Joshua Keyes a făcut „grevă” la ultimul meci al celor de la Cuza Sport Brăila, din cauza problemelor financiare


Brăilenii au datorii către mai mulți jucători și foști componenți ai echipei care a câștigat turneul de promovare în sezonul precedent

joshua keyes baschet

Cuza Sport Brăila a pierdut fără drept de apel meciul cu Athletic Constanța, din runda a treia a urnei valorice B. Brăilenii au încasat o înfrângere dură, scor 87-38, pricinuită atât din valoarea superioară a adversarului, ci și prin faptul că cel mai bun baschetbalist al formației lui Cătălin Ștefănescu, Joshua Keyes, a lipsit de pe parchet.

Sportivul american nu era accidentat, a făcut deplasarea cu echipa la Constanța, dar a preferat să nu joace, ca o formă de protest pentru faptul că nu a mai fost plătit încă din sezonul precedent. În actuala stagiune, Keyes a strâns medii de 24 de puncte, 8 recuperări și 3,3 pase decisive în Cupa României, dar și 12 puncte și 11 recuperări în singura partidă jucată de Brăila în Liga Națională, înfrângerea cu CSO Voluntari, scor 57-84.

Keyes se plânge că nu a mai văzut niciun ban din vară, chiar dacă a îndeplinit obiectivul echipei brăilene, acela de a câștiga turneul de promovare în Liga Națională.

Site-ul nostru a aflat însă că situația lui Keyes nu este singura de acest gen la Cuza Sport Brăila. Echipa aflată în prezent în urna valorică B are grave probleme financiare și datorii importante la mai mulți jucători și ex-jucători alături de care s-a obținut promovarea în LNBM, care până la urmă s-a dovedit inutilă după reconfigurarea competiției.

Astfel, în afară de Keyes, clubul brăilean mai are datorii și către alți sportivi, printre care se numără Alin Borșa, Dragoș Onea, David Engi, Radu Avramescu, Deallen Jackson sau Alin Andrieș.

Urmează să vedem cum va reuși conducerea brăilenilor să rezolve această nouă lovitură.

Reamintim că în noaptea de 15 spre 16 septembrie, Cuza Sport a fost aproape de o tragedie, în momentul în care baschetbaliștii americani Darrel Bowie și Joseph McClain au fost înjunghiați de către un clan de interlopi.

*foto: arhiva personală



Citește ultimele știri despre CS Cuza Sport Brăila
Vizualizează pagina personală a jucătorului Joshua Keyes

Eduard Popa / 29 October 2018 / 17:29


Galerie foto


studentU nu stiu
0 
cum ii accepta pe astia la inceputul competitiei, fara nici o garantie de capacitate de plata. In fiecare an aceeasi batjocura la adresa sportivilor. Faptul ca inca mai sunt straini care vin sa joace in RO denota valoarea scazuta a acestor straini si posibilitatile lor reduse de a prinde o echipa in alt campionat. Trist. 
30 October 2018 08:36
minotauro StudentU
0 
Pentru ca daca s-ar aplica reguli stricte, am avea (poate) 3-4 echipe care sa fie capable sa asigure garantii financiare, si prin urmare nu si-ar mai avea rost federatia.
Nu cred ca exista cineva in tarisoara asta care si-ar sacrifica postul caldut pentru binele public. 
30 October 2018 20:17
romeovura Rușine
0 
Cei de la federație ar trebui să înceapă să pună un plan plin cu proiecte, din care să reiasă performanță. Nu doar să se agațe de scaunele pe care stau in funcțiile lor. Și poate ar fi un beneficiu dacă ar mai și da din banii , nu doar să umfle acele clauze. Iar echipele care știu că nu își permit un nivel de salarizare sa renunțe la ceva ce îi depășește. 
31 October 2018 17:10

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
O nouă sancțiune dictată de FIBA împotriva SCM Timișoara: amendă de 25.000 CHF
Sabin Gherdan: "Cred că ar fi oportun pentru România implementarea unui sistem de licențiere al cluburilor" 
Porter Troupe, mesaj emoționant pe rețelele de socializare: „Ne vedem sezonul viitor”
Veteranul american a adresat cuvinte frumoase coechipierilor și fanilor Craiovei 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Galerie foto. CSM CSU Oradea avansează în finala LNBM după victoria din meciul patru în fața celor de la U-BT Cluj-Napoca
Confruntarea de pe malul Crișului Repede a avut parte de mai multe momente tensionate, pe lângă fazele spectaculoase oferite de jucători 
Controversă între SCM Timișoara și BCM U Pitești față de ziua de disputare a meciului pentru locurile 5-6
Partida va avea loc la oră de matineu din cauza lipsei unui acord între echipe și a altor evenimente de la sală 
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
Ossiryss Contract
0 
Ai cumva și un "cut" al secțiunii condițiilor de reziliere/încetare? Nu de alta, dar poți semna și pe 150 de ani dacă ai clauza ca poți rezilia unilateral într-o zi noroasa. Terminați naibii cu presa care se tranzacționează la kilogramul de știre! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:37
Ossiryss @alexander
0 
Ești prost informat : a semnat pe un sfert de mileniu, dar am vrut sa vad dacă reacționează cineva! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:07
free62 free62
0 
Tojala, ala care cand a avut echipa bine facuta l-a ciuruit Silvasan in finala si dupa aia anul trecut l-a umilit Achim? Daca prinde vreo echipa un sezon cum a avut el cu bosorogii de Runkauskas, Jonte si un Zekovic care dadeau de 3 si din afara salii, ma bag si eu sa antrenez ca de un campionat fac...
Zare Markovski asta nu inteleg cu ce a putut impresiona atata lume ca a venit dupa Tenter care era criticat pt jocul ofensiv execrabil, fara scheme ziceau unii(antrenor roman de doi lei vb aia) si a beneficiat peste noapte si de Watson(pozitie pe car Tenter juca cu Kuti...nici nu o sa mai joace Kuti 1 asa bine in veci), iar rezultatul a fost o nationala care dadea puncte uneori mai putine de cat pe vremea lui Tenter.
Hai sa mai vedem si baschet la Cluj daca tot am schimbat antrenorul...din Romania singurul care e peste Silvasna e Achim, restul joaca tot un hei rup de asta cu motivatie si atitudine la tot pasul si o minge care circula pe semicerc ca la handbal...daca nu Achim, atunci un sarb da sa joace ca Achim:) 
click pt. Articol 21 May 2019 18:09
vass bela TitiAcs,
0 
eu nu l-am nominalizat pe Cristescu, cei care se ocupa de conduicerea echipei s-au dovedit a fi incompetenti, cum de altfel ai aratat si tu in cazul lui Moldoveanu si legitimarea numai a 5 straini la inceput de sezon . Apoi, lipsa de inlocuitor pt Kuti si transferurile anemice in timpul sezonului ( eu facand comparatie cu Oradea, care s-a intarit substantial ) . Si cred ca esti de acord cu mine, degeaba schimbi antrenorul, daca nu cooptezi in conducere pe cineva care sa fie in stare sa aduca jucatori valorosi, atat inainte de campionat, cat si in intersezon . 
click pt. Articol 21 May 2019 17:33
Oldtimer Renastere usoara si grabnica
0 
In aceasta nabadaioasa primavara dl. Silvasan a avut parte de socuri majore, profesional si, mai ales, personal. Nu sunt putini cei care, intr-o atare situatie, ar fi doborati definitiv. Nu cred sa fie cazul dansului ptr ca sper ca formatia sa de luptator sa grabeasca vindecarea urmelor lasate de aceste lovituri. Evident, va urma o perioada de introspectie, de cautare, de luare a unor decizii pentru un nou inceput. Sper sa-si regaseasca echilibrul si sa beneficieze de sprijinul necesar pentru acest nou inceput, fie in sport, fie in alt domeniu. Vant din pupa, capitane ! 
click pt. Articol 21 May 2019 16:53
Oldtimer Sursa de certitudine :
0 
http://totalbaschet.ro/articol/Dan-Fle%C8%99eriu-%C3%AEnc%C4%83-trei-sezoane-la-conducerea-lui-CSU-Sibiu~67349 
click pt. Articol 21 May 2019 15:58
freeboy Meciuri
0 
Poate miercuri 29.05.2019 este meciul doi al finalei.
Fi mai atent cand scrii!

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:06
freeboy Meciuri
0 
2 meciuri in aceeasi zi cu durata de o ora(27.05.2019)?

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:03
studentU ipocrizie
0 
este numele tau, care il faceai albie de porci dupa fiecare meci pe Silvasan si acum o arzi BFF si paternal.  
click pt. Articol 21 May 2019 14:39
andrac Controversa
0 
Deloc controversa. Data oficiala fiind 23, pitestenii erau obligati sa refuze jucarea pe 22 (avand meci disputat sambata seara). Sala de acolo e ocupata joi seara, asta e problema de fapt. La 12:00 va fi sala goala. 
click pt. Articol 21 May 2019 14:27