Jonte Flowers va evolua în Italia


Campion al României cu Asesoft Ploiești, americanul va juca în Serie B pentru Eternedile Bologna

Baschetbalistul american Jonte Flowers, campion al României cu CSU Asesoft Ploiești în ultimele două sezoane, își va continua cariera în Serie B din Italia, alături de Eternedile Bologna

Jonte a bifat 32 de prezențe pentru gruparea prahoveană în ultimul sezon din LNBM, timp în care a acumulat medii de 14.0 puncte, 5.3 recuperări, 2.9 pase decisive, 2.6 intercepții, 1.7 mingi pierdute și 16.9 la eficiență, totul în 36:30 minute jucate. 

De asemenea, în cele două sezoane petrecute în România, Flowers a jucat 43 de meciuri pentru CSU Asesoft Ploiești, totalizând 605 puncte, 207 recuperări, 124 pase decisive, 104 mingi câștigate, 66 mingi pierdute, 12 capace și un indice la productivitate de 699, totul în peste 1490 de minute jucate. 

Eternedile Bologna, echipa la care va evolua Jonte din sezonul viitor, evoluează în Serie B, iar în stagiunea precedentă a terminat pe locul 3 în Grupa B cu un bilanț de 21 de meciuri câștigate și 8 pierdute. 

*Foto: Răzvan Păsărică (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre CSU Asesoft Ploiești
Vizualizează pagina personală a jucătorului Jonte Flowers

Radu Bărăian / 07 July 2015 / 18:20


Galerie foto


nimsoc10 De ce?
0 
Ma asteptam sa ajunga macar in prima liga! Chiar nu isi permitea sa-l ia nimeni dintre echipele noastre ? Sa inteleg ca noi in Liga I platim ca italienii in liga a 2-a ?! Ca nu mai conteaza performanta, pt ca aia platesc mult mai bine chiar si la nivelul ala? 
07 July 2015 20:40
0 
Bineînțeles ca liga a 2-a italiana plătește mai bine. Jucătorul are o vârstă și acum se duce unde câștiga mai bine. 
08 July 2015 07:46

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu s-a accidentat la finalul partidei României U20 împotriva Finlandei. Update
Tânărul internaționalul român a fost purtat pe brațe de către colegi. Video 
România U20 a suferit încă o înfrângere dramatică, de data aceasta în fața Finlandei
Tricolorii mici termină pe ultimul loc grupa de la Europeanul U20 - divizia B, cu zero victorii 
Vasilis Spanoulis va mai juca un sezon pentru Olympiacos
Veteranul grec tocmai și-a prelungit contractul cu formația din Pireu 
Bill Amis și-a anunțat retragerea din baschet la doar 31 de ani
Fostul jucător de la Steaua schimbă domeniul de activitate 
CSU Sibiu va juca în faza grupelor în FIBA Europe Cup, U-BT Cluj va evolua în turul preliminar
Care sunt potențialii adversari ai clujenilor în competiția europeană 
Stanimir Marinov a semnat în liga a doua din Franța
Internaționalul bulgar a evoluat în sezonul precedent la U-BT Cluj 
ACS Sepsi SIC va juca a 3-a oară la rând în grupele EuroCup Women
Alb-verzile își află adversarele în 23 iulie 
România pierde și în fața Albaniei la Campionatul European U20 masculin Divizia B
„Vulturii” se află pe ultima poziție în Grupa B 
Primire călduroasă pentru Milos Teodosic la Bologna (Video)
Fanii lui Virtus Bologna l-au așteptat pe sârb la aeroport 
Othello Hunter este noul jucător al lui Maccabi Tel Aviv
Pivotul american a câștigat Euroliga în sezonul precedent alături de CSKA Moscova 
euroman terminat
0 
pe ala bun l-ai pierdut ca s-a accidentat.Clubul a dat bani pe el si nu-l poate folosi.La ce e buna regula asta? 
click pt. Articol 18 July 2019 11:15
euroman greseala
0 
este ca ii "omori" si pe ceilalti: cei peste 23 ani NU mai joaca ca nu pot din cauza regulii si se plafoneaza/lasa. Asa sutii nulitati si "omori" cei care cit de cit mai fac ceva. Daca rezultatul ar fi 0 ar fi bine, eu cred ca suntem pe minus la toate capitolele: nationala de tineret si de seniori, campionat intern si competitii europene. 
click pt. Articol 18 July 2019 11:11
0 
Esti măreț Dane 
click pt. Articol 18 July 2019 09:52
trancer @gyke
0 
Și da și nu. Daca în echipa ar mai fi fost 3-4 ca ei as baga mana în foc ca altele ar fi fost rezultatele. Și da, ai și dreptate, nivelul lor rămâne scăzut la nivel inter-tari, insa trebuie sa ții cont ca ei au doar un sezon de liga națională în care au jucat cât de cât. Și au prins acele minute numai datorita regulii, altfel în locul lor jucau mai mult alți romani mai experimentati, dar care aveau viitor 0. Asa măcar, de la ei poți avea speranțe ca vor creste ca și evoluții, odată cu următoarele sezoane. 
click pt. Articol 17 July 2019 15:08
gyke @trancer
0 
Regula asta cand te uiti in campionat iti creeaza o falsa impresie. Te uiti la Diculescu sau Tohatan... intr-o echipa cu alti 6-7 baschetbalisti arata bine, sunt ajutati sa isi expuna punctele tari si, pe cat posibil, sa isi ascunda punctele slabe.
In momentul in care trebuie sa fie ei liderii, iar coechipierii nu ii pot ajuta cu mai nimic, le vezi foarte clar limitarile, iar rezultatele echipei sunt graitoare. 
click pt. Articol 17 July 2019 13:01
76ers D E Z A S T R U
0 
ce altceva mai putem spune? singura scuza a lor ar putea fi cea in care baietii s-au decis sa joaca la pariuri ca sa isi faca o vacanta mai frumoaasa deoarece merita iar banii castigati din salariile umflate artificial de LNBM nu sunt suficienti pentru asemenea vedete.
In schimb, daca teoria mea cu pariurile nu se dovedeste a fi adevarata, ar trebui sa spunem multumesc pentru ca singurul om al albanezilor care parea sa stie baschet nu a fost in zi de aruncare ca altfel ne batea si Albania la 20+ diferenta( numarul 11 )...
In alta ordine de idei, pare ca avem si noi unul in acelasi film cu baschetul si anume Diculescu, se prezinta bine atat ofensiv cat si defensive, mai are de lucrat la capitolul "create own shot"...
 
click pt. Articol 17 July 2019 11:50
ajax Jenant
0 
R U S I N O S. La ce rezultate avem cu naționalele nu cred ca ar mai tb impusa obligativitatea u23 în teren/roman. Progresul ar fi trebuit sa se vadă, dar din contra, noi regresam. Atunci?? Hai măcar sa facem Lnbm mai atractivă și sa lăsăm chestia cu obligativitatea altora, care chiar au cu ce. 
click pt. Articol 17 July 2019 11:26
gyke corectie
0 
Fometescu are 41% la 2p; 24% era la FG. 
click pt. Articol 17 July 2019 11:10
0 
Ce rușine ... nici nu știam ca Albania joaca baschet! În echipa noastra numai Tohatan și Diculescu joaca? Pana la urma asta este rezultatul lipsei de interes la nivel de copii și juniori. În afara câtorva centre, foarte puține oricum, în rest nu exista mișcare la acest nivel. Mare păcat ca nici acum, cu regula asta care teoretic ajuta tinerii promițători, nu apar mai multi jucatori de perspectiva. 
click pt. Articol 17 July 2019 10:58
0 
Nu e doar Fometescu, desi linia lui e graitoare:
24% 2p
10% 3p (0.7/6.7)
25% 1p
Dar cum ziceam, lucrurile in general sunt mai grave decat statistica asta... 
click pt. Articol 17 July 2019 10:50