LNBM: Programul etapei care încheie prima fază a sezonului regulat


Toate meciurile din grupa valorică A sunt transmise

*foto: Adrian Bugariu / BC CSU Sibiu facebook

Prima fază a sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Masculin se încheie la finalul acestei săptămâni, când sunt programate meciurile ultimei etape din toate cele trei grupe valorice. Opt partide se vor disputa sâmbătă, două în prima grupă, două în grupa B și toate cele patru din grupa C. Duminică se joacă ultimele două meciuri din această fază a campionatului.

Derby-ul dintre U-BT Cluj și BC CSU Sibiu deschide ultima rundă din grupa valorică A, sâmbătă de la ora 17:30. Trei partide vor fi televizate pe Digi Sport 4, singura excepție fiind duelul dintre SCMU Craiova și SCM Timișoara, care va fi transmis pe canalul de youtube al federației. Confruntarea bucureșteană dintre Dinamo Știința și Steaua, formațiile care nu s-au calificat în Grupa Roșie, încheie prima fază a campionatului.

Programul etapei a 14-a din grupa valorică A:

12.01 U-Banca Transilvania Cluj vs BC CSU Sibiu 17:30 Polivalenta Cluj-Napoca Digi Sport 4 Detalii
12.01 SCMU Craiova vs CS SCM Timișoara 18:00 Polivalenta Craiova FRB TV Detalii
13.01 CSM CSU Oradea vs BCMU FC Argeș Pitești 18:00 Arena Antonio Alexe Digi Sport 4 Detalii
13.01 Dinamo Știința București vs Steaua București 19:45 Dinamo București Digi Sport 4 Detalii

Runda a 12-a din grupa valorică B programează partidele:

12.01 CS Cuza Sport Brăila vs ABC Athletic Constanța 17:00 Danubius Brăila Detalii
12.01 CSO Voluntari vs CS Municipal Mediaș 18:00 Gabriela Szabo Voluntari Detalii

Programul etapei a 18-a, care încheie grupa valorică C:

12.01 CSM Phoenix CSU Galați vs ACS Târgu Jiu 17:00 Dunărea Galați Detalii
12.01 CSM 2007 Focșani vs CSM VSKC Miercurea Ciuc 17:00 Polivalenta Focșani Detalii
12.01 CS Municipal Târgu Mureș vs CS Universitatea Cluj 18:00 Sporturilor Tg Mureș Detalii
12.01 CS Agronomia București vs CS Rapid București 20:00 Agronomia București Detalii

CSM Sighetu Marmației și CN Aurel Vlaicu București au disputat deja meciul din etapa a 18-a din grupa valorică C, în 6 ianuarie, și maremureșenii s-au impus cu 87-66.

În ultima grupă valorică este programată și astăzi o etapă, cu meciul dintre CS Rapid București și CSM Sighetu Marmației de la ora 14:30. Celelalte patru partide încep la ora 17: CN Aurel Vlaicu București vs CS Municipal Târgu Mureș; ACS Târgu Jiu vs CSM 2007 Focșani; CSM VSKC Miercurea Ciuc vs CS Agronomia București și CS Universitatea Cluj vs CSM Phoenix CSU Galați.



Andreea Vlase / 09 January 2019 / 15:04


Galerie foto


0 
Cluj, Craiova, Oradea, Steaua - în opinia mea sunt destul de clare meciurile, deși surprize (Sibiu) pot apărea oricând. Știe careva să-mi spună când încep meciurile din 1-6? 
09 January 2019 16:39
gyke ...
-1 
Sibiu, Craiova, Pitești, Dinamo.  
09 January 2019 17:08
studentU pitestiul
1 
bate oradea in deplasare? Dupa ce oradea a pierdut asa clar cu noi? I wouldn't think so. De asemenea nu cred ca Dinamo are vreo sansa cu Steaua. Craiova victorie 99% iar pt faza asta a campionatului acord prima sansa SBului in meciul de sambata. 
09 January 2019 21:04
0 
De ce nu ar avea sanse Dinamo, daca iei si compari jucatorii pe fiecare post Dinamo e clar peste Steaua dupa parerea mea chiar si pe banca tehnica, singurul loc unde Steaua e peste ar fi la capitolul romani si acolo mai mult cu numele ca prestatii nu prea...sa intru si eu in randul lumii : Cluj, Craiova, Oradea, Dinamo  
09 January 2019 23:33
76ers la fel
0 
cum nu as fi atat de sigur pe Craiova, Timisoara e o echipa solida totusi, Craiova pleca ca si favorita dar nu chiar 99%, as merge pe un 70%-30%, la Cluj vad un 55%-45% pentru ca joaca acasa, iar la Oradea un 60%-40%. Pe Dinamo chiar ii vad o echipa mult mai solida decat Steaua( Deloach/Kemp > Vlahovic/Mandache, Baker > Delas, Delas un jucator de la care avem asteptari mari in acest sezon dar a cam dezamagit, Barro > Spencer, cum am spus mai sus poate singurul capitol unde Steaua ar fi peste este la romanul u23 desi nici Ionita si Badiu nu se misca rau si parca ar fi urat ca Tudor Costescu sa termine cu 0-14. Asteptam meciul si mai discutam dupa :D 
09 January 2019 23:58
0 
Exact asta vroiam și eu să zic, nu văd Dinamo terminând fără victorie, iar pentru Steaua chiar nu mai are nici o miză meciul ăsta...  
10 January 2019 00:06
studentU e totusi derby
0 
steaua-dinamo. e clar ca are miza. inteleg argumentele voastre, eu am gandit-o din perspectiva locului in clasament si al lotului, care mie mi se pare cu mai mult potential decat al lui Dinamo. Vedem... 
10 January 2019 08:56
gyke CJ SB
0 
Nu sunt multe de zis, 50-50... Clujul a întrerupt seria proastă cu o evoluție foarte solidă vs Oradea, iar noi am experimentat cum e să revii (jucând prost) dacă ești condus în repriza secundă, că băieții uitaseră feelingul.... Clujul e acasă, dar și nouă ne place BT Arena. Am ales Sibiul pur subiectiv.  
09 January 2019 22:04
0 
La cum jucam noi, voi o sa ne explicati cum e cu baschetul. Incepand de la andrenor si terminand cu jucatorii. Daca voi continuati asa, sunteti campioni. 
10 January 2019 00:00
gyke OR PT
1 
După 2 înfrângeri nete Oradea ar trebui să se redreseze, mai ales că joacă acasă. Doar că mie îmi par a avea un burn-out (deși e foarte repede în sezon). Piteștiul e la ultimul tren de a arata că pot face un pas înainte sezonul ăsta, o înfrângere cred că îi trimite în playoff de pe 5. Plus că parcă au arătat un joc mai bun în ultimele 3 meciuri. Așa am judecat eu, deși Achim e un meseriaș și teoretic poate redresa corabia. Vedem... 
09 January 2019 22:15
0 
Dacă Clujul nu se întărește cu un conducător de joc bun, dacă nu revine Vlad iar Oradea nu își revine și poate chiar întărește, Sibiul va câștiga campionatul.... Dacă continua forma sportiva și nu au accidentări. 
10 January 2019 10:08
studentU @cronicaru
2 
Dacă continua forma sportiva - foarte important de urmarit. De obicei SB incepe tare si apoi in playoff cade un pic. De asta a si declarat Fleseriu ca anul asta nu tineste neaparat locul 1 la finalul sezonului regulat.
Cat despre CJ, eu cred ca pe 4 trebuie adus cineva, cu Dorsey si Marinov suntem chiar OK pe poz 1, nu excelent dar ok avand in vedere pozitia 1 a contracandidatelor la titlu. La pivoti okeiut, pe 2-3 ne bazam pe KD si Rasic.  
10 January 2019 10:45
0 
Si eu sunt de parere ca la pozitia 4 ne trebuie intariri, dar sincer nu cred ca o sa aducem jucator nou (avand in vedere ultimele declaratii).
Pozitia 1 e destul de acoperita cu jucatori chiar buni. 
10 January 2019 12:49
0 
Pe langa ce am avut anul trecut (bine c-am scapat de watsonescu), anul acesta avem conducator(i) de joc bun(i).  
11 January 2019 18:18
0 
Dpmdv avem lot mai buna ca anul trecut si avum 3 ani cand am luat campionatul. Totusi...ceva nu se leaga. Il asteptam pe Achim sa gaseasca lipiciul. Poate un 5 strain?Vedem. Noi, Cj si Sb avem sanse la campionat. As zice ca noi sau Cj dupa experienta ultimilor 3 ani. Bineinteles e doar un pronostic 
10 January 2019 19:34
0 
Lot mai bun Acum 3 ani 
10 January 2019 19:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34