Mai multe echipe din LNBM si LNBF ar putea fi depunctate pentru absența de la turneele din CN 3X3


ACS Sepsi SIC, printre formațiile care nu au îndeplinit "norma" de turnee de streetball

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe poate începe următoarea ediție a Ligii Naționale cu o penalizare de 5 puncte. Campioana României la feminin, la fel ca alte echipe, nu a participat la cel puțin patru turnee, cum o cere regulamentul. Consiliul Director a decis în luna mai că neparticiparea la minim 4 turnee din LN 3x3 se sancționează cu o penalizare de 5 puncte în campionatul următor de 5 la 5.

Echipele care vor să participe în Ligile Naționale în sezonul viitor au de îndeplinit criterii noi din această vară. Printre ele se numără și participarea în campionatul de 3x3, competiție care se dispută în premieră. Mai precis, cluburile trebuiau să trimită echipă la cel puțin 4 din cele 13 turnee incluse în listă. În afară de cel de la Sibiu, toate celelalte turnee au fost organizate de Sport Arena Streetball. Ultimele două s-au disputat în week-end, la Timișoara și Ploiești. La unele turnee cererea de înscriere a fost mare și locurile s-au epuizat rapid, astfel că echipele din LN 3x3 au trebuit să se reorienteze spre alte locații sau spre alte perioade.

Federația Română de Baschet a publicat astăzi clasamentul LN 3x3 la feminin și masculin după cele 13 turnee, cu punctajele obținute de echipe la fiecare turneu în parte. Mai multe formații nu au strâns patru participări, astfel că pot fi penalizate.

În Regulamentul Specific al Ligii Naționale 3x3, 2017-2018, se specifică la punctul 3.3:

Participarea in LNB 3x3, editia 2018, a cluburilor din LNB si Liga 1, feminin si masculin, este obligatorie pentru inscrierea ulterioara in LNB 5x5, feminin si masculin, sezonul 2018-2019.

La punctul despre sistemul competițional se specifică obligația echipelor să participe la un minim de 4 turnee.

Consiliul Director al FRB a stabilit în 23 mai condițiile de eligibilitate pentru echipele care vor să participe în LNBF și LNBM. În comunicatul de pe site-ul federației se specifică:

Participare in Liga Nationala de Baschet 3x3, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee din circuitul 3x3 se sanctioneaza: depunctare cu 5 puncte in LNB;

 

 

Conform acestei decizii, echipele care nu au participat la cel puțin 4 turnee de 3x3 ar trebui să înceapă campionatul cu -5 în sezonul viitor.

Deținătoarea ultimelor trei titluri de la feminin, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, este cel mai sonor nume de pe lista formațiilor care riscă depunctarea. Sepsi a participat doar la două turnee, la Galați și Râmnicu Vâlcea. Alte cinci echipe înscrise inițial în LN 3x3 feminin nu au îndeplinit condiția de participare la patru turnee, dar nu toate vor participa în LNBF  în sezonul viitor: CSO Voluntari (care nu este și în LNBF, a fost la 3 turnee), CSU CSM Oradea (are tot trei turnee), CS SCM Timișoara (a desființat echipa feminină și are două turnee la activ), ACSB Teleorman Alexandria (a fost la un singur turneu) și ACS BC Sirius Târgu Mureș (n-a fost la nici un turneu, este singura echipă care apare cu roșu). În cazul mureșencelor (posibil și al teleormănencelor) se vorbește despre noul CSM, afiliat provizoriu, astfel că ar putea să o ia de la zero.

De menționat că la feminin și CSU Alba Iulia a primit o penalizare de 3 puncte pentru următoarea ediție a LNBF, plus interdicția de a folosi cel mult 2 jucătoare străine pe foaia de joc. Această decizie a fost luată după ce CSU și-a retras satelitul din Liga 1 după startul competiției.

La masculin, din 24 de echipe înscrise în LN 3x3, 7 nu au participat la patru turnee și ar putea începe cu minus 5 LNBM în sezonul viitor, dacă vor să participe în campionat și îndeplinesc celelalte criterii de eligibilitate. Ambele formații din Ploiești, CSM și CSU, au fost la trei turnee. BC Timba Timișoara a anunțat deja că nu participă în LNBM, astfel că nu și-a mai trimis echipa la 3x3 după ce a participat la două turnee. CSM Mediaș figurează cu trei prezențe, iar Agronomia București a fost doar la un turneu, pe ultima sută de metri. Dinamo București n-a mers la nici un turneu, în timp ce CSM București apare cu roșu în clasament.

Rămâne de văzut dacă federația va lua măsuri și va aplica decizia Consiliului Director din 23 mai și echipele vor fi penalizate sau se va găsi o „portiță de scăpare”.



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Universitatea CSM Oradea
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria
Citește ultimele știri despre UPM BC Sirius Tîrgu Mureș
Citește ultimele știri despre CSM Ploiești
Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti

Andreea Vlase / 31 July 2018 / 19:30


Galerie foto


0 
ACSBT Alexandria e moartă... Penalizează strigoii!  
31 July 2018 21:37
un moldovean Alexandria
0 
Sa intelegem ca pseudoguvernantii nostri din jud. Teleorman, pastoriti de tatucul din Alexandria sunt atat de meschini si tampiti ca nu au putut asigura o finantare de 200000-300000 euro pt a mentine aceasta echipa ? Mare pacat ! Alexandria chiar devenise o pepiniera pt baschetul feminin masculin iar munca d-nului Piperea chiar producea .... 
31 July 2018 21:43
0 
Anul trecut au dat 100000 de euro, s-a reușit o supraviețuire decentă. Președintele CJ a venit în tribuna la meciul câștigat cu Satu Mare, și-a făcut poze, a lăudat echipa dar a "uitat" să dea ce promisese înainte de începerea campionatului! Acum primăria face CSM, vedem ce va fi, da' eu nu văd un viitor bun.  
31 July 2018 23:40
0 
Nu vad in lista echipelor masculine , nici Politehnica Iasi... 
31 July 2018 21:40
trancer Laca!
0 
Ai legătură, baga! 
31 July 2018 22:25
laca1968 trancer
0 
Sunt obosit mosule! Nu mai pot! E mai rau ca in Somalia! 
01 August 2018 18:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Federatie sa faca un campionat special cu streetbolul si sa lasa in pace liga nationala de baschet.Ce obligatie bizara!!Incet cu incetul tara ramane fara baschet din cauza unor prevederi bizare!!Vom pretesta urat de tot impotriva masurilor aberante si bizare !!
 
01 August 2018 18:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BCM U Pitești și U-BT Cluj Napoca se întâlnesc în prima etapă din top 6
În prima fază a LNBM, U-BT Cluj Napoca s-a impus în ambele meciuri 
Decizie controversată luată de Digi Sport, în legătură cu partida SCM U Craiova – CSM CSU Oradea
Producătorul tv va transmite decalat meciul din Bănie 
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 4 puncte 
Dan Fleșeriu: „Am primit 50 de puncte la pauză și le-am dat ocazia să aibă încredere mare”
BC CSU Sibiu a început cu o înfrângere parcursul în Top 6 
Season high pentru Lucas Tohătan
Randal Falker a fost cel mai bun jucător al sibienilor 
Octavian Popa Calotă, omul meciului pentru bănățeni
Marko Stojadinovic a fost al doilea cel mai eficient jucător al gazdelor 
Grupa Galbenă, etapa 1: Steaua București se deplasează pe terenul celor de la CSM Phoenix Galați
În celelalte două meciuri din această grupă se vor întâlni Athletic Constanța cu Dinamo, respectiv Voluntari cu Mediaș 
Vasile Gîlcă: „Avem deja în minte pregatirea sezonului viitor”
Managerul și-a exprimat așteptările cu privire la faza a doua a LNBM 
Marko Stojadinovic: „Am crezut că putem să îi batem mai ușor”
SCM Timișoara s-a impus pe teren propriu împotriva lui BC CSU Sibiu la o diferență de 7 puncte 
Octavian Popa-Calotă: „Cristi este un antrenor al jucătorilor”
Căpitanul timișorenilor s-a arătat foarte mulțumit de victoria reușită împotriva celor de la BC CSU Sibiu 
gyke CSU
0 
Problema nu e nici că am pierdut, nici că am pierdut contra Timișoarei, lucrurile astea se pot întâmpla. Ce e absolut deranjant pentru mine e atitudinea echipei, care parcă s-au prezentat la un meci de presezon. Nu ne-am apărat deloc, nu am arătat nici un dram de determinare, am făcut totul pe repede înainte, de parcă pierdeam trenul... Iar Dan i-a lăsat în pace și a părut că nu vrea sau nu poate schimba ceva. Scoțând meciul cu Clujul din discuție, ce am văzut cu Steaua și Timișoara, m-a dezamăgit foarte tare. Sunt foarte curios cum se vor desfășura lucrurile în continuare, dar ceva trebuie să se schimbe.  
click pt. Articol 19 January 2019 17:38
gyke Mda
0 
Da un meci de handbal foarte atractiv și disputat... (sarcasm). Că federația nu e în stare să îi determine pe cei de la Digi să trateze baschetul cu un minim de respect sunt obișnuit, dar de data asta pe Digi nu îi pot înțelege. Ai în exclusivitate o competiție, bună-rea, nu contează, la care tu stabilești ziua și ora, și nu ești în stare să faci într-un fel în care să poți transmite în direct, e absolut de neînțeles...  
click pt. Articol 19 January 2019 17:29
0 
Cine și ce să mai înțeleagă ? Fix la ora asta, meciul de handbal este pe DIGI 3, iar pe D4 sunt știri :( 
click pt. Articol 19 January 2019 17:28
Marius_M Problema
0 
Problema nu e ca am pierdut un meci, ci faptul ca am pierdut în fata unei echipe cu Baciu și Popa Calota și cu cel mai bun jucător al lor într-o zi foarte slaba. 
click pt. Articol 19 January 2019 13:51
0 
Eu simt ca este nevoie de un PG clasic. Hardy, Pratt si Tamulis sunt jucatori polivalenti care pot sa joace pe pozitia 1, insa nu dau randament maxim pe pozitia aceea.
In partida cu Clujul nu am avut acea minte limpede la final de meci si fiecare a inceput sa-l copieze pe Dykes luand meciul pe cont propriu. 
click pt. Articol 19 January 2019 10:32
0 
Personal nu am mai recunoscut Sibiul din ultimele etape.... 
click pt. Articol 19 January 2019 08:04
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
click pt. Articol 18 January 2019 22:42
martax Oscar
0 
And the 4th place goes to... CSU Sibiu 
click pt. Articol 18 January 2019 21:58
JCN Asa se intampla
0 
cand iei de sus echipa adversa. Nu am vazut deloc incrancenare in jocul nostru, parca erau in vacanta.
Cat despre antrenor si timeout-uri ca se vorbeste mult de lucrul asta: Dan are obiceiul (de multe ori prost) sa isi tina TO pentru ultimul sfert. Din pacate nu cred ca isi alege mereu foarte fericit momentul. Aici ar trebui sa intervina secundul si sa il ajute insa cum noi nu avem secund..... 
click pt. Articol 18 January 2019 21:06
0 
Evolutia Sibiului mult sub cea de la Cluj. Doua echipe frumoase, dar fara antrenori. Fleseriu mi s-o parut depasit astazi, nicio reactie. Bv, Timisoara. 
click pt. Articol 18 January 2019 21:00