LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat


Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise

La finalul acestei săptămâni se dispută partidele etapei a 2-a din faza a doua a sezonului regulat în Liga Națională de Baschet Masculin. Cele trei meciuri din prima grupă valorică se dispută vineri, sâmbătă și duminică. În celelalte grupe valorice se vor disputa vineri două jocuri, sâmbătă patru și duminică unul.

Primele trei clasate din Grupa Roșie joacă acasă în această etapă. Duelul dintre U-Banca Transilvania Cluj și SCMU Craiova deschide runda vineri, iar CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu vor juca sâmbătă, respectiv duminică. Toate cele trei partide din Grupa Roșie vor fi transmise în direct de Digi Sport.

Programul etapei a 2-a din Grupa Roșie:

25.01 U-Banca Transilvania Cluj vs SCMU Craiova 18:00 Horia Demian Cluj Digi Sport 4 Detalii
26.01 CSM CSU Oradea vs CS SCM Timișoara 20:00 Arena Antonio Alexe Digi Sport 3 Detalii
27.01 BC CSU Sibiu vs BCMU FC Argeș Pitești 20:00 Transilvania Sibiu Digi Sport 4 Detalii

La fel ca în etapa trecută, canalul de youtube al federației transmite o partidă din a doua grupă valorică. De data aceasta pe FRB TV se va vedea meciul dintre Dinamo Știința București și CSO Voluntari.

Runda a doua din Grupa Galbenă programează:

25.01 CS Municipal Mediaș vs CSM Phoenix CSU Galați 18:00 Sporturilor Mediaș   Detalii
26.01 Dinamo Știința București vs CSO Voluntari 18:00 Dinamo București FRB TV Detalii
26.01 Steaua București vs ABC Athletic Constanța 19:00 Mihai Viteazul București   Detalii

Grupa Albastră, etapa a 2-a:

25.01 CSM Sighetu Marmației vs CSM 2007 Focșani 17:00 Liceul Forestier Sighet Detalii
26.01 ACS Târgu Jiu vs CSM VSKC Miercurea Ciuc 17:00 Voievod Litovoi Tg Jiu Detalii
27.01 CS Municipal Târgu Mureș vs CS Rapid București 16:30 Sporturilor Tg Mureș Detalii

Dacă primele trei grupe valorice sunt deja la runda a doua, în Grupa Verde se va disputa primul meci. CS Universitatea Cluj primește vizita celor de la CN Aurel Vlaicu sâmbătă, 26 ianuarie, de la ora 13:30, la sala Horia Demian. În ultima grupă valorică sunt doar trei echipe.

*foto: Robyy Boroș / CSM Oradea facebook



Andreea Vlase / 23 January 2019 / 12:55


Galerie foto


studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
23 January 2019 14:00
gyke @studentU
2 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
23 January 2019 14:11
4 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
23 January 2019 18:12
gyke @studentU
2 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
23 January 2019 20:07
adis :-)
2 
Imi place de voi astia care ati pierdut cum va incurajati  
24 January 2019 09:42
gyke Wow
0 
Dar mie ce-mi plac supușii ăștia ai lui Tritoiu care au prins curaj lately...  
24 January 2019 12:49
3punkte 2 arene, de ce ne trebuie?
-2 
Ma uit pe programul etapei si observ cã ub-t nu joacã meciurile in acelas salã sãptãmanal. Cand va fi gata si la Oradea a doua "arenã" , jucãtorii vor face naveta in functie de adversar de anotimp si etc? Se poate observa de la televizor cã deja la meciurile "importante" nu este plinã sala. Plus cã campionatul e foarte subtire. (in cel mai bun caz se pot gãsi 10 echipe pentru a incepe un campionat, dacã ...) Pana in 2030 am putea sta in acelas arenã de 2000 de locuri. 
24 January 2019 10:11
studentU Polivalenta din Cluj
4 
e ocupata mai mereu cu evenimente iar asta e primul meci din actuala editie de LNBM care se joaca in Demian.

In orice caz, nu vad nici o problema sa fie mai multe sali disponibile pentru desfasurare de meciuri si alte evenimente... 
24 January 2019 10:29
3punkte La capitolul
1 
Incasari si Cheltuieli cum a fost acolo la voi domnule StudentU (daca ai informatii)? Noi orasul Oradea nu ar trebui sa ajungem intr-o situatie asemanatoare, asa ma gandesc.
Costul biletului s-a marit aici cu 50% deja, si inca nu e gata a doua sala de sport. Spectatori numerosi, daca pot numi asa doar la meciurile de baschet la baieti avem.
 
24 January 2019 13:21
studentU sala polivalenta
0 
merge f bine dpdv financiar. tocmai pentru ca poate gazdui o gama larga de evenimente. in comparatie, stadionul nou construit este falimentar, nevand echipa care sa bage bani in el constant - poate daca va promova U, situatia se va schimba.
In orice caz, pretul biletelor a crescut pentru ca erau oricum foarte ieftine. Nu cred ca are nici o legatura cu locul de desfasurare a meciurilor. Avand in vedere ca CSM CSU Oradea si U-BT sunt echipele fanion ale municipiilor Oradea si Cluj-Napoca, dupa parerea mea, ar trebui sa plateasca cel putin o taxa mai mica de inchiriere a salii, daca nu sa o aiba si gratuit, cel putin pentru meciuri.  
25 January 2019 08:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic
Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek 
Val de litigii împortiva Sport Club Municipal Timișoara
Jeremic, Drăgușin, Mijajilovic, Păun și Popescu au acționat recent clubul bănățean în judecată 
Zavier Turner: „Mi-ar plăcea să joc în România”
Sportivul american a marcat 35 de puncte în duelul cu U-BT Cluj-Napoca 
Mihai Silvășan: „Am încercat să fim profesioniști și să ne facem treaba”
U-BT Cluj-Napoca a câștigat pe teren propriu amicalul cu Overseas Basketball Combine 
Daniel Ewing a efectuat primul antrenament cu CSU Sibiu
Americanul a participat și la o ședință foto în tricoul sibienilor (Galerie foto) 
Anton Rotaru, MVP-ul turneului de U16, a debutat la seniori în această seară
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a avut o prestație excelentă, marcând 11 puncte 
U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte
Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului 
Stanimir Marinov ar putea rata restul sezonului
Informația a fost oferită chiar de antrenorul Mihai Silvasan 
CSM CSU Oradea va disputa o partidă amicală în weekend
DEAC Debrecen vine la Oradea, sâmbătă, 23 februarie 2019 
SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro
Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean 
ajax Csm
0 
În primul rand e ok că vine de la o echipă la care juca, deci cu condiția fizică ar tb să stea bine. Cu integrarea nu cred că va avea probleme, probabil și cei 2 sârbi din cadrul csm - ului au avut un cuvânt de spus în alegerea lui. Totuși la cifre nu prea impresionează, dar dacă intra cu succes în rotație probabil va fi un transfer bun. Prefer un sârb bătăios decât un american indolent. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:36
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Poate te razgandesti
https://www.youtube.com/watch?v=4dYziGx2BI8 
click pt. Articol 20 February 2019 14:30
0 
dupa stats, 7 puncte si 3 recuperari. mai ales la recuperari.  
click pt. Articol 20 February 2019 14:27
tsc_1980 Victoras1
0 
De ce Pare slabut? Ca nu are 150 de kg? Ca vine din scoala sarbeasca, dupa 5 ani petrecuti la Steaua Rosie? Te-ai gandit mult pana sa deschizi gura, nu?  
click pt. Articol 20 February 2019 14:25
0 
Pare slabut, probabil nu a fost nimeni cu adevarat bun liber in perioada asta. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:21
pipzn @gyke
0 
Cred ca mai util ar fi fost un meci de pregatire cu o echipa in adevaratul sens al cuvantului, chiar Mediasul/Voluntari/Dinamo/Galati/echipa secundara a clublui. Da, pentru o echipa ce joaca de 2 saptamani impreuna poate ar fi fost in regula pentru un meci de presezon dar nu cred ca pentru ce are nevoie acum Sibiul/Clujul/Craiova/Oradea/Timisoara/Pitesti etc. In meciul de aseara Rasic a aruncat cat si cum a vrut, pana si tinerii de 16-21 ani au gasit culoare de patrundere, Calnicenko a ajuns sa puncteze de langa inel in acest meci aproape la fel de mult ca in toate meciurile din acest sezon la un loc. De partea cealalata jucatorul lor cu 35 puncte nu cred ca ar avea aceasta ocazie intr-un meci oficial pentru ca niciun antrenor european nu cred ca ar accepta ca el sa tina mingea atat de mult. Iar la partea cu fizicul, era sa se accidenteze la contactul cu... Muresan, care nici macar nu si-a dat seama bine despre ce e vorba. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu el daca nimereste in Cooper, Falker sau intre cei doi. Cei care vor sa imi spuna de Bobby Dixon de la Fener ar fi bine sa vada si cat efort fac oamenii lor mari ca sa-i faca loc si in ce conditii chiar patrunde. Aseara, unele patrunderi ale fundasului de 1,75 mi s-au parut mai degraba pe modul "suicide".
Ma intreb cum poate fi un astfel de meci mai bun decat un antrenament chiar cu echipa a doua a clubului mai ales daca aceasta din urma stie schemele. Insa decat nimic...
Altfel ce sa spun, poate la Sibiu vor juca altceva.
 
click pt. Articol 20 February 2019 14:07
0 
Eu nu am așteptări mari, mi-am pierdut 5 minute prin biografiile lor și sunt lămurit. Pe de altă parte, nu văd de ce să nu fie un meci de pregătire ok... decât un antrenament normal (și nouă ne lipsesc 2 jucători), sigur va fi mai bun. Noi încercăm și integrarea lui Ewing așa că meciul ăsta, plus cele 2 cu Voluntari vin foarte bine.  
click pt. Articol 20 February 2019 12:41
pipzn Meci
0 
Ultra amical. Atat de amical incat nici nu au aprins toate luminile in sala. Pe de alta parte eu cred ca au fost sensibil mai mult de 500 spectatori.

Si eu am remarcat pe cei doi jucatori mentionati in articolul de mai sus. Atat doar ca nu ii vad ca jucatori de liga 1 nici macar la noi. Conducatorul de joc e mult prea fragil. Poate in baschetul 3x3/street cu multe spatii si cel mult un adversar de depasit. Altfel in cel mai bun caz iese sifonat. Pivotul s-a miscat destul de bine, are si ceva aruncare de afara dar cam atat.

Apoi, sa nu uitam ca echipa asta s-a reunit de vreo 2 saptamani, daca am inteles bine. Si e de apreciat efortul pe care il fac, am inteles ca pe banii lor.

De partea cealalta, U a jucat si cu juniori de 16 ani. Mi-a placut increderea aratata de acestia, Rotaru a avut la un moment dat 3/3 din afara (de fapt asa a inceput), nu am inteles de ce Rasic a cam strigat la ei (pentru ca s-a intamplat nu numai in cazul jucatorului remarcat de studentU). Adica mi s-a parut normal sa ii indrume pentru ca daca el nu are viziune in joc nu stiu cine, insa nu in acest mod.

Concluzie: nu poate fi considerat un meci de pregatire real, aviz si sibienilor, echipa mare e decimata, exact ce mai lipsea. 
click pt. Articol 20 February 2019 11:00
gyke Just for you
0 
La 8-10 ani blocajele sunt interzise, spre exemplu, ca multe alte chestii (vezi apărarea în zonă). Dar da, mai este foarte mult de lucru.  
click pt. Articol 20 February 2019 10:57
trt Rasic!
0 
Adevarat,a fost foarte vocal! E si normal.Ajungi sa te antrenezi cu echipa mare si nu stii sa faci un blocaj,nu stii sa stai in pozitie de aparare...Juniorii au FOARTE MULT DE LUCRU,daca isi doresc performanta e musai sa fie MULT mai implicati individual. Individualizarea,imbunatatirea abilitatilor depinde doar de ei.Rasic,are MARE DREPTATE zic eu.La 16-18 ani este destul de tarziu sa dezvolti niste lucruri care trebuiau facute la 8-10 ani. Haide "U"! 
click pt. Articol 20 February 2019 10:43