Kristopher Richard continuă alături de CSM CSU Oradea și în sezonul 2018-2019


Americanul a fost MVP-ul finalei ce a adus al doilea titlu pentru orădeni în ultimii 3 ani

La nici o săptămâna după adjudecarea trofeului Ligii Naționale de Baschet Masculin, sezonul 2017-2018, CSM CSU Oradea vine cu o nouă veste extrem de bună pentru suporteri, dar și pentru iubitorii spectacolului pe terenul de baschet.

Kristopher Richard va continua alături de echipă și în sezonul 2018-2019. Americanul a fost MVP-ul finalei contra celor de la CSM Steaua Eximbank și printre piesele de bază în obținerea acestui trofeu pentru Oradea.

Fundașul a debutat în Liga Națională de Baschet Masculin în data de 4 ianuarie, în partida pierdută de CSM CSU Oradea în deplasare contra celor de la CSU Sibiu, unde a reușit 17 puncte și 2 recuperări.

Acesta a avut cifre impresionante pe tot parcursul campionatului, iar în finală a continuat în aceeași manieră și a fost unul dintre jucătorii decisivi ai seriei:

Meciul 1: 22:12 minute //  7 puncte   // 3 recuperări // 2 pase decisive

Meciul 2: 30:43 minute // 22 puncte // 2 recuperări // 2 pase decisive

Meciul 3: 28:47 minute // 20 puncte // 5 recuperări // 5 pase decisive

Meciul 4: 30:59 minute // 26 puncte // 2 recuperări// o pasă decisivă

În acest sezon, în tricoul orădenilor, Kris Richard a avut, în 33 de partide jucate, medii de 14.0 puncte, 3.5 recuperări și 3.2 pase decisive pe meci.

De asmenea, în cele trei partide jucate la turneul final al Cupei României, acesta a avut medii de 18.3 puncte, 5.3 recuperări și 3.2 pase decisive pe meci.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 16 June 2018 / 22:18


Galerie foto


gyke Grozav
7 
... pentru Oradea că au reușit să-și securizeze și pentru sezonul viitor unul din cei mai buni jucători pe care i-am văzut în ultimii ani în campionatul românesc.  
16 June 2018 22:40
Hermannstadt Un jucator exceptional
3 
Cu un ochi rad si cu altul plang ! Ptr. ca voi avea privilegiul sa-l mai vad pe ,,viu" , dar din pacate si impotriva noastră . De cand a aterizat in meciul cu Sibiu , la primele atingeri am spus ca este un jucator extraordinar ptr. campionatul nostru. Inca o data felicitari ! Asteptam si la Sibiu un jucator cel putin la fel de bun :-) 
16 June 2018 23:09
ajax Super!!!
6 
Pe lângă faptul că este un jucător de exceptie, pot spune că este o persoana foarte rezervata si cu mult bun simt. Un profesionist adevărat, care nu vorbește prea mult în afara terenului, dar care în teren îsi face datoria cu vârf si îndesat. 
16 June 2018 23:23
andrac Richard
3 
Cel mai bun jucator din campionat. 
17 June 2018 13:20
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Pe langa Kris, i-as mai vrea la Oradea pe Cooper si Falker. Daca ar mai ramane si Zeno, am fi favoriti la titlu. 
17 June 2018 21:59
tudu Felicitari
3 
Faptul ca ramane Kris este un lucru bun pentru tot baschetul romanesc, e un exemplu foarte bun ptr toti ce vin din urma. S-a integrat repede, a avut un impact extraordinar asupra echipei, a jocului.
Cooper nu vred ca o sa continue la Sibiu, dar nici nu cred ca o sa ajunga la Oradea. Eu il vad mai bine la Oradea pe Agafonov, a demonstrate ca e un jucator de calitate, ff bun sub panou, dar si o mana sigura. Oradea I-ar putea suporta pretemntiile financiare.  
18 June 2018 12:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sean Barnette a revenit la antrenamentele lui CSM CSU Oradea (Foto)
Primele declarații ale veteranului american după întoarcerea la echipa bihoreană (Video) 
LNBM MVP – etapa 8, Grupa Roșie: Cristian Achim
Distincție specială după victoria lui CSM CSU Oradea la Sibiu 
Aleksandar Todorov: „Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem”
Antrenorul Craiovei își dorește ca echipa sa să termine pe poziția a 4-a 
Florin Nini: „Aveam de luat o revanșă în ceea ce privește rezultatele”
BCM U Pitești a învins-o pe SCM U Craiova la o diferență de 3 puncte 
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
ydesh_apu Titlul...
0 
O femeie fara tzatze este ca si una cu tzatze care nu are tzatze. 
click pt. Articol 25 March 2019 20:50
0 
Va fi foarte greu pentru voi cu Sibiu si nu datorita valorii jucatorilor, ci rotatiei si uzurii. Ii greu fara 2 romani de baza si ati jucat aseara un meci destul de solicitant. 
click pt. Articol 25 March 2019 17:01
adu Pitesti
0 
Pentru noi e clar ca trebuie neaparat sa batem Sibiul pentru a spera la un loc mai sus de 6, daca nu, va fi foarte greu. Sper sa constientizam importanta meciului si sa nu ne gandim doar la meciul cu Timisoara. Cred ca e cazul si momentul sa castigam in fata echipelor din top 3 cum e Sibiul sau Oradea. 
click pt. Articol 25 March 2019 16:41
0 
Ca fan al altei echipe decat cele 3, eu vad asa clasamentul: 4. Craiova 5. Pitesti 6. Timisoara Pitestiul cred ca poate castiga la Timisoara, a aratat aseara ca poate pune reale probleme Craiovei intr-o posibila disputa in PO. Realist vorbind, Pit e peste Timisoara. Cred ca o imperechere Craiova-Pitesti ii foarte interesanta. 
click pt. Articol 25 March 2019 15:34
0 
Cam prea siguri pe ei ca vor obtine o victorie in cele 2 meciuri ramase sau nu inteleg eu calculele dar Pitesti poate face 12 victorii iar Craiova sa ramana la 11. In alta ordine de idei, nu m-ar surprinde ca la finalul sezonului regulat clasamentul sa fie asa:
4. Timisoara
5.Craiova
6. Pitesti 
click pt. Articol 25 March 2019 14:56
studentU poate doar contuzie, nimic serios
0 
e jucator tanar, trebuie sa joace, nu sa stea ;) 
click pt. Articol 25 March 2019 11:26
0 
Nu stiu exact, era cu o protectie la picior. Am inteles ceva ca s-ar fi lovit in timpul meciului de miercuri. 
click pt. Articol 25 March 2019 11:00
studentU ce a patit
0 
ciotlaus? 
click pt. Articol 25 March 2019 10:31
raz CSU
0 
Un meci greu de digerat. Ironia situatiei este ca CSU era sa castige meciul desi a jucat slab.

Din pct. meu de vedere situatia sta in felul urmator: s-a facut un pas in spate sa ne luam avant.
Tradus inseamna: s-a decis integrarea lui Daniel pana in play-off cu toate consecintele care apar. In mod normal cand pui pe banca un jucator (ca Philmore de ex.) care are 12-14 pct/meci iti creezi din start un handicap (mai ales vs Oradea care are un front-court f. solid).
Daca decizia e buna sau nu, numai in play-off vom afla.
Partea buna e ca ne permitem asta, fara sa pierdem locul 1 (cel putin pana acum).
Pana una-alta e prima infrangere acasa. Trebuie psihic, ca echipa, sa gestionam si astfel de situatii. Eu prefer acum o infrangere acasa, decat in play-off. 
click pt. Articol 25 March 2019 10:22
0 
Cam mult venin ai adunat în pipotă după doar 2 înfrângeri, dacă mai vin 2 îți dai foc la abonament în fața sălii Transilvania? Sau doar eu sunt sursa frustrării tale? Nu am nici cea mai mică pretenție să îmi respecți opiniile, ci doar dreptul de a avea una. Dar no, e greu se pare... Până la urmă vorbim de sport, iar avantajul sportului este că există întotdeauna meciul următor. Deci relax, savurează baschetul, cu victorii sau înfrângeri, iar pe mine ignoră-mă.  
click pt. Articol 25 March 2019 09:20