Kyndall Dykes a semnat cu Apu Gsa Udine


Americanul va evolua în ligă secundă din Italia în sezonul 2017/2018

Kyndall Dykes a ajuns la un acord cu formația din liga secundă italiană, Apu Gsa Udine. Americanul se mută în Seria A2, după două sezoane și jumătate petrecut în România la U BT Cluj-Napoca și BC Mureș. În a doua sa perioadă petrecută în România, Dykes a câștigat titlul național și două Cupe ale României cu formația din Cluj-Napoca, iar în echipamentul „tigrilor” a reușit să ajungă până în finala LNBM.

În sezonul precedent, Kyndall Dykes a bifat 40 de partide în Liga Națională de Baschet Masculin și a înregistrat medii statistice de 16.6 puncte, 4.4 recuperări și 4.0 pase decisive pentru un indice al eficienței de 18.4 unități în 30.4 minute petrecute pe parchet.

Kyndall Dykes a depășit în sezonul trecut borna de 200 de partide jucate în România.

În cariera sa, Dykes a mai jucat în Ucraina pentru Hoverla și Halychyna, și în Israel pentru Galil Gilboa.

În sezonul trecut, Apu Gsa Udine a încheiat campionatul pe poziția a 9-a cu un record de 16 victorii și 14 înfrângeri.

foto: Andor Marton



Bogdan Isailă / 26 iulie 2017 / 19:30


Galerie foto


0 
Pana la urma era de astsptat sa plece, pe masura ce se scurgea timpul, parca tot mai mult scadeau sansele de a ramane. Acum e acum, insa: sa vedem ce inlocuitor vom gasi. Din ce l-am urmarit si auzit pe domnul Cristescu, in special la Divizia Locala in urma cu vreo o saptamana, eram oricum pregatiti pentru o astfel de mutare, deci solutii cred ca avem. Ori pe acelasi stil, ori un inlocuitor pt Kyndall cu un alt profil, vom vedea. Un transfer, deci, sigur vom mai face. Ramane de vazut daca-l facem si pe urmatorul/urmatoarele in cazul naturalizarii lui Giordan pentru al 6lea / 7lea strain. Sunt curios, astept cu nerabdare! 
26 iulie 2017 19:57
u66 Transfer
-1 
Probabil va veni Barnette. 
26 iulie 2017 20:00
u1919cj gluma?
0 
Cred ca ar fi un pas inapoi - sper sa fie bani de un jucator cel putin ca Zeno. Ma astept la un super-transfer la ce pretentii sunt. 
26 iulie 2017 20:30
u66 U1919cj
-1 
Nu e gluma. Umbla vorba în târg ca vine Barnette și Zeno. 
26 iulie 2017 20:36
DonDiablo DonDiablo
1 
Te asigur că nu vedeți nici un Zeno.Iti zic din sursa sigură a semnat pt Csm 
26 iulie 2017 21:06
u66 Dondiablo
-1 
Eu va spun ce se vorbește prin Cluj. Nu am de unde sa știu zvonurile din Oradea. Pe de alta parte, dacă Zeno a semnat cu Csm, de ce nu a făcut clubul anunțul? 
26 iulie 2017 21:18
u1919cj se poate si mai bine
0 
Super, sa vina altul mai bun ! 
26 iulie 2017 21:19
DonDiablo DonDiablo
2 
@u66.Da sunt conștient sunt zvonuri.Uite de ex Gajovic a fost anuntat dupa o săptămână dupa ce semnase.Nu stiu daca nu cumva se așteapta tragerea la sorți în europa 
26 iulie 2017 21:54
1 
Pe Barnette l-ar fi putut lua Clujul anul trecut daca oferea mai mult decat Oradea. La oferta egala, a ales Oradea. Anul; asta insa nici Oradea si nici Clujul nu cred ca-l vor putea lua. Ca si Dykes, vrea o schimbare. Poate doar daca nu va gasi nimic se va reorienta dar e putin probabil. In schimb la Zeno e posibil sa intre in carti si Clujul, pe langa Oradea. Tinand cont de buget, e clar ca Oradea ar fi cu sansa a 2-a, insa tinand cont ca Zeno vrea sa fie vioara intai unde joaca, cred ca Oradea e favorita. Daca se confirma sursa lui @Dondiablo atunci pt noi chiar e o veste buna. 
27 iulie 2017 08:53
raduv Dykes
4 
Mie mi se pare un pas înapoi mutarea in liga2 din Italia. La U putea sa joace in BCL cu prime si alea cred ca era suficient si pentru el. Plus avea șansa de a fi văzut de o formație mult mai puternică din Europa. 
27 iulie 2017 08:48
3 
Cu tot respectul pentru Cluj, cred ca sunt multi baschetbalisti mai buni decat Dykes...a fost alegerea lui. Apropo cine e conducator de joc acum, am inteles ca nici Adamovic nu mai e la voi ? 
27 iulie 2017 10:51
2 
Kariniauskas si Watson 
27 iulie 2017 10:59
3 
Da, am uitat de Watson. E f bine. 
27 iulie 2017 14:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea, aproape de o eliminare prematură din Europa
Elevii lui Cristian Achim au de recuperat 16 puncte în returul de pe teren propriu cu bulgarii de la BC Balkan Botevgrad 
Înfrângere la 16 puncte diferență pentru Oradea în Bulgaria
Returul este programat miercuri, 27 septembrie, la Oradea 
CSU Sibiu începe joi aventura în FIBA Europe Cup
Sibienii revin în cupele europene după nouă ani de pauză 
VIDEO Goran Dragic, cadou special de la mama lui Drazen Petrovic
Campionul european nu și-a putut stăpâni lacrimile 
Supercupele Italiei și Spaniei, în acest weekend, la TVR HD
Televiziunea Română va transmite meciuri din Liga Endesa și Serie A 
U-BT Cluj, duel cu MHP Riesen Ludwigsburg în preliminariile Basketball Champions League
Germanii au câștigat la 26 de puncte diferență pe terenul celor de la Bosna Sarajevo și sunt cu un pas și jumătate în turul secund preliminar 
CSM CSU Oradea debutează în noul sezon competițional cu un duel european
Bihorenii vor juca astăzi în Bulgaria prima manșă din preliminariile FIBA Europe Cup 
Juan Carlos Navarro, contract pe 10 ani cu FC Barcelona
„La Bomba” s-a retras în această vară din naționala Spaniei 
Surpriză pentru fanii baschetului din România
TVR va televiza primele ligi din Spania şi Italia 
Luigi Datome nu va juca împotriva României
Extrema lui Fenerbahce renunţă temporar la naţionala Squadrei Azzura 
zzza1 s......cu prefectura.
0 
Ce are una cu alta? Daca tot vrem sa tindem spre ceva in baschetul asta de 2 cepe din LN trebuia sa speri macar ca desi nu mai joaca in ChL, experienta capatata anul trecut o face sa traga la final 4 in fiba anul asta.
Dar na, ti-am zis...e greu. Romanu nu are pretentii si serveste ce i se da.
Hai ca in retur va fi un meci pe muchie de cutit... +8-10 Oradea, dar fara calificare! :)) Ar trebui ca banii pe care foarte probabil i-a primit pentru o participare in Europa sa fie restituiti la primarie si nu sparti prin birouri!
SIbiu are 100 000 euro pentru participarea in cupele europene....sunt curios cate tururi vor sa mearga.  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 00:28
m.sandor zzz(ero)a1
0 
dar anul trecut ti-a placut parcursul echipei?intreb si eu... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 00:03
zzza1 intentionat?
0 
nu se merita sa mai calce nimeni intr-o sala de sport in Romania. Exista 2 variante...ori isi bat joc de oameni impreuna cu managementul ratat a lui peste si echipele nu vor sa treaca sau e a 2-a variana in care baschetul romanesc de club e la un nivel atat de slab incat nu trec de echipe fantoma. in ambele variante, nu se merita sa pierzi vremea la sala!  
click pt. Articol 20 septembrie 2017 23:25
zzza1 intentionat?
0 
Aceeasi meteahna a sportului romanesc de club. Ne prezentam, dar ca sa nu mai cheltuim banii preferam sa nu trecem mai departe. Poate pe inocenti ii pacaliti cu rezultatul asta.....ee, aia e. banii de europa deja s-au dat de la autoritati (probabil)...in rest, timpul trece-leafa merge. Nu ne mai chinuim cu europa....ramanem la camp nostru cu 7 echipe.
La fel va face si sibiu...si probabil si U Cluj (decat s aiba 14 meciuri in CHL).
Penibili... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 23:23
gyke Acuma serios
0 
Cred ca marea problema e sub panou, unde principalul pivot e accidentat, iar Gajovic fortat probabil pe 4, a iesit foarte repede cu 5 foule. Poate, poate, la Oradea... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 22:45
ajax Csm
0 
Balkanii ne-au dat cu terenu' de baschet in cap. Anul asta vom avea meciuri doar in LNBM si cupa. La cum au jucat in meciul cu Szolnok si cu Kosice nu ma mira rezultatul. Cu Kosice a fost totuși o revenire pe final , dar am fost conduși tot meciul. Greu. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 22:44
gyke Pfoui
0 
Un sfert 4 de cosmar si la Oradea este asteptat Tom Cruise pentru un nou episod din seria Mission Impossible... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 22:32
gyke well...
0 
Oradea are mici probleme medicale si de forma (parerea mea), dar ar trebui sa treaca de bulgari. La noi, echipa e formata si s-a miscat chiar bine la memorial; ok, nu putem vorbi de omogenitate inca, dar jucatorii se simt bine si eu sunt optimist; cehii au schimbat doar 4 jucatori, dar rezultatele din amicale nu sunt grozave: infrangeri la Alba, Inter Bratislava si Slam Ostrow, destul de consistente si o singura victorie. Cred ca seria va fi echilibrata, dar ramane de vazut. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 10:46
0 
A ales o echipa ok, va avea cu siguranta un sezon bun, a revenit in circuit 
click pt. Articol 12 septembrie 2017 08:58
0 
Pt Oradea nu cred ca va fi o problema sa treacă de primul tur. La Sibiu este o necunoscuta totala întrucât nici ei și nici cehii se pare ca n-au inca echipele formate. 
click pt. Articol 04 august 2017 16:32