Mai multe echipe din LNBM si LNBF ar putea fi depunctate pentru absența de la turneele din CN 3X3


ACS Sepsi SIC, printre formațiile care nu au îndeplinit "norma" de turnee de streetball

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe poate începe următoarea ediție a Ligii Naționale cu o penalizare de 5 puncte. Campioana României la feminin, la fel ca alte echipe, nu a participat la cel puțin patru turnee, cum o cere regulamentul. Consiliul Director a decis în luna mai că neparticiparea la minim 4 turnee din LN 3x3 se sancționează cu o penalizare de 5 puncte în campionatul următor de 5 la 5.

Echipele care vor să participe în Ligile Naționale în sezonul viitor au de îndeplinit criterii noi din această vară. Printre ele se numără și participarea în campionatul de 3x3, competiție care se dispută în premieră. Mai precis, cluburile trebuiau să trimită echipă la cel puțin 4 din cele 13 turnee incluse în listă. În afară de cel de la Sibiu, toate celelalte turnee au fost organizate de Sport Arena Streetball. Ultimele două s-au disputat în week-end, la Timișoara și Ploiești. La unele turnee cererea de înscriere a fost mare și locurile s-au epuizat rapid, astfel că echipele din LN 3x3 au trebuit să se reorienteze spre alte locații sau spre alte perioade.

Federația Română de Baschet a publicat astăzi clasamentul LN 3x3 la feminin și masculin după cele 13 turnee, cu punctajele obținute de echipe la fiecare turneu în parte. Mai multe formații nu au strâns patru participări, astfel că pot fi penalizate.

În Regulamentul Specific al Ligii Naționale 3x3, 2017-2018, se specifică la punctul 3.3:

Participarea in LNB 3x3, editia 2018, a cluburilor din LNB si Liga 1, feminin si masculin, este obligatorie pentru inscrierea ulterioara in LNB 5x5, feminin si masculin, sezonul 2018-2019.

La punctul despre sistemul competițional se specifică obligația echipelor să participe la un minim de 4 turnee.

Consiliul Director al FRB a stabilit în 23 mai condițiile de eligibilitate pentru echipele care vor să participe în LNBF și LNBM. În comunicatul de pe site-ul federației se specifică:

Participare in Liga Nationala de Baschet 3x3, sezonul 2018: neparticiparea la minim 4 turnee din circuitul 3x3 se sanctioneaza: depunctare cu 5 puncte in LNB;

 

 

Conform acestei decizii, echipele care nu au participat la cel puțin 4 turnee de 3x3 ar trebui să înceapă campionatul cu -5 în sezonul viitor.

Deținătoarea ultimelor trei titluri de la feminin, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, este cel mai sonor nume de pe lista formațiilor care riscă depunctarea. Sepsi a participat doar la două turnee, la Galați și Râmnicu Vâlcea. Alte cinci echipe înscrise inițial în LN 3x3 feminin nu au îndeplinit condiția de participare la patru turnee, dar nu toate vor participa în LNBF  în sezonul viitor: CSO Voluntari (care nu este și în LNBF, a fost la 3 turnee), CSU CSM Oradea (are tot trei turnee), CS SCM Timișoara (a desființat echipa feminină și are două turnee la activ), ACSB Teleorman Alexandria (a fost la un singur turneu) și ACS BC Sirius Târgu Mureș (n-a fost la nici un turneu, este singura echipă care apare cu roșu). În cazul mureșencelor (posibil și al teleormănencelor) se vorbește despre noul CSM, afiliat provizoriu, astfel că ar putea să o ia de la zero.

De menționat că la feminin și CSU Alba Iulia a primit o penalizare de 3 puncte pentru următoarea ediție a LNBF, plus interdicția de a folosi cel mult 2 jucătoare străine pe foaia de joc. Această decizie a fost luată după ce CSU și-a retras satelitul din Liga 1 după startul competiției.

La masculin, din 24 de echipe înscrise în LN 3x3, 7 nu au participat la patru turnee și ar putea începe cu minus 5 LNBM în sezonul viitor, dacă vor să participe în campionat și îndeplinesc celelalte criterii de eligibilitate. Ambele formații din Ploiești, CSM și CSU, au fost la trei turnee. BC Timba Timișoara a anunțat deja că nu participă în LNBM, astfel că nu și-a mai trimis echipa la 3x3 după ce a participat la două turnee. CSM Mediaș figurează cu trei prezențe, iar Agronomia București a fost doar la un turneu, pe ultima sută de metri. Dinamo București n-a mers la nici un turneu, în timp ce CSM București apare cu roșu în clasament.

Rămâne de văzut dacă federația va lua măsuri și va aplica decizia Consiliului Director din 23 mai și echipele vor fi penalizate sau se va găsi o „portiță de scăpare”.



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Universitatea CSM Oradea
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria
Citește ultimele știri despre UPM BC Sirius Tîrgu Mureș
Citește ultimele știri despre CSM Ploiești
Citește ultimele știri despre CS Municipal Mediaș
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti

Andreea Vlase / 31 July 2018 / 19:30


Galerie foto


0 
ACSBT Alexandria e moartă... Penalizează strigoii!  
31 July 2018 21:37
un moldovean Alexandria
0 
Sa intelegem ca pseudoguvernantii nostri din jud. Teleorman, pastoriti de tatucul din Alexandria sunt atat de meschini si tampiti ca nu au putut asigura o finantare de 200000-300000 euro pt a mentine aceasta echipa ? Mare pacat ! Alexandria chiar devenise o pepiniera pt baschetul feminin masculin iar munca d-nului Piperea chiar producea .... 
31 July 2018 21:43
0 
Anul trecut au dat 100000 de euro, s-a reușit o supraviețuire decentă. Președintele CJ a venit în tribuna la meciul câștigat cu Satu Mare, și-a făcut poze, a lăudat echipa dar a "uitat" să dea ce promisese înainte de începerea campionatului! Acum primăria face CSM, vedem ce va fi, da' eu nu văd un viitor bun.  
31 July 2018 23:40
0 
Nu vad in lista echipelor masculine , nici Politehnica Iasi... 
31 July 2018 21:40
trancer Laca!
0 
Ai legătură, baga! 
31 July 2018 22:25
laca1968 trancer
0 
Sunt obosit mosule! Nu mai pot! E mai rau ca in Somalia! 
01 August 2018 18:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Federatie sa faca un campionat special cu streetbolul si sa lasa in pace liga nationala de baschet.Ce obligatie bizara!!Incet cu incetul tara ramane fara baschet din cauza unor prevederi bizare!!Vom pretesta urat de tot impotriva masurilor aberante si bizare !!
 
01 August 2018 18:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
O nouă sancțiune dictată de FIBA împotriva SCM Timișoara: amendă de 25.000 CHF
Sabin Gherdan: "Cred că ar fi oportun pentru România implementarea unui sistem de licențiere al cluburilor" 
Porter Troupe, mesaj emoționant pe rețelele de socializare: „Ne vedem sezonul viitor”
Veteranul american a adresat cuvinte frumoase coechipierilor și fanilor Craiovei 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Galerie foto. CSM CSU Oradea avansează în finala LNBM după victoria din meciul patru în fața celor de la U-BT Cluj-Napoca
Confruntarea de pe malul Crișului Repede a avut parte de mai multe momente tensionate, pe lângă fazele spectaculoase oferite de jucători 
Controversă între SCM Timișoara și BCM U Pitești față de ziua de disputare a meciului pentru locurile 5-6
Partida va avea loc la oră de matineu din cauza lipsei unui acord între echipe și a altor evenimente de la sală 
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
Ossiryss Contract
0 
Ai cumva și un "cut" al secțiunii condițiilor de reziliere/încetare? Nu de alta, dar poți semna și pe 150 de ani dacă ai clauza ca poți rezilia unilateral într-o zi noroasa. Terminați naibii cu presa care se tranzacționează la kilogramul de știre! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:37
Ossiryss @alexander
0 
Ești prost informat : a semnat pe un sfert de mileniu, dar am vrut sa vad dacă reacționează cineva! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:07
free62 free62
0 
Tojala, ala care cand a avut echipa bine facuta l-a ciuruit Silvasan in finala si dupa aia anul trecut l-a umilit Achim? Daca prinde vreo echipa un sezon cum a avut el cu bosorogii de Runkauskas, Jonte si un Zekovic care dadeau de 3 si din afara salii, ma bag si eu sa antrenez ca de un campionat fac...
Zare Markovski asta nu inteleg cu ce a putut impresiona atata lume ca a venit dupa Tenter care era criticat pt jocul ofensiv execrabil, fara scheme ziceau unii(antrenor roman de doi lei vb aia) si a beneficiat peste noapte si de Watson(pozitie pe car Tenter juca cu Kuti...nici nu o sa mai joace Kuti 1 asa bine in veci), iar rezultatul a fost o nationala care dadea puncte uneori mai putine de cat pe vremea lui Tenter.
Hai sa mai vedem si baschet la Cluj daca tot am schimbat antrenorul...din Romania singurul care e peste Silvasna e Achim, restul joaca tot un hei rup de asta cu motivatie si atitudine la tot pasul si o minge care circula pe semicerc ca la handbal...daca nu Achim, atunci un sarb da sa joace ca Achim:) 
click pt. Articol 21 May 2019 18:09
vass bela TitiAcs,
0 
eu nu l-am nominalizat pe Cristescu, cei care se ocupa de conduicerea echipei s-au dovedit a fi incompetenti, cum de altfel ai aratat si tu in cazul lui Moldoveanu si legitimarea numai a 5 straini la inceput de sezon . Apoi, lipsa de inlocuitor pt Kuti si transferurile anemice in timpul sezonului ( eu facand comparatie cu Oradea, care s-a intarit substantial ) . Si cred ca esti de acord cu mine, degeaba schimbi antrenorul, daca nu cooptezi in conducere pe cineva care sa fie in stare sa aduca jucatori valorosi, atat inainte de campionat, cat si in intersezon . 
click pt. Articol 21 May 2019 17:33
Oldtimer Renastere usoara si grabnica
0 
In aceasta nabadaioasa primavara dl. Silvasan a avut parte de socuri majore, profesional si, mai ales, personal. Nu sunt putini cei care, intr-o atare situatie, ar fi doborati definitiv. Nu cred sa fie cazul dansului ptr ca sper ca formatia sa de luptator sa grabeasca vindecarea urmelor lasate de aceste lovituri. Evident, va urma o perioada de introspectie, de cautare, de luare a unor decizii pentru un nou inceput. Sper sa-si regaseasca echilibrul si sa beneficieze de sprijinul necesar pentru acest nou inceput, fie in sport, fie in alt domeniu. Vant din pupa, capitane ! 
click pt. Articol 21 May 2019 16:53
Oldtimer Sursa de certitudine :
0 
http://totalbaschet.ro/articol/Dan-Fle%C8%99eriu-%C3%AEnc%C4%83-trei-sezoane-la-conducerea-lui-CSU-Sibiu~67349 
click pt. Articol 21 May 2019 15:58
freeboy Meciuri
0 
Poate miercuri 29.05.2019 este meciul doi al finalei.
Fi mai atent cand scrii!

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:06
freeboy Meciuri
0 
2 meciuri in aceeasi zi cu durata de o ora(27.05.2019)?

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:03
studentU ipocrizie
0 
este numele tau, care il faceai albie de porci dupa fiecare meci pe Silvasan si acum o arzi BFF si paternal.  
click pt. Articol 21 May 2019 14:39
andrac Controversa
0 
Deloc controversa. Data oficiala fiind 23, pitestenii erau obligati sa refuze jucarea pe 22 (avand meci disputat sambata seara). Sala de acolo e ocupata joi seara, asta e problema de fapt. La 12:00 va fi sala goala. 
click pt. Articol 21 May 2019 14:27