Jose Peres Araujo principal încă un sezon la CSM Satu Mare


Sătmărenii i-au făcut o ofertă tentantă lui Dan Fleșeriu, însă acesta a refuzat-o.

Foto: Valentin Todea

Jose Peres Araujo va rămâne principalul formației CSM Satu Mare si în sezonul 2017/2018. Pentru portughezul ce a sosit în anul 2013/2014 în campionatul României, și a petrecut trei ani la Universitatea Vasile Goldiș ICIM Arad, acesta va fi cel de al cincilea sezon consecutiv în Liga Națională de Baschet feminin.

Cu toate că Araujo, venit în vara anului 2016, a semnat un contract valabil pe două sezoane soarta portughezului ca principal al formației sătmărene nu era certă. La scurt timp de la sosirea sa, în cadrul clubului a izbucnit o luptă pentru putere, iar președintele secției de baschet feminin și persoana care l-a adus pe Araujo la cârma formației, Zsolt Feleki, a fost înlăturat de la conducere. Noul venit, Florin Mureșan alături de Vasile Fogel au încercat să-l îndepărteze și pe tehnicianul portughez, însă nu au reusit.

La finalul sezonului competițional, Florin Mureșan și Vasile Fogel au încercat din nou să modifice banca tehnică prin readucerea lui Dan Fleșeriu la Satu Mare. Pentru a-l convinge, cei doi i-au făcut o ofertă aparent de nerefuzat. Cu toate acestea, tehnicianul sibian a decis că dorește să rămână în baschetul masculin în detrimentul celui feminin.

În fine, în cursul zilei de azi Jose Araujo, cu toată opoziția celor doi, a primit votul de încredere din partea clubului pentru a continua alături de CSM Satu Mare. Motivul pentru care s-a decis derularea pe viitor a colaborării este legat și de faptul că Jose Araujo are un contract pe sezonul 2017/2018, iar o eventuală despărțire i-ar costa pe sătmăreni o bună parte din bugetul pentru 2017.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Jose Araujo
Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare

Bogdan Pîrvu / 12 mai 2017 / 17:38


Galerie foto


TDM Fleseriu
-1 
Asa incearca Fleseriu sa isi creasca cota?!? Merge la Floca sa ii mareasca salariul ca a primit mai mult de la SM? WOW!! 
12 mai 2017 20:32
csv Medicamente
0 
:)) pune botul :)))) 
13 mai 2017 01:35
arifliv Mai bine tăceai.
1 
12 mai 2017 20:48
Cristian Chirita In Oas abia azi e 1 aprilie
1 
Ori astia de la SM sunt nerealisti, ori TB incearca o diversiune! Acuma, ce om normal la cap poate sa spere ca un antrenor al unei echipe din primele 4 ale LNBM pleaca la o echipa de fete ce a terminat pe locul 7 in cel mai slab campionat din istoria baschetului feminin romanesc. Nu-i vorba, Fleseriu a scris istorie in LNBF cu SM sau Targoviste, da' totusi!!! Ratiunea a disparut cu totul la unii! 
12 mai 2017 21:21
Oldtimer Explicatii
1 
Trebuie sa le explice Tihi care ii " şpilu' " in LNBF si cine are abonament la titlu.... Revenind la lucruri mai serioase, anul trecut, pe vremea asta, dl. Fleseriu primea aceeasi oferta...Din fericire, pt. LNBM & fans, a refuzat politicos. 
13 mai 2017 07:21
tepes Dan f
0 
Cum sa vina Dan la SM acum??? Cand taie coasa la sibiu unde e casa lui / inima lui? Tre sa fi dus sa crezi ca doar cu salariu motivezi Un antrenor ce e dedicat performantei 
14 mai 2017 02:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
FCC ICIM Arad revine în Liga Europei Centrale după un an
Alte patru echipe din LNBF au confirmat deja participarea 
CSM Satu Mare cedează în fața unei nou-promovate la meciul de prezentare al echipei
SCM Timisoara s-a impus cu scorul de 72-67 în fața unei echipe ce are ca obiectiv câstigarea titlului național. 
LNBF: Gălățeanca Alina Crăciun a semnat cu Phoenix
Crăciun: „Am făcut o alegere potrivită pentru că m-am întors acasă” 
10 echipe la startul Ligii Naționale de Baschet Feminin
Cine joacă în prima etapă din stagiunea 2017/2018 
U Cluj-Napoca, înfrângere într-un meci amical din Ungaria
Fetele lui Dragan Petricevic au pierdut partida cu Aluinvent DVTK 
ULTIMĂ ORĂ. CSM Târgoviste s-a retras din Liga Națională de Baschet feminin
Competiția rămâne cu 10 echipe înscrise în ediția 2017/2018. 
Jose Araujo: "Am fost îndepărtat de către o persoană fără demnitate care nu este nici manager, nici presedinte al clubului"
Tehnicianul portughez, aflat în continuare sub contract cu CSM Satu Mare, va acționa clubul în instanță. 
SCM Timișoara s-a întărit cu un pivot din Ucraina
Anna Kiriienko s-a alăturat de astăzi lotului timișorean 
Dan Calancea: „Sper să fie un sezon la fel de reușit ca și cel de anul trecut”
Tehnicianul echipei de sub Tâmpa a vorbit despre perioada de pregătire și noul sezon 
Olimpia Brașov și-a definitivat programul jocurilor din presezon
Echipa de sub Tâmpa va disputa șapte partide amicale 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
leatule...Chirita,taci macar in acest campionat.Lasa-ne in pace,sa putem savura castigul si victoria cu echipele tale preferate !! Hújj,hújj hajrá...Hai Sepsi Sic !!! 
click pt. Articol 16 septembrie 2017 17:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
DVTK este o echipa net suprioara Clujului...nu va mirati ca ati pierdut !! Echipe mai bune ca DVTK,Győr si Pécs au pierdut cu SEPSI SIC tot in Ungaria.SEPSI SIC a jucat si finala Cupei Sió la Szekszárd!! Bravo SEPSI SIC !! FELICITARI!! 
click pt. Articol 16 septembrie 2017 17:16
0 
Zât, 7verze! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 19:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:30
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Pierde campionatul o echipa buna,dar nu ne doare lipsa lui Tanase !!Poate jucatoarele bune vin la noi...
A doua oara scapa Targoviste de SEPSI SIC in supercupa!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Ce ati facut cu SEPSI SIC ??Evolutie cam palida...