Interes limitat pentru meciul naționalei feminine a României


Sala din Oradea, mai mult goală la duelul cu Slovenia

sala antonio alexesala antonio alexe 2

Naționala de baschet feminin a României a debutat astăzi în campania de calificare la Women’s EuroBasket 2019, în compania Sloveniei.

În ciuda faptului că biletele au costat numai 10 lei iar tichetele au fost puse la vânzare de la începutul lunii, au fost ocupate doar aproximativ 800 de locuri în Sala Antonio Alexe din Oradea, care are o capacitate totală de 2.000 de persoane.

Partida contează pentru Grupa E a calificărilor pentru EuroBasketul feminin. Meciul cu Slovenia reprezintă debutul pe banca tehnică a „Acvilelor” pentru Dragan Petricevic.

La pauza meciului dintre România și Slovenia, scorul era de 47-37 pentru oaspete.  



totalbaschet.ro / 11 November 2017 / 18:56


Galerie foto


3punkte S-a organizat prost de FRB
0 
Acest meci mai bine se juca la Bucuresti: Aeroport este. Sala era plinã in mod sigur pentru o salã de 500 locuri. Oradea are o jucatoare in lotul fetelor?! In acelas zi a jucat echipa baietilor ,plus ca pretul biletelor e mai mult cu 50% fatã de anul trecut. Nici la meciurile cand joacã baietii nu e plinã sala... 
12 November 2017 12:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
„Acvilele” pentru meciurile cu Franța și Finlanda, ultimele din calificările pentru europeanul din 2019
6 din cele 14 jucătoare au sub 23 de ani și lipsește o componentă importantă din partidele de până acum 
Naționala feminină U18 de 3x3 a disputat primele partide de la Jocurile Olimpice de Tineret
Tricolorele au cedat în fața Germaniei, dar au triumfat împotriva Iranului 
Monika Brosovszky: „Este o onoare și o mândrie să pot participa la o asemenea acțiune”
Arădeanca este pregătită să conducă naționala feminină de 3x3 la Jocurile Olimpice de Tineret 
România, în continuare pe poziția a 58-a în FIBA World Ranking
Tricolorii se mențin în clasamentul FIBA chiar și după eșecul din Macedonia 
Se cunosc primele 6 echipe calificate la FIBA World Cup 2019
Cehia s-a calificat pentru prima dată în istorie la o ediție a Campionatului Mondial 
Emanuel Cățe, din nou cel mai bun jucător al României în partida contra Macedoniei
Duo-ul ce reprezintă CSM CSU Oradea, Giordan Watson și Bobe Nicolescu, a completat lista celor mai importanți marcatori 
Debut cu stângul în campania de precalificare pentru Vulturi
Macedonia învinge România 90-76 
Sala Boris Trajkovski va găzdui meciul dintre Macedonia și România
Arena a fost construită în 2008 pentru Campionatul European de handbal feminin. Galerie foto 
România debutează în Macedonia în precalificările pentru FIBA EuroBasket 2021
Partida va fi transmisă live stream pe youtube 
Editorial. 1 an, 3 antrenori, 3 căpitani și o mulțime de întrebări
Cum arată naționala României la un an după Eurobasket 2017 
0 
Fără Ilinca Păun nu se poate? Selecționata la toate categoriile, acum și la 3X3, asta în condițiile în care joacă, probabil, doar la Bamboo! Ce să înțeleagă restul fetelor ce practică baschetul juvenil?  
click pt. Articol 08 October 2018 23:35
0 
Capitan!!! 
click pt. Articol 17 September 2018 19:34
0 
Nu este de unde , ce echipa națională sa aliniezi? Din păcate asta e valoarea baschetului românesc și în special al jucătorilor de origine română. Eu unul prefer sa avem parte de meciuri de baschet mai interesante in LNBM decât la națională, mai ales că realitatea este dură. Hai U-BT. 
click pt. Articol 16 September 2018 23:52
gyke FRB
0 
Oficial FRB a spus că s-a renunțat la Moldoveanu și Torok pentru că veneau după accidentări și nu erau refăcuți. Neoficial, cei doi au refuzat convocarea. Mandache cel mai probabil în aceeași situație, deoarece și Steaua cred că a început pregătirile. Pe de altă parte, nimeni nu e obligat să joace pentru România, fiecare e responsabil pentru propriile decizii.  
click pt. Articol 16 September 2018 23:27
Vulturas Rog fără sigla Sepsi
0 
Va rog nu asociați comentariul cu sigla Sepsi . 
click pt. Articol 16 September 2018 23:16
Vulturas Probleme vechi, de ce nu sunt soluții ?
0 
A mai trecut un meci . Parca auzim:" atat se poate !" sau " am făcut tot ce s-a putut ". Oare așa sa fie? Cred ca puteam mai mult ( ca rezultat) dacă aveam cu cine (jucatori, pentru ca in aceasta seara eu am văzut ca avem antrenor). Si aveam si jucatori ,care știu jocul ,dacă îi aduceam la lotul național -amintesc de Mandache, Moldoveanu , Torok si as mai putea enumera. Dar sa vedem explicatiile oficiale :acestea lipsesc cu desavarsire , vorbesc de explicații la obiect, serioase, nu cele de genul " probleme ppersonale ale lui X sau Y " . Problema se pune in felul următor : activitatea la echipa naționala este "pro bono " pentru jucatori si cu salarii pentru ...ceilalți. Jucătorii " trebuie sa vina " ," au obligații " adică sa renunțe la echipele de club de unde își iau salariile si sa-si riște sezonul sau viitorul ,pentru ce ? Au asigurare veți spune . Da , dar mai departe ? Sunt convins ca dacă ați avea copii acasă , vârsta in jur de 30 de ani sau veniți după o accidentare va veți gândi serios la orice activitate , alta decât cea de la club cu care exista un contract si de unde va susțineți familia .Soluția pentru ca acești jucatori cu experiență,care nu mai au nevoie sa-si facă un nume ,sa MAI vina la echipa naționala este ca participarea la astfel de convocări sa fie atractiva, adică sa nu vina degeaba, sa fie remunerați pentru munca lor si pentru riscul asumat . Si nu vorbesc de diurna , cazare , mesele zilnice si echipament ! Altfel , se vor retrage rând pe rând de la echipa naționala, așa cum se vehiculează de altfel in cazurile celor trei si ....vedem noi ce facem , dacă mai facem. Idei ar cam exista : prime de joc in funcție de rezultat, de calificare ,de promovare, de meciuri jucate intr-un an pentru echipa naționala ,de rezultate personale gen recunoaștere FIBA , MVP, Topuri internaționale etc.... Ați auzit de așa ceva sau va faceți ca nu stiti ? Cum sa motivezi activitatea la echipa naționala fără o astfel de alternativa ? Aceste variante nu sunt de ieri , de azi pe la alte federații cu rezultate serioase . Apropo , anul trecut la promovarea U20 in divizia A de la Oradea, jucătorii au primit ceva , măcar masa de seara festivă in comun de după finala ? Dar alții ?  
click pt. Articol 16 September 2018 23:08
0 
Ce cauta la nationala? Asa a fost si la Cluj. Azi, Kuti slab. Asta ne e valoarea. 
click pt. Articol 16 September 2018 21:48
studentU du te aline
0 
si intoarce te cand te chemam noi 
click pt. Articol 15 September 2018 23:05
alin67 premiza, detrimentale?!!!
0 
"Ne frustram pe noi", "Dar da sunt de acord ca nu trebuie sa ii frustram pe tineri", ca sa citez din comentariile ambilor "comentatori". Baieti, sunteti varza, la fel ca baschetul romanesc. Domnule Istrate, crezi ca "chimia" e ceea ce lipseste baschetului romanesc, sau, altfel spus, "chimia" e ceea ce face ca Spania sau Serbia sa fie mai bune decat Romania in acest sport, sau in orice alt sport? Ma bucur ca a aparut o echipa de tineri care pare promitatoare in sportul romanesc, singura in acest moment, Romania U21, la fotbal. Restul, sunt = 0.
Hai Romania! (la tenis) 
click pt. Articol 15 September 2018 20:56
0 
@student U, pestele se împute de la cap da' se curăță de la coadă! Hâc!  
click pt. Articol 15 September 2018 20:54