Liviu Alexa: "Am fost alungat mișelește de la "U" Cluj. Anul viitor "U" nu se va bate pentru aur, ci pentru ultimele locuri"


Alexa susține că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va rămâne în sezonul 18/19 alături de Universitatea Cluj

Universitatea Cluj-Napoca a câștigat "argintul" în stagiunea 2016/2017

O nouă decizie șoc în baschetul românesc după plecarea lui Ionuț Georgescu de la Steaua CSM București. Universitatea Cluj-Napoca și-a schimbat inopinat conducerea secției de baschet feminin, deși aceasta era performera clubului universitar și număra peste 50 de sponsori privați. 

Conform unui anunț publicat de site-ul oficial u-cluj.ro, Dragan Petricevic a fost înlocuit cu Carmin Popa pe banca tehnică, iar în locul lui Liviu Alexa s-a ajuns la o înțelegere cu Cristian Chișiu, managerul Napoca Baschet School, club de juniori deținut de Florin Boț.

La scurt timp a sosit replica acidă a fostului președinte al secției, Liviu Alexa. Acesta susține că a fost alungat mișelește de la club, alături de Dragan Petricevic, de către Ovidiu Vasu "după 3 ani de muncă pentru culorile U, după 3 ani în care am adus 1.000.000 de euro la secția de baschet feminin și am reușit cea mai notabilă performanță din ultimii 10 ani din baschetul feminin clujean".

Alexa susține că Ovidiu Vasu nu l-a anunțat în niciun moment de intenția sa, iar până în acest moment clubul a ajuns la înțelegeri cu mai multe sportive pentru sezonul 2018/2019. "Vasu nici macar nu ne-a anuntat ca are de gand sa numeasca alt management sau alt antrenor, batandu-si joc de noi si de jucatoarele deja contractate, ca sa nu mai zic de agentii in fata carora reparasem mizeriile lui Vasu."

Fostul președinte adaugă că decizia a fost luată fără consultarea Consiliului de Administrație al Universității Cluj-Napoca "De ce miseleste? Fiindca Ovidiu Vasu a luat decizia sa ii alunge pe Liviu Alexa si Dragan Petricevic FARA sa consulte si Consiliul de Administratie care, incepand de azi, din punctul meu de vedere este inutil, iar membrii lui ar trebui sa isi dea demisia de onoare. Vasu ii considera niste marionete, iar pe el se vede papusar."

Alexa a anunțat că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va continua în sezonul 2018/2019 cu Universitatea Cluj-Napoca și a ținut să transmită un mesaj public prin care a sfătuit jucătoarele să nu vină la U Cluj "Nici astazi baschetbalistele noastre NU au primit indemnizatiile de anul trecut, iar aceasta bataie de joc la adresa fetelor si la adresa lui Petricevic ma face sa dau acest mesaj in public pentru toti impresarii si pentru toate sportivele cu care Vasu va vorbi de azi inainte, indiferent de sport: NU MAI VENITI LA U CLUJ cata vreme Vasu e la conducere, o sa isi bata joc de voi si nu va va plati, cum nu le-a platit nici pana azi premiile muncite de fetele noastre ce au luat medalia de argint pentru U."

În final, Alexa și-a exprimat dezamăgirea că nu se va putea lupta la titlu, în anul în care U Cluj împlinește 100 de ani de existență "Pentru mine e trist faptul ca nu mai pot sa ma bat sa iau titlul in anul in care U implineste 100 de ani. Adio celor care iubesc cu Inima acest Simbol, voua va transmit: U este in cel mai mare pericol cu Vasu la timona. Vasu este Terminatorul Universitatii. Avem si prima dovada: l-a inlocuit pe Dragan Petricevic cu un antrenor de baschet de liceu, m-a alungat pe mine si pe cei 53 de sponsori care dau 3 de ani bani la U pentru un angajat al ITM care isi foloseste pozitia sa forteze societatile comerciale sa dea bani.Imi iau adio cu inima stransa de la toti cei care iubesc U Cluj, sper sa inteleaga ca am fost alungat, nu ca am parasit U Cluj. 

Am vorbit cu toti cei 53 de sponsori: niciunul nu mai ramane in proiect, ei au spus asta si mi-au transmis fiecare acelasi lucru - "noi am venit pentru tine in acest proiect, plecam cu tine in alte proiecte". Anul viitor, U Cluj se va bate nu pentru aur, ci pentru ultimele locuri. Pacat, mare pacat.

Multumesc Dragan Petricevic, multumesc Meda, multumesc Mircea Nutescu, multumesc Tudor Dumitrescu, multumesc Attila Nagy, multumesc fetelor!" - a conchis Liviu Alexa.

Rămâne de văzut ce va urma pentru Universitatea Cluj-Napoca, echipă care în momentul de față are contractate zece jucătoare, dintre care două de origine americană și două europene și șase sportive autohtone, respectiv doi tehnicieni pentru stagiunea 2018/2019.

Întrega declarație a lui Liviu Alexa poate fi accesat mai jos:



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca

Eduard Popa / 19 June 2018 / 14:50


Galerie foto


studentU personal
2 
nu mi place persoanjul Liviu Alexa, e mult prea vulgar pt gusturile mele. Insa rezultatele sunt rezultate. Bine intr-o liga (LNBF) penibila, adica de calitate foarte scazuta. In orice caz, anii dinainte sa se implice el, nici macar aceste rezultate nu au fost. Sa vedem ce va fi dupa ce va pleca el. Daca se continua finantarea si performanta atunci sunt vorbe in zadar. Daca U baschet feminin iarasi cade in mediocritate atunci putem sa ne intrebam ce cauta Vasu si ce rol are acel CA. Doar un titlu in plus pt niste bosorogi?  
19 June 2018 19:49
0 
Cine este seful lui Vasu? Ca doar Vasu asta nu-i Dumnezeu. 
20 June 2018 23:42
0 
Știi ce-i nasol? Au pus un pierzător patentat in locul lui Dragan. Cine cunoaște istoria ultimelor campionate de junioare știe ca a pierdut pe linie. In special la generațiile 97-98 si 99-00! Clar, va fi jos anul ăsta Cluj!  
21 June 2018 10:58
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Schimbarea este binevenita...ce au facut in cei 3 ani: o singura finala pe care au pierdut cu Sepsi SIC.Petricevic este depasit de asteptarile clujenilor! 
28 June 2018 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, campioana LNBF pentru al 4-lea an la rând
Alb-verzile au revenit în finalul sfertului patru grație liberelor, după ce CSM Satu Mare a condus și la 11 puncte 
Florin Mureșan: „E a 4-a finală de campionat pentru CSM, dar acum suntem cel mai aproape de trofeu”
CSM Satu Mare joacă astăzi jocul decisiv al finalei LNBF la Sepsi Arena 
Zoran Mikes: „În finală am pierdut două bătălii până acum, dar mergem împreună să câștigăm războiul”
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe găzduiește în această seară meciul decisiv pentru titlul LNBF 
Titlul 4 pentru ACS Sepsi SIC sau primul titlu pentru CSM Satu Mare?
Meciul 5 al finalei LNBF se joacă astăzi la Sepsi Arena, unde gazdele nu au pierdut până acum în fața sătmărencelor 
Finala LNBF are din nou nevoie de joc decisiv după patru ani
ACS Sepsi SIC a pierdut ultima finală de 5 meciuri, iar CSM Satu Mare este la primul decisiv în ultimul act 
CSM Satu Mare duce finala LNBF în joc decisiv după a doua victorie acasă cu ACS Sepsi SIC
Sătmărencele au făcut diferența de la distanță și au rezistat pe final după eliminarea lui Denson 
Angelika Slamova s-a transferat la Arka Gdynia
Sportiva slovacă nu va mai continua alături de ACS Sepsi SIC Sfăntu Gheorghe 
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe la o diferenţă de 3 puncte 
CSM Satu Mare obligată să-l despăgubească pe Jose Araujo cu peste 30.000 euro
Curtea de Apel București a constatat nulitatea concedierii antrenorului portughez din vara anului 2017 
CSM Satu Mare câștigă acasă și împinge finala LNBF în meciul 4
Alb-roșiile au condus aproape toată partida, în care s-a ratat din nou foarte mult 
amygos Victorie pe final!
0 
Satu Mare s-a speriat ca ar putea castiga campionatul,iar SEPSI(care a facut un meci slab)a stiut cand sa apese pedala de acceleratie! SEPSI a castigat campionatul schimband aproape toata echipa in vara,CSM trebuia sa-l schimbe doar pe Florin Muresan! Campionatul de baschet feminin e unul extrem de slab,deci e irelevant pentru oricine castiga titlul. Satu Mare a fost la 23 de secunde de trofeu,urmatoarea ocazie peste douazeci de ani!... 
click pt. Articol 21 May 2019 22:55
0 
Ce comentarii .... Doamne fereste- ne de Astia!!!!!! 
click pt. Articol 21 May 2019 22:38
Heidy Atilo,Atilo😁😁😁
0 
Nu vreau sa fiu penibila😁 dar tu te rog nu fii asa inocent 😁😁 sa-i dai dreptate lui Mister Ciulin & Company😁😁😁 te inteleg😁😁😁😁 Faptul este consumat DAR ceea ce s-a intamplat lui Satu Mare in Finala Cupei Romaniei si in acest meci se poate intampla lui Sepsi data viitoare😁😁😁 si sa vad cum vei reactiona.Scuza-ma draga Atilo dar prin comentariu tau mai sus nu poti sa-mi schimbi punctul de vedere.....chiar stau foarte bine cu vederea,Tv la care am vazut meciul are diagonala de 165 cm😁😁 si nu pot zice ca sunt simpatizanta sau vre-o suportera a unei echipe😁 In primul meci al finalei chiar am FELICITAT echipa Sepsi si arbitrajul DAR acum nu pot fi de acord cu ceea ce sa intamplat pe teren.Iti doresc o seara faina🤗🤗🤗 
click pt. Articol 21 May 2019 22:32
Attila Heidi-HeiDa
0 
Doar comentarii pe degeaba fara nici un subiect.
Masa a acordat 24sec timp de atac ptr Satu Mare la o repunere din lateral,Tavici a tras de tricou aparatoarea la primul contact(fault antisportiv neacordat),puncte de la Mandache(3p) de 2 ori cu 0,2sec inainte de expirarea timpului de atac,sunt mai multe momente in care arbitrii au decis finala mai ales ca s-au opus cosului in P3 la scorul 28-39 cand singura cu cosul Amukamara a ratat si la urmatoarea faza Slamova(ceea care a jucat excelent)a marcat de 3p.AICI S-A DECIS,in loc de 13p diferenta s-a facut de 8p ceea ce s-a si recuperat.Hai sa nu fiti penibili arbitrajul nu a influentat deloc acest joc.SM a avut mai multe cosuri norocoase si asta i-a tinut in joc,dar echipa mai buna a castigat.Si SM a jucat una dintre cele mai bune paritde cu Olah SINGURA de pe banca care a marcat... 
click pt. Articol 21 May 2019 22:00
Heidy Inca o HOTIE marca........
0 
Felicitari conducerii lui Sepsi pentru buna organizare a acestei finale,stiu ca imi voi lua o gramada de critici din partea suporterilor lui Sepsi DAR cum sunt o persoana NEUTRA sper sa nu sariti pe mine😁 SEPSI nu a castigat pe merit acest meci.Din nou sub privirile presedintelui federatiei mari actori ARBITRI au decis finala.Poate Federatia ar trebui la inceputul sezonului sa anunte deja clasamentul FINAL Nu de alta dar asa fetele isi vor face si ele programul de vacanta😁😁😁.Rusine rusine domnilor conducatori ai baschetului feminin ( presedinti,antrenori si bineinteles Federatia) 
click pt. Articol 21 May 2019 21:31
0 
Ce arbitraj infect! Ciulin trece de la caviarul asehotilor la kurtos-kalacs și gulaș! Rușine!  
click pt. Articol 21 May 2019 21:15
Oldtimer OK, am inteles bascalia
0 
de cand ati postat acelasi comentariu la articolul precedent. Acolo inca nu aveati minus-uri. Nu stiti cumva, sarmalele le face al 7-lea BOSS ( sau BOSS-ul saptamanii, nu stiu exact cum sa interpretez / traduc ID-ul colegului dvs de galerie, cel care tine mereu sa ne precizeze ca echipa pe care o sustine e eterna campioana) ...vedeti ca portalul TB v-a facut o farsa si v-a asociat cu alta sigla. Nu-i verde da-i tot al unei campioane.  
click pt. Articol 21 May 2019 13:21
0 
Am auzit ca veniti vreo 30 la meci. Primaria va plateste tot, primiti si sarmale. Va asteptam cu drag. Dupa cele vazute si auzite la SM aveti ce invata! 
click pt. Articol 21 May 2019 07:05
0 
Am auzit ca veniti vreo 30 la meci. Primaria va plateste tot, in plus primiti si sarmale. Va asteptam cu drag! Dupa cele vazute si auzite la SM, aveti ce invata! 
click pt. Articol 21 May 2019 06:53
0 
Adevarul este ca in meciul nr.4 s-au facut schimbarile (din partea Sepsi )exact in felul in care Zoran Mikes NU le face NICIODATA nici cand scorul ar permite.Asta s-a vazut din perspectiva unui suporter care a urmarit toata stagiunea.In rest maine la sala se va decide titlul si cum bine-i sta unui suporter trebuie sa fie in sala sustinand-si echipa.Restul sunt presupuneri. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:43