Jose Peres Araujo principal încă un sezon la CSM Satu Mare


Sătmărenii i-au făcut o ofertă tentantă lui Dan Fleșeriu, însă acesta a refuzat-o.

Foto: Valentin Todea

Jose Peres Araujo va rămâne principalul formației CSM Satu Mare si în sezonul 2017/2018. Pentru portughezul ce a sosit în anul 2013/2014 în campionatul României, și a petrecut trei ani la Universitatea Vasile Goldiș ICIM Arad, acesta va fi cel de al cincilea sezon consecutiv în Liga Națională de Baschet feminin.

Cu toate că Araujo, venit în vara anului 2016, a semnat un contract valabil pe două sezoane soarta portughezului ca principal al formației sătmărene nu era certă. La scurt timp de la sosirea sa, în cadrul clubului a izbucnit o luptă pentru putere, iar președintele secției de baschet feminin și persoana care l-a adus pe Araujo la cârma formației, Zsolt Feleki, a fost înlăturat de la conducere. Noul venit, Florin Mureșan alături de Vasile Fogel au încercat să-l îndepărteze și pe tehnicianul portughez, însă nu au reusit.

La finalul sezonului competițional, Florin Mureșan și Vasile Fogel au încercat din nou să modifice banca tehnică prin readucerea lui Dan Fleșeriu la Satu Mare. Pentru a-l convinge, cei doi i-au făcut o ofertă aparent de nerefuzat. Cu toate acestea, tehnicianul sibian a decis că dorește să rămână în baschetul masculin în detrimentul celui feminin.

În fine, în cursul zilei de azi Jose Araujo, cu toată opoziția celor doi, a primit votul de încredere din partea clubului pentru a continua alături de CSM Satu Mare. Motivul pentru care s-a decis derularea pe viitor a colaborării este legat și de faptul că Jose Araujo are un contract pe sezonul 2017/2018, iar o eventuală despărțire i-ar costa pe sătmăreni o bună parte din bugetul pentru 2017.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Jose Araujo
Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare

Bogdan Pîrvu / 12 May 2017 / 17:38


Galerie foto


TDM Fleseriu
-1 
Asa incearca Fleseriu sa isi creasca cota?!? Merge la Floca sa ii mareasca salariul ca a primit mai mult de la SM? WOW!! 
12 May 2017 20:32
csv Medicamente
0 
:)) pune botul :)))) 
13 May 2017 01:35
arifliv Mai bine tăceai.
1 
12 May 2017 20:48
Cristian Chirita In Oas abia azi e 1 aprilie
1 
Ori astia de la SM sunt nerealisti, ori TB incearca o diversiune! Acuma, ce om normal la cap poate sa spere ca un antrenor al unei echipe din primele 4 ale LNBM pleaca la o echipa de fete ce a terminat pe locul 7 in cel mai slab campionat din istoria baschetului feminin romanesc. Nu-i vorba, Fleseriu a scris istorie in LNBF cu SM sau Targoviste, da' totusi!!! Ratiunea a disparut cu totul la unii! 
12 May 2017 21:21
Oldtimer Explicatii
1 
Trebuie sa le explice Tihi care ii " şpilu' " in LNBF si cine are abonament la titlu.... Revenind la lucruri mai serioase, anul trecut, pe vremea asta, dl. Fleseriu primea aceeasi oferta...Din fericire, pt. LNBM & fans, a refuzat politicos. 
13 May 2017 07:21
tepes Dan f
0 
Cum sa vina Dan la SM acum??? Cand taie coasa la sibiu unde e casa lui / inima lui? Tre sa fi dus sa crezi ca doar cu salariu motivezi Un antrenor ce e dedicat performantei 
14 May 2017 02:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Dragan Petricevic, mesaj emoționant pentru suporteri: „Mulțumesc, Clujule, că m-ai acceptat și m-ai primit în brațele tale mari, cum ești și tu de altfel”
Antrenorul nu l-a menajat însă pe președintele CS U Cluj, Ovidiu Vasu: „Un om care s-a scăldat în mediocritate” 
Prima demisie din CA al U Cluj după ce Petricevic și Alexa au fost dați afară
„M-am simțit ca o marionetă și nu vreau să lucrez în felul acesta” 
Liviu Alexa: "Am fost alungat mișelește de la "U" Cluj. Anul viitor "U" nu se va bate pentru aur, ci pentru ultimele locuri"
Alexa susține că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va rămâne în sezonul 18/19 alături de Universitatea Cluj 
Surpriză la U Cluj: Schimbare de management și de antrenor principal
Dragan Petricevic, înlocuit de la conducerea lui U Cluj cu Carmin Popa 
Topul celor mai titrați antrenori din campionatul feminin românesc
Nicolae Martin, legenda Universității Cluj, conduce detașat, iar doi antrenori au câștigat titlul și la masculin 
Alina Crăciun s-a transferat la vicecampioana Italiei
Pivotul încearcă o nouă experiență în străinătate după cea din liga a treia franceză  
Miljan Medvedj este noul antrenor al echipei FCC ICIM Arad
Bogdan Bulj a pregătit formația arădeană în sezonul trecut 
„Taxa de veterani” a FRB poate afecta 11 jucători care au evoluat în Ligile Naționale în acest sezon
Bogdan Popescu, Ancuța Stoenescu, Porter Troupe și Monika Brosovszky, printre numele importante din categoria +35  
INTERVIU Cristian Mănăstireanu: „Era și mai frumos dacă terminam pe locul 1. Ne-am îndeplinit obiectivul și mai mult de atât”
Phoenix Constanța va debuta în LNBF după ce a fost aproape să câștige turneul de promovare, în primul an de existență al echipei de senioare 
Dan Calancea: „LNBF va fi mult mai slabă dacă se vor menține toate regulile”
Oficialii brașoveni iau în calcul chiar neînscrierea echipei în sezonul viitor de LNBF 
0 
Știi ce-i nasol? Au pus un pierzător patentat in locul lui Dragan. Cine cunoaște istoria ultimelor campionate de junioare știe ca a pierdut pe linie. In special la generațiile 97-98 si 99-00! Clar, va fi jos anul ăsta Cluj!  
click pt. Articol 21 June 2018 10:58
0 
Cine este seful lui Vasu? Ca doar Vasu asta nu-i Dumnezeu. 
click pt. Articol 20 June 2018 23:42
ydesh_apu Vasu vs Alexa
0 
Inainte de Alexa seful de la U fost tot Vasu. Alexa l-a inlocuit temporar si i-a aratat cum se face performanta. Asa ceva ii e strain lui Vasu (dovedit prin rezultate). El si-a recapatat acum vechiul lui loc caldut intr-o echipa pe care o va duce la coada clasamentului cum a mai facut. Ce sa mai dovedeasca? Eu nu inteleg cine il sustine. Desi el ca ginere a fostului primsecretar Mocuta o fi avand relatii adanci... 
click pt. Articol 20 June 2018 22:45
0 
Sper sa vina cineva mai bun si poate cu o noua viziune. L-am apreciat mult pe antrenorul Stelei care parca a fost atipic pentru campionatul nostru. 
click pt. Articol 20 June 2018 08:09
0 
V-am spus eu ca "marele" Dragan va antrena la baieti si nu m ati crezut. 
click pt. Articol 19 June 2018 21:24
studentU no amu sa vezi performante :)
0 
Baieti, pozele se fac cu trofee in spate, nu cu steaguri din astea ce schimbi pe la meciuri. Anyway, time will tell...sa lasam sa-si faca oamenii treaba zic, sa-si demonstreze valoarea manageriala si anternoriala.
 
click pt. Articol 19 June 2018 20:01
studentU personal
0 
nu mi place persoanjul Liviu Alexa, e mult prea vulgar pt gusturile mele. Insa rezultatele sunt rezultate. Bine intr-o liga (LNBF) penibila, adica de calitate foarte scazuta. In orice caz, anii dinainte sa se implice el, nici macar aceste rezultate nu au fost. Sa vedem ce va fi dupa ce va pleca el. Daca se continua finantarea si performanta atunci sunt vorbe in zadar. Daca U baschet feminin iarasi cade in mediocritate atunci putem sa ne intrebam ce cauta Vasu si ce rol are acel CA. Doar un titlu in plus pt niste bosorogi?  
click pt. Articol 19 June 2018 19:49
Oldtimer Urmeaza schimbarea de sex...
0 
al echipei U antrenate de dl. Dragan? 
click pt. Articol 19 June 2018 17:58
laca1968 Felicitari tuturor!
0 
Speram la al 4 lea titlu consecutiv pentru Zoran Mikes! 
click pt. Articol 17 June 2018 14:26
alin67 ai dreptate..., sau nu...
0 
Reformulez: Crearea unei ligi alternative, in afara "umbrelei" Federatiei Internationale este (aproape) imposibila. Exista o singura structura de acest fel, Euroleague Basketball, dar aceasta rezista (inca) datorita puterii financiare si a existentei unui contract in vigoare valabil inca vreo cativa ani. La expirarea actualului contract probabil ca aceasta va disparea sau va fi transformata si "incorporata" de FIBA, urmare a presiunilor tot mai mari exercitate. Asadar, singura solutie ar fi sa apara alti oameni la conducerea FRB, carora sa le pese de viitorul acestui sport in Romania. Din pacate, acesti oameni nu exista, iar daca totusi ar aparea candva, acestia ar fi imediat fie redusi la tacere, fie "absorbiti" de sistem. Astfel, aceasta poveste cu intentia de a crea o alta liga, imi pare doar ... o poveste.  
click pt. Articol 03 June 2018 12:09