Kristina Higgins a bifat al 15-lea double-double în prima grupă valorică din LNBF

24.03.2019

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat cu 82-58 acasă cu CSM Satu Mare în ultima etapă din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Kristina Higgins a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren, reușind al 15-lea double-double în prima grupă valorică din această ediție a LNBF. Marina Solopova și-a îmbunătățit cea mai bună performanță în ceea ce privește punctele înscrise în campionat în alb-verde, împotriva echipei de la care s-a alăturat campioanei. Alte cinci jucătoare au fost în double-digits, trei de la gazde și două de la oaspete.

Kristina Higgins a jucat 27:34 minute în duelul primelor două clasate din Grupa Roșie. Pivotul a fost în double-double cu 16 puncte și 15 recuperări (4 ofensive și 11 defensive). A înscris de 7 ori din semicerc din 13 încercări (54%) și 2/4 de la linia de fault. A mai avut 2 pase decisive, 2 faulturi scoase, o minge pierdută, o intercepție și un capac, cu +26 indice al eficienței. Pivotul campioanei a jucat în 22 de meciuri din această ediție a LNBF, cu medii de 17,2 puncte, 11,7 recuperări, 1,6 assist-uri, 1,8 mingi pierdute, 1,7 intercepții și 26,5 eficiență în 28:50 minute.

Marina Solopova a fost coșghetera partidei cu 20 de puncte în 27:37 minute. Lituanianca a terminat cu 2/5 la șuturile din semicerc (40%), 4/10 de la distanță (40%) și 4/5 de la linia de fault (80%). A mai avut 5 recuperări (2/3), o pasă decisivă, o greșeală personală, 4 faulturi scoase, 3 mingi pierdute și un capac, cu +14 indice al eficienței. Solopova a evoluat în 21 de meciuri din această ediție de campionat și are medii de 10,9 puncte, 4,7 recuperări, 3,7 pase decisive, 1,9 mingi pierdute, 1,9 intercepții și 13,9 eficiență în 25:54 minute.

Alte trei jucătoare de la campioană au încheiat în double-digits. Anca Șipoș a terminat partida cu 13 puncte (1/2 din semicerc, 3/7 de la distanță, 2/2 de la linia de fault), 7 recuperări (1/6), 2 assist-uri și 2 intercepții în 24:28 minute, cu +19 eficiență. Angelika Slamova a înscris 12 puncte în 17:02 minute (2/5 atât de la semidistanță, cât și de afară, 2/2 de la libere), plus 6 recuperări (4/2), 5 pase decisive și 2 mingi pierdute, cu +15 eficiență. Jovana Pasic a marcat 10 puncte în 22:31 minute (2/2 la șuturile de două puncte și 2/3 de după semicerc), 3 recuperări, un assist și o intercepție, cu +14 eficiență.

De la vizitatoare două jucătoare au marcat cel puțin 10 puncte. Andrea Olah (Orosz) a jucat cel mai mult la CSM Satu Mare în meciul din ultima etapă, 27:59 minute. A înscris 11 puncte (0/2 din semicerc, 3/5 de la distanță și 2/2 la libere), plus 3 recuperări, 4 assist-uri, 3 mingi pierdute și 2 intercepții, +13 eficiență. Brittany Denson a jucat 27:44 minute, cu 10 puncte (2/12 de la semidistanță, 1/3 de afară și 3/4 la linia de fault), 6 recuperări (3/3), 3 mingi pierdute, o intercepție și 3 capace, cu +4 în dreptul eficienței.

Pentru cele două echipe urmează Final 4-ul Cupei României, programat la Sepsi Arena la finalul săptămânii viitoare. CSM Satu Mare va juca în prima semifinală cu Phoenix Știința Constanța, iar ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe va lupta cu Olimpia CSU Brașov pentru un loc în ultimul act.

*foto: Miska Brigitta / Sepsi-SIC facebook