Louis Darby se retrage. „Sunt 99% sigur de decizia mea”


Baschetbalistul american a făcut carieră alături de Energia Târgu Jiu

Energia Târgu Jiu a cucerit medaliile de bronz, după ce a răpus în finala mică a Ligii Naționale pe Steaua CSM EximBank București, scor 84-76.

Disputată la Sala Sporturilor din Târgu Jiu, confruntarea a reprezentat ultima apariție a lui Louis Darby în calitate de baschetbalist profesionist. Americanul a acordat un interviu site-ului sportingorj.ro, cu ocazia căruia a confirmat zvonurile că pune capăt carierei sportive.

„A fost un happy end pentru că am terminat sezonul cu o victorie. Am realizat lucruri mărețe în EuroChallange și în România. Am trecut peste accidentările unor jucători, absența altora, iar până la urmă a fost un sezon excelent. În momentul de față, sunt 99% sigur de decizia mea. Vreau să câștig campionatul, însă sunt momente când trebuie să te oprești. Sper ca băieții care vor rămâne aici să fie campioni, o să am respect pentru antrenorii și pentru jucătorii care știu să-și facă treaba pentru a câștiga un campionat”.

În lipsa baschetului, Darby plănuiește să intre în afaceri și nu exclude o revenire la Târgu Jiu.

„Încerc să deschid ceva în Statele Unite, iar dacă lucrurile nu vor decurge așa cum trebuie, cu siguranță voi veni și ca antrenor la Energia”, a precizat Louis, conform sursei amintite.

Originar din Northridge, California, Darby a împlinit 31 de ani pe 25 ianuarie. El a absolvit Colegiul Long Beach State și a îmbrăcat maieul grupărilor BCM U Pitești, Keravnos (Cipru), Al Wahda (Siria), respectiv Carlsbad (SUA).

*Foto: fibaeurope.com



Citește ultimele știri despre CS Energia Târgu Jiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Louis Darby Jr.
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Energia Târgu Jiu vs CSA Steaua București

Paul Olar / 18 May 2015 / 10:00


Galerie foto


1 
Chiar imi pare rau! Imi placea mult de Darby! 
18 May 2015 11:37
1 
Mare pacat... Mi-a placut mereu si a fost un idol pentru mine :(
 
18 May 2015 12:41
1 
A fost unul din cei mai valorosi si mai spectaculosi baschetbalisti care au activat in campionatul nostru (speram totusi ca se razgandeste). Multumim Darby!
 
18 May 2015 15:28
2 
Jucator de referinta in LNBM. Omul care a facut o adevarata emulatie in randul copiilor, cel putin la noi. Omul care a adus lumea la sala. Un sportiv aparte, cu un caracter deosebit. Multumim Louis...multi inca mai spera in acel 1%... 
18 May 2015 21:19

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
Factorul X pentru fiecare echipă calificată în playoff-ul LNBM
Care este baschetbalistul care poate decide soarta unui meci în favoarea echipei sale 
Porter Troupe: „Am muncit și muncim în continuare, pentru că ne dorim să ajungem în semifinale”
SCM U Craiova se duelează în sferturile de finală ale LNBM cu SCM Timișoara 
Darrin Dorsey: „Vom juca foarte flămânzi, la fel ca niște câini care n-au mâncat de câteva luni”
U-BT Cluj-Napoca debutează miercuri (24.04) în playoff-ul Ligii Naționale împotriva Stelei 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23