Kyndall Dykes a semnat cu Apu Gsa Udine


Americanul va evolua în ligă secundă din Italia în sezonul 2017/2018

Kyndall Dykes a ajuns la un acord cu formația din liga secundă italiană, Apu Gsa Udine. Americanul se mută în Seria A2, după două sezoane și jumătate petrecut în România la U BT Cluj-Napoca și BC Mureș. În a doua sa perioadă petrecută în România, Dykes a câștigat titlul național și două Cupe ale României cu formația din Cluj-Napoca, iar în echipamentul „tigrilor” a reușit să ajungă până în finala LNBM.

În sezonul precedent, Kyndall Dykes a bifat 40 de partide în Liga Națională de Baschet Masculin și a înregistrat medii statistice de 16.6 puncte, 4.4 recuperări și 4.0 pase decisive pentru un indice al eficienței de 18.4 unități în 30.4 minute petrecute pe parchet.

Kyndall Dykes a depășit în sezonul trecut borna de 200 de partide jucate în România.

În cariera sa, Dykes a mai jucat în Ucraina pentru Hoverla și Halychyna, și în Israel pentru Galil Gilboa.

În sezonul trecut, Apu Gsa Udine a încheiat campionatul pe poziția a 9-a cu un record de 16 victorii și 14 înfrângeri.

foto: Andor Marton



Bogdan Isailă / 26 July 2017 / 19:30


Galerie foto


0 
Pana la urma era de astsptat sa plece, pe masura ce se scurgea timpul, parca tot mai mult scadeau sansele de a ramane. Acum e acum, insa: sa vedem ce inlocuitor vom gasi. Din ce l-am urmarit si auzit pe domnul Cristescu, in special la Divizia Locala in urma cu vreo o saptamana, eram oricum pregatiti pentru o astfel de mutare, deci solutii cred ca avem. Ori pe acelasi stil, ori un inlocuitor pt Kyndall cu un alt profil, vom vedea. Un transfer, deci, sigur vom mai face. Ramane de vazut daca-l facem si pe urmatorul/urmatoarele in cazul naturalizarii lui Giordan pentru al 6lea / 7lea strain. Sunt curios, astept cu nerabdare! 
26 July 2017 19:57
u66 Transfer
-1 
Probabil va veni Barnette. 
26 July 2017 20:00
u1919cj gluma?
0 
Cred ca ar fi un pas inapoi - sper sa fie bani de un jucator cel putin ca Zeno. Ma astept la un super-transfer la ce pretentii sunt. 
26 July 2017 20:30
u66 U1919cj
-1 
Nu e gluma. Umbla vorba în târg ca vine Barnette și Zeno. 
26 July 2017 20:36
DonDiablo DonDiablo
1 
Te asigur că nu vedeți nici un Zeno.Iti zic din sursa sigură a semnat pt Csm 
26 July 2017 21:06
u66 Dondiablo
-1 
Eu va spun ce se vorbește prin Cluj. Nu am de unde sa știu zvonurile din Oradea. Pe de alta parte, dacă Zeno a semnat cu Csm, de ce nu a făcut clubul anunțul? 
26 July 2017 21:18
u1919cj se poate si mai bine
0 
Super, sa vina altul mai bun ! 
26 July 2017 21:19
DonDiablo DonDiablo
2 
@u66.Da sunt conștient sunt zvonuri.Uite de ex Gajovic a fost anuntat dupa o săptămână dupa ce semnase.Nu stiu daca nu cumva se așteapta tragerea la sorți în europa 
26 July 2017 21:54
1 
Pe Barnette l-ar fi putut lua Clujul anul trecut daca oferea mai mult decat Oradea. La oferta egala, a ales Oradea. Anul; asta insa nici Oradea si nici Clujul nu cred ca-l vor putea lua. Ca si Dykes, vrea o schimbare. Poate doar daca nu va gasi nimic se va reorienta dar e putin probabil. In schimb la Zeno e posibil sa intre in carti si Clujul, pe langa Oradea. Tinand cont de buget, e clar ca Oradea ar fi cu sansa a 2-a, insa tinand cont ca Zeno vrea sa fie vioara intai unde joaca, cred ca Oradea e favorita. Daca se confirma sursa lui @Dondiablo atunci pt noi chiar e o veste buna. 
27 July 2017 08:53
raduv Dykes
4 
Mie mi se pare un pas înapoi mutarea in liga2 din Italia. La U putea sa joace in BCL cu prime si alea cred ca era suficient si pentru el. Plus avea șansa de a fi văzut de o formație mult mai puternică din Europa. 
27 July 2017 08:48
3 
Cu tot respectul pentru Cluj, cred ca sunt multi baschetbalisti mai buni decat Dykes...a fost alegerea lui. Apropo cine e conducator de joc acum, am inteles ca nici Adamovic nu mai e la voi ? 
27 July 2017 10:51
2 
Kariniauskas si Watson 
27 July 2017 10:59
3 
Da, am uitat de Watson. E f bine. 
27 July 2017 14:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Emi Cățe renunță pentru moment la visul de a juca în NBA: „Mai pot încerca și anul viitor”
Internaționalul român a fost desemnat cel mai bun pivot din LEB Oro și în echipa ideală a competiției 
CSM CSU Oradea se va alinia la startul Basketball Champions League
Campioana României a depus documentația pentru participarea în cea mai importantă competiție europeană intercluburi organizată de FIBA 
Panathinaikos Atena a câștigat un nou titlu în Grecia
„Verzii” sunt campioni naționali pentru al doilea sezon consecutiv, după ce au trecut în finala din 2018 de rivalii de la Olympiacos 
Sabrina Ionescu participă la World Cup 3x3 cu SUA
Formația americană are în componență doar jucătoare sub 22 de ani 
25 de ani de la sfârșitul tragic al lui Drazen Petrovic
Fostul internațional croat și ex-iugoslav este considerat unul dintre cei mai mari baschetbaliști europeni din istorie 
Meciul doi al finalei masculine din Germania are loc joi (07.06)
În prima partidă, Alba Berlin s-a impus pe terenul lui Bayern Munchen 
România a strâns cei mai puțini bani după EuroBasket 2017
Israel și Finlanda, sume de peste 2 ori mai mari 
Echipa lui Emi Cățe a încheiat sezonul cu o înfrângere la limită
CB Prat a fost aproape de calificarea în finala playoff-ului din LEB Oro 
Echipa lui Emi Cățe trimite în decisiv semifinala din LEB Oro cu Melilla
Pivotul român a avut un aport important în partida care a reastabilit egalitatea la general 
ZZ Leiden a pierdut la scor prima partidă din finala campionatului Olandei
Alex Olah a jucat 17 minute în acest meci 
zol2121 corectare
0 
Cu Usak au jucat in FIBA Europe Cup. 
click pt. Articol 18 June 2018 18:35
adis drazen
0 
Dupa parerea mea cel mai mare baschetbalist pe care la dat Europa pana acum(https://www.youtube.com/watch?v=R7AhrUIc87o) 
click pt. Articol 07 June 2018 22:37
TitiAcs Considerații strict personale
0 
fără pretenția de a deține adevărul absolut sau de a combate/contrazice pe cineva !
- PREȚUL BILETELOR a fost stabilit de FIBA Europe ( organizatorul competiției) cu o marjă cuprinsă între 10-20 % diferență între țări, funcție și de categoriile lor ( în Romania cel mai ieftin , dar de exemplu abonamentele la cucurigu au avut același preț in Romania și Israel și doar 10% mai scumpe în Finlanda). Maximul a fost la VIP +20% la faza finală în Turcia.
- SISTEMUL de desfășurare este BENEFIC pentru propaganda pro-baschet, dar mai puțin productiv financiar. Să mă explic : Foarte mulți din fanii echipelor care aveau aproape sigură prezența la turneul final au preferat sejurul în Turcia. Să nu credeți că am fost invadați de înstăriți. Spre exemplu din cei vreo 8-10 spanioli întîlniți la o bere NICIUNUL nu mergea în Turcia, la fel cei trei croați cu care am vorbit. Concluzie: în acest sistem competițional majoritatea preferă turneul final.
- FINANCIAR discuția are mai multe aspecte. Ca încasări se vede situația e clară, ca RANDAMENT ( raportat la cît a cheltuit fiecare țară ) cred că suntem "fruncea". Raportat strict la România/Cluj aș merge pe exprimarea că a fost sub așteptări ( pentru pesimiști) sau succes parțial ( pentru optimiști). A spune că a fost eșec sau semi-eșec e un fel de a spune că - Iară am pierdut 3 milioane la Loto - Păi cum așa ? - Așa bine, nu mi-am luat bilet și a cîștigat unu din Cucuieți.
-GENERAL VALBIL este faptul că mai toate competițiile sportive sistem turneu mai lungi de 2-4 zile și desfășurea în cursul zilei, atrag mai puțini spectatori-în sensul că nu sunt sold-out ( excepții Olimpiadele, CM Fotbal, CM Atletism ). S-a văzut prezența sub așteptări chiar la Turneul Final din Turcia. Se preferă turneele tip (gen ) Final Four, care asigură două trei zile pline ( a se vedea competițiile recente de baschet sau handbal ). Zilele astea, la tenis se vede că bate vîntul prin tribune la Roland Garros ( cu excepțiile numite Sarapova, Nadal, Serena ( uau, bleah :) , sau reuniunile de seara ).
A fost o competiție reușită ( în opinia mea ) la fel ca celelate organizate la Polivalenta Clujeană. Păcat că nu avem mai multe săli și/sau mai multe competiții. Iar clujenii ar trebui să se bucure de ele ( inclusiv de încasări sub așteptări , orice rezultat cu + e mai bun decît zero ) că va veni vremea altora ( cînd ? 20-20, poate 20-30 ), să se bucure de competiții de asemenea amploare atunci cînd vor fi construite mai multe Săli ( baze sportive ). Să profităm, deci... Mă întreb de ce nu ne înscriem să organizăm un Final Four la handbal feminin ( cît mai e CSM-ul sus) ? - Pentru Baschet cred că sunt necesare 12.000 locuri. 
click pt. Articol 02 June 2018 08:58
studentU n am interpretat o
0 
ca un atac, doar am zis ca din suma motivelor enumerate de tine, respectiv incompetenta/indolenta manageriala/PR nici nu cred ca ne putem compara cu celelalte gazde si ca ar fi mai bine sa facem o analiza a organizarii acestui event in conditiile date. Inclusiv a faptului ca am avut o nationala care n a avut nici o sansa de castig in nici unul dintre meciuri. Ceea ce era cunoscut in randul fanilor de baschet. Adica mai conteaza si asta. Vezi la FedCup, CSM Buc, se inghesuie lumea pt ca au sanse de castig. Una peste alta, in ciuda semi esecului financiar, cred ca a fost o oportunitate pt multi din lumea baschetului si a contribuit la popularizarea baschetului,cel putin in randul copiilor si juniorilor din CJ. Ceea ce nu i putin lucru. In rest, asteptarile nu erau prea mari, atat la nivel sportiv cat si managerial, deci nu ne putem declara dezamagiti 😉 
click pt. Articol 01 June 2018 22:18
ovidiu89 Big like
0 
Pe partea cu PR mare dreptate ai:) Inafara de niște postere cu vin giganții nu era mare lucru. Banii ii aduc străinii. Pe plan local adunam poate 5000 de oameni, asta din 5/6 județe:). As putea aduce in discuție si veniturile unei familii din Ro cu oricare din țările care au fost in Cluj. Se puteau multe face partea cu promovatul dar noi ne scuzam ca nu avem cultura. 
click pt. Articol 01 June 2018 22:16
Eduard Popa @studentU
0 
Salut şi mulţumesc pentru comentariu.

Ceea ce am scris eu nu e un "atac" la adresa clujenilor, dacă aşa ai interpretat, ci o simplă constatare a faptului că baschetul nu are parte de f mult awareness în România.
Asta 1 la mână.
2 la mână, în afara de fanii baschetului, nu mai ştia nimeni de acest turneu, pentru că nu a fost promovat cum trebuie. Cum nici F4 la volei jucat la Bucureşti nu a fost promovat corespunzător, de exemplu.
Sunt mulţi "meseriaşi" în PR care toacă banii noştri pe la Federaţii degeaba.
Apoi 3, eu aş fi lucrat la o strategie de a aduce croaţii, muntenegrenii şi spaniolii în ţară pentru aceste meciuri. Nu era greu să faci un pachet turistic pentru acest turneu, printr-un parteneriat între FRB, primăria Cluj, MAE, Ministerul Turismului...

Existau variante. Dar uită-te şi tu. Noi 18 milioane, Israel şi Finlanda peste 40. Nu ai cum să justifici această diferenţă de venituri doar prin faptul că ei sunt "ţări civilizate".
Dar e doar o opinie.
Agree to disagree, as always. :))  
click pt. Articol 01 June 2018 19:22
studentU @Eduard Popa
0 
Defineste te rog audienta slaba. Care e benchmarkul? Valorile de audienta din Turcia? Sa fim seriosi. Daca s ar fi desfasurat in orice alt oras din RO, audientele ar fi fost la.jumate sau chiar mai putin. Nu s eu ala cu mandrie locala dar daca nici in CJ nu se consuma sport, atunci nu se mai consuma niciunde. Bine, sunt toate discutiile legate managementul acestui eveniment inclusiv pretul biletelor, atragerea unor categorii de public cum ar fi copii, etc. Main point was ca e inutil si contra productiv sa te compari cu tari civilizate. Hai sa invatam din lectiile proprii si daca vom mai avea ocazia sa gazduim ceva similar sa o facem mai bine. 
click pt. Articol 01 June 2018 18:17
0 
esti haios! 
click pt. Articol 20 May 2018 13:54
0 
mi se pare lent si previzibil. in nba o sa dea de pamant cu el adversarii lui. in primul an cel putin. trebuie sa joace mult mai bine si sa aiba o prezenta fizica mult mai buna peste ocean. dar are ce sa invete acolo, sunt convins ca va fi un jucator mare.

iar llull joaca superb avand in vedere ca a revenit dupa o accidentare grava si varsta lui. 
click pt. Articol 19 May 2018 17:38
pipzn Meci
0 
Imi place sa urmaresc aceasta echipa pentru ca ai ce vedea: efortul colectiv constant in aparare, cu jucatori valorosi dar fara "vedete", alternanta (dupa necesitatile momentului) a doua partituri principale de atac: una cu joc colectiv total (in care poate ajunge la finalizare oricine) si alta cu joc colectiv a 4 jucatori + Bobby Dixon (sau cum il cheama in ultima vreme) care, daca prinde o zi buna (si ieri a prins) poate rezolva meciul venind de pe banca.

Zalgiris a fost probabil surpriza placuta a acestui sezon de Euroliga. Are jucatori care arunca foarte bine... daca ii lasi.

Probabil CSKA va castiga in finala mica.
 
click pt. Articol 19 May 2018 09:49