Jose Peres Araujo principal încă un sezon la CSM Satu Mare


Sătmărenii i-au făcut o ofertă tentantă lui Dan Fleșeriu, însă acesta a refuzat-o.

Foto: Valentin Todea

Jose Peres Araujo va rămâne principalul formației CSM Satu Mare si în sezonul 2017/2018. Pentru portughezul ce a sosit în anul 2013/2014 în campionatul României, și a petrecut trei ani la Universitatea Vasile Goldiș ICIM Arad, acesta va fi cel de al cincilea sezon consecutiv în Liga Națională de Baschet feminin.

Cu toate că Araujo, venit în vara anului 2016, a semnat un contract valabil pe două sezoane soarta portughezului ca principal al formației sătmărene nu era certă. La scurt timp de la sosirea sa, în cadrul clubului a izbucnit o luptă pentru putere, iar președintele secției de baschet feminin și persoana care l-a adus pe Araujo la cârma formației, Zsolt Feleki, a fost înlăturat de la conducere. Noul venit, Florin Mureșan alături de Vasile Fogel au încercat să-l îndepărteze și pe tehnicianul portughez, însă nu au reusit.

La finalul sezonului competițional, Florin Mureșan și Vasile Fogel au încercat din nou să modifice banca tehnică prin readucerea lui Dan Fleșeriu la Satu Mare. Pentru a-l convinge, cei doi i-au făcut o ofertă aparent de nerefuzat. Cu toate acestea, tehnicianul sibian a decis că dorește să rămână în baschetul masculin în detrimentul celui feminin.

În fine, în cursul zilei de azi Jose Araujo, cu toată opoziția celor doi, a primit votul de încredere din partea clubului pentru a continua alături de CSM Satu Mare. Motivul pentru care s-a decis derularea pe viitor a colaborării este legat și de faptul că Jose Araujo are un contract pe sezonul 2017/2018, iar o eventuală despărțire i-ar costa pe sătmăreni o bună parte din bugetul pentru 2017.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Jose Araujo
Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare

Bogdan Pîrvu / 12 May 2017 / 17:38


Galerie foto


TDM Fleseriu
-1 
Asa incearca Fleseriu sa isi creasca cota?!? Merge la Floca sa ii mareasca salariul ca a primit mai mult de la SM? WOW!! 
12 May 2017 20:32
csv Medicamente
0 
:)) pune botul :)))) 
13 May 2017 01:35
arifliv Mai bine tăceai.
1 
12 May 2017 20:48
Cristian Chirita In Oas abia azi e 1 aprilie
1 
Ori astia de la SM sunt nerealisti, ori TB incearca o diversiune! Acuma, ce om normal la cap poate sa spere ca un antrenor al unei echipe din primele 4 ale LNBM pleaca la o echipa de fete ce a terminat pe locul 7 in cel mai slab campionat din istoria baschetului feminin romanesc. Nu-i vorba, Fleseriu a scris istorie in LNBF cu SM sau Targoviste, da' totusi!!! Ratiunea a disparut cu totul la unii! 
12 May 2017 21:21
Oldtimer Explicatii
1 
Trebuie sa le explice Tihi care ii " şpilu' " in LNBF si cine are abonament la titlu.... Revenind la lucruri mai serioase, anul trecut, pe vremea asta, dl. Fleseriu primea aceeasi oferta...Din fericire, pt. LNBM & fans, a refuzat politicos. 
13 May 2017 07:21
tepes Dan f
0 
Cum sa vina Dan la SM acum??? Cand taie coasa la sibiu unde e casa lui / inima lui? Tre sa fi dus sa crezi ca doar cu salariu motivezi Un antrenor ce e dedicat performantei 
14 May 2017 02:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Brittany Denson îi ia locul lui Britany Miller la CSM Satu Mare
Este a patra vicecampioană cu „U” Cluj care ajunge la sătmărence în acest sezon 
CSM Satu Mare, pentru prima oară în acest sezon fără popriri pe conturi
Conducerea clubului sătmărean a plătit datoria de peste 30.000 mii de euro în ultimele trei luni 
Final 8-ul Cupei României deschide seria de turnee pentru fete
Vor urma turneul final al sateliților, Final 4-ul CEWL și cele trei turnee din faza a doua a LNBF 
Anna Kiriienko, a doua stranieră care pleacă de la SCM Timișoara
Dlesha Lloyd a semnat în Australia  
Ieva Kazlauskaite a trecut în campionatul Germaniei
Lituanianca va juca la campioana Wasserburg, după despărțirea de Olimpia CSU Brașov 
Programul grupelor 1-5 și 6-9 din faza a doua a LNBF
Gazdele celor trei turnee vor fi anunțate în 16 februarie 
Componența grupelor 1-5 și 6-9 din faza a doua a LNBF
Cum se desfășoară partea următoare a campionatului, înainte de play-off 
Conducerea ICIM FCC Arad amenință cu retragerea din campionat
Consiliul Director și-a prezentat demisia condiționată din finalul acestui sezon 
Scandal în LNBF după victoria Universității Cluj-Napoca în fața ACS Sepsi SIC
Presa locală din Arad atacă Federația Română de Baschet pe care o consideră implicată în trucarea jocului din ultima etapă 
LNBF – Etapa XVIII – MVP: Amanda Thompson
Americanca a fost în double-double și a avut +41 eficiență în victoria Universității Cluj cu liderul ACS Sepsi SIC 
TDM Iaca! Iaca! Iaca!!
0 
Parerea mea e sa il asteptam pe laca sa faca o prezentare a situatiei. El stie tot. 
click pt. Articol 05 February 2018 22:29
studentU eu am stat
0 
la 3 metri de teren si n am "mirosit" nimic. Bine, nu stiam tot contextul lnbf...mie mi s a parut un meci de lupta in care sepsi a ratat f mult si cj le a intrat f bine. Atata tot. Deci venind din afara, nestiind tot contrextul, chiar nu mi s a parut nimic suspect. 
click pt. Articol 04 February 2018 17:45
0 
Un reputat om de baschet, nu-i dau numele, mi-a zis de vineri care va fi deznodământul! Nu va surprins in ce componentă a jucat Sepsi? In cate meciuri cu miză au jucat atâtea minute Hutanu sau Kovacs la Sepsi? De ce s-au certat Mikes si Rusz in timpul jocului? Cum a fost dată această brigada de arbitri (Epure si Sandulache supervizati de Lolo, Bukuresti era potrivit intre ei precum nuca in perete)? Prea mult putred in acest joc! Nu in ultimul rand, a mai fost anul trecut un meci cu cântec in grupa valorica 1-5, castigat de Cluj! Gurile rele spun ca acel meci a fost abordat mai lejer de Sepsi doar pt a lăsa Târgoviște mai in urma!  
click pt. Articol 04 February 2018 16:58
wuzzyfuzzy ati omis "cirease de pe tort"
0 
https://www.ziardecluj.ro/sergiu-gherdan-sefu-la-echipele-de-baschet-satu-mare-alba-iulia-timisoara-si-la-tot-campionatu-suparat-pe-victoria-universitatii-dar-exista-baschet-bun-si-fara-sergiu-gherdan 
click pt. Articol 04 February 2018 16:45
0 
Chiar cu Clujul sa se lase batuta, echipa cu care are are probleme de orgoliu de rezolvat de la conflictul cu imnul tarii? 
click pt. Articol 04 February 2018 16:05
ovidiu parau jucatoare autohtone
0 
...daca citeai atent, ai fi vazut ca le-a nominalizat. Pentru informare, ar fi bine sa urmariti si echipele de junioare din Cluj. Veti avea surpriza sa descoperiti jucatoare foarte talentate care, speram sa aiba sansa lor de afirmare.
... numai bine de la Cluj! 
click pt. Articol 04 February 2018 10:40
0 
Dacă Rusz e prost... Omu' ăla a creat echipa asta, asigură condiții materiale pentru nivelul unde s-a ajuns! Iar tu vii și cobesti pe aici că e prost! Greu de înțeles. Cine e in sistem anticipa rezultatul! O sa vezi ce sparing-partener va fi in F8 Clujul, victoria asta va fi o amintire!  
click pt. Articol 04 February 2018 10:32
0 
De baschet legati-va, sunteți buni, recunosc, bravo vouă! Istoria lasati-o balta, va spun doar atat: SUNTEM ÎN ANUL CENTENARULUI! 
click pt. Articol 04 February 2018 10:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Matematica ta intrece orice lipsa de bun simti si incultura! 
click pt. Articol 04 February 2018 09:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Important este faptul,ca conducem campionatul confortabil acasa,in deplasare si la general!! Felicitari fetelor,un joc pierdut nu inseamna tragedie,ci o resuscitare a elementelor tactice si technice care fac din echipa SEPSI SIC cea mai performanta din tara. 
click pt. Articol 04 February 2018 09:54