Iulian Corneanu a semnat cu BCM U Pitești


Argeșenii i-au acontat și pe Orbeanu, Corpodean respectiv Dogaru

Iulian Corneanu este cel de-al 4-lea transfer perfectat de către BCM U Pitești în această vară. El sosește de la CSȘ Giurgiu, unde a petrecut ultimii doi ani.

Născut pe 28 august 1989, jucătorul de 1.97 metri este apreciat în principal pentru calitățile sale de aruncător. În sezonul 2012/13, el a avut 35 de reușite din afara semicercului pentru un procentaj de 35% la acest procedeu. Corneanu a avut medii de 14:07 minute cu 3.8 puncte, 1.5 recuperări pentru 3.1 la eficiență. El și-a început cariera la SCM U Craiova.

Corneanu devine al 4-lea jucător autohton legitimat la gruparea argeșeană după Iulian Orbeanu, Vlad Corpodean și Vlad Dogaru.

BCM U Pitești va fi antrenată în sezonul 2013/14 de către Hristu Șapera. De altfel, tehnicianul originar din București și-a dorit să legitimeze cât mai mulți tineri jucători români. El a mizat pe baschetbaliștii autohtoni și în sezonul precedent, la CSM București, când nivelul antrenamentelor a fost ridicat de către români în condițiile accidentărilor respectiv a problemelor financiare care în mod evident au influențat în bună măsură competitivitatea ședințelor de pregătire.

Rămâne de văzut ce jucători străini vor fi legitimați la echipa argeșeană a cărei reunire este programată pentru data de 10 august.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Iulian Corneanu
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Adrian Micinic / 07 August 2013 / 17:00


Galerie foto


Gabitzu01 inca unu
0 
inca unul, transfer pt a avea un nr de jucatori. eu nu inteleg, in loc sa cumperi 4 jucatori mediocri mai bine cumperi un roman de valoare. vom avea 6 sau 7 romani in lot dar nu te poti baza pe nici unul asa cum te bazai anul trecut pe un Dani sau Calota 
07 August 2013 23:12
tzontzolino jucatori
-1 
pe Calota te mai bazai in unele momente, pe Dani sincer prea putin. Chiar nu stiu ce cauta Dani la nationala...e praf. Anul asta nu avem obiectiv decat playoff. Posibil conducerea sa gandeasca ca ne bazam pe straini pt meciuri si in acelasi timp creem o echipa decenta din copiii astia pentru anul viitor cand vom juca din nou in Eurochallenge, finala Cupei si macar finala campionatului =)) 
08 August 2013 10:15
tzontzolino jucatori
0 
pe Calota te mai bazai in unele momente, pe Dani sincer prea putin. Chiar nu stiu ce cauta Dani la nationala...e praf. Anul asta nu avem obiectiv decat playoff. Posibil conducerea sa gandeasca ca ne bazam pe straini pt meciuri si in acelasi timp creem o echipa decenta din copiii astia pentru anul viitor cand vom juca din nou in Eurochallenge, finala Cupei si macar finala campionatului =)) 
08 August 2013 10:15
Chamb @Gabitzu01
1 
Eu cred ca te inseli , Iuli este un jucator pe care te poti baza in orice moment :) 
08 August 2013 01:59
Chris Aiurea
1 
Da, mentalitatea la pitesti in ceea ce priveste publicul este 0. Sincer ar trebui sa va duceti la fotbal ca atat puteti. Nu am vazut nicaieri hateri mai mari ca acolo deci va meritati soarta. Daca o tineti tot asa, anul asta o sa va luptati sa nu intrati la retrogradare. Felicitari celor care au scapat de acolo, imi pare rau de cei ce au venit (de romani vorbesc) si pupati-i in fund in continuare pe straini. Repet: atat puteti! 
08 August 2013 15:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu