Liviu Alexa: "Am fost alungat mișelește de la "U" Cluj. Anul viitor "U" nu se va bate pentru aur, ci pentru ultimele locuri"


Alexa susține că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va rămâne în sezonul 18/19 alături de Universitatea Cluj

Universitatea Cluj-Napoca a câștigat "argintul" în stagiunea 2016/2017

O nouă decizie șoc în baschetul românesc după plecarea lui Ionuț Georgescu de la Steaua CSM București. Universitatea Cluj-Napoca și-a schimbat inopinat conducerea secției de baschet feminin, deși aceasta era performera clubului universitar și număra peste 50 de sponsori privați. 

Conform unui anunț publicat de site-ul oficial u-cluj.ro, Dragan Petricevic a fost înlocuit cu Carmin Popa pe banca tehnică, iar în locul lui Liviu Alexa s-a ajuns la o înțelegere cu Cristian Chișiu, managerul Napoca Baschet School, club de juniori deținut de Florin Boț.

La scurt timp a sosit replica acidă a fostului președinte al secției, Liviu Alexa. Acesta susține că a fost alungat mișelește de la club, alături de Dragan Petricevic, de către Ovidiu Vasu "după 3 ani de muncă pentru culorile U, după 3 ani în care am adus 1.000.000 de euro la secția de baschet feminin și am reușit cea mai notabilă performanță din ultimii 10 ani din baschetul feminin clujean".

Alexa susține că Ovidiu Vasu nu l-a anunțat în niciun moment de intenția sa, iar până în acest moment clubul a ajuns la înțelegeri cu mai multe sportive pentru sezonul 2018/2019. "Vasu nici macar nu ne-a anuntat ca are de gand sa numeasca alt management sau alt antrenor, batandu-si joc de noi si de jucatoarele deja contractate, ca sa nu mai zic de agentii in fata carora reparasem mizeriile lui Vasu."

Fostul președinte adaugă că decizia a fost luată fără consultarea Consiliului de Administrație al Universității Cluj-Napoca "De ce miseleste? Fiindca Ovidiu Vasu a luat decizia sa ii alunge pe Liviu Alexa si Dragan Petricevic FARA sa consulte si Consiliul de Administratie care, incepand de azi, din punctul meu de vedere este inutil, iar membrii lui ar trebui sa isi dea demisia de onoare. Vasu ii considera niste marionete, iar pe el se vede papusar."

Alexa a anunțat că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va continua în sezonul 2018/2019 cu Universitatea Cluj-Napoca și a ținut să transmită un mesaj public prin care a sfătuit jucătoarele să nu vină la U Cluj "Nici astazi baschetbalistele noastre NU au primit indemnizatiile de anul trecut, iar aceasta bataie de joc la adresa fetelor si la adresa lui Petricevic ma face sa dau acest mesaj in public pentru toti impresarii si pentru toate sportivele cu care Vasu va vorbi de azi inainte, indiferent de sport: NU MAI VENITI LA U CLUJ cata vreme Vasu e la conducere, o sa isi bata joc de voi si nu va va plati, cum nu le-a platit nici pana azi premiile muncite de fetele noastre ce au luat medalia de argint pentru U."

În final, Alexa și-a exprimat dezamăgirea că nu se va putea lupta la titlu, în anul în care U Cluj împlinește 100 de ani de existență "Pentru mine e trist faptul ca nu mai pot sa ma bat sa iau titlul in anul in care U implineste 100 de ani. Adio celor care iubesc cu Inima acest Simbol, voua va transmit: U este in cel mai mare pericol cu Vasu la timona. Vasu este Terminatorul Universitatii. Avem si prima dovada: l-a inlocuit pe Dragan Petricevic cu un antrenor de baschet de liceu, m-a alungat pe mine si pe cei 53 de sponsori care dau 3 de ani bani la U pentru un angajat al ITM care isi foloseste pozitia sa forteze societatile comerciale sa dea bani.Imi iau adio cu inima stransa de la toti cei care iubesc U Cluj, sper sa inteleaga ca am fost alungat, nu ca am parasit U Cluj. 

Am vorbit cu toti cei 53 de sponsori: niciunul nu mai ramane in proiect, ei au spus asta si mi-au transmis fiecare acelasi lucru - "noi am venit pentru tine in acest proiect, plecam cu tine in alte proiecte". Anul viitor, U Cluj se va bate nu pentru aur, ci pentru ultimele locuri. Pacat, mare pacat.

Multumesc Dragan Petricevic, multumesc Meda, multumesc Mircea Nutescu, multumesc Tudor Dumitrescu, multumesc Attila Nagy, multumesc fetelor!" - a conchis Liviu Alexa.

Rămâne de văzut ce va urma pentru Universitatea Cluj-Napoca, echipă care în momentul de față are contractate zece jucătoare, dintre care două de origine americană și două europene și șase sportive autohtone, respectiv doi tehnicieni pentru stagiunea 2018/2019.

Întrega declarație a lui Liviu Alexa poate fi accesat mai jos:



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca

Eduard Popa / 19 June 2018 / 14:50


Galerie foto


studentU personal
2 
nu mi place persoanjul Liviu Alexa, e mult prea vulgar pt gusturile mele. Insa rezultatele sunt rezultate. Bine intr-o liga (LNBF) penibila, adica de calitate foarte scazuta. In orice caz, anii dinainte sa se implice el, nici macar aceste rezultate nu au fost. Sa vedem ce va fi dupa ce va pleca el. Daca se continua finantarea si performanta atunci sunt vorbe in zadar. Daca U baschet feminin iarasi cade in mediocritate atunci putem sa ne intrebam ce cauta Vasu si ce rol are acel CA. Doar un titlu in plus pt niste bosorogi?  
19 June 2018 19:49
0 
Cine este seful lui Vasu? Ca doar Vasu asta nu-i Dumnezeu. 
20 June 2018 23:42
0 
Știi ce-i nasol? Au pus un pierzător patentat in locul lui Dragan. Cine cunoaște istoria ultimelor campionate de junioare știe ca a pierdut pe linie. In special la generațiile 97-98 si 99-00! Clar, va fi jos anul ăsta Cluj!  
21 June 2018 10:58
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Schimbarea este binevenita...ce au facut in cei 3 ani: o singura finala pe care au pierdut cu Sepsi SIC.Petricevic este depasit de asteptarile clujenilor! 
28 June 2018 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
"U" Cluj-Napoca acționează în instanță Federația Română de Baschet și Consiliul Director
Obiectul acțiunii în instanță îl reprezintă garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro solicitată clubului 
Revoltă în Liga Națională de Baschet Feminin!
Cluburile nu sunt de acord cu mai multe decizii ale FRB 
Adrienne Webb părăsește Liga Națională după trei sezoane și jumătate, la 4 echipe diferite
Americanca va fi din nou coechipieră cu Tyaunna Marshall, în Italia 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și-a anunțat lotul pentru sezonul viitor (Video)
Campioana României a făcut multe schimbări față de stagiunea precedentă 
Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC
Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes  
Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin lasă campioana pentru CSM Târgoviște
La formația dâmbovițeană vor continua Toma, Chivu și Tănase 
SCM Timișoara a confirmat desființarea echipei de baschet feminin
Ilie Trițoiu: „Totul se întâmplă din cauza problemelor financiare. Totul se restrânge în acest sezon la nivel de SCM” 
Timișoara poate rămâne cu o singură prim-divizionară de baschet
Echipa feminină de la SCM Timișoara riscă să dispară dacă nu va fi o rectificare de buget importantă 
Olena Samburska lasă Liga Națională pentru locul 11 din Polonia
Ucraineanca a evoluat la Universitatea Cluj în ultimul sezon 
ovidiu parau despre oameni normali...
0 
Draga domnule Chirita, citesc, ca si dvs., articolele de pe TB, si, destul de rar, doresc sa fac comentarii. De regula reactionez atunci cand sesisez neadevaruri, lipsa de informare si rautate in sustinerile celor care ataca echipa NBS Cluj.La fel se intampla si acum. Pun pe seama lipsei de informare rautacismele la adresa noastra si, de aceea, va stau la dispozitie cu informatii despre activitatea noastra, pentru a va ajuta sa depasiti aceasta faza de dusmanie si a va forma o opinie mai obiectiva despre noi si munca depusa de oamenii de la NBS Cluj.Singura rugaminte ar fi sa purtam aceasta conversatie in particular.
Cu stima
Ovidiu PărăU  
click pt. Articol 19 July 2018 09:45
0 
Stimate coleg, trăiesc în Teleorman, nu mi-a fost nicicând teamă să mă exprim, amnistia este pentru TelDrum&co., eu vorbesc punctual. Are dreptate Vasu când face această acțiune! Eroarea lui este când dă clubul pe mâna unuia ca Boț, un infect de la ITM Cluj care mă amenință pe mine prin cunoștințe comune că îmi rupe capul pentru că, atunci când TB a publicat articolul prin care a informat că că NBS a preluat managementul U Cluj, am spus că eșecul e garantat prin antrenorul proaspăt numit. Aștept o reacție, eu nu sunt în raza de acțiune a lui Boț pentru a mă teme de eventuale consecințe!  
click pt. Articol 18 July 2018 22:52
6X CSM.
0 
Achim ramine, Zeno aproape gata sa semneze.
Pleca Gajovici. 
click pt. Articol 18 July 2018 19:17
Oldtimer Ioai Doamne,
0 
stimate coleg, n-ati auzit ?! Dupa cum a stabilit "tatucul" cu zambet de cremeliera, Trend-ul in acest an este AMNISTIA.... penala, fiscala...de toate felurile....
Ah, era sa uit : daca mai continuati cu intrebari din acestea tendentioase poate va treziti cu niscai amenzi penale ca-calomniati ( sic ! :) ) niste domni din institutiile statului cu merite deosebite in implementarea programului de guvernare DouazeciSaispe - DouazeciDouazeci 
click pt. Articol 18 July 2018 17:06
0 
Trebuia cineva sa rupă pisica. FRB e pusă pe facut bani, au nevoie pentru salarii de obraz subțire. De unde să vină și cluburile astea cu atâția bani? Nu mai zic că sunt n taxe, de transfer, de licențe antrenor etc. Apoi, sunt plătiți niște golani de arbitri să fluiere cum vrea mușchiul lor. Ce e mai urât, am văzut cum vin toți arbitrii cu o mașină dar cer bani toți pentru decont. Se alege praful, ei mizau pe vreo 20 de echipe in asa-zisa superligă da' nu stiu dacă vor stânge 10-12. O întrebare, a luat FRB banii din amenda dată Phoenix Galați pentru retragerea echipei feminine din LNBF, 25000 de coco? Altă întrebare, au încasat amenda de la CSU Alba Iulia pentru retragerea satelitului din L1, 10000 de coco?  
click pt. Articol 18 July 2018 15:27
laca1968 Plagiat
0 
Aceasta stire este ca cele de pe pagina principala yahoo. Dupa titlu o mare senzatie, dupa ce o deschizi un mare nimic . 
click pt. Articol 15 July 2018 19:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Marshall este o sportiva desevarsita !! VA REVENI LA NOI CU SIGURANTA,SI VA FI REPRIMITA!!Deocamdata avem inlocuitoare de valoare.Nu te vom uita Marshall...SUCCES !! 
click pt. Articol 12 July 2018 11:16
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Se contureaza inca un campionat si cupa pentru secuience!!
Ne pare rau pt.Marshall,dar avem alte jucatoare care poate suplinii pe ea.Noi facem rotatii eficiente si nu financiare.Sintem buni,foarte buni,si nu vom avea adversare pe masura nici in acest sezon!! Hai SEPSI SIC!!Bun venit noilor jucatoare....SUCCES SEPSI SIC!! 
click pt. Articol 12 July 2018 10:53
0 
Tu s o faci dupa ce o uzi 
click pt. Articol 11 July 2018 00:00
0 
In primul rând, poți s-o sugi fără s-o uzi? In al II lea rând, toate achizițiile nu fac cât Marshall!  
click pt. Articol 10 July 2018 20:54