Liviu Alexa: "Am fost alungat mișelește de la "U" Cluj. Anul viitor "U" nu se va bate pentru aur, ci pentru ultimele locuri"


Alexa susține că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va rămâne în sezonul 18/19 alături de Universitatea Cluj

Universitatea Cluj-Napoca a câștigat "argintul" în stagiunea 2016/2017

O nouă decizie șoc în baschetul românesc după plecarea lui Ionuț Georgescu de la Steaua CSM București. Universitatea Cluj-Napoca și-a schimbat inopinat conducerea secției de baschet feminin, deși aceasta era performera clubului universitar și număra peste 50 de sponsori privați. 

Conform unui anunț publicat de site-ul oficial u-cluj.ro, Dragan Petricevic a fost înlocuit cu Carmin Popa pe banca tehnică, iar în locul lui Liviu Alexa s-a ajuns la o înțelegere cu Cristian Chișiu, managerul Napoca Baschet School, club de juniori deținut de Florin Boț.

La scurt timp a sosit replica acidă a fostului președinte al secției, Liviu Alexa. Acesta susține că a fost alungat mișelește de la club, alături de Dragan Petricevic, de către Ovidiu Vasu "după 3 ani de muncă pentru culorile U, după 3 ani în care am adus 1.000.000 de euro la secția de baschet feminin și am reușit cea mai notabilă performanță din ultimii 10 ani din baschetul feminin clujean".

Alexa susține că Ovidiu Vasu nu l-a anunțat în niciun moment de intenția sa, iar până în acest moment clubul a ajuns la înțelegeri cu mai multe sportive pentru sezonul 2018/2019. "Vasu nici macar nu ne-a anuntat ca are de gand sa numeasca alt management sau alt antrenor, batandu-si joc de noi si de jucatoarele deja contractate, ca sa nu mai zic de agentii in fata carora reparasem mizeriile lui Vasu."

Fostul președinte adaugă că decizia a fost luată fără consultarea Consiliului de Administrație al Universității Cluj-Napoca "De ce miseleste? Fiindca Ovidiu Vasu a luat decizia sa ii alunge pe Liviu Alexa si Dragan Petricevic FARA sa consulte si Consiliul de Administratie care, incepand de azi, din punctul meu de vedere este inutil, iar membrii lui ar trebui sa isi dea demisia de onoare. Vasu ii considera niste marionete, iar pe el se vede papusar."

Alexa a anunțat că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va continua în sezonul 2018/2019 cu Universitatea Cluj-Napoca și a ținut să transmită un mesaj public prin care a sfătuit jucătoarele să nu vină la U Cluj "Nici astazi baschetbalistele noastre NU au primit indemnizatiile de anul trecut, iar aceasta bataie de joc la adresa fetelor si la adresa lui Petricevic ma face sa dau acest mesaj in public pentru toti impresarii si pentru toate sportivele cu care Vasu va vorbi de azi inainte, indiferent de sport: NU MAI VENITI LA U CLUJ cata vreme Vasu e la conducere, o sa isi bata joc de voi si nu va va plati, cum nu le-a platit nici pana azi premiile muncite de fetele noastre ce au luat medalia de argint pentru U."

În final, Alexa și-a exprimat dezamăgirea că nu se va putea lupta la titlu, în anul în care U Cluj împlinește 100 de ani de existență "Pentru mine e trist faptul ca nu mai pot sa ma bat sa iau titlul in anul in care U implineste 100 de ani. Adio celor care iubesc cu Inima acest Simbol, voua va transmit: U este in cel mai mare pericol cu Vasu la timona. Vasu este Terminatorul Universitatii. Avem si prima dovada: l-a inlocuit pe Dragan Petricevic cu un antrenor de baschet de liceu, m-a alungat pe mine si pe cei 53 de sponsori care dau 3 de ani bani la U pentru un angajat al ITM care isi foloseste pozitia sa forteze societatile comerciale sa dea bani.Imi iau adio cu inima stransa de la toti cei care iubesc U Cluj, sper sa inteleaga ca am fost alungat, nu ca am parasit U Cluj. 

Am vorbit cu toti cei 53 de sponsori: niciunul nu mai ramane in proiect, ei au spus asta si mi-au transmis fiecare acelasi lucru - "noi am venit pentru tine in acest proiect, plecam cu tine in alte proiecte". Anul viitor, U Cluj se va bate nu pentru aur, ci pentru ultimele locuri. Pacat, mare pacat.

Multumesc Dragan Petricevic, multumesc Meda, multumesc Mircea Nutescu, multumesc Tudor Dumitrescu, multumesc Attila Nagy, multumesc fetelor!" - a conchis Liviu Alexa.

Rămâne de văzut ce va urma pentru Universitatea Cluj-Napoca, echipă care în momentul de față are contractate zece jucătoare, dintre care două de origine americană și două europene și șase sportive autohtone, respectiv doi tehnicieni pentru stagiunea 2018/2019.

Întrega declarație a lui Liviu Alexa poate fi accesat mai jos:



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca

Eduard Popa / 19 June 2018 / 14:50


Galerie foto


studentU personal
2 
nu mi place persoanjul Liviu Alexa, e mult prea vulgar pt gusturile mele. Insa rezultatele sunt rezultate. Bine intr-o liga (LNBF) penibila, adica de calitate foarte scazuta. In orice caz, anii dinainte sa se implice el, nici macar aceste rezultate nu au fost. Sa vedem ce va fi dupa ce va pleca el. Daca se continua finantarea si performanta atunci sunt vorbe in zadar. Daca U baschet feminin iarasi cade in mediocritate atunci putem sa ne intrebam ce cauta Vasu si ce rol are acel CA. Doar un titlu in plus pt niste bosorogi?  
19 June 2018 19:49
0 
Cine este seful lui Vasu? Ca doar Vasu asta nu-i Dumnezeu. 
20 June 2018 23:42
0 
Știi ce-i nasol? Au pus un pierzător patentat in locul lui Dragan. Cine cunoaște istoria ultimelor campionate de junioare știe ca a pierdut pe linie. In special la generațiile 97-98 si 99-00! Clar, va fi jos anul ăsta Cluj!  
21 June 2018 10:58
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Schimbarea este binevenita...ce au facut in cei 3 ani: o singura finala pe care au pierdut cu Sepsi SIC.Petricevic este depasit de asteptarile clujenilor! 
28 June 2018 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Yanina Inkina, noua extremă de la FCC Baschet Arad (VIDEO)
Bielorusa de 21 de ani vine din NCAA și a participat la ultimele două ediții ale Women's Eurobasket 
CSM Târgoviște are un nou termen de judecată în apelul cu Dikeoulakos
Procesul continuă în septembrie  
CSM Satu Mare este neeligibilă pentru a evolua în următoarea ediție de LNBF
Gruparea sătmăreană și-a prezentat astăzi antrenorul, însă conform regulamentelor FRB nu are dreptul de participare în LNBF 
Goran Boskovic este noul antrenor de la CSM Satu Mare
Muntenegreanul vine de la Buducnost și a condus naționala Ucrainei la europeanul din acest an 
CSM Târgoviște, în pericol să nu participe în LNBF după o nouă amânare a deciziei Curții de Apel
Clubul are luni un nou termen pentru decizie, când este și ultima zi de înscriere în campionat 
Adina Stoiedin se alătură vicecampioanei CSM Satu Mare
Extrema de forță revine în LNBF după un sezon în liga secundă italiană 
Flavia Ferenczi se întoarce la CSM Satu Mare pentru sezonul 2019-2020
Fundașul revine la echipa din orașul natal, care se bazează în continuare pe localnicele Olah, Pop și Kadar 
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională 
Promise Amukamara își continuă cariera în Franța, la nou-promovata Charnay Basket
Nigerianca pleacă după două sezoane din Liga Națională de Baschet Feminin 
ACS Sepsi SIC și-a luat pivot de 1,96m înălțime
Natalie Butler a debutat în Europa la Namur Capitale, dar s-a despărțit în luna noiembrie de belgience 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Flavia a facut o greseala...putea sa gaseasca o echipa mai serioasa! 
click pt. Articol 19 July 2019 14:50
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Puneti un om serios in fruntea clubului ! 
click pt. Articol 19 July 2019 14:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Boskovic va pati ca Arajuo sau Lopez.Faci treaba,te trimite acasa si nu te platesc.In fruntea clubului satmarean ar trebui un om serios.Muresan a demonstrat ca nu este omul potrivit la locul potrivit !Este un om cerat cu sportivitatea,cu linistea si respectarea regulamentelor. 
click pt. Articol 19 July 2019 14:47
Ossiryss Targoviste
0 
Indiferent de context, pentru mine ar fi o uriașă SURPRIZA, ca aceasta echipa sa nu fie înscrisă în LNBF. Ce dreptate sa pretindem de la un organism care a fost părtaș la escrocarea atâtor sportivi? 
click pt. Articol 16 July 2019 16:19
0 
S-a împlinit previziunea : instanta o va lăsa în coada de peste, iar taticu' va profita de asta și o va rezolva cu loc de munca pe lumina ochilor lui. Chiar mai crede cineva ca în tarisoara asta se poate fără escrocherii? 
click pt. Articol 16 July 2019 16:10
Ossiryss Calm down!
0 
N-o va lăsa tăticu', pe lumina ochilor lui, somera. Dacă nu va plăti, se va găsi o chichița la chichițele de la legile de ici șa, de la tarisoara. Cu putina înțelegere, lucrurile pot făcute original, românește 
click pt. Articol 15 July 2019 15:24
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Promise a fost cu Denson,cele doua jucatoare,care au ridicat jocul satmarencelor la nivelul secuiencelor.Prin plecarea ei,Muresan a devenit si mai cenusiu.Prin plecarea lui Lopez,Amukamara si Mandache,satmarencele au devenit mult mai slabe.Locul fruntas in clasament dupa SEPSI SIC va fi preluat probabil de Arad. 
click pt. Articol 10 July 2019 11:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
IN SFARSIT O ACHIZITIE FOARTE BUNA SI GANDITA !SUCCES INTREGII ECHIPE IN NOUL SEZON!Bine ai venit Natalie ! 
click pt. Articol 06 July 2019 21:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19