Stiri Juniori U20 Masculin

L2M. Dinamo rămâne neînvinsă în Seria 1

totalbaschet.ro

06.12.2012

Partida s-a disputat în Sala Rapid iar scorul de sferturi a fost 16-28, 25-16, 14-15, 13-17.

În urma acestui rezultat Dinamo își consolidează poziția de lider în seria A, cu 8 puncte. Rapid rămâne pe poziția a II-a, cu 7 puncte. Ambele echipe au terminat turul de campionat și așteaptă partidele turneului de sală din perioada 19 - 21 decembrie.

Vladimir Mihai a fost cel mai bun  marcator al dinamoviștilor în acest meci. El a marcat 15 puncte, toate prin aruncări din spatele semicercului. El a evoluat puțin peste 10 minute, accidentându-se în debutul celei de-a doua perioade.

Ciprian Mihai a marcat 12 puncte, iar Andrei Petică și Leo Filip câte 10.

La Rapid, Emil Stavarache a terminat meciul cu 16 puncte marcate. El a fost secondat pe lista marcatorilor de Mihai Denis și Nicolae Stanciu, cu câte 12.

În echipa de Liga a II-a a lui Dinamo evoluează 10 jucători care fac parte și din lotul de LNBM. Este vorba de Pârlog, V. Mihai, C. Mihai, Petică, Ioan, Filip, Pădineanu, Neguț, Popescu și Țelinoiu.

Marcatori
Rapid: Stavarache 16 (1x3), Denis 12, Stanciu 12 (1x3), Mănășan 8 (1x3), Nazâru 4, Anghel 4, Stănciugel 3 (1x3), Marinescu 3, Dănilă 2, Stamate 2
Dinamo: V. Mihai 15 (5x3), C. Mihai 12, Petică 10 (1x3), Filip 10, Bădulescu 9 (1x3), Ioan 9 (3x3), Pădineanu 5 (1x3), Marinică 4, Neguț 2