LNBM: Programul etapei care încheie prima fază a sezonului regulat


Toate meciurile din grupa valorică A sunt transmise

*foto: Adrian Bugariu / BC CSU Sibiu facebook

Prima fază a sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Masculin se încheie la finalul acestei săptămâni, când sunt programate meciurile ultimei etape din toate cele trei grupe valorice. Opt partide se vor disputa sâmbătă, două în prima grupă, două în grupa B și toate cele patru din grupa C. Duminică se joacă ultimele două meciuri din această fază a campionatului.

Derby-ul dintre U-BT Cluj și BC CSU Sibiu deschide ultima rundă din grupa valorică A, sâmbătă de la ora 17:30. Trei partide vor fi televizate pe Digi Sport 4, singura excepție fiind duelul dintre SCMU Craiova și SCM Timișoara, care va fi transmis pe canalul de youtube al federației. Confruntarea bucureșteană dintre Dinamo Știința și Steaua, formațiile care nu s-au calificat în Grupa Roșie, încheie prima fază a campionatului.

Programul etapei a 14-a din grupa valorică A:

12.01 U-Banca Transilvania Cluj vs BC CSU Sibiu 17:30 Polivalenta Cluj-Napoca Digi Sport 4 Detalii
12.01 SCMU Craiova vs CS SCM Timișoara 18:00 Polivalenta Craiova FRB TV Detalii
13.01 CSM CSU Oradea vs BCMU FC Argeș Pitești 18:00 Arena Antonio Alexe Digi Sport 4 Detalii
13.01 Dinamo Știința București vs Steaua București 19:45 Dinamo București Digi Sport 4 Detalii

Runda a 12-a din grupa valorică B programează partidele:

12.01 CS Cuza Sport Brăila vs ABC Athletic Constanța 17:00 Danubius Brăila Detalii
12.01 CSO Voluntari vs CS Municipal Mediaș 18:00 Gabriela Szabo Voluntari Detalii

Programul etapei a 18-a, care încheie grupa valorică C:

12.01 CSM Phoenix CSU Galați vs ACS Târgu Jiu 17:00 Dunărea Galați Detalii
12.01 CSM 2007 Focșani vs CSM VSKC Miercurea Ciuc 17:00 Polivalenta Focșani Detalii
12.01 CS Municipal Târgu Mureș vs CS Universitatea Cluj 18:00 Sporturilor Tg Mureș Detalii
12.01 CS Agronomia București vs CS Rapid București 20:00 Agronomia București Detalii

CSM Sighetu Marmației și CN Aurel Vlaicu București au disputat deja meciul din etapa a 18-a din grupa valorică C, în 6 ianuarie, și maremureșenii s-au impus cu 87-66.

În ultima grupă valorică este programată și astăzi o etapă, cu meciul dintre CS Rapid București și CSM Sighetu Marmației de la ora 14:30. Celelalte patru partide încep la ora 17: CN Aurel Vlaicu București vs CS Municipal Târgu Mureș; ACS Târgu Jiu vs CSM 2007 Focșani; CSM VSKC Miercurea Ciuc vs CS Agronomia București și CS Universitatea Cluj vs CSM Phoenix CSU Galați.



Andreea Vlase / 09 January 2019 / 15:04


Galerie foto


0 
Cluj, Craiova, Oradea, Steaua - în opinia mea sunt destul de clare meciurile, deși surprize (Sibiu) pot apărea oricând. Știe careva să-mi spună când încep meciurile din 1-6? 
09 January 2019 16:39
gyke ...
-1 
Sibiu, Craiova, Pitești, Dinamo.  
09 January 2019 17:08
studentU pitestiul
1 
bate oradea in deplasare? Dupa ce oradea a pierdut asa clar cu noi? I wouldn't think so. De asemenea nu cred ca Dinamo are vreo sansa cu Steaua. Craiova victorie 99% iar pt faza asta a campionatului acord prima sansa SBului in meciul de sambata. 
09 January 2019 21:04
0 
De ce nu ar avea sanse Dinamo, daca iei si compari jucatorii pe fiecare post Dinamo e clar peste Steaua dupa parerea mea chiar si pe banca tehnica, singurul loc unde Steaua e peste ar fi la capitolul romani si acolo mai mult cu numele ca prestatii nu prea...sa intru si eu in randul lumii : Cluj, Craiova, Oradea, Dinamo  
09 January 2019 23:33
76ers la fel
0 
cum nu as fi atat de sigur pe Craiova, Timisoara e o echipa solida totusi, Craiova pleca ca si favorita dar nu chiar 99%, as merge pe un 70%-30%, la Cluj vad un 55%-45% pentru ca joaca acasa, iar la Oradea un 60%-40%. Pe Dinamo chiar ii vad o echipa mult mai solida decat Steaua( Deloach/Kemp > Vlahovic/Mandache, Baker > Delas, Delas un jucator de la care avem asteptari mari in acest sezon dar a cam dezamagit, Barro > Spencer, cum am spus mai sus poate singurul capitol unde Steaua ar fi peste este la romanul u23 desi nici Ionita si Badiu nu se misca rau si parca ar fi urat ca Tudor Costescu sa termine cu 0-14. Asteptam meciul si mai discutam dupa :D 
09 January 2019 23:58
0 
Exact asta vroiam și eu să zic, nu văd Dinamo terminând fără victorie, iar pentru Steaua chiar nu mai are nici o miză meciul ăsta...  
10 January 2019 00:06
studentU e totusi derby
0 
steaua-dinamo. e clar ca are miza. inteleg argumentele voastre, eu am gandit-o din perspectiva locului in clasament si al lotului, care mie mi se pare cu mai mult potential decat al lui Dinamo. Vedem... 
10 January 2019 08:56
gyke CJ SB
0 
Nu sunt multe de zis, 50-50... Clujul a întrerupt seria proastă cu o evoluție foarte solidă vs Oradea, iar noi am experimentat cum e să revii (jucând prost) dacă ești condus în repriza secundă, că băieții uitaseră feelingul.... Clujul e acasă, dar și nouă ne place BT Arena. Am ales Sibiul pur subiectiv.  
09 January 2019 22:04
0 
La cum jucam noi, voi o sa ne explicati cum e cu baschetul. Incepand de la andrenor si terminand cu jucatorii. Daca voi continuati asa, sunteti campioni. 
10 January 2019 00:00
gyke OR PT
1 
După 2 înfrângeri nete Oradea ar trebui să se redreseze, mai ales că joacă acasă. Doar că mie îmi par a avea un burn-out (deși e foarte repede în sezon). Piteștiul e la ultimul tren de a arata că pot face un pas înainte sezonul ăsta, o înfrângere cred că îi trimite în playoff de pe 5. Plus că parcă au arătat un joc mai bun în ultimele 3 meciuri. Așa am judecat eu, deși Achim e un meseriaș și teoretic poate redresa corabia. Vedem... 
09 January 2019 22:15
0 
Dacă Clujul nu se întărește cu un conducător de joc bun, dacă nu revine Vlad iar Oradea nu își revine și poate chiar întărește, Sibiul va câștiga campionatul.... Dacă continua forma sportiva și nu au accidentări. 
10 January 2019 10:08
studentU @cronicaru
2 
Dacă continua forma sportiva - foarte important de urmarit. De obicei SB incepe tare si apoi in playoff cade un pic. De asta a si declarat Fleseriu ca anul asta nu tineste neaparat locul 1 la finalul sezonului regulat.
Cat despre CJ, eu cred ca pe 4 trebuie adus cineva, cu Dorsey si Marinov suntem chiar OK pe poz 1, nu excelent dar ok avand in vedere pozitia 1 a contracandidatelor la titlu. La pivoti okeiut, pe 2-3 ne bazam pe KD si Rasic.  
10 January 2019 10:45
0 
Si eu sunt de parere ca la pozitia 4 ne trebuie intariri, dar sincer nu cred ca o sa aducem jucator nou (avand in vedere ultimele declaratii).
Pozitia 1 e destul de acoperita cu jucatori chiar buni. 
10 January 2019 12:49
0 
Pe langa ce am avut anul trecut (bine c-am scapat de watsonescu), anul acesta avem conducator(i) de joc bun(i).  
11 January 2019 18:18
0 
Dpmdv avem lot mai buna ca anul trecut si avum 3 ani cand am luat campionatul. Totusi...ceva nu se leaga. Il asteptam pe Achim sa gaseasca lipiciul. Poate un 5 strain?Vedem. Noi, Cj si Sb avem sanse la campionat. As zice ca noi sau Cj dupa experienta ultimilor 3 ani. Bineinteles e doar un pronostic 
10 January 2019 19:34
0 
Lot mai bun Acum 3 ani 
10 January 2019 19:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui U-BT Cluj-Napoca 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
CSA Steaua a învins fără probleme pe terenul lui Phoenix Galați
Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator la debutul Stelei în Grupa Galbenă 
0 
Sunt de-al lor, lasand gluma la o parte, arbitrajul o fost cu noi. Cred ca din prostia lor. Si chiar asa, Silva al nostru n-o putut sa invinga. Mereu am spus-o, Pitestiul e o echipa buna. 
click pt. Articol 21 January 2019 01:19
0 
No, eu il plac pe Nini. E peste Silva al nostru cu mult. Pitestiul chiar o meritat sa castige. 
click pt. Articol 21 January 2019 01:16
bulcul De unde si pana unde
0 
Iti strica tie astea fenomenul baschetbalistic!? Intr-adevar, e surprinsa toata lumea de performanta craiovei si va dorim la cat mai bine, si imi pare rau ca ati pierdut poate si cu atributul incompetentei arbitrilor, dar de la acel meci pana la acuza ca asa se practica la cele 2 echipe cat-de-cat etalon in campionat, e doar frustrare. Arbitri nu mai favorizeaza in prostie o singura parte. Sunt dezavantajate amandoua pana la un punct. 
click pt. Articol 21 January 2019 00:20
76ers Nini
0 
Tot el nu e multumit, zi bre nea Nini ca au fost greseli de ambele parti si ca ati avut noroc ca nu a inchis Clujul meciul in ultimele 2 minute cand au avut n sanse sa o faca  
click pt. Articol 21 January 2019 00:06
Tommy CLUJ SI ORADEA
0 
Aceste 2 echipe sunt cele mai mari mizerii din tot campionatul!! Nu va mai saturati sa cumparati arbitri ? Distrugeti fenomenul baschetbalistic,distrugeti placerea de a privi un meci de baschet! Cu tot cu arbitri vostri cumparati sper ca una din cele 3 echipe; CRAIOVA-SIBIU-PITESTI sa castige campionatul si sa va umileasca ! 
click pt. Articol 20 January 2019 23:59
0 
Pai si ti se pare ca prestatiile echipelor din Europa au fost slabe? Eu am zis ca suntem aproape si e chiar adevarat, luam dubla Clujului, pai ce bugete au echipele din Israel si ce bugete avem noi? si totusi au reusit sa castige un meci, vrei sa iti mai spun ca aceiasi echipa i-a batut pe Maccabi Tel Aviv? Poate a fost putin dezamagitoare prestatia celor de la Oradea in dubla cu echipa din Finlanda(as pune-o mai mult pe faptul ca a fost destul de devreme dubla si pregatirea era la inceput) care nu sunt departe de noi ca bugete doar ca ei au investit la capitolul scouting si aduc jucatori buni pe bani putini, iar grupa FIBA Europe Cup as zice ca nu a fost tratata serios de Oradea pentru ca au vazut ca sunt in grupa cu o echipa din Germania si una din Turcia si nu si-au dat prea multe sanse dar nu s-au facut de ras.
De Steaua nu comentez pentru ca au fost probleme acolo. 
click pt. Articol 20 January 2019 23:38
gyke Am revăzut faza
0 
Washburn era acolo, dar mingea a sărit în partea cealaltă, asta e...  
click pt. Articol 20 January 2019 23:35
0 
Al dreacu' dm' Nini, după manifestările din timpul meciului trebuia să stea în tribuna stadionului "Nicolae Dobrin" în ultimele două sferturi! Da' arbitrii e și ei oameni, în compensație au trecut cu vederea manifestările probabilului executat! Nu a ieșit și domnu' Nini nu mai vorbește, e și mâine o zi și nu se face să te pui cu colegii arbitrilor de azi!  
click pt. Articol 20 January 2019 23:23
adu Meci
0 
Felicitari!!!multumim pentru acest meci, un meci castigat de grup, incepand cu antrenorii si terminand cu ultimul spectator. 
click pt. Articol 20 January 2019 23:08
gyke Silvă
0 
Io zic că putea face o schemă mai bună decât isolation-ul ăla cu Dikes sau măcar să bage și pe cineva mare în căciulă la tip in...