Mai multe echipe din LNBM si LNBF ar putea fi depunctate pentru absența de la turneele din CN 3X3


ACS Sepsi SIC, printre formațiile care nu au îndeplinit "norma" de turnee de streetball

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe poate începe următoarea ediție a Ligii Naționale cu o penalizare de 5 puncte. Campioana României la feminin, la fel ca alte echipe, nu a participat la cel puțin patru turnee, cum o cere regulamentul. Consiliul Director a decis în luna mai că neparticiparea la minim 4 turnee din LN 3x3 se sancționează cu o penalizare de 5 puncte în campionatul următor de 5 la 5.

Echipele care vor să participe în Ligile Naționale în sezonul viitor au de îndeplinit criterii noi din această vară. Printre ele se numără și participarea în campionatul de 3x3, competiție care se dispută în premieră. Mai precis, cluburile trebuiau să trimită echipă la cel puțin 4 din cele 13 turnee incluse în listă. În afară de cel de la Sibiu, toate celelalte turnee au fost organizate de Sport Arena Streetball. Ultimele două s-au disputat în week-end, la Timișoara și Ploiești. La unele turnee cererea de înscriere a fost mare și locurile s-au epuizat rapid, astfel că echipele din LN 3x3 au trebuit să se reorienteze spre alte locații sau spre alte perioade.

Federația Română de Baschet a publicat astăzi clasamentul LN 3x3 la feminin și masculin după cele 13 turnee, cu punctajele obținute de echipe la fiecare turneu în parte. Mai multe formații nu au strâns patru participări, astfel că pot fi penalizate.

În Regulamentul Specific al Ligii Naționale 3x3, 2017-2018, se specifică la punctul 3.3:

Participarea in LNB 3x3, editia 2018, a cluburilor din LNB si Liga 1, feminin si masculin, este obligatorie pentru inscrierea ulterioara in LNB 5x5, feminin si masculin, sezonul 2018-2019.

La punctul despre sistemul competițional se specifică obligația echipelor să participe la un minim de 4 turnee.

Consiliul Director al FRB a stabilit în 23 mai condițiile de eligibilitate pentru echipele care vor să participe în LNBF și LNBM. În comunicatul de pe site-ul federației se specifică:

Participare in Liga Nationala de Baschet 3x3, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee din circuitul 3x3 se sanctioneaza: depunctare cu 5 puncte in LNB;

 

 

Conform acestei decizii, echipele care nu au participat la cel puțin 4 turnee de 3x3 ar trebui să înceapă campionatul cu -5 în sezonul viitor.

Deținătoarea ultimelor trei titluri de la feminin, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, este cel mai sonor nume de pe lista formațiilor care riscă depunctarea. Sepsi a participat doar la două turnee, la Galați și Râmnicu Vâlcea. Alte cinci echipe înscrise inițial în LN 3x3 feminin nu au îndeplinit condiția de participare la patru turnee, dar nu toate vor participa în LNBF  în sezonul viitor: CSO Voluntari (care nu este și în LNBF, a fost la 3 turnee), CSU CSM Oradea (are tot trei turnee), CS SCM Timișoara (a desființat echipa feminină și are două turnee la activ), ACSB Teleorman Alexandria (a fost la un singur turneu) și ACS BC Sirius Târgu Mureș (n-a fost la nici un turneu, este singura echipă care apare cu roșu). În cazul mureșencelor (posibil și al teleormănencelor) se vorbește despre noul CSM, afiliat provizoriu, astfel că ar putea să o ia de la zero.

De menționat că la feminin și CSU Alba Iulia a primit o penalizare de 3 puncte pentru următoarea ediție a LNBF, plus interdicția de a folosi cel mult 2 jucătoare străine pe foaia de joc. Această decizie a fost luată după ce CSU și-a retras satelitul din Liga 1 după startul competiției.

La masculin, din 24 de echipe înscrise în LN 3x3, 7 nu au participat la patru turnee și ar putea începe cu minus 5 LNBM în sezonul viitor, dacă vor să participe în campionat și îndeplinesc celelalte criterii de eligibilitate. Ambele formații din Ploiești, CSM și CSU, au fost la trei turnee. BC Timba Timișoara a anunțat deja că nu participă în LNBM, astfel că nu și-a mai trimis echipa la 3x3 după ce a participat la două turnee. CSM Mediaș figurează cu trei prezențe, iar Agronomia București a fost doar la un turneu, pe ultima sută de metri. Dinamo București n-a mers la nici un turneu, în timp ce CSM București apare cu roșu în clasament.

Rămâne de văzut dacă federația va lua măsuri și va aplica decizia Consiliului Director din 23 mai și echipele vor fi penalizate sau se va găsi o „portiță de scăpare”.



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Universitatea CSM Oradea
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria
Citește ultimele știri despre UPM BC Sirius Tîrgu Mureș
Citește ultimele știri despre CSM Ploiești
Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti

Andreea Vlase / 31 July 2018 / 19:30


Galerie foto


0 
ACSBT Alexandria e moartă... Penalizează strigoii!  
31 July 2018 21:37
un moldovean Alexandria
0 
Sa intelegem ca pseudoguvernantii nostri din jud. Teleorman, pastoriti de tatucul din Alexandria sunt atat de meschini si tampiti ca nu au putut asigura o finantare de 200000-300000 euro pt a mentine aceasta echipa ? Mare pacat ! Alexandria chiar devenise o pepiniera pt baschetul feminin masculin iar munca d-nului Piperea chiar producea .... 
31 July 2018 21:43
0 
Anul trecut au dat 100000 de euro, s-a reușit o supraviețuire decentă. Președintele CJ a venit în tribuna la meciul câștigat cu Satu Mare, și-a făcut poze, a lăudat echipa dar a "uitat" să dea ce promisese înainte de începerea campionatului! Acum primăria face CSM, vedem ce va fi, da' eu nu văd un viitor bun.  
31 July 2018 23:40
0 
Nu vad in lista echipelor masculine , nici Politehnica Iasi... 
31 July 2018 21:40
trancer Laca!
0 
Ai legătură, baga! 
31 July 2018 22:25
laca1968 trancer
0 
Sunt obosit mosule! Nu mai pot! E mai rau ca in Somalia! 
01 August 2018 18:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Federatie sa faca un campionat special cu streetbolul si sa lasa in pace liga nationala de baschet.Ce obligatie bizara!!Incet cu incetul tara ramane fara baschet din cauza unor prevederi bizare!!Vom pretesta urat de tot impotriva masurilor aberante si bizare !!
 
01 August 2018 18:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
76ers wait, what?
0 
Personal, am auzit de un singur Nikos Galis si baschet nu cred ca mai joaca si totusi desi are o varsta inaintata probabil ar face fata in campionatul nostru :)))
Daca se vorbeste de senzational inseamna ca este omul la care ma gandesc prima data cand aud, Galis, dar in ce calitate vine la Craiova?
 
click pt. Articol 21 July 2019 01:03
Buzestii Mutari
0 
Absolut corecte.In privinta new entry-ului de senzatie,ar fi vorba de Nikos Gallis. 
click pt. Articol 21 July 2019 00:22
76ers Tommy
0 
Nu ma impacientez, timp este suficient, pana la urma jucatori se pot aduce si in septembrie, eram curios doar daca se construieste ceva la Craiova pentru ca nu prea se aude nimic de acolo, coducerea anunta cu mare madrie ca echipa va juca in Europa, unde?
Pitestiul a aratat ceva semne iar declaratiile de la finalul sezonului aratau ca la Craiova se doreste cel putin aceiasi peformanta ca sezonul trecut, poate chiar podium... 
click pt. Articol 20 July 2019 23:44
0 
Ii clar ca e timp de transferuri, nu ii graba. Craiova si Pitestiul cred ca vor avea trupe puternice, sa vedem Steaua. Ce stii despre acest strain? 
click pt. Articol 20 July 2019 23:35
Tommy 76ers
0 
Nu trebuie sa ne impacientam.Zilele viitoare urmeaza cateva mutari interesante la Craiova. Iti pot spune ca un jucator este deja acontat,un new entry in campionatul Romaniei de senzatie!!! Pana la urma urmei campionatul incepe abia pe 12 octombrie,pana atunci sa tot avem timp de lot,de meciuri amicale si toate cele necesare ! 
click pt. Articol 20 July 2019 23:33
0 
Dupa semnarea lui Diculescu era oarecum de asteptat plecarea unuia dintre Ionescu sau Casale, sincer ma asteptam la Casale sa fie cel care pleaca. Nu este confirmat inca ca va ramane dar imi aduc aminte ca la finalul sezonului si-a exprimat dorinta de a ramane...
Asteptam sa vedem cum se descurca la capitolul straini pentru ca sunt singura echipa cu "pretentii" la care inca nu s-a anuntat nimic iar Todorov declara ca ramane daca se vrea performanta...  
click pt. Articol 20 July 2019 22:33
Ossiryss Dasaev
0 
Eu zic sa fie pus în libertate. Stiu sigur ca România poate face mai mult în sensul asta! 
click pt. Articol 20 July 2019 21:11
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza...