Jose Peres Araujo principal încă un sezon la CSM Satu Mare


Sătmărenii i-au făcut o ofertă tentantă lui Dan Fleșeriu, însă acesta a refuzat-o.

Foto: Valentin Todea

Jose Peres Araujo va rămâne principalul formației CSM Satu Mare si în sezonul 2017/2018. Pentru portughezul ce a sosit în anul 2013/2014 în campionatul României, și a petrecut trei ani la Universitatea Vasile Goldiș ICIM Arad, acesta va fi cel de al cincilea sezon consecutiv în Liga Națională de Baschet feminin.

Cu toate că Araujo, venit în vara anului 2016, a semnat un contract valabil pe două sezoane soarta portughezului ca principal al formației sătmărene nu era certă. La scurt timp de la sosirea sa, în cadrul clubului a izbucnit o luptă pentru putere, iar președintele secției de baschet feminin și persoana care l-a adus pe Araujo la cârma formației, Zsolt Feleki, a fost înlăturat de la conducere. Noul venit, Florin Mureșan alături de Vasile Fogel au încercat să-l îndepărteze și pe tehnicianul portughez, însă nu au reusit.

La finalul sezonului competițional, Florin Mureșan și Vasile Fogel au încercat din nou să modifice banca tehnică prin readucerea lui Dan Fleșeriu la Satu Mare. Pentru a-l convinge, cei doi i-au făcut o ofertă aparent de nerefuzat. Cu toate acestea, tehnicianul sibian a decis că dorește să rămână în baschetul masculin în detrimentul celui feminin.

În fine, în cursul zilei de azi Jose Araujo, cu toată opoziția celor doi, a primit votul de încredere din partea clubului pentru a continua alături de CSM Satu Mare. Motivul pentru care s-a decis derularea pe viitor a colaborării este legat și de faptul că Jose Araujo are un contract pe sezonul 2017/2018, iar o eventuală despărțire i-ar costa pe sătmăreni o bună parte din bugetul pentru 2017.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Jose Araujo
Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare

Bogdan Pîrvu / 12 mai 2017 / 17:38


Galerie foto


TDM Fleseriu
-1 
Asa incearca Fleseriu sa isi creasca cota?!? Merge la Floca sa ii mareasca salariul ca a primit mai mult de la SM? WOW!! 
12 mai 2017 20:32
csv Medicamente
0 
:)) pune botul :)))) 
13 mai 2017 01:35
arifliv Mai bine tăceai.
1 
12 mai 2017 20:48
Cristian Chirita In Oas abia azi e 1 aprilie
1 
Ori astia de la SM sunt nerealisti, ori TB incearca o diversiune! Acuma, ce om normal la cap poate sa spere ca un antrenor al unei echipe din primele 4 ale LNBM pleaca la o echipa de fete ce a terminat pe locul 7 in cel mai slab campionat din istoria baschetului feminin romanesc. Nu-i vorba, Fleseriu a scris istorie in LNBF cu SM sau Targoviste, da' totusi!!! Ratiunea a disparut cu totul la unii! 
12 mai 2017 21:21
Oldtimer Explicatii
1 
Trebuie sa le explice Tihi care ii " şpilu' " in LNBF si cine are abonament la titlu.... Revenind la lucruri mai serioase, anul trecut, pe vremea asta, dl. Fleseriu primea aceeasi oferta...Din fericire, pt. LNBM & fans, a refuzat politicos. 
13 mai 2017 07:21
tepes Dan f
0 
Cum sa vina Dan la SM acum??? Cand taie coasa la sibiu unde e casa lui / inima lui? Tre sa fi dus sa crezi ca doar cu salariu motivezi Un antrenor ce e dedicat performantei 
14 mai 2017 02:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Victorie pentru Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba-Iulia
Fetele lui Sorin Șimon vor evolua astăzi pentru locurile 5-6 la Jocurile Europene Universitare 
Acuze grave la CSM Târgoviste: "Iugulescu spune că semnătura sa de pe contractul cu Dikeoulakos a fost falsificată"
Conform presei din Târgoviste, Iugulescu este reprezentat în actualul proces de avocatul-impresar Sergiu Gherdan, fostul jurist al CSM Târgoviste în perioada în care Iugulescu era presedinte. 
SURSE. Andra Mandache și Taneisha Harrison trec la CSM Satu Mare
Cele două sportive au evoluat în ediția trecută a LNBF la Universitatea Cluj 
Ciprian Prisăcaru: "Indiferent de interesele unora ca această echipă să se chinuie, să dispară, vom continua în Liga Națională"
CSM Târgoviste anunță că va participa în ediția 2017/2018 a Ligii Naționale de Baschet feminin. 
CSM Târgoviste, interzisă la transferuri si înaintea sezonului 2017/2018
Tribunalul Dâmbovița judecă procesul dintre Dikeoulakos si CSM Tărgoviste, în cadrul căruia a intervenit si fostul presedinte, Ciprian Iugulescu. 
Marcel Urban: „La Timișoara s-a deschis punga larg, datorită modului în care sunt construiți”
Președintele Univ. Goldiș ICIM Arad a vorbit despre adversarul din Cupa României 
LNBF – Programul competițional al sezonului 2017-2018
CSM Târgoviște va primi vizita campioanei ACS Sepsi SIC în cea de-a doua etapă 
EXCLUSIV. CSU Alba Iulia, în pericol de a nu putea participa în ediția 17/18 a LNBF
Conform regulamentelor în vigoare, formația din Cetatea Unirii nu are dreptul de a promova în prima ligă feminină de baschet. 
Vladimir Ivankovic, noul antrenor al CSU Alba Iulia
Croatul are o vastă experiență în antrenorat 
EuroCup Women. ACS Sepsi SIC si-a cunoscut adversarii
Tragerea la sorti a avut loc în urmă cu câteva minute. 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Este corect !!! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
NU ATI FOST CORECTI NICI ANUL TRECUT. IN SPORT TREBUIA SA FII DREPT SI CINSTIT!Si inca ceva: Tanase sa respecte adversarii atat in deplasare cat si acasa !! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:22
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Da a aparut un mongol,dar nu un tigan !!! 
click pt. Articol 17 iulie 2017 13:46
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Leatule: noi jucam baschet si avem rezultate....nu ne ocupm de nimicuri ca tine ! 
click pt. Articol 16 iulie 2017 12:29
TBN Mongol nou
0 
Vad ca a aparut alt mongol pe aici. Esti binevenit... macar aici pe site. 
click pt. Articol 16 iulie 2017 10:30
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
BINE AI VENIT RUZICA !! SUCCES SI FELICITARI PENTRU ALEGEREA FACUTA ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 11:00
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES SEPSI SIC ! SINTETI CELE MAI BUNE ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES IN COMPETITIILE INTERNATIONALE!!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Succes SEPSI SIC !!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:58
7vezer Etnia mare
0 
Da este o etnie foarte mare: au 16 premii NOBEL...acum organizeaza intr-un mod excelent si de invidiat campionatul mondial FINA...au cam de patru ori mai multe succese internationale si de rasunet in sport ca Romania...au o istorie de peste 1000 de ani si 98 de ani...si pot sa continui dar nu are rost !  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:54