Jason Boone va juca la SCM U Craiova în sezonul următor


Pivotul american a debutat în Liga Națională la CSM Steaua

SCM U Craiova și-a luat pivot de la vicecampioana Steaua. Jason Boone a evoluat în 20 de meciuri din LNBM în sezonul trecut pentru roș-albaștrii, dar a prins foarte greu lotul de 12 după venirea lui Falker. Boone este al 3-lea american anunțat de olteni în această vară.

SCM U Craiova a anunțat astăzi transferul lui Jason Boone. Pivotul de 2,03 va fi la al doilea club din România, după ce în sezonul precedent a evoluat pentru CSM Steaua Eximbank București. Jucătorul va împlini în septembrie 23 de ani și poate juca pe pozițiile 5 și 4.

A bifat 20 de meciuri în ultima ediție a Ligii naționale, cu medii de 7.7 puncte, 4.8 recuperări și 0.6 pase decisive în 19:04 minute, cu 10.1 eficiență medie. Americanul a mai evoluat în 2 meciuri de cupă, cu medii de 11:30 minute, 2.5 puncte și 2 recuperări. A intrat și în cele două meciuri jucate de Steaua în turul doi preliminar al EuropeCup, cu 10 puncte/meci și 6.5 recuperări în 27 de minute.

După venirea lui Falker la „militari”, Boone a rămas de cele mai multe ori în afara foii de joc, pentru că Steaua avea mai mulți stranieri decât limita maximă admisă în meci. 19 dintre partidele de campionat le-a bifat în prima fază a sezonului regulat. După aceea a jucat o singură dată în top 6, cu BCMU FC Argeș Pitești, când a intrat doar 3:40 minute. În România a marcat cel mai mult la un meci cu Politehnica Iași, 18 puncte.  

Jucătorul de 116 kilograme are în palmares FIBA EuroChallenge, câștigată în 2010 cu BC Gottingen. A fost atunci al treilea marcator al echipei, cu un total de 171 de puncte în 16 partide (medie de 10.7). A mai contribuit cu 6.8 recuperări/meci și 1 assist.

A jucat câteva sezoane în Germania, la echipe precum BG 74 Göttingen, S.Oliver Baskets și MHP Giants Ludwigsburg, în Turcia la Torku Konyaspor, dar și în Franța la Boulogne-sur-Mer. Înainte de venirea la Steaua, a fost câteva luni în Polonia, la TBV Start Lublin, cu care a evitat retrogradarea. A ajuns în Polonia în februarie 2017, după ce a folosit o clauză din contractul cu MHP Giants Ludwigsburg, care i-a permis să plece pentru că nu a prins meciuri ca titular.

Jason Boone este al 3-lea american anunțat de SCM U Craiova în această vară, după Aaron Walton-Moss și Ria’n Holland. Oltenii l-au mai adus pe Amedeo Casale și îi păstrează în continuare pe Sebastian Ionescu și Ionuț Berceanu.

*foto: fiba.basketball



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Vizualizează pagina personală a jucătorului Jason Boone

Andreea Vlase / 10 August 2018 / 21:33


Galerie foto


freeboy Boone
0 
Cu astfel de transferuri la straini,din nou ne vom bate pentru locurile 7-8.La jucatorii de U 23 stam bine.
Bine ca am scapat de Orbeanu si s-a pricopsit Pitestiul cu el.Vreau sa vad ce romani mai aduce domnul Toma. 
13 August 2018 09:35
andrac Orbeanu
0 
Daca e folosit cum trebuie joaca bine, decent. La Pitesti si-a facut treaba 2 ani 
13 August 2018 09:54
sebi12 boone
0 
cu astfel de transferuri?era mai bine cu aleks?dadea el 17 p/meci ,dar mingea o prindea ?:))pe aparare era f f slab..meciul 3 cu sibiu in ultimele 3 min cand aveam 7 8 p in fata ,a facut sibiu 4rebounduri OFENSIVE la aceeasi faza..n o da boone de 3 ,dar sub panou si la recuperari sta bine  
22 August 2018 19:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia.asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini.. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:19
mikki glumind vorbind..
0 
nu cred ca Dule vrea sa-si arate valoarea in competitia de la noi doar antrenand niste jucatori mai valorosi ca ceilalti.. altfel cred ca vrea sa le dea lectii lui Achim, Fleseriu, Nini, etc. daca echipa ar fi mult mai valoroasa si ar castiga nimeni nu ar vorbi de meritul lui, ci al jucatorilor. stie el ce face, fiti siguri. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:16
mikki @vass bella
0 
cu riscul de a primi dislikuri la greu..echipa UBT a fost superioara daca nu sensibil egala celorlalte competitoare si in ultimii 2 ani. diferenta a facut-o cred antrenorii, micile detalii, greselile proprii..fiecare cred ca si-ar dori sa aduca spuma..dar nu stiu ce provocari poti oferi jucatorilor mai buni ca sa nu mearga in alta parte. sigur si salarii mai mari..dar eu cred ca se poate castiga campionatul fara a arunca banii aiurea. repet daca diferenta de valoare intre UBT si restul va fi mare din start, fara drept de apel, nu stiu ce rost ar avea prezenta lui Dule pe banca deoarece si Silva ar putea sta lejer. cred ca nici Dule nu a solicitat jucatori extraordinari pt a castiga campionatul in Romania. cei adusi fiti sigur ca au girul lui, fara nici o chestie. prezenta lui pe banca garanteaza existenta unei echipe cu adevarat, multa, multa munca si antrenament la greu si luarea celor mai bune decizii in timpul partidelor..iar daca nu vor confirma se vor autoexclude si vor veni altii. situatia cred ca e de domeniul normalitatii. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:11