LNBF MVP – Etapa 6, F2: Arlesia Morse

28.01.2019

Etapa a 6-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin s-a încheiat cu victorii ale gazdelor în toate cele trei meciuri. CS Universitatea Cluj s-a impus în cel mai strâns joc, cu 86-81 după prelungiri. Clujencele au revenit de la -13 în sfertul patru, iar Arlesia Morse a avut o contribuție esențială, cu cele 33 de puncte, majoritatea de la linia de fault.

Arlesia Morse a jucat toate cele 45 de minute ale confruntării dintre Universitatea Cluj și Phoenix Știința Constanța. Americanca a înscris 33 de puncte, cu 2/9 la șuturile din semicerc (22%) și 3/6 la cele de afară (50%). Jucătoarea de perimetru a clujencelor a avut 21 de aruncări libere din care a transformat 20 (95%). Aceasta a încheiat partida cu 5 recuperări (2 ofensive/3 defensive), 2 pase decisive, 4 greșeli personale, 12 faulturi scoase, 5 mingi pierdute și 3 intercepții, pentru +27 indice al eficienței. Morse a marcat câte 6 puncte în sferturile 1 și 2, precum și în prelungiri, 2 în sfertul trei. În a patra perioadă de joc a înscris 13 puncte (10 libere, o triplă) din totalul de 21 al gazdelor, care au restabilit egalitatea după ce erau conduse cu 13 puncte. Pentru contribuția decisivă la revenirea clujencelor în duelul ultimelor două clasate din Grupa Roșie, Arlesia Morse este MVP-ul site-ului nostru în această rundă.

Ca aproape în fiecare etapă, Kristina Higgins a fost printre principalele remarcate, dar echipa sa a obținut o nouă victorie la o diferență mare. Pivotul campioanei ACS Sepsi SIC a bifat un nou double-double în succesul la 29 de puncte cu Olimpia CSU Brașov. Higgins a jucat 34:21 minute, cu 23 de puncte (11/19 din semicerc și 1/1 la libere), 14 recuperări (6/8), 5 mingi pierdute, 2 intercepții și un capac, pentru +29 eficiență. În același meci s-a remarcat Annemarie Godri-Părău cu 20 de puncte și 5 pase decisive pentru alb-verzi în 34:21 minute (+21 eficiență).

De la învingătoare au mai reușit prestații bune: Irina Părău („U” Cluj, 17 puncte, 8 recuperări în 43:02 minute, +24 eficiență), Promise Amukamara (CSM Satu Mare, 17 puncte, 9 assist-uri, +22 eficiență în 34:32 minute în succesul la 16 puncte cu FCC ICIM Arad) și Dlesha Lloyd (CSM Satu Mare, 21 de puncte, +16 eficiență în 36:09 minute). Pentru învinse s-au remarcat Vladinka Erak de Phoenix Știința, cu 20 de puncte, 15 recuperări (7/8) și +32 eficiență în 42:04 minute și Milica Deura, de la FCC ICIM Arad, cu 17 puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive în 39:38 minute, cu +23 eficiență).