Lucian Negru, despre scandalul de la U18F: „Trebuia să se ia și alte măsuri, nu doar 20-0”


Antrenorul CSS Sibiu răspunde acuzațiilor venite de la Cluj: „Domnul Părău să își mai vadă de treabă”

lucian negru

Antrenorul fetelor de la CSS Sibiu, Lucian Negru, a vorbit din nou pe larg pentru totalbaschet.ro despre scandalul momentului în baschetul juvenil, cel care privește înfrângerea suferită la masa verde de ACS Napoca Baschet în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în urma căreia CSS Sibiu a fost cea mai vătămată echipă și a pierdut calificarea la Turneul Final U18 F – grupa A.

Lucian Negru susține că cele întâmplate lasă loc de interpretări și că nimic din toate acestea nu s-ar fi întâmplat dacă regulamentul FRB era clar iar echipa clujeană își lua toate măsurile de precauție:

„Nu are nicio importanță cât a jucat, dacă a jucat 10 minute. Știu că este jucătoarea Clujului, o cunosc de foarte mulți ani. Nici mie nu mi se pare dacă o luăm logic să nu apară pe liste, este clar pe undeva o scăpare. Dar se găsește această scăpare și totuși o bagi în teren, cu acordul sau fără acordul arbitrului. Trebuia plătită taxa înainte și atunci jucătoarea devenea legală, cum a fost și la turneul final unde a jucat. Și așa nu mai apăreau disputele.

Am spus doar că poate Federația Română ar fi mai transparentă cu acele liste de jucători, că poate fata respectivă dacă juca și înaintea meciului cu Sfântu Gheorghe sau nu juca, nu mai erau toate discuțiile astea. Era foarte simplu. Am vorbit la Alba-Iulia cu arbitrul respectiv, pe ce considerente a lăsat-o pe fata respectivă și mi-a zis că e conștient că a greșit. L-am întrebat ce caută la turneul ăsta și mi-a zis că nu poate lua singur măsuri împotriva lui. Trebuia să ia cineva măsuri, dar el nu a fost suspendat. Dacă e filmare și a jucat 9-10 minute, îmi fac mea culpa că am spus că fata a jucat 30 de secunde, dar dacă e jumătate de minut se poate interpreta, cum și eu am făcut-o, că e voită treaba. Dar dacă a jucat 10 minute nu e voită. Asta este. Dar a jucat și cineva trebuie să răspundă, dar eu nu știu de nicio amendă sau de suspendare, ci doar de 20-0, ceea ce nu e ok.” 

Negru contestă cele spuse de Ovidiu Părău, unul dintre oficialii clubului clujean, care a afirmat despre el că s-ar fi bătut cu un antrenor, sau că ar avea cumnata care modifică faulturile pe foaia de joc:

„Am avut niște altercații verbale cu antrenorul de atunci al echipei și am fost ambii eliminați. Am văzut ultimele 10 minute din holul sălii unul lângă altul. Dacă ne băteam cum puteam mușamaliza acest caz? Cum, ne batem și după aia suntem prieteni sau simpli spectatori?

Cumnata mea a fost delegată oficial și se poate vedea și pe foaia de joc, dacă doriți vă trimit o poză a copiei foii în care Dragomir, cumnata mea, este operator de 24 de secunde. Nu are nicio legătură decât ca privitor. Nu pot să cred că sunt acuze de genul ăsta într-o sală în care tabela de scor e regulamentară. Și dacă se pune faultul la altă jucătoare, oare nu vede lumea tabela? Astea sunt practici de genul Sfântu Gheorghe, unde am pățit și eu, pentru că nu se afișează greșelile.”

scandal baschet feminin sibiu cluj

El a vorbit și despre video-ul reclamat de oficialul clujean:

„Cu privire la video respectiv, într-adevăr eram în teren și îi explicăm unei fete de-ale mele cum să stea în teren și apoi am văzut că Irina venea din partea cealaltă și mi-am tras mâna. Nici măcar nu am atins-o, nu i-am schimbat ritmul de deplasare, direcția, să spui că am influențat faza de joc. La noi linia e lipită de perete. De aia nu primesc turnee finale, că sala e neconformă. 90% din săli sunt neconforme, dar stau în teren o jumătate de metru, că eu nu sunt un antrenor care să stea jos.

S-ar putea să se trezească prin tribunal. E treaba dânsului. Eu nu am acuzat pe nimeni personal și pot să vă spun că eu mă dezic de ce-au făcut părinții cu bannere și toate cele. Eu le-am zis părinților să nu meargă cu protestul la Târgoviște, să vină să își încurajeze fetele la Alba-Iulia. Mie îmi rămâne dubiul că de unde știau cei de la Sepsi de fata aia, să poată depună contestație, dacă nu s-a discutat.”

Negru a ținut însă să precizeze că între cele două cluburi rivale există și o colaborare foarte bună, în beneficiul sportivelor și că apreciază felul în care este organizat clubul clujean:  

„Durerea mare în suflet vine pentru că eu am colaborat cu ei foarte bine. O fată a venit la mine de la Arad și așa cum a venit, am lăsat-o să meargă la Cluj, la solicitarea fetei și a clubului. Cu inima deschisă, cu sufletul deschis, chiar dacă eu am rămas descoperit pe postul de fundaș, pentru că așa e normal, sportivul trebuie să își urmeze drumul. Încă o dată, i-aș recomanda domnului Părău să își mai vadă de treabă, că nu are treabă cu baschetul. În schimb fata dânsului este un bun național, să o lase pe ea să vorbească pe teren! Eu apreciez jucătorii și apreciez echipa, și pe antrenorul Carmin Popa, și pe toți părinții. Știu ce greu e să ajungi la 18 ani. Eu abia am ajuns la 18 ani, îmi luam bătaie la baby baschet cu 101-1 de la ei și acum am bătut la Sfântu Gheorghe, la Ploiești, deci știu și eu ceva meserie”

Citește și: VIDEO. Replica oficialilor celor de la Napoca Baschet în scandalul de la U18F: „Te doare mintea!”

Citește și: Un nou scandal în baschetul juvenil! "Mu.. lțumim FRB"

*foto: sbsport.ro



Eduard Popa / 10 May 2018 / 7:19

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


radu44 Regulamente
0 
Sper ca acum..in ultimul ceas.pt a se evita problemele..regulamentele federatiei sa fie schimbate...sa fie dure cu cei care gresesc...nu numai acel banal 20-0.Cred ca scopul nostru(federatie,profesori si parinti)este de a promova si a duce copiii sa faca sport..in speta baschet...care este poate cel mai frumos sport..un sah al sportului. 
10 May 2018 07:56
bob Amice,
0 
esti penibil. Tu ai singura vina, prin comportamentul tau nedemn fata de pozitia pe care o ocupi in baschetul sibian. In rest, numai bine 
10 May 2018 09:21
0 
Nu stiu cine esti si ce vrei..dar cam mult spus...penibil.Se vede clar ca nu stii despre ce vorbesti... nu esti pe subiect..nu esti decit un postac..se pare 
10 May 2018 09:58
soso74 Pt penibilul bob
0 
Tu de unde ai mai aparut fratioare spuneti identitatea ca daca cred ca esti omul lui Gigi Becali de Cluj sau arbitrul de la Sf.Gheorghe nu mai fa acuzatii fara sens daca nu stii sa dai mai multe detalii 
10 May 2018 16:59

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
România termină pe locul 23 din 24 la Campionatul European U18 - Divizia B
Tinerii Vulturi au evitat în ultimul meci retrogradarea în Divizia C 
România pierde fără drept de apel cu Israel, la al doilea meci de CE U20 masculin - Divizia A
Elevii lui Mihai Silvășan nu au pus probleme adversarilor în al doilea joc de Chemnitz 
LN U12 M. ACS Dan Dacian București a luat titlul și în întrecerea masculină
În competiția băieților au participat 36 de echipe 
LN U12 F. ACS Dan Dacian București a câștigat titlul după o finală cu Olimpia 4 București
Competiția s-a disputat la Mangalia în perioada 18-23 iunie 
TF U14M. ABC Laguna București a devenit campioană după victoria din decisivul cu LPS Bihorul Oradea
CS Dinamo CSS Nr 6 București a completat podiumul 
TF U14F. CSS Bega Timișoara câștigă titlul după un turneu extrem de echilibrat
4 echipe au încheiat la egalitate și au fost ceva probleme la realizarea clasamentului final 
TF U14F. LT Lucian Blaga Reghin și CSU Brașov au obținut a 3-a victorie
CSS Craiova a reușit primul succes, în a 4-a zi 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea vor lupta duminică pentru titlu
Cele două au ajuns la 4 victorii, iar U-BT Cluj-Napoca și-a trecut în cont primul succes la turneul final 
TF U14F. Echilibru după primele trei zile, cu patru echipe la egalitate
Două partide s-au încheiat la două puncte diferență 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea au ajuns la 3 victorii
Gazdele de la CS Otopeni au reușit primul succes 
un moldovean Felicitari !
0 
Nu vreau sa supar pe nimeni. " Felicitari " !!!. Baieti, uitati-va in oglinda si incercati sa intelegeti unde va aflati din punct de vedere baschetbalistic. 
click pt. Articol 06 August 2018 16:47
ucj Argumente
0 
1. Acesti copii in majoritatea lor sunt cu un an mai mici decat varsta maxima la care se poate participa. 2. Este prima lor participare la acest nivel, nu joaca in campionatul Romaniei si se vede lipsa lor de experienta. 3. Rezultatele sunt asemanatoare precedentei participari a Romaniei in Divizia A 4. In ceea ce l priveste pe Tudor Fometescu il cunoastem de cand a jucat la Cluj la minibaschet iar baietii nostri au ramas prieteni. Nu cred ca talentul lui si tehnica individuala foarte buna se datoreaza faptului ca tatal lui lucreaza de un an in federatie. In legatura cu Berceanu nu ma exprim pentru ca nu-l cunosc. Haideti sa nu improscam cu frustrarile noastre niste copii ! Hai Romania ! 
click pt. Articol 17 July 2018 09:57
dancri Ambitie si vointa...
0 
Pe langa lipsa de valoare din pacate este si lipsa de vointa si ambitie. 
click pt. Articol 16 July 2018 17:29
cristy opinie
0 
Eu zic sa nu ne mai laudam cand promovam ,noi avem doar un kuti si un bobe atat, bobe are calitati mai bune de cat kuri DAR kuti e mai bine indrumat si sfatuit.Cand ai valoare ti-o demonstrezi la varsta ta si apoi la un nivel superior,NOI impunem regula -ai nu ai valoare TREBUIE sa joci 20 min- 
click pt. Articol 16 July 2018 11:42
studentU anyway
0 
eu zic sa nu ne mai rahatim atat pe noi in legatura cu infrangerile pe linie, avand in vedere echipele cu care jucam (primele 16 din Europa) cred ca este un castig ca jucam acele meciuri. Baschetul nostru juvenil e cam praf, oricine urmareste fenomenul spune acelasi lucru.
Personal ce ma asteptam este mai multa atitudine din partea acestor copii. Adica nu poti pierde cu Israel 93-48 si sa spui ca ai luptat in teren. Ca nu joci cu dream teamul american. Din nou spun, daca pe atac n-ai ce face ca nu-ti intra, pe aparare poti trage cu dintii astfel incat sa primesti cat mai putine puncte. Veti spune poate ca nu-i nici o diferenta intre 93-48 si 67-48. Eu zic ca este diferenta. De mentalitate si de munca. Daca atunci cand adversarul face +15 tu cazi cu totul, atunci n-ai cu sa progresezi. Daca tragi de tine pana la final astfel incat sa il tii acolo, la +15-20 inseamna ca ai atitudine si poti progresa.
Poate vorbesc gratuit, ca n-am vazut partida, dar mi se pare enorma diferenta de scor si chiar nu cred sa fie atat de mare diferenta de valoare a celor doua loturi. Diferenta e ca unii joaca 40 de minute, indiferent ca au 10-15 sau 40 de puncte in fata, iar altii capoateaza cand se vad condusi la +10-15.
Stiu, din fata calculatorului e usor de vorbit. Dar cam asta e realitatea si cam aici se face si diferenta in pregatire. Bine, pe langa aspectele de ordin fizic si tehnico-tactic care e de la sine inteles ca trebuie acoperite cat mai bine.
Vorba lunga, saracia omului. Poate in meciul cu Germania, meci fara miza, baietii vor fi mai motivati sa faca un rezultat mai decent. 
click pt. Articol 16 July 2018 11:24
cristy Recompensa
0 
pierzi,pierzi dar sa vezi o actiune,una singura, sa vezi ca lupta,sa vad atata delasare chiar indolenta ,Muresan e parodie, Fometescu nu isi asuma nimic sa nu greseasca,se ascunde pe teren, a invatat ce inseamna statistica ca vezi doamne aia conteaza.....sa fim seriosi noi ne laudam cu promovarile pe la oradea,timisoara adica ACASA dar stati linistiti ca federatia are grija de acesti jucatori care doar poarta numele tatilor sa le ofere 20 min. In loc sa-i vedem la varsta lor ca JOACA noi vedem ce???? cum de atatia ani federatia face "jocuri" pt .fii lor 
click pt. Articol 16 July 2018 11:22
cristy Recompensa
0 
pierzi,pierzi dar sa vezi o actiune,una singura, sa vezi ca lupta,sa vad atata delasare chiar indolenta ,Muresan e parodie, Fometescu nu isi asuma nimic sa nu greseasca,se ascunde pe teren, a invatat ce inseamna statistica ca vezi doamne aia conteaza.....sa fim seriosi noi ne laudam cu promovarile pe la oradea,timisoara adica ACASA dar stati linistiti ca federatia are grija de acesti jucatori care doar poarta numele tatilor sa le ofere 20 min. In loc sa-i vedem la varsta lor ca JOACA noi vedem ce???? cum de atatia ani federatia face "jocuri" pt .fii lor 
click pt. Articol 16 July 2018 11:20
0 
daca si israelul e printre granzii europei la baschet..ne-am prostit de cap. grecia, lituania, serbia, spania, ce mai sunt? 
click pt. Articol 16 July 2018 11:03
studentU lasa ma bre cu granzii
0 
ca nici in grupa la Eurobaschet n-am luat asa batai cu spania si croatia. Si n-avem seniori mai buni decat juniori. Despre ce vorbim?
Ca n-o bagi in ate asta e, dar de aparat te poti apara sa nu iei aproape suta, nu?  
click pt. Articol 16 July 2018 11:02
olobolo123 nu iti poti imagina...
0 
e inimaginabila comparatia... e de tot rasul... anul trecut toti am fost bucurosi cand generatia '97 a castigat Divizia B sincer cu un ochi plangeam cu altul radeam. Deoarce stiam ce ne asteapta in Divizia A. Granzii Europei care nu au mila de tine. Imi pare rau Romania. 
click pt. Articol 16 July 2018 10:25