La Pitești s-a disputat cel mai lung sfert "regulamentar" din istoria baschetului românesc: 13 minute și 32 de secunde


Partida dintre BCM "U" Pitești și SCM "U" Craiova poate reprezenta un record mondial pe plan baschetbalistic

În perioada 2-5 august 2007, la Sala Transilvania din Sibiu, membrii Asociației "Al 6-lea jucător" au stabilit un record mondial pentru cel mai lung meci de baschet, cu durata a 80 de ore. Recordul a fost omologat de către organizația britanică World Records Academy.

Începutul anului 2019 pare să concretizeze un nou record mondial consemnat într-un meci de baschet desfășurat pe teritoriul României. Aparent, timpul regulamentar al partidei din această seară dintre BCM "U" Pitești și SCM "U" Craiova a fost de 43 de minute și 32 de secunde, cu 3 minute 32 de secunde peste durata normală a unui meci de baschet.

Conform înregistării jocului transmis în direct pe postul Digi Sport, sfertul al 3-lea a durat 13 minute și 32 de secunde, aspect ce ar însemna un record absolut în baschetul mondial. La scorul de 53-49 pentru Pitești, tabela oficială a sălii din Trivale a indicat 3 minute și 14 secunde. Câteva secunde mai târziu, ceasul a fost "mutat" la 6 minute și 48 de secunde (foto jos). Banca tehnică a Craiovei a sesizat anormalitatea, însă oficialii partidei au decis să continue meciul de la 6 minute și 48 de secunde rămase de disputat din sfertul al 3-lea.


Practic sfertul al 3-lea, încheiat cu scorul de 39-34 pentru gazde, a durat mai mult decât un sfert regulamentar din NBA, unde Steph Curry și compania pot petrece maximum 12 minute pe parchet.

Rămâne de văzut care va fi reacția celor două cluburi și dacă Federația Română de Baschet va omologa rezultatul de pe teren și implicit va omologa și recordul pentru cel mai lung sfert din cadrul unu meci, desfășurat fără reprize de prelungiri, din istoria baschetului românesc.

Vom reveni cu detalii!



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova

Eduard Popa / 06 January 2019 / 23:56


Galerie foto


gyke Buuun
1 
No acum chiar sunt curios ce se va întâmpla...  
07 January 2019 00:11
TitiAcs in mod normal
0 
decizia de a seta time-ul la 6 minute trebuia luata pe baza a ceva ! Acel ceva putea fi foaia de arbitraj care indica clar cind s-a inscris. Acum sunt mai multe variante, stie cineva ca nu s-a intimplat nimic pe teren timp de 3 minute ? Probabil sa fi fost o atingere intimplatoare a cronometrului. Cei care au urmarit transmisia la TV au sesizat ceva ? Am crticat arbitri si in continuare sustin ca avem cea mai slaba generatie de arbitri, dar chiar sa iei o decizie doar pe impresii, nu cred. Sau mai stii ? Ramin la parerea ca a fost doar o greseala neintentionata la timer.  
07 January 2019 11:12
1 
Pe foaia de arbitraj nu se indica minutul marcării cosului. Se trage o linie diagonală in cadrul chenarului corespunzător numărului de puncte marcat de o echipă sau un punct pentru libere plus nr de pe echipament al marcatorului. Iar dacă e de 3 puncte se incercuieste marcatorul. Se poate verifica aproximativ dupa statistica, acolo se vede si dacă s-a derulat timerul. Cel mai relevant e din aplicația statisticianului, acolo este depunctat serios un statistician care a modificat timpul. Însă la contul personal al statisricianului are acces doar el si, cel mult, adminul.  
07 January 2019 12:59
TitiAcs X-files
1 
Asa de curiozitate m-am uitat pe desfasurarea jocului din statistica FRB -( http://www.frbaschet.ro/campionat-masculin/liga-nationala-de-baschet/meciuri/4388515#mbt:17-400$t&0=2 ). Ceva totusi e de domeniul SF. La momentul 25 minute si 53 secunde se inscriu numaiputin de 6 puncte si o ratare. Acum nu stiu nici statistica asta cit poate fi de crezuta ! Mister TOTAL... La minutul 26;48 ( aproximativ 3:14 ramas ) scorul era 63-62, dar si mai mare surpriza la secventa 23;13 ( corespunzator aprox. 6;49 timp ramas) scorul este 40-41 ! Ce sa fie , ce sa fie...? Pina la urma doar o revizionare a inregistrarii TV va putea elucida misterul.  
07 January 2019 13:22
2 
Se vad eventualele modificări doar in aplicația specifica, în analiza celor de la Fibalivestats. In desfășurător apar doar anomalii de genul celor prezentate de tine, multe puncte marcate sau acțiuni desfasurate la acelasi minut. Sunt statistician, se mai întâmplă câteodată sa nu declansez timerul, apar câteva faze in același moment. Ceea ce poate elucida problema este inregistrarea video a jocului, in fiecare sală este un sistem de camere montat de firma agreata de FRB, cea a lui Cheregi, care înregistrează jocurile. Foarte probabil e o camera ce monitorizează o tabelă si se poate vedea cât timp s-a jucat. Asta, bineînțeles, cu acceptul FRB si al gazdei.  
07 January 2019 13:34
andrac comisar
1 
Caraion parca a fost. Nene, da-ti demisia! Nu ai cum sa nu iti dai seama de minutele jucate in plus. Fluierasii nu cred ca si-au dat seama. 
07 January 2019 00:20
gyke Ehhh
2 
Toată lumea ar fi trebuit să vadă, inclusiv arbitrii. Sau în principal ei. Oricum incredibil....  
07 January 2019 00:29
1 
Jucatorii si antrenorii clar nu sesizeaza astfel de gafe. Comisarul cred ca e principal vinovat, apoi arbitrii. 
07 January 2019 00:39
76ers hahaaha
1 
acum nu mai pare ca a fost corect sfertul 3? Nu zic ca era imposibil dar scorul din sfertul 3 trebuia sa iti dea de baniut ca nu a fost ceva in regula mai ales dupa ce scorul la pauza a fost 31-36 si scorul pe sfertul 3 39-34, parerea mea este ca toata lumea are partea ei de vina de la comisari, arbitrii pana la clubul organizator. Un lucru e clar, exista filmare, tare curios sunt daca vor exista sanctiuni si care vor fi acelea. 
07 January 2019 02:41
1 
Si pana la urma s-au mai vazut sitatii la nivel mai mare in care s-a luat din timpul de joc, situatie care mi se pare mult mai grava si nu au fost sanctiuni, sincer nu ma astept ca acum sa fie vreo sanctiune mai ales ca a fost vizibil pentru toata lumea timpul de joc dupa eroare. Ramane sa ne mandrim ca LNBM a depasit NBA si a stabilit un nou record de minute jucate intr-un sfert ;) good job LNBM, good job 
07 January 2019 03:01
alexander @andrac
1 
gata, nu mai e ok sf 3? :)) 
07 January 2019 10:30
ajax :))
1 
... și nu se mai termina 
07 January 2019 07:20
ajax :))
1 
... si nu se mai termina 
07 January 2019 07:20
adu Meci..
2 
Ce e ciudat e faptul ca pe statistica frb nu a fost niciodata scorul de 53-49. 
07 January 2019 09:22
0 
La statistică mai pot fi greșeli, este ținută independent și au fost cazuri în care ea se corectează ulterior pe baza foii sau a înregistrării meciului. Deci nu aici e problema majora...  
07 January 2019 09:33
Fisherman Greseala monumentala ...
1 
Asa ceva ... Sigur asta este "record mondial" in materie de greseli ... Dar cum poate fi posibil asa ceva ?Nici Oficialii (mai ales cronometrorul), nici comisarul si nici arbitrii sa nu realizeze la ce moment pe parcursul unui sfert de joc se afla (cat timp s-a scurs, cat timp a mai ramas ...) depaseste orice limita de imaginatie prin care sa poata fi justificata o astfel de eroare ... Prin urmare s-au marcat puncte, au fost acordate greseli, etc. in timp ce in mod normal era pauza dintre sferturi ... si chiar mai mult !!! La Medias arbitrii au fost varza, la Pitesti arbitrii, comisarul si oficialii, "varza murata" ... Oare si-au revenit astia din "feeria" Sarbatorilor de Iarna ?  
07 January 2019 13:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
SCM U Craiova are de apărat terenul propriu în fața celor de la U-BT Cluj
Oltenii vin după o înfrângere în Cupă cu Sibiul, clujenii au trecut de două ori în trei zile de Pitești 
CSM Phoenix CSU Galați, victorie la pas cu CSM Mediaș
Moldovenii bifează al 3-lea succes în Grupa Galbenă 
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30
0 
Cam asta am scris si eu dar la modul general. Nu am luat pe fiecare in parte. Si noi am primit bani de la primarie. Ce ai scris tu confirma afirmatiile mele. Dar, te asigur si repet, anul acesta la noi nu a mai fost ce a fost anul trecut. 
click pt. Articol 18 March 2019 12:07
gyke @Ștefan
0 
Te sfătuiesc să te mai informezi, pentru că amesteci niște chestii. În primul rând Oradea este CSM, asta înseamnă că poate fi finanțat direct de către Primărie / Consiliul local, care asigură probabil spre 80% din bugetul clubului. Sibiul nu este CSM, finanțarea lui din bani publici vine prin agenda sportivă, iar pentru anul calendaristic 2018 suma alocată echipei de seniori a fost de aprox 170 kEuro (google search). Mai vine ceva probabil de la Universitate (nu mult), iar restul vine din acei sponsori mici și mulți pe care îi avem. Dar te asigur că diferențele față de Oradea și U sunt semnificative.  
click pt. Articol 18 March 2019 10:29
0 
Un meci in care am aratat ca o echipa. Am jucat ambele faze de joc super bine si am exectutat scheme de joc care au pus jucatorii in valoare. O circulatie foarte buna a mingii. Felicitari!
Cred ca diferenta s-a facut si datorita jucatorilor care au intrat de pe banca. Craiova a stat doar in jucatorii din primul 5.
 
click pt. Articol 18 March 2019 10:10
0 
Multumesc pentru "apreciere". Asa cum sti tu ce se intampla la Sibiu, poate stiu si eu ce se-ntampla la Cluj. Si crede-ma, stiu. Nu mai este ce a fost. Sper sa-ntelegi unde bat. 
click pt. Articol 18 March 2019 09:39
gyke @Ștefan
0 
O, dulce naivitate...  
click pt. Articol 17 March 2019 23:16
gyke @trancer
0 
Speranțele astea de a evita Oradea în semifinale mai există mulțumită lui Nini 😉. Vedem, nimic nu e jucat, deși... Referitor la bugete, absolut de acord, diferența existentă nu este vizibilă în joc și în clasament (sper să rămână așa).  
click pt. Articol 17 March 2019 23:15
trancer Craiova Cluj
0 
Importanta demonstrația noastră de forță atât pentru ca ne-a mai venit apa la moara după ultimele săptămâni mai puțin reușite, dar și pt a menține șansele sa lăsăm Oradea Sibiului în semifinale. Cat despre bugete, sa nu mai vorbim ca se interpretează. M-aș mulțumi sa spun ca spre ex, diferența dintre bugetul Clujului și al Sibiului nu se vede la loturile echipelor. Și asta deja este o problema pentru Cluj. 
click pt. Articol 17 March 2019 22:38
0 
Am mai scris nu o data. Nu avem date oficiale despre bugete. Exista o psihoza ca daca avem sponsor o banca inseamna ca avem cel mai mare buget. Sibiu, Oradea si celelalte echipe cu banii primiti de la primarii cu mai multi sponsori mici pot sarii peste ce avem noi. Dar putem doar presupune. Am citit un comentariu, nu de mult, ca si Pitestiul ar fi avut 1 mil de euro buget. Dar astea-s stiri nu de pe "surse".  
click pt. Articol 17 March 2019 22:36