Joshua Keyes a făcut „grevă” la ultimul meci al celor de la Cuza Sport Brăila, din cauza problemelor financiare


Brăilenii au datorii către mai mulți jucători și foști componenți ai echipei care a câștigat turneul de promovare în sezonul precedent

joshua keyes baschet

Cuza Sport Brăila a pierdut fără drept de apel meciul cu Athletic Constanța, din runda a treia a urnei valorice B. Brăilenii au încasat o înfrângere dură, scor 87-38, pricinuită atât din valoarea superioară a adversarului, ci și prin faptul că cel mai bun baschetbalist al formației lui Cătălin Ștefănescu, Joshua Keyes, a lipsit de pe parchet.

Sportivul american nu era accidentat, a făcut deplasarea cu echipa la Constanța, dar a preferat să nu joace, ca o formă de protest pentru faptul că nu a mai fost plătit încă din sezonul precedent. În actuala stagiune, Keyes a strâns medii de 24 de puncte, 8 recuperări și 3,3 pase decisive în Cupa României, dar și 12 puncte și 11 recuperări în singura partidă jucată de Brăila în Liga Națională, înfrângerea cu CSO Voluntari, scor 57-84.

Keyes se plânge că nu a mai văzut niciun ban din vară, chiar dacă a îndeplinit obiectivul echipei brăilene, acela de a câștiga turneul de promovare în Liga Națională.

Site-ul nostru a aflat însă că situația lui Keyes nu este singura de acest gen la Cuza Sport Brăila. Echipa aflată în prezent în urna valorică B are grave probleme financiare și datorii importante la mai mulți jucători și ex-jucători alături de care s-a obținut promovarea în LNBM, care până la urmă s-a dovedit inutilă după reconfigurarea competiției.

Astfel, în afară de Keyes, clubul brăilean mai are datorii și către alți sportivi, printre care se numără Alin Borșa, Dragoș Onea, David Engi, Radu Avramescu, Deallen Jackson sau Alin Andrieș.

Urmează să vedem cum va reuși conducerea brăilenilor să rezolve această nouă lovitură.

Reamintim că în noaptea de 15 spre 16 septembrie, Cuza Sport a fost aproape de o tragedie, în momentul în care baschetbaliștii americani Darrel Bowie și Joseph McClain au fost înjunghiați de către un clan de interlopi.

*foto: arhiva personală



Citește ultimele știri despre CS Cuza Sport Brăila
Vizualizează pagina personală a jucătorului Joshua Keyes

Eduard Popa / 29 October 2018 / 17:29


Galerie foto


studentU nu stiu
0 
cum ii accepta pe astia la inceputul competitiei, fara nici o garantie de capacitate de plata. In fiecare an aceeasi batjocura la adresa sportivilor. Faptul ca inca mai sunt straini care vin sa joace in RO denota valoarea scazuta a acestor straini si posibilitatile lor reduse de a prinde o echipa in alt campionat. Trist. 
30 October 2018 08:36
minotauro StudentU
0 
Pentru ca daca s-ar aplica reguli stricte, am avea (poate) 3-4 echipe care sa fie capable sa asigure garantii financiare, si prin urmare nu si-ar mai avea rost federatia.
Nu cred ca exista cineva in tarisoara asta care si-ar sacrifica postul caldut pentru binele public. 
30 October 2018 20:17
romeovura Rușine
0 
Cei de la federație ar trebui să înceapă să pună un plan plin cu proiecte, din care să reiasă performanță. Nu doar să se agațe de scaunele pe care stau in funcțiile lor. Și poate ar fi un beneficiu dacă ar mai și da din banii , nu doar să umfle acele clauze. Iar echipele care știu că nu își permit un nivel de salarizare sa renunțe la ceva ce îi depășește. 
31 October 2018 17:10

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui U-BT Cluj-Napoca 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
CSA Steaua a învins fără probleme pe terenul lui Phoenix Galați
Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator la debutul Stelei în Grupa Galbenă 
0 
Sunt de-al lor, lasand gluma la o parte, arbitrajul o fost cu noi. Cred ca din prostia lor. Si chiar asa, Silva al nostru n-o putut sa invinga. Mereu am spus-o, Pitestiul e o echipa buna. 
click pt. Articol 21 January 2019 01:19
0 
No, eu il plac pe Nini. E peste Silva al nostru cu mult. Pitestiul chiar o meritat sa castige. 
click pt. Articol 21 January 2019 01:16
bulcul De unde si pana unde
0 
Iti strica tie astea fenomenul baschetbalistic!? Intr-adevar, e surprinsa toata lumea de performanta craiovei si va dorim la cat mai bine, si imi pare rau ca ati pierdut poate si cu atributul incompetentei arbitrilor, dar de la acel meci pana la acuza ca asa se practica la cele 2 echipe cat-de-cat etalon in campionat, e doar frustrare. Arbitri nu mai favorizeaza in prostie o singura parte. Sunt dezavantajate amandoua pana la un punct. 
click pt. Articol 21 January 2019 00:20
76ers Nini
0 
Tot el nu e multumit, zi bre nea Nini ca au fost greseli de ambele parti si ca ati avut noroc ca nu a inchis Clujul meciul in ultimele 2 minute cand au avut n sanse sa o faca  
click pt. Articol 21 January 2019 00:06
Tommy CLUJ SI ORADEA
0 
Aceste 2 echipe sunt cele mai mari mizerii din tot campionatul!! Nu va mai saturati sa cumparati arbitri ? Distrugeti fenomenul baschetbalistic,distrugeti placerea de a privi un meci de baschet! Cu tot cu arbitri vostri cumparati sper ca una din cele 3 echipe; CRAIOVA-SIBIU-PITESTI sa castige campionatul si sa va umileasca ! 
click pt. Articol 20 January 2019 23:59
0 
Pai si ti se pare ca prestatiile echipelor din Europa au fost slabe? Eu am zis ca suntem aproape si e chiar adevarat, luam dubla Clujului, pai ce bugete au echipele din Israel si ce bugete avem noi? si totusi au reusit sa castige un meci, vrei sa iti mai spun ca aceiasi echipa i-a batut pe Maccabi Tel Aviv? Poate a fost putin dezamagitoare prestatia celor de la Oradea in dubla cu echipa din Finlanda(as pune-o mai mult pe faptul ca a fost destul de devreme dubla si pregatirea era la inceput) care nu sunt departe de noi ca bugete doar ca ei au investit la capitolul scouting si aduc jucatori buni pe bani putini, iar grupa FIBA Europe Cup as zice ca nu a fost tratata serios de Oradea pentru ca au vazut ca sunt in grupa cu o echipa din Germania si una din Turcia si nu si-au dat prea multe sanse dar nu s-au facut de ras.
De Steaua nu comentez pentru ca au fost probleme acolo. 
click pt. Articol 20 January 2019 23:38
gyke Am revăzut faza
0 
Washburn era acolo, dar mingea a sărit în partea cealaltă, asta e...  
click pt. Articol 20 January 2019 23:35
0 
Al dreacu' dm' Nini, după manifestările din timpul meciului trebuia să stea în tribuna stadionului "Nicolae Dobrin" în ultimele două sferturi! Da' arbitrii e și ei oameni, în compensație au trecut cu vederea manifestările probabilului executat! Nu a ieșit și domnu' Nini nu mai vorbește, e și mâine o zi și nu se face să te pui cu colegii arbitrilor de azi!  
click pt. Articol 20 January 2019 23:23
adu Meci
0 
Felicitari!!!multumim pentru acest meci, un meci castigat de grup, incepand cu antrenorii si terminand cu ultimul spectator. 
click pt. Articol 20 January 2019 23:08
gyke Silvă
0 
Io zic că putea face o schemă mai bună decât isolation-ul ăla cu Dikes sau măcar să bage și pe cineva mare în căciulă la tip in...