LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat


Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise

La finalul acestei săptămâni se dispută partidele etapei a 2-a din faza a doua a sezonului regulat în Liga Națională de Baschet Masculin. Cele trei meciuri din prima grupă valorică se dispută vineri, sâmbătă și duminică. În celelalte grupe valorice se vor disputa vineri două jocuri, sâmbătă patru și duminică unul.

Primele trei clasate din Grupa Roșie joacă acasă în această etapă. Duelul dintre U-Banca Transilvania Cluj și SCMU Craiova deschide runda vineri, iar CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu vor juca sâmbătă, respectiv duminică. Toate cele trei partide din Grupa Roșie vor fi transmise în direct de Digi Sport.

Programul etapei a 2-a din Grupa Roșie:

25.01 U-Banca Transilvania Cluj vs SCMU Craiova 18:00 Horia Demian Cluj Digi Sport 4 Detalii
26.01 CSM CSU Oradea vs CS SCM Timișoara 20:00 Arena Antonio Alexe Digi Sport 3 Detalii
27.01 BC CSU Sibiu vs BCMU FC Argeș Pitești 20:00 Transilvania Sibiu Digi Sport 4 Detalii

La fel ca în etapa trecută, canalul de youtube al federației transmite o partidă din a doua grupă valorică. De data aceasta pe FRB TV se va vedea meciul dintre Dinamo Știința București și CSO Voluntari.

Runda a doua din Grupa Galbenă programează:

25.01 CS Municipal Mediaș vs CSM Phoenix CSU Galați 18:00 Sporturilor Mediaș   Detalii
26.01 Dinamo Știința București vs CSO Voluntari 18:00 Dinamo București FRB TV Detalii
26.01 Steaua București vs ABC Athletic Constanța 19:00 Mihai Viteazul București   Detalii

Grupa Albastră, etapa a 2-a:

25.01 CSM Sighetu Marmației vs CSM 2007 Focșani 17:00 Liceul Forestier Sighet Detalii
26.01 ACS Târgu Jiu vs CSM VSKC Miercurea Ciuc 17:00 Voievod Litovoi Tg Jiu Detalii
27.01 CS Municipal Târgu Mureș vs CS Rapid București 16:30 Sporturilor Tg Mureș Detalii

Dacă primele trei grupe valorice sunt deja la runda a doua, în Grupa Verde se va disputa primul meci. CS Universitatea Cluj primește vizita celor de la CN Aurel Vlaicu sâmbătă, 26 ianuarie, de la ora 13:30, la sala Horia Demian. În ultima grupă valorică sunt doar trei echipe.

*foto: Robyy Boroș / CSM Oradea facebook



Andreea Vlase / 23 January 2019 / 12:55


Galerie foto


studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
23 January 2019 14:00
gyke @studentU
2 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
23 January 2019 14:11
4 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
23 January 2019 18:12
gyke @studentU
2 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
23 January 2019 20:07
adis :-)
2 
Imi place de voi astia care ati pierdut cum va incurajati  
24 January 2019 09:42
gyke Wow
0 
Dar mie ce-mi plac supușii ăștia ai lui Tritoiu care au prins curaj lately...  
24 January 2019 12:49
3punkte 2 arene, de ce ne trebuie?
-2 
Ma uit pe programul etapei si observ cã ub-t nu joacã meciurile in acelas salã sãptãmanal. Cand va fi gata si la Oradea a doua "arenã" , jucãtorii vor face naveta in functie de adversar de anotimp si etc? Se poate observa de la televizor cã deja la meciurile "importante" nu este plinã sala. Plus cã campionatul e foarte subtire. (in cel mai bun caz se pot gãsi 10 echipe pentru a incepe un campionat, dacã ...) Pana in 2030 am putea sta in acelas arenã de 2000 de locuri. 
24 January 2019 10:11
studentU Polivalenta din Cluj
4 
e ocupata mai mereu cu evenimente iar asta e primul meci din actuala editie de LNBM care se joaca in Demian.

In orice caz, nu vad nici o problema sa fie mai multe sali disponibile pentru desfasurare de meciuri si alte evenimente... 
24 January 2019 10:29
3punkte La capitolul
1 
Incasari si Cheltuieli cum a fost acolo la voi domnule StudentU (daca ai informatii)? Noi orasul Oradea nu ar trebui sa ajungem intr-o situatie asemanatoare, asa ma gandesc.
Costul biletului s-a marit aici cu 50% deja, si inca nu e gata a doua sala de sport. Spectatori numerosi, daca pot numi asa doar la meciurile de baschet la baieti avem.
 
24 January 2019 13:21
studentU sala polivalenta
0 
merge f bine dpdv financiar. tocmai pentru ca poate gazdui o gama larga de evenimente. in comparatie, stadionul nou construit este falimentar, nevand echipa care sa bage bani in el constant - poate daca va promova U, situatia se va schimba.
In orice caz, pretul biletelor a crescut pentru ca erau oricum foarte ieftine. Nu cred ca are nici o legatura cu locul de desfasurare a meciurilor. Avand in vedere ca CSM CSU Oradea si U-BT sunt echipele fanion ale municipiilor Oradea si Cluj-Napoca, dupa parerea mea, ar trebui sa plateasca cel putin o taxa mai mica de inchiriere a salii, daca nu sa o aiba si gratuit, cel putin pentru meciuri.  
25 January 2019 08:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23