LNBM: Programul etapei care încheie prima fază a sezonului regulat


Toate meciurile din grupa valorică A sunt transmise

*foto: Adrian Bugariu / BC CSU Sibiu facebook

Prima fază a sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Masculin se încheie la finalul acestei săptămâni, când sunt programate meciurile ultimei etape din toate cele trei grupe valorice. Opt partide se vor disputa sâmbătă, două în prima grupă, două în grupa B și toate cele patru din grupa C. Duminică se joacă ultimele două meciuri din această fază a campionatului.

Derby-ul dintre U-BT Cluj și BC CSU Sibiu deschide ultima rundă din grupa valorică A, sâmbătă de la ora 17:30. Trei partide vor fi televizate pe Digi Sport 4, singura excepție fiind duelul dintre SCMU Craiova și SCM Timișoara, care va fi transmis pe canalul de youtube al federației. Confruntarea bucureșteană dintre Dinamo Știința și Steaua, formațiile care nu s-au calificat în Grupa Roșie, încheie prima fază a campionatului.

Programul etapei a 14-a din grupa valorică A:

12.01 U-Banca Transilvania Cluj vs BC CSU Sibiu 17:30 Polivalenta Cluj-Napoca Digi Sport 4 Detalii
12.01 SCMU Craiova vs CS SCM Timișoara 18:00 Polivalenta Craiova FRB TV Detalii
13.01 CSM CSU Oradea vs BCMU FC Argeș Pitești 18:00 Arena Antonio Alexe Digi Sport 4 Detalii
13.01 Dinamo Știința București vs Steaua București 19:45 Dinamo București Digi Sport 4 Detalii

Runda a 12-a din grupa valorică B programează partidele:

12.01 CS Cuza Sport Brăila vs ABC Athletic Constanța 17:00 Danubius Brăila Detalii
12.01 CSO Voluntari vs CS Municipal Mediaș 18:00 Gabriela Szabo Voluntari Detalii

Programul etapei a 18-a, care încheie grupa valorică C:

12.01 CSM Phoenix CSU Galați vs ACS Târgu Jiu 17:00 Dunărea Galați Detalii
12.01 CSM 2007 Focșani vs CSM VSKC Miercurea Ciuc 17:00 Polivalenta Focșani Detalii
12.01 CS Municipal Târgu Mureș vs CS Universitatea Cluj 18:00 Sporturilor Tg Mureș Detalii
12.01 CS Agronomia București vs CS Rapid București 20:00 Agronomia București Detalii

CSM Sighetu Marmației și CN Aurel Vlaicu București au disputat deja meciul din etapa a 18-a din grupa valorică C, în 6 ianuarie, și maremureșenii s-au impus cu 87-66.

În ultima grupă valorică este programată și astăzi o etapă, cu meciul dintre CS Rapid București și CSM Sighetu Marmației de la ora 14:30. Celelalte patru partide încep la ora 17: CN Aurel Vlaicu București vs CS Municipal Târgu Mureș; ACS Târgu Jiu vs CSM 2007 Focșani; CSM VSKC Miercurea Ciuc vs CS Agronomia București și CS Universitatea Cluj vs CSM Phoenix CSU Galați.



Andreea Vlase / 09 January 2019 / 15:04


Galerie foto


0 
Cluj, Craiova, Oradea, Steaua - în opinia mea sunt destul de clare meciurile, deși surprize (Sibiu) pot apărea oricând. Știe careva să-mi spună când încep meciurile din 1-6? 
09 January 2019 16:39
gyke ...
-1 
Sibiu, Craiova, Pitești, Dinamo.  
09 January 2019 17:08
studentU pitestiul
1 
bate oradea in deplasare? Dupa ce oradea a pierdut asa clar cu noi? I wouldn't think so. De asemenea nu cred ca Dinamo are vreo sansa cu Steaua. Craiova victorie 99% iar pt faza asta a campionatului acord prima sansa SBului in meciul de sambata. 
09 January 2019 21:04
0 
De ce nu ar avea sanse Dinamo, daca iei si compari jucatorii pe fiecare post Dinamo e clar peste Steaua dupa parerea mea chiar si pe banca tehnica, singurul loc unde Steaua e peste ar fi la capitolul romani si acolo mai mult cu numele ca prestatii nu prea...sa intru si eu in randul lumii : Cluj, Craiova, Oradea, Dinamo  
09 January 2019 23:33
76ers la fel
0 
cum nu as fi atat de sigur pe Craiova, Timisoara e o echipa solida totusi, Craiova pleca ca si favorita dar nu chiar 99%, as merge pe un 70%-30%, la Cluj vad un 55%-45% pentru ca joaca acasa, iar la Oradea un 60%-40%. Pe Dinamo chiar ii vad o echipa mult mai solida decat Steaua( Deloach/Kemp > Vlahovic/Mandache, Baker > Delas, Delas un jucator de la care avem asteptari mari in acest sezon dar a cam dezamagit, Barro > Spencer, cum am spus mai sus poate singurul capitol unde Steaua ar fi peste este la romanul u23 desi nici Ionita si Badiu nu se misca rau si parca ar fi urat ca Tudor Costescu sa termine cu 0-14. Asteptam meciul si mai discutam dupa :D 
09 January 2019 23:58
0 
Exact asta vroiam și eu să zic, nu văd Dinamo terminând fără victorie, iar pentru Steaua chiar nu mai are nici o miză meciul ăsta...  
10 January 2019 00:06
studentU e totusi derby
0 
steaua-dinamo. e clar ca are miza. inteleg argumentele voastre, eu am gandit-o din perspectiva locului in clasament si al lotului, care mie mi se pare cu mai mult potential decat al lui Dinamo. Vedem... 
10 January 2019 08:56
gyke CJ SB
0 
Nu sunt multe de zis, 50-50... Clujul a întrerupt seria proastă cu o evoluție foarte solidă vs Oradea, iar noi am experimentat cum e să revii (jucând prost) dacă ești condus în repriza secundă, că băieții uitaseră feelingul.... Clujul e acasă, dar și nouă ne place BT Arena. Am ales Sibiul pur subiectiv.  
09 January 2019 22:04
0 
La cum jucam noi, voi o sa ne explicati cum e cu baschetul. Incepand de la andrenor si terminand cu jucatorii. Daca voi continuati asa, sunteti campioni. 
10 January 2019 00:00
gyke OR PT
1 
După 2 înfrângeri nete Oradea ar trebui să se redreseze, mai ales că joacă acasă. Doar că mie îmi par a avea un burn-out (deși e foarte repede în sezon). Piteștiul e la ultimul tren de a arata că pot face un pas înainte sezonul ăsta, o înfrângere cred că îi trimite în playoff de pe 5. Plus că parcă au arătat un joc mai bun în ultimele 3 meciuri. Așa am judecat eu, deși Achim e un meseriaș și teoretic poate redresa corabia. Vedem... 
09 January 2019 22:15
0 
Dacă Clujul nu se întărește cu un conducător de joc bun, dacă nu revine Vlad iar Oradea nu își revine și poate chiar întărește, Sibiul va câștiga campionatul.... Dacă continua forma sportiva și nu au accidentări. 
10 January 2019 10:08
studentU @cronicaru
2 
Dacă continua forma sportiva - foarte important de urmarit. De obicei SB incepe tare si apoi in playoff cade un pic. De asta a si declarat Fleseriu ca anul asta nu tineste neaparat locul 1 la finalul sezonului regulat.
Cat despre CJ, eu cred ca pe 4 trebuie adus cineva, cu Dorsey si Marinov suntem chiar OK pe poz 1, nu excelent dar ok avand in vedere pozitia 1 a contracandidatelor la titlu. La pivoti okeiut, pe 2-3 ne bazam pe KD si Rasic.  
10 January 2019 10:45
0 
Si eu sunt de parere ca la pozitia 4 ne trebuie intariri, dar sincer nu cred ca o sa aducem jucator nou (avand in vedere ultimele declaratii).
Pozitia 1 e destul de acoperita cu jucatori chiar buni. 
10 January 2019 12:49
0 
Pe langa ce am avut anul trecut (bine c-am scapat de watsonescu), anul acesta avem conducator(i) de joc bun(i).  
11 January 2019 18:18
0 
Dpmdv avem lot mai buna ca anul trecut si avum 3 ani cand am luat campionatul. Totusi...ceva nu se leaga. Il asteptam pe Achim sa gaseasca lipiciul. Poate un 5 strain?Vedem. Noi, Cj si Sb avem sanse la campionat. As zice ca noi sau Cj dupa experienta ultimilor 3 ani. Bineinteles e doar un pronostic 
10 January 2019 19:34
0 
Lot mai bun Acum 3 ani 
10 January 2019 19:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
SCM U Craiova are de apărat terenul propriu în fața celor de la U-BT Cluj
Oltenii vin după o înfrângere în Cupă cu Sibiul, clujenii au trecut de două ori în trei zile de Pitești 
CSM Phoenix CSU Galați, victorie la pas cu CSM Mediaș
Moldovenii bifează al 3-lea succes în Grupa Galbenă 
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30
0 
Cam asta am scris si eu dar la modul general. Nu am luat pe fiecare in parte. Si noi am primit bani de la primarie. Ce ai scris tu confirma afirmatiile mele. Dar, te asigur si repet, anul acesta la noi nu a mai fost ce a fost anul trecut. 
click pt. Articol 18 March 2019 12:07
gyke @Ștefan
0 
Te sfătuiesc să te mai informezi, pentru că amesteci niște chestii. În primul rând Oradea este CSM, asta înseamnă că poate fi finanțat direct de către Primărie / Consiliul local, care asigură probabil spre 80% din bugetul clubului. Sibiul nu este CSM, finanțarea lui din bani publici vine prin agenda sportivă, iar pentru anul calendaristic 2018 suma alocată echipei de seniori a fost de aprox 170 kEuro (google search). Mai vine ceva probabil de la Universitate (nu mult), iar restul vine din acei sponsori mici și mulți pe care îi avem. Dar te asigur că diferențele față de Oradea și U sunt semnificative.  
click pt. Articol 18 March 2019 10:29
0 
Un meci in care am aratat ca o echipa. Am jucat ambele faze de joc super bine si am exectutat scheme de joc care au pus jucatorii in valoare. O circulatie foarte buna a mingii. Felicitari!
Cred ca diferenta s-a facut si datorita jucatorilor care au intrat de pe banca. Craiova a stat doar in jucatorii din primul 5.
 
click pt. Articol 18 March 2019 10:10
0 
Multumesc pentru "apreciere". Asa cum sti tu ce se intampla la Sibiu, poate stiu si eu ce se-ntampla la Cluj. Si crede-ma, stiu. Nu mai este ce a fost. Sper sa-ntelegi unde bat. 
click pt. Articol 18 March 2019 09:39
gyke @Ștefan
0 
O, dulce naivitate...  
click pt. Articol 17 March 2019 23:16
gyke @trancer
0 
Speranțele astea de a evita Oradea în semifinale mai există mulțumită lui Nini 😉. Vedem, nimic nu e jucat, deși... Referitor la bugete, absolut de acord, diferența existentă nu este vizibilă în joc și în clasament (sper să rămână așa).  
click pt. Articol 17 March 2019 23:15
trancer Craiova Cluj
0 
Importanta demonstrația noastră de forță atât pentru ca ne-a mai venit apa la moara după ultimele săptămâni mai puțin reușite, dar și pt a menține șansele sa lăsăm Oradea Sibiului în semifinale. Cat despre bugete, sa nu mai vorbim ca se interpretează. M-aș mulțumi sa spun ca spre ex, diferența dintre bugetul Clujului și al Sibiului nu se vede la loturile echipelor. Și asta deja este o problema pentru Cluj. 
click pt. Articol 17 March 2019 22:38
0 
Am mai scris nu o data. Nu avem date oficiale despre bugete. Exista o psihoza ca daca avem sponsor o banca inseamna ca avem cel mai mare buget. Sibiu, Oradea si celelalte echipe cu banii primiti de la primarii cu mai multi sponsori mici pot sarii peste ce avem noi. Dar putem doar presupune. Am citit un comentariu, nu de mult, ca si Pitestiul ar fi avut 1 mil de euro buget. Dar astea-s stiri nu de pe "surse".  
click pt. Articol 17 March 2019 22:36