LNBM: Programul etapei a 7-a din faza a doua a sezonului regulat


Vor fi transmise cele două meciuri din Grupa Roșie programate în weekend

Sâmbătă, 16 martie, va începe cea de-a 7-a etapă a fazei secunde a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Toate partidele, cu excepția celei dintre BCM U FC Argeș Pitești și BC CSU Sibiu, se vor disputa până cel târziu duminică, 17 martie. Așadar, echipele angrenate în sferturile de finală ale Cupei României vor avea cel puțin două zile complete de pauză până la manșa retur.

Etapa a 7-a va fi deschisă de o confruntare din Grupa Albastră, cea dintre CS Rapid București și CSM Târgu Mureș. În prima grupă valorică din Liga Națională, SCM Timișoara va primi vizita campioanei CSM CSU Oradea, în timp ce U-BT Cluj-Napoca se va deplasa la Craiova pentru un duel cu echipa locală. Partida dintre BCM U FC Argeș Pitești și BC CSU Sibiu ce contează pentru această etapă se va juca de-abia în 27 martie.

Grupa Roșie:

16.03

SCM Timișoara vs. CSM CSU Oradea

17:45

Digi Sport 4

Detalii

17.03

SCM U Craiova vs. U-BT Cluj-Napoca

18:00

FRB TV

Detalii

27.03

BCM U FC Argeș Pitești vs. BC CSU Sibiu

 

 

Detalii

Din Grupa Galbenă cel mai important duel va fi reprezentat de lupta dintre CSO Voluntari și CS Știința Dinamo București, echipele aflate în vârful clasamentului. În acest moment, trupa antrenată de Tudor Costescu are doar un punct în fața adversarilor, prin urmare o eventuală victorie a celor de la CSO Voluntari ar restabili egalitatea.

Grupa Galbenă

16.03

CSO Voluntari vs. CS Dinamo Știința București

18:00

Detalii

16.03

ABC Athletic Constanța vs. CSA Steaua București

18:00

Detalii

16.03

CSM Phoenix CSU Galați vs. CSM Mediaș

19:30

Detalii

Cea mai dezechilibrată grupă este Grupa Albastră, acolo unde deja se știe câștigătoarea, aceasta fiind CSM Târgu-Mureș. Totuși, etapa a 7-a propune un meci interesant între ocupantele locurilor 2 și 3, CSM Sighetu Marmației și CSM 2007 Focșani.

Grupa Albastră

16.03

CS Rapid București vs. CSM Târgu-Mureș

15:00

Detalii

16.03

CSM 2007 Focșani vs. CSM Sighetu Marmației

15:30

Detalii

16.03

CSM VSKC Miercurea Ciuc vs. ACS Târgu Jiu

17:00

Detalii

*foto: Robi Boroș



David Istrate / 14 March 2019 / 19:39


Galerie foto


gyke ---
1 
Oradea nu ar trebui sa se incurce la Timisoara, dar Clujul s-ar putea sa aiba viata grea la Craiova. Sunt curios daca Dykes va juca, umbla vorba ca are o usoara entorsa... 
15 March 2019 12:17
1 
Cu siguranță Craiova Cluj va fi un meci greu pt ambele. Nu înțeleg, de ce nu se joaca Pitești Sibiu? 
15 March 2019 13:10
0 
Piteștiul a propus amânarea, e ceva problemă cu sala, din ce am înțeles.  
15 March 2019 13:19
0 
Cei de la Pitesti au sala ocupata cu un concurs de box.E bine ca nu jucam deoarece Cooper si Philmore au suferit entorse cu Craiova in cupa si nu puteau fi recuperati. 
15 March 2019 13:54
Renan In sala sporturilor
0 
Are loc Cupa Romaniei la box - juniori, competiție ce durează până duminică. D'asta a fost amânat meciul cu Sibiul. 
15 March 2019 17:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: ”Ei au, probabil, cel mai bun jucător român”
Tehnicianul sibienilor a prefațat partida contra CSM CSU Oradea 
Jason Washburn: „Nu este un joc pe care să îl tratăm cu ușurință”
Pivotul lui U-BT Cluj a prefațat duelul cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu, dezamăgit după eliminarea „rușinoasă” din Cupă: „Cristi Bota ar fi trebuit să stea în tribună si să bem o bere in timpul jocului”
Oficialul timișorenilor pune toată vina pentru acest eșec pe seama jucătorilor Timișoarei 
Grupa Galbenă: Dinamo Știința și CSA Steaua continuă lupta de la distanță pentru locurile de playoff
Cele două echipe vor întâlni Phoenix Galați și CSM Mediaș 
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern 
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four 
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur 
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni  
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
studentU dupa declaratiile
0 
astea si atitudinea asta fata de jucatori, un fel de gigi becali al baschetului, cred ca vor rupe din parchet sa va multumeasca pe dvs, domnule tritoiu...ceva nu i ok acolo, ori intre jucatori, cum zicea adis ori ceva nemultumiri ale jucatorilor fata de conducerea clubului: salarii restante, atitudine neprofesionista, etc. Eu as merge pe varianta a doua.  
click pt. Articol 23 March 2019 13:53
gyke Mda
0 
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...  
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0 
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa. 
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0 
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul. 
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0 
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri! 
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0 
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei ! 
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0 
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
click pt. Articol 22 March 2019 14:40