a părut că zona a funcționat strict atâta timp cât sârbii au fost lenți în tranziție, în momentul în care au început să dea drumul repede la minge au dejucat-o foarte ușor, rezultând multe momente penibile pentru noi. Dar diferența de valoare e atât de mare, încât nu prea te poți supăra pe nimeni.  
click pt. Articol 19 July 2018 11:12
un moldovean Normalitate
0 
Am vazut meciul din min. 5 cand scorul era deja 24-8. Ce s-a intamplat din acest moment si pana in min 16 ar trebui sa stea la baza "unui nou inceput " in baschetul juvenil romanesc. Baietii au alergat, au luptat, s-au ajutat intre ei, au pasat ca o echipa si scorul a reflectat acest lucru 38-24 in min.16. Am rezistat 10 min in fata Serbiei. Apararea zona 3-2 foarte , foarte mobila si agresiva a creat mari probleme sarbilor. Au avut 2/10 la 3 si doar 5 rec.ofensive iar ai nostri au facut interceptii si au marcat pe contraatac.In atac aruncarea de la distanta nu a mers deloc ( 0/9 la pauza) dar Muresan a colaborat foarte bine cu Calenic la interior( 5 pick and roll foarte bune cu 3 finalizate ) si au reusit niste faze foarte frumoase. Dupa min 16 , Silvasan a inceput sa roteasca jucatorii, logic pt ca aparuse oboseala si incet incet sarbii s-au dus la 20 puncte in min.20.
Dupa pauza meciul nu a mai avut istoric. Inclin sa cred ca stafful nostru a incercat sa odihneasca jucatorii importanti ( Diculescu, Berculescu, Petrescu ) in vederea meciurilor din 9-16. Am vazut situatii usor deplasate cand noi jucam cu 2 oameni de 1,75 ( Carstoveanu si Muresan ) si 3 intre 1,90 -2 m iar sarbii aveau in teren 5 oameni 1,90-2,05 .
Increderea acordata lui Muresan a dat rezultate, a jucat bine, a avut grija de minge si a facut cateva scheme foarte reusite cu Calenic.
Nu au jucat Fometescu si Georgiadis, posibil accidentati iar la un meci cu un astfel de ritm ai nevoie de 12 oameni asa cum au avut sarbii.
Concluzia : Ai nostri au aratat mai mult ca o echipa ceea ce este un semn foarte bun. In continuare nu facem cum trebuie "box out " si dam foarte multe recuperari ofensive si implicit puncte usoare. 
click pt. Articol 19 July 2018 09:50
0 
Mai bine sa vina la Oradea daca vrea sa devina jucator cu adevarat. :)))) 
click pt. Articol 18 July 2018 23:45
u66 Berculescu
0 
Ar fi bine ca Silva sa il aiba in vedere ca o posibilă concurență pe postul lui Kuti. 
click pt. Articol 18 July 2018 15:00
dancri Oradea
0 
Anul trecut la Oradea a fost lume la meciurile Romaniei, iar la semifinala si finala sala a fost aproape plina. 
click pt. Articol 17 July 2018 14:39
Oldtimer " Jocul se bazeaza foarte mult pe realizarile individuale..."
0 
este "brand"- ul d-lui antrenor Silvasan. Care, o vreme, a avut si noroc chior, cu adversarii prinsi in diferite ipostaze incomode... asa a obtinut 4 trofee in 2 ani...
Povestea cu ulciorul a patit-o in recent incheiatul Play-off...Oare a invatat ceva?...
Ar putea sa ia exemplu de la un coleg de generatie, din alt sport (ce-i drept, mult mai bogat decat baschetul), care a avut si el realizari notabile, in tara si strainatate, si a obtinut recent licenta de antrenor...va antrena echipa de juniori U 14 a clubului unde a pus, copios, umarul la cucerirea Cupei Ligii Campionilor Europeni acum 8 ani.
Acesta da dovada ca stie foarte bine ca performanta se castiga prin multa munca iar experienta intr-un domeniu, prin a incepe de la un nivel inferior. 
click pt. Articol 17 July 2018 11:15
studentU inca ceva
0 
am vazut si eu acum pe sarite inregistrarea meciului.
Cat public e in sala aia si ce atmosfera. Parca zici ca se joaca la seniori. Nu stiu cum a fost anul trecut la Oradea dar in general la meciurile de juniori e sala goala, sunt numai parinti si cunostinte.
 
click pt. Articol 17 July 2018 09:16
0 
merci pt acest game review.
dupa primele doua meciuri ratate ma bucur ca baietii au iesit din competitie cu unui joc mai bun, in care au incercat mai mult.
Eu nu stiu Berculescu de ce nu joaca deloc la U? Adica Muresan prinde minute bune in ciuda taliei care nu il avantajeaza. Poate pt ca face mai bine faza defensiva? Silva doar asta sa fi invatat de la Marcel Tenter? De la Tab Baldwin n-a invatat nimic, ca pe vremea lui aveam si ceva scheme in atac. Bine, si niste jucatori super care sa le execute, ce-i drept.  
click pt. Articol 17 July 2018 09:07