Kayla Mobley, din nou de neoprit pentru ACS KSE Târgu Secuiesc în duelul cu liderul Grupei Galbene

Covăsnencele s-au impus acasă cu CSM Târgu Mureș și se apropie de lupta pentru ultimul loc de play-off

ACS KSE Târgu Secuiesc și CSM Târgu Mureș au deschis returul în Grupa Galbenă din Liga Națională de Baschet Feminin. Covăsnencele au câștigat cu 75-61, pe sferturi: 20-13, 29-17, 15-17, 11-14. Kayla Mobley a reușit o nouă prestație foarte bună pentru gazde, cu 41 de puncte și 13 recuperări. Alte două jucătoare au încheiat în double-double. CSM Târgu Mureș rămâne lider în a doua grupă valorică după acest rezultat, iar ACS KSE Târgu Secuiesc se apropie de cele două formații din față care pot urca în play-off.

După o săptămână de pauză, Grupa Galbenă s-a reluat cu partida dintre ACS KSE Târgu Secuiesc și CSM Târgu Mureș. Gazdele le-au avut în 5-ul de start pe Iringo Debreczi, Noemi Boloni, Helga Csurulya, Ramona Danalache și Kayla Mobley. Oaspetele au început meciul cu Angel Robinson, Alina Pop, Antonia Radu, Bianca Voica și Kata Meszaros.

Robinson a deschis scorul, iar Mobley reușea prima triplă a meciului. Radu și Robinson le-au dus pe vizitatoare la +3. Au urmat mai mult de trei minute în care mureșencele nu au înscris și Mobley a pus 6 puncte pe tabelă pentru 9-6. Robinson și Voica le-au dus din nou pe mureșence la conducere, de la linia de fault, scor 11-13. În ultimele două minute și jumătate ale sfertului au marcat doar Mobley și Danalache pentru covăsnence, iar scorul primei pauze a fost 20-13.

Robinson a marcat prima în sfertul secund, dar au urmat alte trei minute fără coș pentru echipa ei. Debreczi, Mobley și Holinka Miklos le-au distanțat pe gazde la 30-15 în minutul 13. Diferența a continuat să crească până la 23 de puncte în minutul 17. Oaspetele au reușit să se apropie spre finalul sfertului grație unor reușite de la distanță. La jumătatea partidei tabela arăta 49-30.

Jocul a curs în favoarea covăsnencelor și în startul reprizei secunde, iar Debreczi a scuturat plasa de la distanță pentru un ecart de 25 de puncte în minutul 25. Meszaros, Pop și Radu au micșorat diferența la 16 puncte, după mai mult de patru minute fără coș pentru ACS KSE. La ultima pauză scorul a fost 64-47. Sfertul patru le-a revenit mureșencelor cu trei puncte, astfel că scorul final a fost 75-61.

Kayla Mobley a fost coșghetera partidei cu 41 de puncte în 40 de minute. Americanca a încheiat meciul cu 17/25 la șuturile din semicerc, 1/8 de la distanță și 4/5 de la linia de fault. A fost din nou în double-double cu 13 recuperări (5 ofensive/8 defensive). A mai avut 4 mingi pierdute, 5 intercepții și 3 capace, pentru +42 indice al eficienței. În double-double pentru gazde a fost și Iringo Debreczi cu 11 puncte și 13 recuperări. De la ACS KSE Târgu Secuiesc au mai înscris: Danalache 9 puncte (6 recuperări), Csurulya 9 și Holinka Miklos 5.

Angel Robinson a fost cea mai bună marcatoare de la oaspete cu 24 de puncte, fiind aproape de double-double cu 9 recuperări. Antonia Radu a încheiat în double-double cu 10 puncte și 11 recuperări. Pentru CSM Târgu Mureș au mai înscris: Voica 12 puncte (7 recuperări, 5 assist-uri), Meszaros 9 puncte și Pop 6.

ACS KSE Târgu Secuiesc bifează a 8-a victorie în a doua grupă valorică din LNBF, în timp ce pentru CSM Târgu Mureș a fost a 6-a înfrângere. Mureșencele sunt liderele Grupei Galbene cu 30 de puncte (12 victorii/6 eșecuri), dar nu pot accede în play-off, conform prevederilor din regulament, pentru că echipa este nou-înființată. Pentru ultimul loc care duce în play-off lupta părea că se dă între CSU CSM Oradea și Rapid București. Bihorencele sunt pe doi cu 26 de punte (11/5), dar s-au confruntat cu multe probleme financiare în ultima perioadă și este posibil să iasă din această luptă. Rapidul este pe trei cu 25 de puncte (9/7), urmând să joace în 12 februarie meciul din această rundă, acasă cu CSM Alexandria. ACS KSE Târgu Secuiesc este pe 4 cu 25 de puncte (8/9).

În etapa următoare, din 17 februarie, CSM Târgu Mureș primește vizita Rapidului. Pentru ACS KSE Târgu Secuiesc urmează o deplasare pe terenul Agronomiei București.

*foto: Zsoli Jeffwarder

Vizualizează pagina personală a jucătorului Kayla Mobley
Citește ultimele știri despre ACS KSE Târgu Secuiesc
Citește ultimele știri despre CSM Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS KSE Târgu Secuiesc vs CSM Târgu Mureș

Andreea Vlase / 07 February 2019 / 13:52

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Yanina Inkina, noua extremă de la FCC Baschet Arad (VIDEO)
Bielorusa de 21 de ani vine din NCAA și a participat la ultimele două ediții ale Women's Eurobasket
CSM Târgoviște are un nou termen de judecată în apelul cu Dikeoulakos
Procesul continuă în septembrie
CSM Satu Mare este neeligibilă pentru a evolua în următoarea ediție de LNBF
Gruparea sătmăreană și-a prezentat astăzi antrenorul, însă conform regulamentelor FRB nu are dreptul de participare în LNBF
Goran Boskovic este noul antrenor de la CSM Satu Mare
Muntenegreanul vine de la Buducnost și a condus naționala Ucrainei la europeanul din acest an
CSM Târgoviște, în pericol să nu participe în LNBF după o nouă amânare a deciziei Curții de Apel
Clubul are luni un nou termen pentru decizie, când este și ultima zi de înscriere în campionat
Adina Stoiedin se alătură vicecampioanei CSM Satu Mare
Extrema de forță revine în LNBF după un sezon în liga secundă italiană
Flavia Ferenczi se întoarce la CSM Satu Mare pentru sezonul 2019-2020
Fundașul revine la echipa din orașul natal, care se bazează în continuare pe localnicele Olah, Pop și Kadar
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională
Promise Amukamara își continuă cariera în Franța, la nou-promovata Charnay Basket
Nigerianca pleacă după două sezoane din Liga Națională de Baschet Feminin
ACS Sepsi SIC și-a luat pivot de 1,96m înălțime
Natalie Butler a debutat în Europa la Namur Capitale, dar s-a despărțit în luna noiembrie de belgience
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0
Flavia a facut o greseala...putea sa gaseasca o echipa mai serioasa!
click pt. Articol 19 July 2019 14:50
0
Puneti un om serios in fruntea clubului !
click pt. Articol 19 July 2019 14:48
0
Boskovic va pati ca Arajuo sau Lopez.Faci treaba,te trimite acasa si nu te platesc.In fruntea clubului satmarean ar trebui un om serios.Muresan a demonstrat ca nu este omul potrivit la locul potrivit !Este un om cerat cu sportivitatea,cu linistea si respectarea regulamentelor.
click pt. Articol 19 July 2019 14:47
Ossiryss Targoviste
0
Indiferent de context, pentru mine ar fi o uriașă SURPRIZA, ca aceasta echipa sa nu fie înscrisă în LNBF. Ce dreptate sa pretindem de la un organism care a fost părtaș la escrocarea atâtor sportivi?
click pt. Articol 16 July 2019 16:19
0
S-a împlinit previziunea : instanta o va lăsa în coada de peste, iar taticu' va profita de asta și o va rezolva cu loc de munca pe lumina ochilor lui. Chiar mai crede cineva ca în tarisoara asta se poate fără escrocherii?
click pt. Articol 16 July 2019 16:10
Ossiryss Calm down!
0
N-o va lăsa tăticu', pe lumina ochilor lui, somera. Dacă nu va plăti, se va găsi o chichița la chichițele de la legile de ici șa, de la tarisoara. Cu putina înțelegere, lucrurile pot făcute original, românește
click pt. Articol 15 July 2019 15:24
0
Promise a fost cu Denson,cele doua jucatoare,care au ridicat jocul satmarencelor la nivelul secuiencelor.Prin plecarea ei,Muresan a devenit si mai cenusiu.Prin plecarea lui Lopez,Amukamara si Mandache,satmarencele au devenit mult mai slabe.Locul fruntas in clasament dupa SEPSI SIC va fi preluat probabil de Arad.
click pt. Articol 10 July 2019 11:57