Kristopher Richard continuă alături de CSM CSU Oradea și în sezonul 2018-2019


Americanul a fost MVP-ul finalei ce a adus al doilea titlu pentru orădeni în ultimii 3 ani

La nici o săptămâna după adjudecarea trofeului Ligii Naționale de Baschet Masculin, sezonul 2017-2018, CSM CSU Oradea vine cu o nouă veste extrem de bună pentru suporteri, dar și pentru iubitorii spectacolului pe terenul de baschet.

Kristopher Richard va continua alături de echipă și în sezonul 2018-2019. Americanul a fost MVP-ul finalei contra celor de la CSM Steaua Eximbank și printre piesele de bază în obținerea acestui trofeu pentru Oradea.

Fundașul a debutat în Liga Națională de Baschet Masculin în data de 4 ianuarie, în partida pierdută de CSM CSU Oradea în deplasare contra celor de la CSU Sibiu, unde a reușit 17 puncte și 2 recuperări.

Acesta a avut cifre impresionante pe tot parcursul campionatului, iar în finală a continuat în aceeași manieră și a fost unul dintre jucătorii decisivi ai seriei:

Meciul 1: 22:12 minute //  7 puncte   // 3 recuperări // 2 pase decisive

Meciul 2: 30:43 minute // 22 puncte // 2 recuperări // 2 pase decisive

Meciul 3: 28:47 minute // 20 puncte // 5 recuperări // 5 pase decisive

Meciul 4: 30:59 minute // 26 puncte // 2 recuperări// o pasă decisivă

În acest sezon, în tricoul orădenilor, Kris Richard a avut, în 33 de partide jucate, medii de 14.0 puncte, 3.5 recuperări și 3.2 pase decisive pe meci.

De asmenea, în cele trei partide jucate la turneul final al Cupei României, acesta a avut medii de 18.3 puncte, 5.3 recuperări și 3.2 pase decisive pe meci.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 16 June 2018 / 22:18


Galerie foto


gyke Grozav
7 
... pentru Oradea că au reușit să-și securizeze și pentru sezonul viitor unul din cei mai buni jucători pe care i-am văzut în ultimii ani în campionatul românesc.  
16 June 2018 22:40
Hermannstadt Un jucator exceptional
3 
Cu un ochi rad si cu altul plang ! Ptr. ca voi avea privilegiul sa-l mai vad pe ,,viu" , dar din pacate si impotriva noastră . De cand a aterizat in meciul cu Sibiu , la primele atingeri am spus ca este un jucator extraordinar ptr. campionatul nostru. Inca o data felicitari ! Asteptam si la Sibiu un jucator cel putin la fel de bun :-) 
16 June 2018 23:09
ajax Super!!!
6 
Pe lângă faptul că este un jucător de exceptie, pot spune că este o persoana foarte rezervata si cu mult bun simt. Un profesionist adevărat, care nu vorbește prea mult în afara terenului, dar care în teren îsi face datoria cu vârf si îndesat. 
16 June 2018 23:23
andrac Richard
3 
Cel mai bun jucator din campionat. 
17 June 2018 13:20
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Pe langa Kris, i-as mai vrea la Oradea pe Cooper si Falker. Daca ar mai ramane si Zeno, am fi favoriti la titlu. 
17 June 2018 21:59
tudu Felicitari
3 
Faptul ca ramane Kris este un lucru bun pentru tot baschetul romanesc, e un exemplu foarte bun ptr toti ce vin din urma. S-a integrat repede, a avut un impact extraordinar asupra echipei, a jocului.
Cooper nu vred ca o sa continue la Sibiu, dar nici nu cred ca o sa ajunga la Oradea. Eu il vad mai bine la Oradea pe Agafonov, a demonstrate ca e un jucator de calitate, ff bun sub panou, dar si o mana sigura. Oradea I-ar putea suporta pretemntiile financiare.  
18 June 2018 12:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Agronomia București
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 48 puncte 
SCM U Craiova primește vizita celor de la CSA Steaua
Oltenii s-au impus în Capitală la o diferență de 7 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 25 puncte 
LNBM MVP – Etapa 9: Giordan Watson
Printre nominalizați s-au aflat și Kevin Hardy și Muhamed Pasalic 
Vladan Vukosavljevic, aproape de un nou double-double pentru SCM Timișoara
Pivotul sârb a fost cel mai bun om al meciului cu U-BT Cluj 
Mo Curry a semnat prelungirea contractului cu SCM U Craiova
Oltenii i-au reziliat înțelegerea lui Ria’n Holland  
Double double pentru Ivan Siriscevic în înfrangerea contra CSU Sibiu
Mladen Jeremic, cel mai bun marcator pentru BCM U Pitești 
Kyndall Dykes, cel mai eficient jucător în duelul din BT Arena
Americanul și-a condus echipa către victorie 
Kevin Hardy, omul meciului în victoria contra BCM U Pitești
Season high pentru Justas Tamulis la recuperări și pase decisive 
Ce cadou a primit Andrei Mandache de la fanii bihoreni (Foto)
Veteranul român s-a întors pentru prima oară ca adversar la Arena Antonio Alexe, după despărțirea de CSM CSU Oradea 
adu Parere
0 
Poate sa vina oricine.din moment ce primarul cu toata gasca lui au fost la meci la fcsb in loc sa vina la echipa lor de baschet ce pretentii sa avem?probabil ca 2 ore de nocturna le.am platit tot noi pitestenii pentru seara de duminica.Mi.am dat seama ca pana nu vin oameni care sa iubeasca orasul asta nu se va face nimic.nu cred ca vine cineva de la primarie sa ceara socoteala de rezultatele echipei cand ei se duc la meci la fcsb..defapt ce autoritate ar mai avea?pacat de suporteri si de jucatori care isi sparg capetele si isi rup picioarele pentru aceste culori ...  
click pt. Articol 11 December 2018 19:48
studentU @Silva
0 
te inseli. Spectaculos ar fi fost sa castigati la 20-25 de puncte, nu scremerea de la final.
Cand merg individualitatile: Rasic, KD, Washburn, castigam. Cel putin cu echipe gen TM sau Pitesti. Dar sunt foarte, foarte rare meciurile in care victoria vine clar, in urma unui joc controlat (exemplu meciul cu Craiova, o echipa mai buna zic eu decat TM, dar pe care am controlat-o tocmai printr-o aparare beton).
De cele mai multe ori e hazard, greseala adversarului. Intensitatea in aparare e doar un deziderat. Combinatiile in atac sunt doar niste exceptii.  
click pt. Articol 11 December 2018 08:59
gyke @JCN
0 
Nu o să scormonesc, că nu ăsta e scopul. Contează cel mai puțin dacă m-am înșelat eu sau te-ai înșelat tu. Important este că nu s-a înșelat Dan și băiatul ăsta a început să etaleze un joc foarte complex. Și mai zic încă odată... are doar 24 de ani. Dacă l-am putea ține și la anul...  
click pt. Articol 11 December 2018 08:23
andrac Rezultat
0 
Un rezultat care era de asteptat. Fara Bishop parea greu, dar si fara Person, ar fi oarecum imposibil. Cu toate astea, in ciuda multor ratari, nu s-a cedat. Sper ca in TOP 6 sa avem jucatori noi. Ne trebuie un fundas bun. Pacat si de Orbeanu care, personal, chiar daca nu are multe realizari, mie mi se pare un luptator. Sper sa nu fie grav ca ramanem “goi” la pozitiile mari. Capul sus! Sustinatorii adevarati vor fi mereu la sala alaturi de voi! Ma intrebam cum ar fi jucat Sibiul fara Hardy si Falker/ Philmore. Despre asta a fost vorba la noi. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:40
JCN :))
0 
Ma abtin, utlimele doua meciuri nu le-am vazut si o sa l pierd si pe cel cu Craiova.
P.S: daca o sa scormonesti in arhiva o sa vezi ca am specificat undeva ca la fel ca si cu Laser anul trecut sper sa isi dea drumul si Tamulis. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:38
Renan :)))
0 
Cred că voi, craiovenii ati vorbit mereu de Pitesti, la orice meci. Le am urat baftă celor de la Subiu, pentru că au o galerie de nota 10, care a venit, civilizat, si au susținut echipa si..."bu ne au macelarit" Uitati.va cate comentarii aveti in etapele trecute la articole legate de Pitesti. P.S. nu mi place prazul, nici prazarii...:) 
click pt. Articol 11 December 2018 00:09
Tommy RENAN
0 
Din cate observ tu ai o obsesie cu Craiova,pregatiti-va in ianuarie,fiindca SARIM SARIM SI VA MACELARIM ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:45
0 
Aveti echipa de cac..!Cu Siriscevic cireasa de pe el.Pacat de Timisoara, ca a pierdut un meci pe care merita sa-l castige...si careia ïi doresc mult succes in meciul contra Pitestiului:)...Ai cam multe frustrari(amice) si mai bine te-ai uita in ograda,decat s-a enervezi lumea pe aici ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:31
0 
Venind de la el un "antrenor" cu vasta experienta, tot ce a declarat trebuie luat in gluma. Eu cred ca a fost doar o rabufnire la nervi si un semn al neputintei. In primul rand, ca om da dovada de lipsa de coloana vertebrala si de caracter. El doar citeaza pe altii si ar vrea sa para salvatorul, cel care spune adevarul in fata. Doar ca sunt cateva lucruri pe care dansul le omite. 1. Federatia Romana de Baschet se ingrijeste de bunastarea loturilor nationale si pentru a le oferii jucatorilor cat mai multe sanse, organizeaza si pune in vigoare un regulament fix pe placul ei, cum ii e mai bine jucatorului roman. Ce spune acest domn cu liga profesionista, nu e, si nu va fi atata timp cat e in subordinea FRB- MINISTER-COR. Eu daca as fi la FRB, nu doar as impune un jucator sub 23 in primele 2 sferturi, eu as limita si strainii la 3. 2. Ca doresc unii " antrenori" sa joace numai cu straini, si unii suporteri sa intre numai dupa pauza, sunt liberi sa isi faca o liga profesionista de 4-6-20 de echipe cate vor ei unde sa vina cu bani din privat si sa joace cu 12 straini si antrenori extraterestrii daca vor. Dar, atata timp cat si pe Ocokoljic asta cum si pe alti sarbi care la ei in tara sunt nime'ndrum ii aduce cineva si le intindee o mare mana de ajutor, eu cred ca tocmai asta ar trebui sa faca ei- sa creasca jucatorul roman. 3 Asta cu Moldoveanu, Mandache si Burlacu, din nou, foarte trasa de par, pe moldoveanu dupa 20 de ani pana la 26-27 sincer nu l-am vazut f probabi a jucat bine in colegiu, dar nu se compara cu cariera de profesionist. Probabil ii era mult mai greu la 20 de ani sa joace impotriva lui Krstanovic decat impotriva unui american de 20 de ani. Titus pana nu a venit din austria la 25-26 de ani a fost sters, austria un campionat net inferior romaniei. Mandache la fel pana la 25-26 de ani era un role player. Iar burlacu la 20 de ani nu a avut nici un jucator strain impotriva caruia sa joace.
Si sa concluzionez, ca zice un sarb ceva nu neaparat e litera de lege sau adevarul absolut, mai mananca si astia cacat sa se scoata pe ei nevinovatii si nepatatii, stiu sa se vanda si sa isi ascunda defectele. Prosti sunt cei care se uita in gura lor si ii cred.  
click pt. Articol 10 December 2018 22:20
gyke @JCN
0 
Îmi stă de ceva vreme întrebarea asta: ești mulțumit acum de momentele în care vin coșurile de 3 ale lui Tamulis?  
click pt. Articol 10 December 2018 22:14