Iulian Corneanu a semnat cu BCM U Pitești


Argeșenii i-au acontat și pe Orbeanu, Corpodean respectiv Dogaru

Iulian Corneanu este cel de-al 4-lea transfer perfectat de către BCM U Pitești în această vară. El sosește de la CSȘ Giurgiu, unde a petrecut ultimii doi ani.

Născut pe 28 august 1989, jucătorul de 1.97 metri este apreciat în principal pentru calitățile sale de aruncător. În sezonul 2012/13, el a avut 35 de reușite din afara semicercului pentru un procentaj de 35% la acest procedeu. Corneanu a avut medii de 14:07 minute cu 3.8 puncte, 1.5 recuperări pentru 3.1 la eficiență. El și-a început cariera la SCM U Craiova.

Corneanu devine al 4-lea jucător autohton legitimat la gruparea argeșeană după Iulian Orbeanu, Vlad Corpodean și Vlad Dogaru.

BCM U Pitești va fi antrenată în sezonul 2013/14 de către Hristu Șapera. De altfel, tehnicianul originar din București și-a dorit să legitimeze cât mai mulți tineri jucători români. El a mizat pe baschetbaliștii autohtoni și în sezonul precedent, la CSM București, când nivelul antrenamentelor a fost ridicat de către români în condițiile accidentărilor respectiv a problemelor financiare care în mod evident au influențat în bună măsură competitivitatea ședințelor de pregătire.

Rămâne de văzut ce jucători străini vor fi legitimați la echipa argeșeană a cărei reunire este programată pentru data de 10 august.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Iulian Corneanu
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Adrian Micinic / 07 August 2013 / 17:00


Galerie foto


Gabitzu01 inca unu
0 
inca unul, transfer pt a avea un nr de jucatori. eu nu inteleg, in loc sa cumperi 4 jucatori mediocri mai bine cumperi un roman de valoare. vom avea 6 sau 7 romani in lot dar nu te poti baza pe nici unul asa cum te bazai anul trecut pe un Dani sau Calota 
07 August 2013 23:12
tzontzolino jucatori
-1 
pe Calota te mai bazai in unele momente, pe Dani sincer prea putin. Chiar nu stiu ce cauta Dani la nationala...e praf. Anul asta nu avem obiectiv decat playoff. Posibil conducerea sa gandeasca ca ne bazam pe straini pt meciuri si in acelasi timp creem o echipa decenta din copiii astia pentru anul viitor cand vom juca din nou in Eurochallenge, finala Cupei si macar finala campionatului =)) 
08 August 2013 10:15
tzontzolino jucatori
0 
pe Calota te mai bazai in unele momente, pe Dani sincer prea putin. Chiar nu stiu ce cauta Dani la nationala...e praf. Anul asta nu avem obiectiv decat playoff. Posibil conducerea sa gandeasca ca ne bazam pe straini pt meciuri si in acelasi timp creem o echipa decenta din copiii astia pentru anul viitor cand vom juca din nou in Eurochallenge, finala Cupei si macar finala campionatului =)) 
08 August 2013 10:15
Chamb @Gabitzu01
1 
Eu cred ca te inseli , Iuli este un jucator pe care te poti baza in orice moment :) 
08 August 2013 01:59
Chris Aiurea
1 
Da, mentalitatea la pitesti in ceea ce priveste publicul este 0. Sincer ar trebui sa va duceti la fotbal ca atat puteti. Nu am vazut nicaieri hateri mai mari ca acolo deci va meritati soarta. Daca o tineti tot asa, anul asta o sa va luptati sa nu intrati la retrogradare. Felicitari celor care au scapat de acolo, imi pare rau de cei ce au venit (de romani vorbesc) si pupati-i in fund in continuare pe straini. Repet: atat puteti! 
08 August 2013 15:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern 
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four 
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur 
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni  
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
gyke Mda
0 
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...  
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0 
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa. 
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0 
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul. 
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0 
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri! 
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0 
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei ! 
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0 
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
click pt. Articol 22 March 2019 14:40
mailman ne jucam cu mentalul adversarilor!
0 
Asta inseamna sa fii antrenor cu o buna cultura generala si mai ales un cinefil cunoscator de baschet! Achim a vazut in copilarie "Cidul" si i-a ramas in memorie scena de neuitat in care Charlton Heston intoarce soarta luptei prin simpla lui aparitie calare in mijlocul luptei, aparitie care provoaca panica adversarilor care nici nu mai observa detaliul ca El Cid este grav ranit... In rolul maurilor de astazi: U respectiv CSU Sibiu. 
click pt. Articol 22 March 2019 14:34