Jovica Arsic, noul antrenor al lui BCM U Pitești


Tehnicianul a pregătit-o ultima dată pe Lukoil Academic Sofia

BCM U Pitești a rezolvat problema antrenorului după despărțirea de Hristu Șapera. Potrivit site-ului oficial, gruparea din județul Argeș a bătut palma cu Jovica Arsic.

Antrenorul sârb a semnat un contract valabil pe un sezon, el sosind de la Lukoil Academic Sofia. Alături de formația din capitala Bulgariei, Arsic a cucerit titlul de campion. De asemenea, ex-iugoslavul i-a pregătit la trupa alb-roșie pe Dee Brown și Sasho Gruev.

Arsic provine din orașul Leskovac și va împlini vârsta de 47 de ani pe 3 noiembrie. Potrivit sursei citate anterior, plavul a pregătit, de-a lungul carierei, echipe precum KK Zdravlje Leskovac (Serbia), KK Lavovi (Serbia), KK Vojvodina (Serbia), KK Strumica (Macedonia) şi BK Cherkassy (Ucraina).

Totodată, pe plan internațional, noul principal al Piteștiului a ocupat funcția de secund al naționalei Serbiei și Muntenegrului. Respectiva formație a cucerit medalia de aur la Eurobasket 2001, în lot regăsindu-se baschetbaliști precum Peja Stojakovic sau Marko Jaric.

De asemenea, Jovica a fost antrenorul echipei naţionale a Macedoniei, alături de care a obţinut locul 9 la EuroBasket 2009. La nivel de juniori, Arsic a mai antrenat naţionalele U18 şi U20 ale Serbiei.

*Foto: www.najvesti.com



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Paul Olar / 09 June 2015 / 16:18


Galerie foto


2 
Are CV bun, acum sa speram ca face si treaba buna...asta daca o sa aibe si cu ce... 
09 June 2015 16:50
andreasce welcome coach!!!!
0 
Wish you a great season with BCM Pitesti! Speram ca și achizițiile de jucatori sa fie pe măsură! 
09 June 2015 17:29
Rudolf Antrenor bun
1 
Un CV de invidiat. Cred ca nu accepta oferta daca nu avea buget bun pentru jucatori. 
09 June 2015 17:41
Shakall ce sa credem
0 
un antrenor care ia titlu in Bulgaria (o tara cu un campionat teoretic mai tare si o nationala evident peste a noastra), vine la o echipa de mijlocul clasamentului in Romania.
Oare sa asteptam pe Dee Brown la Pitesti si pe alti la fel de buni sau chiar mai buni sau la finalul campionatului antrenorul o sa regrete decizia, cel mai probabil Lukoil ar fii jucat in Euro Cup 
10 June 2015 17:49
0 
De regretat, nu cred ca o va face. Nu venea aici daca nu avea bani. Totusi, Pitestiul a iesit pe locul 5, in partea superioara a clasamentului. Sa speram ca ne vom mentine acolo, daca nu mai sus. Arsic pare antrenorul cu unul dintre cele mai bune CV uri 
10 June 2015 18:06
Renan BCMU
0 
Sa i uram bafta noului antrenor si sa speram ca vom avea parte de multe bucurii impreuna! Important e sa se rezolva problema jucatorilor romani, trebuie sa avem cel putin 3 jucatori autohtoni de nivel bun iar jucatorii straini sunt convins ca vor fi de valoare! Nu cred ca un antrenor cu un asemenea C.V. ar fi venit daca nu i se asigura un buget pentru jucatori care sa i permita sa faca performanta. Fortza BCMU!!! 
10 June 2015 18:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49
mailman Felicitari CSU Sibiu!
0 
...si dupa cum spuneam, anul acesta fiind vorba de aniversare si la noi acasa, luam: slam dunk-ul, concursul de 3 si campionatul...  
click pt. Articol 19 April 2019 10:55