Interviu exclusiv cu fostul selecționer, Marcel Ţenter


Antrenorul vorbește despre noul său proiect dar și despre alte aspecte din baschetul românesc

Marcel Țenter, fostul antrenor al echipei naționale a României de seniori, organizează în această vară un camp dedicat baschetbaliștilor. Marcel Țenter, proprietarul clubului Gheparzii și Dragoș Curtifan, fondatorul clubului Labradors Târgu Mureș, sunt inițiatorii acestui proiect care să vină în sprijinul baschetbaliștilor în pauza competiținală.

Într-un interviu oferit site-ului nostru, Marcel Țenter a vorbit despre noul său proiect dar și despre echipa națională, Emi Cățe și despre probleme sale de sănătate.

Spuneți-ne câteva cuvinte despre acest nou proiect, pe care îl veți desfășura în această vară?

Împreună cu Dragoș Curtifan  sunt în acest proiect. În sala Labrador, care este o proprietate privată și care este dotată la cele mai înalte standarde din România, la toate capitolele. Chiar merită o vizită. Ne-am gândit să venim în sprijinul jucătorilor care vor să se pregătească mai mult în vară. Se referă și la seniori dar și la juniori. Oricine vrea să aibă un calup de 48 de ore de pregătire combinată, fizică, tehnică și tactică, noi suntem la dispoziția lor. Cam aceasta este ideea.

Anul trecut au fost echipe de seniori care s-au pregătit la Târgu Mureș, acum sunt echipa doritoare să pregătească din nou acolo?

Anul trecut au fost echipe care s-au pregătit fizic. Deocamdată este prea devreme dar sunt echipe care vor veni aici în pregătire. Este un produs nou, care noi sperăm să ajute baschetul.

Federația Română de Baschet nu s-a gândit la o colaborare cu dvs. în ceea ce privește loturile de juniori?

Noi avem deja o colaborare cu Federația Română de Baschet în ceea ce privește Perform Baschet. Cele trei sesiuni de Perform Baschet s-au desfășurat aici la noi, sub egida noastră. Campusul final de selecție a jucătorilor de U14 este posibil să se desfășoare la noi, la Târgu Mureș.

Cum ați ales acest proiect?

Eu personal sunt transplatat renal, cu probleme. Nu a reușit transplantul și sunt în dializă. Eu la nivel înalt deocamdată nu pot antrena. Așa că am ales să ajut la nivelul la care pot să o fac, corespunzător stării mele de sănătate. În ultimii doi ani am avut probleme imense de sănătate și nu am putut să particip activ, dar am urmărit absolut tot.



Aș dori să vă întreb cum vedeți echipa națională de seniori, care își continuă campania de calificare la FIBA Basketball World Cup 2019?

Eu sper din tot sufletul să ne calificăm în faza următoare pentru că asta ar însemna o calificare automată la Campionatul European. Tot procesul acesta de întinerire, pe care l-am început noi la echipa națională, continuă și asta este foarte bine. Sper să și confirme.

Liga Națională de Baschet Masculin își va schimba sistemul de desfășurare, care este părerea dvs despre această schimbare?

Categoric nu poți fi în nicio direcție în acest moment. Eu zic că trebuie încercat. Există și puncte pozitive, foarte multe în acest sistem, care trebuie luate în considerare. Meciuri multe. Faptul că multe echipe se bazează pe finanțare de stat și că în acest fotmat vor putea beneficia de bugete la care atfel nu aveau acces. Eu personal mi-aș dori o ligă cu 12 sau 14 echipe foarte puternice. Conform realității de la noi din țară nu le avem. Avem maxim  6-7 echipe serioase care trag pentru primele locuri, așa că pe undeva pare logică decizia asta.

Dacă vorbim despre LNBM, cum a fost experiența dvs. la Iași?

Eu am ajutat din postura de consilier, având în vedere și problemele mele de sănătate. Am ajutat la aducerea unui nou antrenor, a doi jucători, totul pe baza promisiunilor domnului primar, făcute public în presă și peste tot. Din păcate niciuna din promisiunile respective nu s-a materializat și toate încercările de a ajuta au fost în zadar. La un moment dat s-a rupt echipa, jucătorii au decis să plece acasă, în mod normal de altfel pentru că nu au fost plătiți. Nu se poate face performanță așa.

Ați jucat și ați antrenat la Cluj-Napoca, în acest an echipa nu și-a atins obiectivul, ce credeți că nu a mers acolo?

În fiecare echipă sunt probleme legate de chimia jucătorilor noi aduși. În momentul în care nucleul principal al unei echipe învingătoare pleacă, nu este ușor să construiește un nou nucleu perfect care să îți aducă succesul de fiecare dată. Se poate întâmpla, dar nu este garantat. Eu zic că trebuie răbdare și cei de acolo vor găsi soluțiile cele mai bune pentru a ajunge acolo unde își doresc și conform a ceea ce se întâmplă la Cluj este normal.

Totuși nu au profitat la maxim de avantajul adus de Giordan Watson...

Eu zic că cultura și chimia echipei bate bugete și strategii. Alte echipe care au mers mai mult pe continuitate au avut de câștigat.

Vreau să vă întreb în final și despre Emanuel Cățe, unul dintre cei mai promițători jucători ai noștri. Unde am putea să-l vedem în cariera lui?

Emi este un învingător. Chiar dacă nu beneficiază de cel mai grozav fizic, din punct de vedere al înălțimii, care pare să fie un dezavantaj la nivel foarte înalt, dar el găsește resurse psihice mereu să învingă și să ajungă la suprafață. Am mare încredere că reuși să joace la nivel înalt în anii care vin, în Europa.



Bogdan Isailă / 25 June 2018 / 19:26


Galerie foto


studentU imi pare rau
0 
sa aud de problemele de sanatate. Insanatosire grabnica, daca se poate vorbi de insantatosire intr-o patologie atat de complicata.
In rest, bafta cu academia ca la seniori ne-am cam lamurit de capacitatile dvs.  
26 June 2018 10:03
free62 free62
0 
Cand te-ai lamurit? Cand a luat campionatul sau prin faptul ca e singurul antrenor de la Roman incoace care a dus echipa in doua finale consecutive de campionat? 
26 June 2018 10:47
studentU cu toate cele 3 ocazii enumerate
0 
sau ne am uitat la alte meciuri?

+ Eurobaschet 2017. Bine aici nici nu prea avea cu cine, dar totusi, acelasi joc neatractiv si la plesneala pe atac.
 
26 June 2018 13:04
0 
Pe mai departe în acest proiect. Și multă sănătate, însănătoșire grabnică. 
26 June 2018 13:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Reportaj: AEK Atena, victorie confortabilă pe teren propriu în campionatul intern (FOTO)
Deținătoarea Basketball Champions League încearcă să țină aproape de tradiționalele forțe din Grecia 
Grevă la CSU CSM Oradea
Mai multe jucătoare au refuzat să intre pe teren, în meciul cu CSM Târgu Mureș, datorită restanțelor salariale și a promisiunilor neonorate 
EXCLUSIV. Destiny Williams revine în LNBF
Pivotul american va sosi miercuri în România. Cu ce echipă a semnat aceasta 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Interviu Dani Popescu: ”Nu ne așteptam la o replică așa puternică”
Veteranul ilfovenilor a fost cel mai bun jucător român al partidei dintre CSO Voluntari și CSM Mediaș 
Andrija Simovic: „Greșelile cele mai mari au avut loc în prima repriză”
CSM Mediaș a cedat la 8 puncte în fața lui CSO Voluntari, după un meci cu multe puncte marcate 
Reportaj: Panathinaikos Atena și-a respectat statutul de favorită cu Bayern Munchen (FOTO+VIDEO)
Arena olimpică din capitala Greciei, gazda perfectă pentru meciuri de Euroligă 
Editorial NBA vs Euroligă: James Harden a înscris în ultimul meci mai multe puncte decât a reușit Khimki Moscova
O statistică ce poate fi folosită ca un argument de ambele tabere și toată lumea ar avea dreptate 
“Ten Years Challenge”, varianta totalbaschet
Ce se întâmpla în urmă cu un deceniu în baschetul românesc și cum arătau unii dintre cei mai importanți baschetbaliști români (Galerie foto) 
Interviu inedit cu Goran Gajovic. Care este mâncarea tradițională preferată, cum ar descrie România și ce ar alege între NBA și Euroligă
Unul dintre cei mai vechi stranieri din LNBM, Goran Gajovic, a oferit șansa fanilor de a-l cunoaște mai bine 
gyke Măi să fie
0 
Ia uite un pui de Tritoiu pe Criș...  
click pt. Articol 21 January 2019 08:37
0 
Doamne, doamne! Credeam că la Oradea e altfel decât în sud, contractul se respectă! Apoi, omul ăsta ce declară ceea ce declară sigur fumase ceva ce îmi doresc și eu la liber! Ne mirăm de nivelul ligii de fete, ieri a arbitrat meciul CSM Alexandria vs. Agronomia București amantul unei jucătoare de la Agronomia, am o poză de la sfârșitul jocului în care pulifriciul de Veselovski pleacă în mașina proprie cu Sonia Vilcinski da' nu îmi permite site-ul să o pun...  
click pt. Articol 20 January 2019 22:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
cINE NU POATE SA PLATEASCA,SA LASA BALUL IN PACE! FARA BANI NU EXISTA PERFORMANTA! Dincolo de acest adevar,nu este corect,ca sa nu respecti un contract !Jucatoarele au avut perfecta dreptate! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:07
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
click pt. Articol 18 January 2019 22:42
0 
Recunosc ca in afara de niste rezumate din cand in cand sau clipuri de pe YT eu nu urmaresc NBA. (De fapt am ajuns la o varsta in care niciun sport nu ma determina sa imi pierd noptile). Insa (poate si aici is deposit si ma corecteaza un profesionist) credeam ca exista niste repere in ceea ce priveste aprecierea reusitelor.
Adica pentru un profesionist pentru "in regula" e nevoie de procentaje de genul 75% la libere, 50% de la semidistanta, 33% de la distanta. Si de aici in sus vorbim despre bine, foarte bine, exceptional. Daca ma iau dupa aceste repere, 5/19 inseamna 26,3% iar 16/34 din actiune cam 47%. Din acest punct de vedere, nu mi se pare nimic wow.

Altfel, tot pe acest site am citit despre un meci incheiat cu vreo 84% procentaj reusite la aruncarile de 3. Asta da, ceva exceptional.

 
click pt. Articol 18 January 2019 14:41
TitiAcs Pai s-o facem simplu
0 
- daca la Oli-Pana as bea o bere si la OKC -Lakers as servi un Taco ( in loc de hotdog ), n-ar fi placut sa maninc un Taco la Oli-Pana si sa beau o bere la OKC-Lakers ? Cred ca acum e clar ... :)  
click pt. Articol 18 January 2019 14:15
gyke Hmm
0 
Întrebarea este: la care din cele 2 meciuri ai mânca un hotdog și ai bea o bere? 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 14:06
TitiAcs Inainte de 1989
0 
circula un banc : Marea dilema a lui Bula :- Daca e asa de bine in Romania si asa de rau in vest, cum mama-naibii e asa de rau aici si asa de bine in vest ?!
Cam asa e si cu valoarea/atractivitatea/spectaculozitatea intre NBA si Euroliga. Fiecare dupa gust, dar daca compari compari meci din competitie cu meci din competitie si nu meci de pregatire din NBA cu un Olimipacos- Pana sau Real-Barca sau Kimki- TSKA in Campionat sau in Euroliga! Personal ma uit cu aceiasi placere la ambele competitii ! Mi-ar place sa fiu in sala atit la Oli-Pana cit si la OKC- Lakers !  
click pt. Articol 18 January 2019 13:39
studentU pai consumerism
0 
oameni merg sa consume baschet/circ si paine: bere, hot-dog, etc. :)) Sportul american se bazeaza mult pe asta. Sincer, nu m-ar deranja sa pot manca un hot-dog si sa beau o bere cand merg la meci. De ce nu?
Iar la CJ atmosfera e asa de cand ne-am mutat in Polivalenta. In Demian era mult mai frumos, era mai usor de urnit sala. Dar stai linistit, cand echipa e la anaghie, cand e un meci la limita, sala intotdeauna pune umarul. Cu sau fara ultrasi prezenti. Si cu Oradea, si cu Steaua in sezoanele trecute, etc. Deci nu numai voi aveti atmosfera la meciuri. Si crede-ma, daca v-ati muta intr-o sala de 10k de locuri, cred ca cei 1-2 mii de suporteri care canta la fiecare meci nu s-ar mai auzi la fel de impresionant...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:14
gyke @studentU
0 
Poate in playoffs, că in sezonul regulat e foarte lejeră, dacă tot comparăm cu Euroliga. Și m-am nimerit și eu la un meci, iar 12000 de oameni aplaudau dificil, din cauza tăvilor cu mâncare și băutură. Plus ca stăteam la capăt de rând, iar doar în timpul jocului efectiv am făcut peste o sută de ridicări din scaun, că oamenii erau tare flămânzi...