Stiri Liga I Masculin

Liga 1M - Dinamo învinge fără probleme la Iaşi

Daniel Onesim (Iaşi)

17.03.2015

Luni, 16.03 - cu începere de la orele 12:00 - s-a desfăşurat în Sala Sporturilor din Iaşi ultima partidă a turului fazei semifinale a Ligii I. Am subliniat ziua şi oră pentru că nu am reuşit să înţeleg cum poate fi mediatizat şi promovat acest sport în condiţiile unei astfel de programări. Dacă până acum, la celelalte partide din faza semifinala, desfăşurate duminică, sala ieşeana găzduia 600-700 de spectatori, astăzi meciul s-a desfăşurat într-un anonimat aproape total deoarece iubitorii acestui sport erau, la această oră, la scoală, facultate său serviciu. Oare meciul nu putea fi programat după ora 17? Sunt convins că iubitorii baschetului ar fi venit în număr foarte mare şi la această partidă.

Trebuie subliniat că în cursul săptămânii trecute în Sala Sporturilor s-a desfăşurat un Târg de haine şi încălţăminte care a bulversat complet programul de pregătire şi meciurile echipelor ieşene. Astfel divizionara A de volei feminin, Penicilina Iaşi, a jucat meciul programat acasă, în sala de antrenament, iar băieţii de la baschet s-au pregătit în săli improprii şi chiar pe un teren de bitum toată săptămâna. De altfel lipsa antrenamentelor în sala proprie s-a văzut clar în procentajul la aruncări libere care nu a depăşit 50% şi la cel al aruncărilor de la mare distanţă care nu cred că a depăşit 25%.

O altă problemă la nivelul lotului ieşean a fost accidentarea lui Vlad Popovici care a acuzat dureri la spate şi nu a putut juca în această partidă extrem de dificilă pentru echipa gazda. În absenţa pivotului titular, antrenorul Viorel Nanescu a început partida în formula: Ionuţ Hurjui, Madalin Nicolae, Alin Moldovanu, Liviu Rotariu şi Dragoş Tiganescu.

Banca dinamovistă a răspuns cu: Demetrius Miller, Radu Paliciuc, Madalin Potcoavă, Antwan Burrus şi Alexandru Bădulescu.

Primul sfert s-a caracterizat printr-o evoluţie încâlcită şi plină de erori din partea ambelor echipe, cu dinamoviştii dominând spaţiul de trei secunde prin trioul Burrus- Paliciuc-Potcoava. Echipa ieşeana nu a fost inspirată pe fază ofensivă, încercând să găsească soluţii pentru a desface defensivă oaspete foarte solidă sub propriul panou. Două aruncări de la mare distanţă reuşite de Hurjui şi Tiganescu au permis gazdelor să egaleze la finalul primei părţi. Scor 14-14.

Sfertul al doilea continua o bună parte în aceeaşi notă, fără disciplină tactica şi inspiraţie pe fază ofensivă. Cu toate acestea, bucureştenii, cu un joc în apărare foarte bun în care a strălucit Burrus, cu 3-4 capace foarte spectaculoase, reuşesc să câştige câteva mingi uşoare şi pe tranziţie ofensivă să le transforme rapid în puncte. Gazdele nu găsesc soluţii viabile în ofensivă chiar dacă este trimis în teren şi “lunetistul” Padineanu. Bine apărat de Bădulescu acesta nu a reuşit să se desprindă din marcaj şi cele 2 aruncări încercate îşi ratează ţinta. Astfel oaspeţii se desprind la 10 puncte 23-33. Semnalul revenirii pentru echipierii Politehnicii este dat de experimentatul Madalin Nicolae care după o intercepţie sub propriul panou realizează o cursă coast-to coast finalizata spectaculos. Juniorul Tudor Timofte iese şi el la rampa cu 5 puncte consecutive şi astfel, la finalul primei părţi, scorul se strânge: 31-35

În sfertul trei se produce şi desprinderea dinamoviştilor. Pivoţii ieşeni Moldovanu şi Dascalescu nu mai reuşesc să facă faţă, greşelile personale se adună, iar Burrus bine angajat de Miller marchează fără probleme coş după coş. Apare la rampă şi Dan Ioan care reuşeşte primele aruncări de la 6,75 pentru oaspeţi şi scorul ia proporţii: 49-63.

Ultimul sfert consfinţeşte superioritatea bucureştenilor care se desprind rapid la peste 20 de puncte, 71-50 în minutul 33. Nicolae se accidentează la faţă şi părăseşte terenul, Hurjui acumulează 4 greşeli personale şi este retras pe bancă şi astfel antrenorul ieşean are posibilitatea să acorde minute tuturor jucătorilor de pe bancă. La fel procedează şi antrenorii dinamovişti trimiţând în teren toţi baschetbaliştii de pe foaie.

Scor final Politehnica Iaşi – Dinamo Bucureşti 64-81 (14-14, 17-21, 18-28, 15-18)

La Politehnica au mai jucat pe parcursul partidei: Robert Niculaes, Răzvan Vatră, Tudor Garbea şi Mihai Olaru iar la Dinamo: Andrei Câmpeanu, Bogdan Brânduşa, Cezar Baragau, Alexandru Marinică şi Andrei Cazan.

Partidă a fost condusă de o brigadă din care a făcut parte şi Laurenţiu Grigoraş,

În concluzie, Dinamo, echipă mai bună, a câştigat pe merit această partidă în care a avut ceva probleme doar până prin minutul 22. Ieşenii, lipsiţi de unul din jucătorii de bază, Vlad Popovici şi fără antrenamente în Sala Sporturilor în ultima săptămână, au fost victime sigure în faţa unei favorite la promovarea în LNBM.a.