Kayla Mobley are 12 double-doubles în 13 meciuri din grupa a doua valorică în LNBF

14.01.2019

ACS KSE Târgu s-a impus cu 60-44 acasă cu CSU CSM Oradea în etapa a 3-a din Grupa Galbenă a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Kayla Mobley, cea mai bună marcatoare a campionatului, a fost coșghetera meciului și a reușit al 12-lea double-double în grupa valorică inferioară din întrecerea feminină. Și Iringo Debreczi a contribuit cu un double-double, în timp ce de la vizitatoare au fost două jucătoare în double-digits.

Kayla Mobley a petrecut în teren 39:07 minute și a marcat 29 de puncte pentru învingătoare, la care a adăugat 17 recuperări, 2 ofensive, 15 defensive. Americanca a încheiat partida cu 9 reușite de două puncte din 16 încercări (56%), 2 din 11 de la distanță (18%) și 5/8 de la linia de fault (62%). A mai avut 2 pase decisive, 4 greșeli personale, 5 faulturi scoase, 7 mingi pierdute și 3 intercepții, cu +25 indice al eficienței.

Jucătoarea de 28 de ani este cea mai bună marcatoare din Liga Națională de Baschet Feminin, cu 329 de puncte în 13 partide. Primele două din acest clasament au evoluat în a doua grupă valorică atât în prima fază, cât și în a doua. Mobley are medii de 25,3 puncte și 13,4 recuperări (cea mai bună medie din campionat) în 13 meciuri pe care le-a disputat până acum. Are 25,8 eficiență medie în 36:20 minute și mai are 2,5 pase decisive pe meci, 4,4 mingi pierdute, 2,8 intercepții și un capac. Singurul meci din acest sezon pe care nu l-a încheiat în double-double a fost cel cu Rapidu, de la final de octombrie, când a avut 24 de puncte și 9 recuperări. Pe lângă cele 12 double-double-uri din campionat, americanca mai are două și în primul tur al cupei.

Iringo Debreczi și-a trecut în cont al 2-lea double-double în această ediție de campionat și al 3-lea stagional. Jucătoarea de 22 de ani a jucat 35:53 minute în duelul cu orădencele pe care l-a încheiat cu 12 puncte și 12 recuperări (5/7). Aceasta a terminat cu 6/12 din interiorul semicercului și 0/3 de la distanță. A mai avut o pasă decisivă, 2 greșeli personale, 3 mingi pierdute, 2 intercepții și un capac, cu +16 eficiență. Debreczi a jucat în 14 meciuri în acest campionat pentru ACS KSE și are medii de 8,6 puncte, 10,9 recuperări, 1,7 pase decisive, 3 mingi pierdute, 2,1 intercepții și 15 eficiență în 35:42 minute.

De la CSU CSM Oradea, Mirjana Beronja și Ruxandra Chiș au fost în double-digits, cu câte 11 puncte. Sârboaica a jucat 34:01 minute, cu 2/3 la două puncte, 2/5 de la distanță și 1/1 de la linia de fault. A mai avut o recuperare, 4 assist-uri, 6 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +8 eficiență. Românca a petrecut în teren 34:35 minute, timp în care a marcat 1 din 4 șuturi din semicerc și 3/9 de la distanță. A mai avut un assist, 5 turnovers și o intercepție, cu -1 eficiență, ieșind cu 5 faulturi.

În clasamentul Grupei Galbene, orădencele sunt pe prima poziție cu 25 de puncte, iar covăsnencele pe 4, cu 19. În etapa următoare, ACS KSE Târgu Secuiesc joacă pe terenul Rapidului, în 19 ianuarie, iar CSU CSM Oradea întâlnește acasă pe CSM Târgu Mureș în 20 ianuarie.

*foto: Zsoli Jeffwarder