Jason Washburn se întoarce în Japonia, la Yokohama B-Corsairs


Fostul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca a oferit și o declarație la semnarea contractului

În urmă cu mai bine de două săptămâni, CSM CSU Oradea reușea să o învingă pe BC CSU Sibiu în meciul 4 al finalei, obținând astfel cel de-al doilea titlu consecutiv. Așadar, podiumul a fost format din cele două finaliste și U-BT Cluj-Napoca, trupă ce a câștigat finala mică împotriva lui SCM U Craiova.

Pentru formația din Cluj-Napoca, sezonul 2018-2019 a fost unul dezamăgitor. După un început bun în care U-BT a obținut Supercupa României, elevii lui Mihai Silvășan și-au ratat ambele obiective, atât Cupa României, cât și campionatul. Prin urmare, ne așteptăm ca oficialii lui U-BT Cluj-Napoca să producă mai multe schimbări în lot până la începutul următoarei ediții de campionat.

Primul jucător care a plecat de la alb-negri este Jason Washburn, pivotul de 2.13 născut în Statele Unite. Acesta s-a întors în Japonia, la Yokohama B-Corsairs, formație pentru care a mai evoluat în perioada 2016-2018. Anunțul a fost făcut de clubul japonez care a și publicat declarația lui Washburn. Sportivul se arată entuziasmat de revenirea în prima ligă din Japonia.

Sunt foarte bucuros că am acceptat acest contract în Yokohama pentru următorul sezon. Eu împreună cu familia mea suntem încântați de această oportunitate să fim la o nouă echipă cu un antrenor nou. Prima oară când am fost aici nu am reușit să văd finalul. Accidentările m-au ținut departe de teren și de-atunci am început o călătorie pentru a-mi reveni. Mulțumesc organizației pentru că mi-a dat încă o șansă. Go B-Cor!”

View this post on Instagram

【ジェイソン・ウォッシュバーン選手 契約締結(新規)のお知らせ】 この度、横浜ビー・コルセアーズでは、ジェイソン・ウォッシュバーン選手とB.LEAGUE2019-20シーズンの契約締結に至りましたことをご報告いたします。 <ウォッシュバーン選手コメント> I'm very happy to have accepted a contract from Yokohama for the upcoming season. My family and I are looking forward to the opportunity with a new team and new coach. The first time I was here i did not get to see it to the end. Injuries put me down early and I’ve been on a journey to get back to myself ever since. Thank you to the organization for taking another chance on me. Let’s make something special happen this year. Go B-Cor! 次シーズンに横浜と契約できたことをとても嬉しく思います。 僕も家族も新しいコーチの元、この機会を頂けたことを楽しみにしています。 前回横浜でプレイした時は怪我による離脱で最後までチームにいることができず、残念でした。 それ以来、早く以前の自分に戻れるようにがんばってきました。 クラブがもう一度、自分にチャンスをくれたことには感謝の気持ちしかありません。 特別な年にしましょう!Go B-Cor!! #ビーコル

A post shared by 横浜ビー・コルセアーズ (@yokohama.b_corsairs) on Jun 19, 2019 at 9:06pm PDT

Jason Washburn a avut în acest sezon medii de 12.5 puncte, 5.7 recuperări și 1.2 pase decisive, fiind unul dintre cei mai buni pivoți ai Ligii Naționale.

*foto: Manases Sandor/u-bt.ro



Vizualizează pagina personală a jucătorului Jason Washburn

David Istrate / 20 June 2019 / 7:55


Galerie foto


studentU daca incepem
0 
sezonul cu lot complet nou, impotriva lui Achim si csm Oradea si chiar impotriva Sibiului ne va trebui un lot net superior si implicarea totala a lui Vujosevic ca sa ne putem bate la titlu. E complicat sa te lupti cu doua echipe cu chimie buna, tu avand lot nou.  
20 June 2019 08:48
pipzn @Total Baschet
1 
Nu ar fi timpul sa creati un subiect nou legat de plecari/sosiri pentru noul sezon? Nu de alta dar se pare ca dvs. si chiar suporterii altor echipe stiu mai multe decat cei care administreaza site-urile oficiale. Site-ul U-BT nu a publicat inca nimic despre plecarea lui Washburn, nici macar un articol de minima politete cu multumiri pentru sezonul petrecut la Cluj. 
20 June 2019 09:31
6X Transferuri.
0 
Informații găsești pe siteul ----24 secunde. 
20 June 2019 09:36
gyke Haha
1 
Pe 24secunde.ro găsești doar despre Oradea, că de acolo sunt la prima mână. Restul pauză... de exemplu, deși se știa de anul trecut că Tohatan și Gavriloaia au contracte valabile și sezonul ăsta, nu apar.  
20 June 2019 09:53
mikki asa este...
0 
oricum informatiile date oficial de club se refera doar la Bobe Nicolescu, Tudor Fometescu, Edward Petrescu si Cristian Achim. despre Giordan Watson se scria anul trecut ca a semnat pe 2 ani. momentan despre Nikola Markovic nu s-a dat nimic oficial. despre Richard, soso scria ca a semnat dupa terminarea campionatului...  
20 June 2019 10:29
0 
Mie mi-ar fi placut sa ramana, dar probabil nu se potriveste pe stilul de joc dorit de noul antrenor.
Oricum, e interesant cum un jucator care e inclus in primul 5 al ligii noastre a ajuns la o echipa care a terminat pe ultimul loc in Central Conference in Japonia (care nu poti sa zici ca e un campionat mega super bun sau??) si care overall a terminat pe locul 16 in campionatul lor. 
20 June 2019 10:45
highflyer mno. cu antrenorul acesta
0 
o sa batem tot in romania. interesant e ce vom face in europa... 
20 June 2019 11:23
1 
Se pare ca toti strainii vor pleca, sa vedem care vor fi noutatile . Cat priveste banca, Cuic va traduce din sarba in romana, iar Silva mai departe din romana in engleza . Deci ce va ajunge in urechile jucatorilor, e o enigma, plus ca time-out-urile vor fi folosite cel putin 50% pt traduceri, cum va fi la antrenamente, nici nu vreau sa ma gandesc . Nu-i nimic, esenta e sa speram din nou la titlu, pt asta nu trebuie traducere ! 
21 June 2019 11:42
0 
Era normal sa renunte la toti pt ca vrea sa aduca jucatori pe care ii cunoaste. E un mare avantaj Vujosevic pt ca stie foarte multi jucatori din zona ex-jugoslava si acestia vor dori sa joace sub comanda lui. Vor accepta si contracte mai mici din acest motiv. Parerea mea e ca vor veni jucatori foarte buni. Asa cum spunea cineva mai sus aproape sigur majoritatea celor transferati nu vor avea nevoie de traducere (doar jucatorii romani si Silvasan) 
21 June 2019 11:55

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza... 
click pt. Articol 20 July 2019 14:22
Buzestii Un jucator
0 
care imi place foarte mult,mai ales pentru lipsa de complexe in fata oricarui adversar si pe care mi l-as fi dorit fara ezitare la Craiova!Succes,Mirele! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:15
Fortza Steaua Statistici
0 
Ate are statistici bune si shoot de 3 foarte bun! A prins câteva meciuri bune în liga VTB! Din ce vad este si un apărător ok activ, bun recuperator. În schimb croatul are statistici slabe. Slabe peste tot...si nu cred ca o sa fie titular ... 
click pt. Articol 20 July 2019 11:08
mikki Nikola Markovic
0 
dadea exemplu Polonia, evolutia baschetului acolo, unde in ultimii 30 ani au fost antrenori sarbi, croati, americani..etc iar polonezii au luat carnetelul, au notat, au invatat, au aplicat si rezultatele au inceput sa se vada.eu cred ca Silva va invata mult, deoarece face parte din baschet, ideea la el este ca s-a trezit prea repede principal si a crezut ca le stie pe toate. are o mare oportunitate sa stea in preajma lui Dule si sa absoarba ca buretele totul... 
click pt. Articol 20 July 2019 09:15
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58