Ioana Ghizilă, nou record personal de puncte înscrise în LNBF și record stagional de triple


Kristina Higgins a ajuns la al 8-lea double-double pentru ACS Sepsi SIC în această ediție de campionat

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat cu 82-60 partida cu Phoenix Știința Constanța, din etapa a 2-a a Grupei Roșii, în LNBF. Cu 27 de puncte, tânăra Ioana Ghizilă și-a stabilit un nou record personal în LNBF și a trecut pe primul loc la triple înscrise într-un meci din această ediție de campionat. Kristina Higgins a reușit un nou double-double și alte două alb-verzi au fost în double-digits.

Ioana Ghizilă a fost singura integralistă a campioanei în duelul cu formația care a câștigat grupa valorică B în prima fază a campionatului. Jucătoarea de 21 de ani a fost coșghetera partidei cu cele 27 de puncte, marcate după 3 reușite de două puncte din 5 încercări (60%) și 7 triple reușite din 11 încercate (64%). A mai avut 6 recuperări (2 ofensive/4 defensive), 3 pase decisive, 3 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 7 mingi pierdute și o intercepție, pentru +24 indice al eficienței.

A fost cel mai bun meci al său alături de campioană în LNBF. Ioana Ghizilă s-a alăturat deținătoarei trofeului în această vară și este principala jucătoare U23 pentru formația pregătită de Zoran Mikes. Fundașul avea 22 de puncte marcate ca precedentul record personal în campionat, în prima etapă din grupa A, cu CSM Târgoviște. Jucătoarea de 21 de ani are medii de 12,5 puncte, 3,2 recuperări, 4,2 pase decisive, 2,6 mingi pierdute și 1,4 intercepții în 30:21 minute, cu 12,7 eficiență medie în cele 11 etape de până acum. Ghizilă este la cel mai bun sezon în primul eșalon, după ce a mai trecut pe la Timișoara, Alexandria, Brașov și Cluj-Napoca.

Cele 7 triple marcate de tânărul fundaș reprezintă un nou record în această ediție a LNBF. Cel anterior era de 6 reușite de după semicerc și era împărțit de trei sportive: veterana Ancuța Stoenescu (pentru CSM Târgoviște în prima etapă cu ACS Sepsi), tânăra Alina Podar (pentru Olimpia CSU Brașov cu Universitatea Cluj) și americanca Arlesia Morse (pentru „U” Cluj la Satu Mare). Andrea Olah (Orosz) reușea 7 aruncări de la distanță pentru CSM Satu Mare în primul tur al cupei.

Kristina Higgins și-a trecut în cont al 8-lea double-double în campionat alături de alb-verzi. Pivotul a petrecut pe parchet 28:53 minute și a încheiat partida cu 16 puncte și 14 recuperări (4/10). 8 șuturi din interiorul semicercului și-au găsit ținta din cele 14 încercate (57%). A mai avut 2 pase decisive, o greșeală personală, 2 mingi pierdute și 4 intercepții, pentru +28 eficiență.

Americanca de 24 de ani este cea mai bună marcatoare din prima grupă valorică, cu un total de 216 puncte în 11 partide și o medie de 19,6 puncte pe meci. Este și cea mai bună recuperatoare a primei grupe, cu 12,5 recuperări pe partidă. Mai are medii de 1,4 pase decisive, 1,7 mingi pierdute și 1,6 intercepții în 29:52 minute, cu 29,4 eficiență medie. Și-a îmbunătățit puțin cifrele față de precedentele două sezoane, petrecute la Brașov, în minute mai puține.

Campioana a mai avut două jucătoare în double-digits la ultimul meci al anului din LNBF. Angelika Slamova a contribuit cu 15 puncte (5/9 din semicerc, 1/6 de afară și 2/4 la libere). A mai avut 3 recuperări (2/1), 4 pase decisive, 5 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și 3 intercepții, pentru +12 în dreptul eficienței. Marina Solopova a încheiat partida cu 10 puncte (2/3 de la semidistanță și 2/6 de după semicerc). A mai avut 3 recuperări (2/1), 5 pase decisive, 3 greșeli personale, un fault scos, o minge pierdută și 5 intercepții, cu +17 eficiență.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe termină anul pe primul loc în Grupa Roșie, cu 20 de puncte. Alb-verzile sunt la egalitate cu CSM Satu Mare, față de care au un joc mai puțin, dar au avantajul rezultatelor directe. Pentru campioană primul meci din 2019 va fi la Cluj-Napoca, în 5 ianuarie.

*foto: Miska Brigitta / Sepsi-SIC facebook



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ioana Ghizilă
Vizualizează pagina personală a jucătorului Kristina Higgins
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CS Phoenix Știința Constanța

Andreea Vlase / 31 December 2018 / 13:19


Galerie foto


-1 
In loc sa joace la noi, joaca la Sepsi.

"Mutumim" marelui manager Ovidiu Vasu.( apropo, PLEACĂ !)  
31 December 2018 13:45
7vezer SEPSI SIC CAMIOANA !
0 
La SEPSI joaca tot la noi !! O jucatoare se duce acolo,unde este apreciata,platita si respectata !! 
05 January 2019 15:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
1 
BRAVO FETELOR.LA MULTI ANI !! 
31 December 2018 15:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC câștigă și meciul doi de acasă cu FCC ICIM Arad din semifinala LNBF
Campioana a făcut diferența de după semicerc și are 2-0 în serie după un joc puțin mai echilibrat ca primul  
CSM Satu Mare conduce cu 2-0 în semifinala cu Olimpia CSU Brașov
Vicecampioana s-a impus și în al doilea meci de acasă, în care s-a desprins decisiv în sfertul 3 
CSM Târgoviște va juca pentru locul 5 după ce s-a impus din nou cu CSU CSM Oradea, la Pitești
Dâmbovițencele încheie fără probleme cu 2-0 seria cu echipa venită din a doua grupă valorică  
Jovana Pasic: „Am câștigat și asta este important, dar este doar un pas în drumul spre aur”
ACS Sepsi SIC a obținut o victorie clară în primul meci din semifinala LNBF cu FCC ICIM Arad 
CSM Târgoviște întrerupe seria de înfrângeri cu un succes în primul meci pentru locurile 5-8
Dâmbovițencele au folosit puțin jucătoarele experimentate în duelul cu tânăra echipă din Oradea  
Bogdan Bulj: „Nu am răspuns bine apărării agresive. Am fost moi în ambele direcții”
FCC ICIM Arad a pierdut la 27 de puncte în deplasare primul meci din semifinala cu ACS Sepsi SIC 
Romina Filip: „Am întâlnit una dintre cele mai solide echipe ale ligii în acest sezon, cu pretenții justificate la câștigarea unui trofeu”
Românca a fost a doua marcatoare a Olimpiei CSU Brașov în primul joc al semifinalei cu CSM Satu Mare 
Marina Solopova, triple-double în victoria lui Sepsi SIC din primul meci al semifinalei cu FCC ICIM Arad
Kristina Higgins a reușit al 17-lea double-double pentru alb-verzi în campionat 
ACS Sepsi SIC deschide semifinala cu o victorie clară cu FCC ICIM Arad
Alb-verzile au controlat primul meci al seriei și au înscris 30 de puncte pe contraatac 
CSM Satu Mare se impune acasă în primul meci din semifinala cu Olimpia CSU Brașov
Sătmărencele au condus tot jocul și au avut un procentaj foarte bun la șuturile din semicerc 
laca1968 Incredibil!
0 
O specie nemaiantalnita intr-o arena sportiva! Un asa numit presedinte de club isi arata fundul si arunca cu muci la adresa unor femei din tribuna. Congrat Marcel Urban ! 
click pt. Articol 25 April 2019 22:04
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37