Jovica Arsic, noul antrenor al lui BCM U Pitești


Tehnicianul a pregătit-o ultima dată pe Lukoil Academic Sofia

BCM U Pitești a rezolvat problema antrenorului după despărțirea de Hristu Șapera. Potrivit site-ului oficial, gruparea din județul Argeș a bătut palma cu Jovica Arsic.

Antrenorul sârb a semnat un contract valabil pe un sezon, el sosind de la Lukoil Academic Sofia. Alături de formația din capitala Bulgariei, Arsic a cucerit titlul de campion. De asemenea, ex-iugoslavul i-a pregătit la trupa alb-roșie pe Dee Brown și Sasho Gruev.

Arsic provine din orașul Leskovac și va împlini vârsta de 47 de ani pe 3 noiembrie. Potrivit sursei citate anterior, plavul a pregătit, de-a lungul carierei, echipe precum KK Zdravlje Leskovac (Serbia), KK Lavovi (Serbia), KK Vojvodina (Serbia), KK Strumica (Macedonia) şi BK Cherkassy (Ucraina).

Totodată, pe plan internațional, noul principal al Piteștiului a ocupat funcția de secund al naționalei Serbiei și Muntenegrului. Respectiva formație a cucerit medalia de aur la Eurobasket 2001, în lot regăsindu-se baschetbaliști precum Peja Stojakovic sau Marko Jaric.

De asemenea, Jovica a fost antrenorul echipei naţionale a Macedoniei, alături de care a obţinut locul 9 la EuroBasket 2009. La nivel de juniori, Arsic a mai antrenat naţionalele U18 şi U20 ale Serbiei.

*Foto: www.najvesti.com



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Paul Olar / 09 June 2015 / 16:18


Galerie foto


2 
Are CV bun, acum sa speram ca face si treaba buna...asta daca o sa aibe si cu ce... 
09 June 2015 16:50
andreasce welcome coach!!!!
0 
Wish you a great season with BCM Pitesti! Speram ca și achizițiile de jucatori sa fie pe măsură! 
09 June 2015 17:29
Rudolf Antrenor bun
1 
Un CV de invidiat. Cred ca nu accepta oferta daca nu avea buget bun pentru jucatori. 
09 June 2015 17:41
Shakall ce sa credem
0 
un antrenor care ia titlu in Bulgaria (o tara cu un campionat teoretic mai tare si o nationala evident peste a noastra), vine la o echipa de mijlocul clasamentului in Romania.
Oare sa asteptam pe Dee Brown la Pitesti si pe alti la fel de buni sau chiar mai buni sau la finalul campionatului antrenorul o sa regrete decizia, cel mai probabil Lukoil ar fii jucat in Euro Cup 
10 June 2015 17:49
0 
De regretat, nu cred ca o va face. Nu venea aici daca nu avea bani. Totusi, Pitestiul a iesit pe locul 5, in partea superioara a clasamentului. Sa speram ca ne vom mentine acolo, daca nu mai sus. Arsic pare antrenorul cu unul dintre cele mai bune CV uri 
10 June 2015 18:06
Renan BCMU
0 
Sa i uram bafta noului antrenor si sa speram ca vom avea parte de multe bucurii impreuna! Important e sa se rezolva problema jucatorilor romani, trebuie sa avem cel putin 3 jucatori autohtoni de nivel bun iar jucatorii straini sunt convins ca vor fi de valoare! Nu cred ca un antrenor cu un asemenea C.V. ar fi venit daca nu i se asigura un buget pentru jucatori care sa i permita sa faca performanta. Fortza BCMU!!! 
10 June 2015 18:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”
Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM  
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie
Ilfovenii au fost la un pas să intre în playoff-ul LNBM în sezonul recent încheiat 
Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Campioana României are și trei jucători sub contract pentru sezonul 2019/2020 
SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental
CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League 
Sabin Cîrstoveanu se alătură lui CSO Voluntari
Alți patru jucători au fost confirmați de gruparea ilfoveană 
Radu Țoancă: „Decizia primei instanțe era executorie, dar nu definitivă. Ne-a fost frică să o punem în aplicare”
Directorul SCM Timișoara spune că clubul va plăti acum că există decizia definitivă, dar sunt emoții pentru lichidități 
Andrei Mandache, cel mai bun baschetbalist român în sezonul 2018/2019 – eurobasket.com
Nandor Kuti, cel mai bun jucător U23, Dragoș Diculescu – jucătorul cu cel mai mare progres 
Curtea de Apel a respins definitiv cererea făcută de SCM Timișoara
Clubul de pe Bega trebuie să plătească până pe 15 iunie banii datorați foștilor jucători 
eurobasket.com - Echipele ideale ale LNBM, sezonul 2018/2019
Care sunt surprizele decise de reputatul portal de baschet 
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
studentU zi libera
0 
la nivel national 
click pt. Articol 16 June 2019 12:27
unguru1432 hmmm...
0 
dat fiind faptul, ca astia numai de buna credinta nu sunt (nefiind la prima abatare), de marti incolo poate fi oricand sau niciodata...


 
click pt. Articol 16 June 2019 12:09
0 
Cei din FRB ar trebui fie foarte stricti in acest caz si sa le dea unda verde doar dupa ce si-au platit in totalitate datoriile.

Daca ii vor accepta doar cu o plata partiala, sunt convins ca iar vor face magarii si nu vor plati si restul. Cei din conducerea SCM au dovedit ca nu sunt de buna credinta si neseriosi.  
click pt. Articol 16 June 2019 11:53
tanaseb Timisoara
0 
Sincer sa fiu, in urma datoriilor de ani de zile, nu v-as vedea inscrisi in prima grupa. As baga Voluntariul. 
click pt. Articol 16 June 2019 10:40
0 
De ce nu de luni incolo? Asteptati ca frb sa va dea marti ok-ul in campionat ca dupa sa o lasati mai moale cu datoriile.  
click pt. Articol 16 June 2019 10:36
76ers Da..
0 
Logic si pe merit vorbind, mi se pare aproape imposibil ca acest lucru sa se intample, adica echipa care anul trecut a fost eliminata in turul 2 pentru FIBA si care sezonul acesta a terminat pe locul 3 nici nu ar trebui sa intre in discutii pentru wildcard si totusi din auzite pare foarte probabil sa se intample. Ar fi un pas mare si foarte important pentru baschetul romanesc daca se intampla dar asta s-ar putea sa aduca si investitii majore la Cluj si e posibil sa omoare campionatul intern...
Despre Virtus, momentan nu au semnat niciun angajament cu BCL sau EuroCup insa spre binele lor ar fi sa renunte la EuroCup sau chiar la amandoua. Plecarea din BCL in favoarea EuroCup le-ar pune o eticheta destul de urata deoarece sezonul trecut au fost ajutati cu un wildcard in BCL si s-ar putea alege si cu niste amenzi destul de serioase si probabil FIBA va mai gasi si alte metode sa ii "pedepseasca"  
click pt. Articol 15 June 2019 19:54
0 
Scuze, Achim si nu Achil cum am tastat gresit . 
click pt. Articol 15 June 2019 15:26
vass bela Bravo !
0 
Cand in finala ligii Achil l-a introdus pe teren, a reusit marea performanta ca la nici o aruncare sa nu nimereasca inelul sau panoul . Vazand, aceste performante, federatia a hotarat sa-l cheme de urgenta la nationala, deci merita un mare Bravo, nu-i asa ?! 
click pt. Articol 15 June 2019 15:24
gyke @76ers
0 
Doar una dintre Partizan sau Unics va primi wildcard de Euroligă, iar de Virtus eu știu că au refuzat BCL pentru Eurocup, deci mai există un singur loc liber. Da, Clujul a aplicat, dar în acest moment șansele sunt mici. Dar dacă veți reuși, va fi grozav și pentru baschetul românesc.  
click pt. Articol 15 June 2019 00:08