Stiri Liga I Masculin

Liga 1M - Victorie la un singur punct diferență pentru Poli Iași în Giulești cu Rapid

07.05.2017

Politehnica Iași a reușit să câștige pe terenul celor de la Rapid București la un singur punct diferență, scor final 86-85, în singurul meci din faza semifinală a Ligii 1 programat în acest weekend.

Cele două formații și-au împărțit primele două sferturi, Rapidul câștigând cel inaugural cu 22-18, în timp ce Iașiul l-a luat pe cel secund cu 18-20. Astfel, la pauza mare, tabela indica 40-38 în favoarea amfitrionilor. După revenirea de la vestiare, oaspeții moldoveni au luat sfertul 3 cu un parțial de 23-20, în timp ce actul decisiv s-a încheiat la egalitate, 25-25, însă cu victoria finală de partea celor de la Politehnica Iași, 86-85.

Remarcații Iașiului în acest meci au fost M. Nicolae cu 18 puncte, C. Amărghioalei 14, V. Szekely 13, T. Gîrbea 11, R. Vatra 10 și R. Bratoloveanu 10. De cealaltă parte, din lotul rapidiștilor s-au evidențiat M. Neagoe cu 25 puncte, S. Buruiană 15, respectiv S. Lupusavei 13.

În urma acestui rezultat, Iașiul își consolidează poziția de lider în faza semifinală a Ligii 1 de Baschet Masculin. Clasamentul complet: