Iulian Orbeanu a suferit o luxație la umăr în partida BCM U Pitești – SCM Timișoara


Sportivul român ar putea lipsi până la 6 luni, în funcție de gravitatea accidentării

iulian orbeanu accidentare

BCM U Pitești a câștigat un meci superb cu SCM Timișoara, scor 96-91, după ce au revenit chiar și de la -15 în partida împotriva bănățenilor. Cu toate acestea, sărbătoarea gazdelor ar putea fi umbrită de accidentarea lui Iulian Orbeanu.

Românul a jucat 12 minute pentru piteșteni și a fost unul dintre artizanii revenirii trupei lui Florin Nini în fața timișorenilor. Cu toate acestea, Orbeanu s-a accidentat grav la sfârșitul sfertului 3, la o fază sub panou cu Vladan Vukosavljevic. Internaționalul român a rămas întins pe parchet timp de minute bune, iar medicii au intervenit de urgență pentru a-i acorda primul ajutor baschetbalistului.

La finalul partidei verdictul a fost unul crunt pentru Orbeanu: luxație la umăr, una dintre accidentările dure pentru baschetbalist. Asta pentru că recuperarea este una destul de dificilă în cazul unor sportivi de performanță.

Specialiștii consultați de totalbaschet ne-au spus faptul că afecțiunile umărului sunt foarte complexe și că accidentarea trebuie evaluată în cele mai mici detalii. În funcție de ce ligamente au fost afectate, perioada de recuperare durează între 4-6 luni. Cel mai blând verdict ar putea fi o perioadă de 2 luni, în timp ce în funcție de complicații, Orbeanu ar putea sta pe tușă chiar și un an!

Iulian Orbeanu s-a întors în această vară la Pitești, după ce în ultimii ani a jucat pentru Dinamo Știința și SCM U Craiova. Chiar dacă nu pune multe puncte pe tabelă, Orbeanu se remarcă prin combativitate, spirit de luptă și sacrificiu, fiind genul de jucător util oricărei echipe.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Iulian Orbeanu
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa, Mara Mihăilescu / 21 October 2018 / 22:06


Galerie foto


andrac Orbeanu
0 
Aduce multa energie pe teren. Chiar a reusit o interceptie frumoasa si un assist pe revenire. La Pitesti va fi respectat mereu. Multa sanatate! 
21 October 2018 22:20
Renan Orbeanu
0 
Nu cred ca va lipsi atat de mult de pe parchet. Fizioterapeutul echipei noastre spune ca i ok si a inceput recuperarea. Eu sper ca peste 3 4 etape sa fie apt. 
21 October 2018 23:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
76ers wait, what?
0 
Personal, am auzit de un singur Nikos Galis si baschet nu cred ca mai joaca si totusi desi are o varsta inaintata probabil ar face fata in campionatul nostru :)))
Daca se vorbeste de senzational inseamna ca este omul la care ma gandesc prima data cand aud, Galis, dar in ce calitate vine la Craiova?
 
click pt. Articol 21 July 2019 01:03
Buzestii Mutari
0 
Absolut corecte.In privinta new entry-ului de senzatie,ar fi vorba de Nikos Gallis. 
click pt. Articol 21 July 2019 00:22
76ers Tommy
0 
Nu ma impacientez, timp este suficient, pana la urma jucatori se pot aduce si in septembrie, eram curios doar daca se construieste ceva la Craiova pentru ca nu prea se aude nimic de acolo, coducerea anunta cu mare madrie ca echipa va juca in Europa, unde?
Pitestiul a aratat ceva semne iar declaratiile de la finalul sezonului aratau ca la Craiova se doreste cel putin aceiasi peformanta ca sezonul trecut, poate chiar podium... 
click pt. Articol 20 July 2019 23:44
0 
Ii clar ca e timp de transferuri, nu ii graba. Craiova si Pitestiul cred ca vor avea trupe puternice, sa vedem Steaua. Ce stii despre acest strain? 
click pt. Articol 20 July 2019 23:35
Tommy 76ers
0 
Nu trebuie sa ne impacientam.Zilele viitoare urmeaza cateva mutari interesante la Craiova. Iti pot spune ca un jucator este deja acontat,un new entry in campionatul Romaniei de senzatie!!! Pana la urma urmei campionatul incepe abia pe 12 octombrie,pana atunci sa tot avem timp de lot,de meciuri amicale si toate cele necesare ! 
click pt. Articol 20 July 2019 23:33
0 
Dupa semnarea lui Diculescu era oarecum de asteptat plecarea unuia dintre Ionescu sau Casale, sincer ma asteptam la Casale sa fie cel care pleaca. Nu este confirmat inca ca va ramane dar imi aduc aminte ca la finalul sezonului si-a exprimat dorinta de a ramane...
Asteptam sa vedem cum se descurca la capitolul straini pentru ca sunt singura echipa cu "pretentii" la care inca nu s-a anuntat nimic iar Todorov declara ca ramane daca se vrea performanta...  
click pt. Articol 20 July 2019 22:33
Ossiryss Dasaev
0 
Eu zic sa fie pus în libertate. Stiu sigur ca România poate face mai mult în sensul asta! 
click pt. Articol 20 July 2019 21:11
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza...