Joshua Keyes, despre situația de la Brăila: „Până vineri mi s-a spus să plec”


Mesajul dur primit de american de la președintele Cuza Sport, Mircea Totolici

joshua keyes braila

Eșecul celor de la Cuza Sport Brăila în compania celor de la CSM Mediaș în etapa a patra din Liga Națională de Baschet Masculin, urna valorică B, pare să fi fost „cântecul de lebădă” pentru clubul de pe malul Dunării.

Înaintea partidei, Mircea Totolici, președintele clubului brăilean făcuse un anunț disperat către autorități pentru a-l ajuta cu bani, dar fusese refuzat de către primarul municipiului Brăila. După meciul cu Mediaș, Totolici și-a anunțat jucătorii că va continua restul sezonului doar cu sportivii originari din Brăila și că se vede nevoit să renunțe la serviciile lor.

Unul dintre acești sportivi este americanul Joshua Keyes, cel mai bun marcator al formației în acest debut de sezon, care a protestat însă la ultimele meciuri și a refuzat să mai joace întrucât era neplătit.

Totolici i-a trimis lui Keyes un mesaj prin care l-a anunțat că până vineri va trebui să părăsească apartamentul în care stă în Brăila. Mai mult, americanul a fost anunțat de președintele Cuza Sport că nu mai are bani să îi plătească nici măcar biletul de avion!

Din acest motiv, Joshua Keyes a decis să adreseze prin intermediul totalbaschet.ro o scrisoare deschisă în care descrie situația în care se află atât el cât și colegii săi:  

„Joc cel mai bun baschet din cariera mea. Cu toate acestea, mie și colegilor mei ni s-a spus să părăsim Brăila până vineri, fără să fi fost plătiți în acest sezon, fără să ni se ofere bilete de avion. Ca să vă dau citatul exact ”Ești pe cont propriu de vineri”. Asta reprezintă o încălcare flagrantă a contractului meu. Mesajul meu către toată lumea este să fie conștientă de ”mizeria” care se produce în această industrie. Am câștigat un trofeu cu Brăila anul trecut. V-ați fi gândit că am primit mai mult respect ca individ după acest episode, dar nu a fost cazul. În prima săptămână din acest sezon, doi colegi de-ai mei au fost înjunghiați în club, chiar în fața ochilor mei. Amândoi au fost în stare critică și au trebuit să lupte pentru a fi din nou sănătoși. Unul dintre ei, colegul meu de camera, s-a dus acasă, celălalt a trebuit să rămână aici pentru că nu putea zbura din cauza faptului că a fost înjunghiat în plămân. La acel moment clubul Cuza Sport Brăila s-a RUGAT de mine să stau la echipă pentru că „totul va fi bine”. Familia mea și cei dragi m-au chemat imediat acasă. Am ales să stau pentru că noul meu coleg avea nevoie de mine, la fel ca și echipa. Am rămas și jucam cel mai bun baschet al meu din carieră, dar am decis să nu mai joc întrucât nu eram plătit. Am ales să rămân și să joc, dar nu pe gratis. Când și-au dat seama că nu mă mai pot folosi, m-au pus în această situație. Nu am nevoie de păreri de rău sau de milă, dar povestea aceasta trebuia auzită. Sportivii profesioniști trebuie să se trezească și să facă ce e mai bine pentru ei și familiile lor. Aceasta este povestea mea. Dumnezeu m-a ales pe mine”

 Mesajul original trimis de Keyes către redacția noastră:

„While Playing the best basketball in my career, Averaging 24 points a game, 8 rebounds and 4 assists and 2 steals. My teammate and I are being told to leave from Braila, Romania by Friday. Without any pay for this season, without plane tickets. As I quote, “Your on Your Own After Friday.” This is a breach of contract at an extreme level. My message to everyone is please be aware of the “filth” that occurs in this industry. I won a championship here in Braila last year. You would think that they would have more respect for me as an individual but they don’t. During the first week of my arrival, two of my teammates were brutally stabbed in a club, right in front of my eyes. They both were placed in critical condition, they fought and regained there health. One of them my roommate went home, the other had to stay because he was a flight risks and was stabbed in the lung. At this time the team Cuza Sport Braila, BEGGED me to stay, “please stay,we need you, everything is going to be okay”. My family and loved ones immediately wanted me to come home. I chose to stay because my teammate someone that i had just met needed me here, it appeared that the club needed me too. I stayed and was playing the best basketball of my career, I decided to stop playing until i was payed, i agreed to stay and play but not for free. Once they realized that they couldn’t use me anymore, this is the situation that i am left with. I don’t want your sorrow, or your pity, this story needs to be heard. Professional Athletes Wake Up, At All Times do what’s best for you and your family.

This is my story.

God Chose Me.”

Reamintim că site-ul nostru a anunțat că formația Cuza Sport Brăila are probleme financiare care datează cu mult înainte de scandalul în care au fost implicați Darrel Bowie și Joseph McClain la mijlocul lunii septembrie și în urma căruia cei doi au suferit răni extrem de grave.

De altfel, Joseph McClain, cel care a rămas în România întrucât nu poate zbura din cauza afecțiunilor la plămâni, s-ar putea afla în aceeași situație ca Joshua Keyes. Din păcate el nu a putut fi contactat de site-ul nostrum pentru a ne oferi o opinie.

*foto: facebook Joshua Keyes



Eduard Popa / 05 November 2018 / 7:44


Galerie foto


0 
Povestea trista a sportului de acolo. Ii imposibil sa iti tratezi sportivii asa. 
05 November 2018 08:36
dancri Sindicat
1 
Si astfel de lucruri se vor mai intampla pana cand cei din FRB nu vor infiinta si in Romania Liga profesionista si astfel ar putea exista si un sindicat al jucatorilor care sa le apere drepturile. Dar cei din FRB sunt interesati doar cum sa ia bani de la echipe prin tot felul de taxe. 
05 November 2018 13:25
trt Foarte trist !
2 
Ce ar mai fi de spus? Oricum cei din federatie nu vor spune nimic...Aaaa,de fapt ce sa spuna?Doar de o saptamana le-am atras atentia ca banica stelian la un meci la Cluj,in calitate de observator a butonat mai mult telefonul in loc sa fie atent la meci! El,bine mersi a incasat diurna,alea,alea... Asa ca din pacate pentru jucator,valiza pare a fi solutia.Si nu aia din Teleorman:))) 
05 November 2018 17:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49
mailman Felicitari CSU Sibiu!
0 
...si dupa cum spuneam, anul acesta fiind vorba de aniversare si la noi acasa, luam: slam dunk-ul, concursul de 3 si campionatul...  
click pt. Articol 19 April 2019 10:55