Marcel Țenter: „Am simțit spiritul Clujului în această seară”


La jocul din Sala Polivalentă au asistat peste 5.000 de spectatori

Într-o singură seară, U-Banca Transilvania a obținut două rezultate notabile. Pe lângă o victorie împotriva Stelei, ardelenii au izbutit să adune peste 5.000 de spectatori la o partidă, record în actuala stagiune.

Marcel Țenter se bucură de felul cum au decurs lucrurile sâmbătă seara, mărturisind că și viitoarea încleștare cu Steaua va fi crâncenă.

Domnule Țenter, sună bine o victorie în fața Stelei...

În primul rând, sună bine sunetul clujenilor în această sală. Am simțit spiritul Clujului în această seară. Am simțit că avem o echipă care poate să joace un baschet bun și mă bucur pentru victorie. Trebuie însă să fac un compliment Stelei, pentru că este infernal programul lor. Nu știu cine a mai jucat patru jocuri într-o săptămână și, totuși, au făcut față cu brio. A fost un meci angrenant, greu, și sper ca și miercuri să jucăm bine.

Cât de gravă este accidentarea lui Branko Jorovic?

Nu știm exact. Am încredere în fizioterapeuții mei că îl vor recupera până miercuri. După cum se vede, Jorovic poate schimba cursul unui joc și avem nevoie de el.

Este timp pentru refacere până miercuri?

Da, absolut. Dacă joci într-o cupă europeană, acesta este un ritm normal de joc. Trebuie să ne refacem și să jucăm la aceeași intensitate.

Credeți că va oferi Steaua o altă față?

Cred că vor fi mai proaspeți fizic și nu trebuie să cântărească jocul de azi prea mult. Trebuie să știm doar că ne-am făcut planul strategic, iar jocul de miecuri va fi acerb. Sper să avem concentrarea necesară să executăm ce ne propunem, astfel încât să fim clari în momentele decisive.

Este deja uitată plecarea lui Hargrove?

Nu este uitată, iar noi nu ne-am dorit să plece. S-a întâmplat, la fel cum se poate întâmpla în viața oricărei echipe. Avem tot respectul pentru Darius Hargrove, dar a fost decizia lui. Noi trebuie să ne vedem de drumul nostru. Indiferent de compoziția echipei, noi ne vom lupta întotdeauna să jucăm un baschet bun și să aducem trofee.

*Foto: u-bt.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Marcel Țenter
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSA Steaua București

Paul Olar / 17 January 2016 / 9:30


Galerie foto


danms Mai tăiați...
0 
...vreo 2500 din ăia 5000 și-atunci nu mai sunteți ...scuzați, dar penibili... 
17 January 2016 11:00
MS 1000
0 
altu cu figuri in freza.numai 100 au fost.sa te linistesti. 
17 January 2016 15:40
0 
Sala are 7.500 de locuri. Au fost in sala 5000 mai mult ca sigur.tribunele erau pline, mai putin in spatele cosurilor. Dar si acolo erau destui. 
17 January 2016 11:23
ydesh_apu spectatori si sala
0 
Eu as fi mai moderat in aprecieri. Erau multe tribune ocupate, dar nu pline, cu spectatori imprastiati pe toata suprafata lor. Apreciez ca daca totusi ar fi jucat in sala veche, ea ar fi fost arhiplina si cu spectatori care nu ar mai fi putut intra. Au fost si multi copii si elevi, lucru de apreciat. Cum ar trebui numarati? De ce la noi nu e posibia numararea pe baza biletelor? E neplacut insa cu organizarea spatiilor de distribuire a bauturilor. Comunist. Sau incredintat pe prietenii? De ce e numai o firma? Zeci de clienti asteapta enervati la 2-3 puncte de servire unde cate 2 persoane tinere, plictisite si acre servesc cu iuteala melcului la cate o masa improvizata. Unii sar peste rand ceea ce creeaza si mai mult scandal. Daca perseverezi sa cumperi o apa (la pret f. ridicat fata de nivelul de satisfactie conferit de modul de servire si asteptarea la coada), pierzi o repriza de meci. Ceva e putred legat de comertul organizat acolo si de veniturile care le-ar putea aduce acesata sala, care ar putea fi mult mai bine pusa in valoare. 
17 January 2016 12:01
MS peste 5000
0 
apu, e o evidenta si cifra s-a dat dupa biletele si abonamentele vandute.chiar au fost peste 5000 no problem. 
17 January 2016 15:40
0 
nu mai vorbi fara sa sti in primul rand si accepta ca sunt persoane cu parerri diferite iar daca esti spectator atunci fi un spectator, nu m-am pus sa jignesc pe nimeni aici, si legat de acea minge ar trebui sa sti ca este si confirmarea incare se spune ca mingea a fost pusa in brate la cineva care intamplator este prieten cu mine, si ca am vrut sa ii dauu mingea lui Moris nimeni nu stie asta , doar ca el a spus una si a doua zi a spus altceva de asta am ales sa o vand, iar daca m-ai cunoaste atunci ai sti din ce motive. Invata sa fi om, nu sa jignesti, si legat de acel indolent a marcat in 2 meciuri 39 de puncte , dedu tu din asta ceva care are un inteles. si felicit echipa pentru meciul jucat de sambata 
18 January 2016 22:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM Phoenix Galaţi a anunţat lotul pentru sezonul 2018/2019
Philip Miller se întoarce la Galaţi şi va juca alături de doi americani şi un muntenegrean. Vlad Corpodean va juca pe malul Dunării 
SURSE. Echipele din grupa valorică B a LNBM cer depunctarea celor de la CSM Mediaș
Problema a fost consemnată în Consiliul Director și direcționată către CCTLO, forul decizional 
DigiSport va transmite SuperCupa României, însă nu în direct
S-a stabilit între timp și ora disputării partidei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj 
Interviu cu Max Korniienko, de la BCM U Pitești: “Putem obține o medalie în acest sezon”
Internaționalul ucrainean a povestit experiența de la EuroBasket 2013 și Mondialul din 2014 
CSM București nu a primit dreptul de a juca în acest sezon de LNBM
Cum a votat Consiliul Director al FRB în cadrul ședinței de luni 
Două victorii pentru BCM U Pitești și Academic Plovdiv la Cupa Dinamo
Dinamo Știința și SCM U Craiova au suferit două înfrângeri 
Mesajul lui Andrei Mandache pentru fanii bihoreni, după ratarea calificării în BCL
Internaționalul român a câștigat două titluri alături de CSM CSU Oradea 
SuperCupa României se dispută la Oradea
Campioana României, CSM CSU Oradea, și deținătoarea Cupei României, U-BT Cluj, se luptă pentru primul trofeu al anului 
Miodrag Perisic: „Nu putem fi considerați una dintre principalele candidate, dar lumea a început să ne ia în serios”
Antrenorul sârb nu îl mai are în staff pe Srdjan Jovanovic, locul său fiind luat de Petru Czmor 
Sead Hadzifejzovic va evolua în acest sezon în primul eșalon al Serbiei
Jucătorul bosniac a evoluat sezonul precedent la Phoenix Galaţi 
0 
Probabil s-a strecurat vreo eroare. Sunt curios unde! Mediașului abia a început un proiect nou, iar Brăila,Constanța și Voluntari,cu bugete mult mai mari și sponsori, sa se împiedice de un amarat de oraș? Sibiul are din nou doua echipe,și noi ne tărâm prin ligile inferioare??? Eu aștept sa vad duelurile pe parchet dintre cele 4 echipe. Ar fi frumos sa fie televizate și meciurile din grupele B și C. Vor fi meciuri echilibrate și interesante. Hai CSU! Întotdeauna peste U! 
click pt. Articol 26 September 2018 01:09
gyke Păi
0 
... dacă au jucat la toate turneele atunci nu au nici o problema, iar un eventual memoriu va fi respins... Dar tare mi-e teama ca lucrurile nu stau chiar asa, informat sau dezinformat.  
click pt. Articol 25 September 2018 22:36
@lexCSU Media
0 
Oare de ce va mai mirati, nu v-ati obisnuit cu aceste practici din partea celor de la Digi ?
Cred ca e timpul sa se implementeze si la baschet modelul de la futsal, in sensul ca fiecare echipa la meciurile de pe terenul propriu, asigura transmiterea live a meciului pe pagina de facebook Futsal Romania. Din cate stiu, federatia a distribuit camere de filmat tuturor cluburilor in scopul asta, iar celor de la Digi le ramane sa transmita doar meciurile importante precum finalele. 
click pt. Articol 25 September 2018 22:35
Cararidemunte Jucati cinstit ! Jucati pe teren,nu in culise!
0 
Gyke,esti dezinformat. CSM Medias a participat la fix 4 turnee de 3x3. Din cate stiu eu,au ramas 3 juniori sub contract la club peste vara si s-au antrenat fara pauza doar pentru participarea la 3x3.
Eu cred ca echipelor din grupa B le cam tremura chilotii cand vad ce echipa si-a facut Mediasul :) niciuna dintre ele nefiind sigura pe o calificare mai departe. Dar,cu o depunctare a Mediasului cu 5 puncte,ar avea mari sanse sa mearga ele mai departe. Daca s-au aliat pentru memoriul acesta,sigur se vor alia si in campionat si isi vor da meciuri una alteia,doar ca sa ii scoata pe Medias. Pacat. Jucati pe teren baschet,oamani buni. In tara asta merge numai cu aliante,prietenii,furaciuni si injungheri pe la spate . 
click pt. Articol 25 September 2018 22:20
popsiis Din moment ce transmit meciul
0 
Inseamna ca au car, plus ca e in cadrul aceleiasi firme, in plus in oradea au un car, ca altfel nu ar putea transmite 
click pt. Articol 25 September 2018 18:44
studentU nu stiu
0 
daca au car TV pt transmisiuni sportive fiind televiziune regionala de stiri 
click pt. Articol 25 September 2018 17:55
gyke Stop
0 
Ești supărat pe cei de la Constanța că v-au reclamat, dar pe proprii manageri care nu și-au făcut treaba și nu au trimis 3 oameni să joace baschet nu ești supărat...  
click pt. Articol 25 September 2018 17:22
cronicaru Frumos spirit...
0 
Sa va fie rușine, mai ales Constanței și Brăilei... Doua orașe comparabile cu Clujul care se ocupa cu asemenea mizerii... și care se chinuie de ani de zile în ligile inferioare... asta da profesionalism... bine la Brăila mor jucătorii prin oraș, dar voi va luați de Mediaș... mie silă. 
click pt. Articol 25 September 2018 16:23
popsiis De ce nu transmite
0 
Digi24 Oradea/Cluj? 
click pt. Articol 25 September 2018 16:02
gyke YouTube
0 
Hai sa o luam logic: daca e o clauza in contractul digi, teoretic se poate ajunge la o intelegere: nu puteti transmite in direct, atunci nu mai produceti de loc, preluam noi transmiterea meciului. Punctul doi, resursele tehnice: in prima grupa valorica sunt 6 orase mari si capitala; sunt absolut convins ca FRB ar putea gasi parteneri locali care pot asigura transmiterea unui meci de baschet pe internet, pe baza uni caiet de sarcini, astfel costurile ar fi minime. Iar ultimul punct: competenta si interes, aici imi dispare optimismul...