Joshua Keyes a făcut „grevă” la ultimul meci al celor de la Cuza Sport Brăila, din cauza problemelor financiare


Brăilenii au datorii către mai mulți jucători și foști componenți ai echipei care a câștigat turneul de promovare în sezonul precedent

joshua keyes baschet

Cuza Sport Brăila a pierdut fără drept de apel meciul cu Athletic Constanța, din runda a treia a urnei valorice B. Brăilenii au încasat o înfrângere dură, scor 87-38, pricinuită atât din valoarea superioară a adversarului, ci și prin faptul că cel mai bun baschetbalist al formației lui Cătălin Ștefănescu, Joshua Keyes, a lipsit de pe parchet.

Sportivul american nu era accidentat, a făcut deplasarea cu echipa la Constanța, dar a preferat să nu joace, ca o formă de protest pentru faptul că nu a mai fost plătit încă din sezonul precedent. În actuala stagiune, Keyes a strâns medii de 24 de puncte, 8 recuperări și 3,3 pase decisive în Cupa României, dar și 12 puncte și 11 recuperări în singura partidă jucată de Brăila în Liga Națională, înfrângerea cu CSO Voluntari, scor 57-84.

Keyes se plânge că nu a mai văzut niciun ban din vară, chiar dacă a îndeplinit obiectivul echipei brăilene, acela de a câștiga turneul de promovare în Liga Națională.

Site-ul nostru a aflat însă că situația lui Keyes nu este singura de acest gen la Cuza Sport Brăila. Echipa aflată în prezent în urna valorică B are grave probleme financiare și datorii importante la mai mulți jucători și ex-jucători alături de care s-a obținut promovarea în LNBM, care până la urmă s-a dovedit inutilă după reconfigurarea competiției.

Astfel, în afară de Keyes, clubul brăilean mai are datorii și către alți sportivi, printre care se numără Alin Borșa, Dragoș Onea, David Engi, Radu Avramescu, Deallen Jackson sau Alin Andrieș.

Urmează să vedem cum va reuși conducerea brăilenilor să rezolve această nouă lovitură.

Reamintim că în noaptea de 15 spre 16 septembrie, Cuza Sport a fost aproape de o tragedie, în momentul în care baschetbaliștii americani Darrel Bowie și Joseph McClain au fost înjunghiați de către un clan de interlopi.

*foto: arhiva personală



Citește ultimele știri despre CS Cuza Sport Brăila
Vizualizează pagina personală a jucătorului Joshua Keyes

Eduard Popa / 29 October 2018 / 17:29


Galerie foto


studentU nu stiu
0 
cum ii accepta pe astia la inceputul competitiei, fara nici o garantie de capacitate de plata. In fiecare an aceeasi batjocura la adresa sportivilor. Faptul ca inca mai sunt straini care vin sa joace in RO denota valoarea scazuta a acestor straini si posibilitatile lor reduse de a prinde o echipa in alt campionat. Trist. 
30 October 2018 08:36
minotauro StudentU
0 
Pentru ca daca s-ar aplica reguli stricte, am avea (poate) 3-4 echipe care sa fie capable sa asigure garantii financiare, si prin urmare nu si-ar mai avea rost federatia.
Nu cred ca exista cineva in tarisoara asta care si-ar sacrifica postul caldut pentru binele public. 
30 October 2018 20:17
romeovura Rușine
0 
Cei de la federație ar trebui să înceapă să pună un plan plin cu proiecte, din care să reiasă performanță. Nu doar să se agațe de scaunele pe care stau in funcțiile lor. Și poate ar fi un beneficiu dacă ar mai și da din banii , nu doar să umfle acele clauze. Iar echipele care știu că nu își permit un nivel de salarizare sa renunțe la ceva ce îi depășește. 
31 October 2018 17:10

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara a recuzat un judecător de la Tribunalul Timiș în litigiul cu foștii jucători
Clubul bănățean a apelat la o soluție disperată pentru a amâna deznodământul procesului 
CSM CSU Oradea se desparte de Vaidas Kariniauskas
Lituanianul va juca miercuri ultimul meci pentru „Leii-Roșii”  
CSM CSU Oradea l-a luat și pe Pavle Reljic
Fundașul sârb va bifa a treia echipă din Liga Națională, după cele două din Timișoara 
Tribunalul Federal Elvețian a respins solicitarea depusă de CS SCM Timișoara (surse)
Clubul bănățean este obligat să plătească în continuare datoriile fostei formații 
Dragan Zekovic a semnat cu CSM CSU Oradea
Baschetbalistul sârb ajunge la campioana României din postura de jucător liber de contract 
Imaginile cu încăierarea din Music Pub Brăila, în care au fost înjughiați baschetbaliștii americani
Filmul evenimentelor în care au avut de suferit Joseph McClain și Darrel Bowie (Video) 
LNBM MVP – Etapa 6: Goran Gajovic
Muntenegreanul a condus SCM U Craiova spre victoria în duelul cu BCM U FC Argeș Pitești 
Florin Nini: „Nu am fost constanți și jocul colectiv a suferit”
BCM U FC Argeș Pitești a cedat la Craiova în meciul cu cele mai multe puncte din etapa a 6-a a grupei A 
Aleksandar Todorov: „Am arătat că formăm o echipă unită, cu nervi tari și am continuat să ne regăsim jocul”
SCM U Craiova s-a impus acasă în confruntarea cu piteștenii 
Victorie importantă pentru SCM U Craiova, în fața celor de la BCM U Pitești
Ambele echipe au avut procentaje excelente din spatele liniei de 3 puncte 
Tommy FELICITARI
0 
Va felicit pt acest transfer,anul acesta desi a avut un inceput de sezon mai dificil,cu aceste transferuri,Oradea e favorita la titlu ! 
click pt. Articol 13 November 2018 22:42
3punkte Poza cu schimbari de post
0 
Am adus un jucator de ce? am avut alti doi jucatori instruiti pe acel post si de ce nu l-am tinut...mãcar pe unul din ei?! Pierdem incã doua luni fatã de celelalte echipe din campionat. Asa le dãm sansa si lor :-) 
click pt. Articol 13 November 2018 20:19
6X suportercristi
0 
Despre ce vorbesti. Mai bine stai pe cu..l tau. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:41
0 
Buna, buna asta! Nu te pot contrazice, probabil va lua avionul spre Lituania din Cluj.  
click pt. Articol 13 November 2018 18:28
suportercristi ce urmeaza ?
0 
Si dupa toate astea, o demisie, un ANAF, DNA? Banii s-au dus, au venit ? Cine e raspunzator pentru toate astea?  
click pt. Articol 13 November 2018 18:26
6X Vaidas Karine.
0 
La sfarsitul meciului ,cu Clujul, Vaidas a mers la Rasic si a sopit ceva la el.Acest gest mi sa parut suspect,cred ca e in drum inapoi la Cluj. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:21
0 
nu cred ca vine Runkauskas la noi, dar ar fi fain sa vina un jucator care e pe profilul lui: un jucator pe care te poti baza ca duce mingea bine in terenul advers (atunci cand Marinov nu e in teren) si care joaca si pe pozitia 2. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:20
0 
acum doar am vazut anuntul.
Era destul de logica mutarea. Oradea are destui jucatori care au capacitatea de a duce mingea in terenul advers si erau destui jucatori pe pozitiile 1-2.

In ceea ce priveste acest transfer, eu il vad mai mult ca un fel de back-up in cazul in care e nevoie de odihnirea unor jucatori sau in cazul unei accidentari. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:16
u1919cj @DonDiablo
0 
Asa-i, corect. S-a dus in Lituania. La Cluj doar Marinov poate juca 1, Rasic nu poate cara mingea suficient de rapid.  
click pt. Articol 13 November 2018 18:06
DonDiablo DonDiablo
0 
Runkauskas nu cred joaca în lituania dăduse vreo 16 pct lu Zalgiris eu unu nu cred ca vine plus aportul lu Rasic ar avea mult de suferit prin aducerea lui părerea mea