Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești


Sârbul este primul jucător anunțat de argeșeni

maksim sturanovic semnat pitesti

BCM U Pitești a anunțat continuarea colaborării cu pivotul Maksim Sturanovic și pentru sezonul competitional 2019/2020, după cum a anunțat și totalbaschet.

Ajuns la 31 de ani, Sturanovic are 2m10 și este un jucător care ocupă poziția 5. El a fost om de bază în rotația de anul trecut a piteștenilor, sezon în care a bifat 32 de prezențe în LNBM și a adunat medii de 11,4 puncte, 6,2 recuperări, 1,2 capace și +14,2 indice al eficienței.

Cel mai bun meci al lui Sturanovic în stagiunea precedent a fost partida secundă cu SCM Timișoara, din seria pentru locurile 5-6, când a adunat 22 de puncta, 9 recuperări și 30 indice de eficiență.

Pe lângă BCM U Pitești, Sturanovic a mai jucat la Borac Nektar, FMP Belgrad și KK Bosna.

Echipa argeșeană va fi antrenată și în sezonul viitor de Florin Nini, antrenor care a fost numit la conducerea băncii tehnice a formației din Trivale în vara lui 2018.

*foto: facebook BCM U FC Argeș Pitești



Vizualizează pagina personală a jucătorului Maksim Sturanovic
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 11 July 2019 / 14:47


Galerie foto


Renan Un jucator
1 
Nu foarte spectaculos dar constant. Din ce stiu Siricevic, Bailey, Korniienko nu vor continua. Sa vedem ce se va intampla cu Jeremic si Bishop, care s greu de pastrat. Important si ce jucători români vom avea in lot, ca u23 cred ca i vom păstra pe Măciucă si T. Gheorghe. Ciotlaus cred ca face parte din lot pentru sezonul viitor. 
11 July 2019 15:12
andrac Sturanovic
1 
Ma bucur ca s-a concretizat. Un jucator clasic pe 5, serios si constant. Sper totusi sa mai putem pastra 4-5 jucatori din lotul de sezonul trecut. 
11 July 2019 15:32
tanaseb Pivot
1 
Ii o miscare buna. Unul dintre oamenii importanti ai Pitestiului in sezonul trecut. Alaturi de Washburn, mi s-a parut cel mai complet pivot clasic. 
11 July 2019 23:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza... 
click pt. Articol 20 July 2019 14:22
Buzestii Un jucator
0 
care imi place foarte mult,mai ales pentru lipsa de complexe in fata oricarui adversar si pe care mi l-as fi dorit fara ezitare la Craiova!Succes,Mirele! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:15
Fortza Steaua Statistici
0 
Ate are statistici bune si shoot de 3 foarte bun! A prins câteva meciuri bune în liga VTB! Din ce vad este si un apărător ok activ, bun recuperator. În schimb croatul are statistici slabe. Slabe peste tot...si nu cred ca o sa fie titular ... 
click pt. Articol 20 July 2019 11:08
mikki Nikola Markovic
0 
dadea exemplu Polonia, evolutia baschetului acolo, unde in ultimii 30 ani au fost antrenori sarbi, croati, americani..etc iar polonezii au luat carnetelul, au notat, au invatat, au aplicat si rezultatele au inceput sa se vada.eu cred ca Silva va invata mult, deoarece face parte din baschet, ideea la el este ca s-a trezit prea repede principal si a crezut ca le stie pe toate. are o mare oportunitate sa stea in preajma lui Dule si sa absoarba ca buretele totul... 
click pt. Articol 20 July 2019 09:15
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58