Marcel Țenter: „Am simțit spiritul Clujului în această seară”


La jocul din Sala Polivalentă au asistat peste 5.000 de spectatori

Într-o singură seară, U-Banca Transilvania a obținut două rezultate notabile. Pe lângă o victorie împotriva Stelei, ardelenii au izbutit să adune peste 5.000 de spectatori la o partidă, record în actuala stagiune.

Marcel Țenter se bucură de felul cum au decurs lucrurile sâmbătă seara, mărturisind că și viitoarea încleștare cu Steaua va fi crâncenă.

Domnule Țenter, sună bine o victorie în fața Stelei...

În primul rând, sună bine sunetul clujenilor în această sală. Am simțit spiritul Clujului în această seară. Am simțit că avem o echipă care poate să joace un baschet bun și mă bucur pentru victorie. Trebuie însă să fac un compliment Stelei, pentru că este infernal programul lor. Nu știu cine a mai jucat patru jocuri într-o săptămână și, totuși, au făcut față cu brio. A fost un meci angrenant, greu, și sper ca și miercuri să jucăm bine.

Cât de gravă este accidentarea lui Branko Jorovic?

Nu știm exact. Am încredere în fizioterapeuții mei că îl vor recupera până miercuri. După cum se vede, Jorovic poate schimba cursul unui joc și avem nevoie de el.

Este timp pentru refacere până miercuri?

Da, absolut. Dacă joci într-o cupă europeană, acesta este un ritm normal de joc. Trebuie să ne refacem și să jucăm la aceeași intensitate.

Credeți că va oferi Steaua o altă față?

Cred că vor fi mai proaspeți fizic și nu trebuie să cântărească jocul de azi prea mult. Trebuie să știm doar că ne-am făcut planul strategic, iar jocul de miecuri va fi acerb. Sper să avem concentrarea necesară să executăm ce ne propunem, astfel încât să fim clari în momentele decisive.

Este deja uitată plecarea lui Hargrove?

Nu este uitată, iar noi nu ne-am dorit să plece. S-a întâmplat, la fel cum se poate întâmpla în viața oricărei echipe. Avem tot respectul pentru Darius Hargrove, dar a fost decizia lui. Noi trebuie să ne vedem de drumul nostru. Indiferent de compoziția echipei, noi ne vom lupta întotdeauna să jucăm un baschet bun și să aducem trofee.

*Foto: u-bt.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Marcel Țenter
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM Steaua EximBank

Paul Olar / 17 January 2016 / 9:30


Galerie foto


danms Mai tăiați...
0 
...vreo 2500 din ăia 5000 și-atunci nu mai sunteți ...scuzați, dar penibili... 
17 January 2016 11:00
MS 1000
0 
altu cu figuri in freza.numai 100 au fost.sa te linistesti. 
17 January 2016 15:40
0 
Sala are 7.500 de locuri. Au fost in sala 5000 mai mult ca sigur.tribunele erau pline, mai putin in spatele cosurilor. Dar si acolo erau destui. 
17 January 2016 11:23
ydesh_apu spectatori si sala
0 
Eu as fi mai moderat in aprecieri. Erau multe tribune ocupate, dar nu pline, cu spectatori imprastiati pe toata suprafata lor. Apreciez ca daca totusi ar fi jucat in sala veche, ea ar fi fost arhiplina si cu spectatori care nu ar mai fi putut intra. Au fost si multi copii si elevi, lucru de apreciat. Cum ar trebui numarati? De ce la noi nu e posibia numararea pe baza biletelor? E neplacut insa cu organizarea spatiilor de distribuire a bauturilor. Comunist. Sau incredintat pe prietenii? De ce e numai o firma? Zeci de clienti asteapta enervati la 2-3 puncte de servire unde cate 2 persoane tinere, plictisite si acre servesc cu iuteala melcului la cate o masa improvizata. Unii sar peste rand ceea ce creeaza si mai mult scandal. Daca perseverezi sa cumperi o apa (la pret f. ridicat fata de nivelul de satisfactie conferit de modul de servire si asteptarea la coada), pierzi o repriza de meci. Ceva e putred legat de comertul organizat acolo si de veniturile care le-ar putea aduce acesata sala, care ar putea fi mult mai bine pusa in valoare. 
17 January 2016 12:01
MS peste 5000
0 
apu, e o evidenta si cifra s-a dat dupa biletele si abonamentele vandute.chiar au fost peste 5000 no problem. 
17 January 2016 15:40
0 
nu mai vorbi fara sa sti in primul rand si accepta ca sunt persoane cu parerri diferite iar daca esti spectator atunci fi un spectator, nu m-am pus sa jignesc pe nimeni aici, si legat de acea minge ar trebui sa sti ca este si confirmarea incare se spune ca mingea a fost pusa in brate la cineva care intamplator este prieten cu mine, si ca am vrut sa ii dauu mingea lui Moris nimeni nu stie asta , doar ca el a spus una si a doua zi a spus altceva de asta am ales sa o vand, iar daca m-ai cunoaste atunci ai sti din ce motive. Invata sa fi om, nu sa jignesti, si legat de acel indolent a marcat in 2 meciuri 39 de puncte , dedu tu din asta ceva care are un inteles. si felicit echipa pentru meciul jucat de sambata 
18 January 2016 22:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea vor disputa câte un amical în acest weekend
Cele două echipe vor întâlni același adversar din Ungaria 
FRB va organiza o Ligă Națională de Streetball
Decizia vine după ce baschetul 3x3 a ajuns probă olimpică 
Ieșenii au rămas neplătiți, în ciuda victoriei cu Phoenix
„Armăsarii” nu au mai primit bani din octombrie 
Problemele continuă pentru CSM Steaua, după accidentarea lui Fraseniuc
Georges Darwiche ar putea rata meciurile României 
7 stranieri din Liga Naţională, convocați la echipele lor naționale în preliminariile Mondialului din 2019
LNBM dă baschetbalişti la naționalele Croației și Sloveniei 
Tayloe Taylor, triple-double în victoria lui Poli Iași cu Phoenix Galați
Meci excelent și pentru Andrija Bojic și Jalen Jackson 
Poli Iași și-a relansat sezonul cu prima victorie pe teren propriu
Elevii lui Jorovic au trecut de Phoenix Galați 
CS Politehnica Iași învinge pe CS Phoenix Galaţi
CS Politehnica Iași învinge pe CS Phoenix Galaţi la o diferenţă de 8 puncte 
Armă secretă pentru Marcel Țenter și Branko Jorovic?
George Tsintsadze s-ar putea întoarce la Poli Iași în meciul cu Phoenix Galați 
Poli Iași va inaugura noul parchet din Copou, în compania lui Phoenix Galați
Cum arată noua sală din Iași (Video) 
basket85 :))) un moldovean
0 
Articolul este despre neplata jucatorilor,dar singurul lucru care ti-a atras atentia este factul ca J Jones este in Iasi?:))
Toti cei care am fost la meci am vazut cum a fost primit Jermale de public si primar(cel din urma imbratisandu-l).
Am vazut si privirile aruncate intre Toma si Schiopu-soc si groaza. Drept sa spun,m-au uns la suflet.
Iar Jermale nu statea langa "dl cu sapca",ci intre el si primar,domnul in cauza fiind un mare nume in baschetul iesean,Viorel Nanescu. Dumnealui si sotia,Sorana Gavrilescu au ridicat cele dpua echipe de baschet in LN,iar cele 3 secaturi(Tsirogiannis,Toma,Sciopu) au distrus tot.
Si nici Georgi nu a gasit alta echipa,el fiind om de nationala. Dar aparent ti-ai creat un job in a critica jucatorii neplacuti de Toma si Schiopu. Esti fanul lor nr 1.
Am auzit ca si de Roberts s-au debarasat. Si vorbind de non valori,astia cand il urmeaza pe antrenorul grec? 
click pt. Articol 21 February 2018 15:55
un moldovean Fosta vedeta ?!
0 
Fosta vedeta , Jones, parca plecase de la Iasi, intr-o atmosfera destul de incordata. Sa inteleg ca valoarea nu i-a permis sa-si gaseasca un angajament /
Si, apropo, poate ca nu a stat langa edil si manager ci poate a stat langa fostul antrenor , Viorel Nanescu, d-nul cu sapca 
click pt. Articol 20 February 2018 19:51
0 
Eduard Popa Asa da 
click pt. Articol 19 February 2018 20:24
andreiuts93 Sunt 7, nu 6!
0 
+ Gajovic in selectionata Muntenegrului. 
click pt. Articol 19 February 2018 15:59
un moldovean Da, in sfarsit !
0 
Da, in sfarsit, Sala Polivalenta din Iasi are parchet regulamentar si se poate juca baschet. Da, in sfarsit echipa ieseana a putut evolua in capionat in fata propriilor suporteri. Da, in sfarsit am vazut baschet frumos, baschet de calitate. Am vazut scheme lucrate, am vazut executii individuale de exceptie. Da, in sfarsit avem si antrenori, cuplul Jorovic , Tenter a demonstrat cum se aseaza o echipa in teren si cum se poate schimba cursul jocului cu un time-out bine cerut.
Am vazut si doi jucatori extraordinari, Taylor si Bojic completati de un Jackson extrem de eficient.
Am vazut si o echipa galateana foarte bine organizata care s-a batut pana in ultimul minut pentru victorie.
Da, in sfarsit am vazut ieseni fericiti ! 
click pt. Articol 19 February 2018 08:04
Chiper4325 fan baschet
0 
de ce nu sunteți corecți și nu scrieți adevărul? primăria iași din iunie a cerut aviz de la ministerul tiniretului și sportului (care este proprietarul sălii din iași), aviz pe care l-a primit abia pe 3 ianuarie!!! practic, primăria a făcut licitația, a adus parchetul și l-a montat într-o lună! MINISTERUL A AVUT NEVOIE DE 8 LUNI PENTRU A DA UN AVIZ, ADICĂ NIȘTE FOI! e normal? și după ce s-a montat parchetul, ministerul a trimis echipa în deplasare la mureș ca să organizeze un târg de nunți...  
click pt. Articol 18 February 2018 23:27
Geza Podu Roș
0 
Exact ! 
click pt. Articol 18 February 2018 11:24
Eduard Popa Multumesc
0 
Multumesc de corectari si completari. Seara faina!  
click pt. Articol 17 February 2018 19:00
Vandana 1 Solist
0 
Pronostic 1 solist. Dupa excesele de la Energia, Nini isi va arata inca o data caracterul. 
click pt. Articol 17 February 2018 16:13
Jordan12 Rectificare
0 
Deoarece am observat aceasta greseala in mai multe articole despre Politehnica Iasi, tin sa precizez ca doar stadionul de fotbal este in Copou, un cartier din Iasi. Echipa de fotbal, Politehnica Iasi se antreneaza si joaca meciurile de acasa in Copou.
Sala polivalenta, faimoasa cu parchetul si cu alte metehne, se afla in zona Palas Mall.
Va multumesc. 
click pt. Articol 17 February 2018 15:14