Marcel Țenter: „Am simțit spiritul Clujului în această seară”


La jocul din Sala Polivalentă au asistat peste 5.000 de spectatori

Într-o singură seară, U-Banca Transilvania a obținut două rezultate notabile. Pe lângă o victorie împotriva Stelei, ardelenii au izbutit să adune peste 5.000 de spectatori la o partidă, record în actuala stagiune.

Marcel Țenter se bucură de felul cum au decurs lucrurile sâmbătă seara, mărturisind că și viitoarea încleștare cu Steaua va fi crâncenă.

Domnule Țenter, sună bine o victorie în fața Stelei...

În primul rând, sună bine sunetul clujenilor în această sală. Am simțit spiritul Clujului în această seară. Am simțit că avem o echipă care poate să joace un baschet bun și mă bucur pentru victorie. Trebuie însă să fac un compliment Stelei, pentru că este infernal programul lor. Nu știu cine a mai jucat patru jocuri într-o săptămână și, totuși, au făcut față cu brio. A fost un meci angrenant, greu, și sper ca și miercuri să jucăm bine.

Cât de gravă este accidentarea lui Branko Jorovic?

Nu știm exact. Am încredere în fizioterapeuții mei că îl vor recupera până miercuri. După cum se vede, Jorovic poate schimba cursul unui joc și avem nevoie de el.

Este timp pentru refacere până miercuri?

Da, absolut. Dacă joci într-o cupă europeană, acesta este un ritm normal de joc. Trebuie să ne refacem și să jucăm la aceeași intensitate.

Credeți că va oferi Steaua o altă față?

Cred că vor fi mai proaspeți fizic și nu trebuie să cântărească jocul de azi prea mult. Trebuie să știm doar că ne-am făcut planul strategic, iar jocul de miecuri va fi acerb. Sper să avem concentrarea necesară să executăm ce ne propunem, astfel încât să fim clari în momentele decisive.

Este deja uitată plecarea lui Hargrove?

Nu este uitată, iar noi nu ne-am dorit să plece. S-a întâmplat, la fel cum se poate întâmpla în viața oricărei echipe. Avem tot respectul pentru Darius Hargrove, dar a fost decizia lui. Noi trebuie să ne vedem de drumul nostru. Indiferent de compoziția echipei, noi ne vom lupta întotdeauna să jucăm un baschet bun și să aducem trofee.

*Foto: u-bt.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Marcel Țenter
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM Steaua EximBank

Paul Olar / 17 January 2016 / 9:30


Galerie foto


danms Mai tăiați...
0 
...vreo 2500 din ăia 5000 și-atunci nu mai sunteți ...scuzați, dar penibili... 
17 January 2016 11:00
MS 1000
0 
altu cu figuri in freza.numai 100 au fost.sa te linistesti. 
17 January 2016 15:40
0 
Sala are 7.500 de locuri. Au fost in sala 5000 mai mult ca sigur.tribunele erau pline, mai putin in spatele cosurilor. Dar si acolo erau destui. 
17 January 2016 11:23
ydesh_apu spectatori si sala
0 
Eu as fi mai moderat in aprecieri. Erau multe tribune ocupate, dar nu pline, cu spectatori imprastiati pe toata suprafata lor. Apreciez ca daca totusi ar fi jucat in sala veche, ea ar fi fost arhiplina si cu spectatori care nu ar mai fi putut intra. Au fost si multi copii si elevi, lucru de apreciat. Cum ar trebui numarati? De ce la noi nu e posibia numararea pe baza biletelor? E neplacut insa cu organizarea spatiilor de distribuire a bauturilor. Comunist. Sau incredintat pe prietenii? De ce e numai o firma? Zeci de clienti asteapta enervati la 2-3 puncte de servire unde cate 2 persoane tinere, plictisite si acre servesc cu iuteala melcului la cate o masa improvizata. Unii sar peste rand ceea ce creeaza si mai mult scandal. Daca perseverezi sa cumperi o apa (la pret f. ridicat fata de nivelul de satisfactie conferit de modul de servire si asteptarea la coada), pierzi o repriza de meci. Ceva e putred legat de comertul organizat acolo si de veniturile care le-ar putea aduce acesata sala, care ar putea fi mult mai bine pusa in valoare. 
17 January 2016 12:01
MS peste 5000
0 
apu, e o evidenta si cifra s-a dat dupa biletele si abonamentele vandute.chiar au fost peste 5000 no problem. 
17 January 2016 15:40
0 
nu mai vorbi fara sa sti in primul rand si accepta ca sunt persoane cu parerri diferite iar daca esti spectator atunci fi un spectator, nu m-am pus sa jignesc pe nimeni aici, si legat de acea minge ar trebui sa sti ca este si confirmarea incare se spune ca mingea a fost pusa in brate la cineva care intamplator este prieten cu mine, si ca am vrut sa ii dauu mingea lui Moris nimeni nu stie asta , doar ca el a spus una si a doua zi a spus altceva de asta am ales sa o vand, iar daca m-ai cunoaste atunci ai sti din ce motive. Invata sa fi om, nu sa jignesti, si legat de acel indolent a marcat in 2 meciuri 39 de puncte , dedu tu din asta ceva care are un inteles. si felicit echipa pentru meciul jucat de sambata 
18 January 2016 22:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Muhamad Pasalic continuă alături de CSM CSU Oradea
Bosniacul se află la al treilea sezon consecutiv sub comanda lui Cristian Achim 
Tragerea la sorți pentru LNB și Cupa României, sezonul 2018-2019, are loc pe 25 iulie
Evenimentul va avea loc la sediul FRB, în București 
Mihai Gavrilă, al 6-lea campion din sezonul trecut care continuă la CSM CSU Oradea
Pivotul este considerat de staff-ul tehnic al campioanei drept un jucător extrem de util la antrenament 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Goran Gajovic a plecat de la CSM CSU Oradea
Un jucător important al campionilor este însă foarte aproape de prelungirea contractului 
Gabriel Boriga este noul manager al CSM Steaua București
Fostul primar al Târgoviștei îi ia locul lui Ionuț Georgescu la gruparea militară 
Chris Cooper şi-a prelungit înţelegerea cu CSU Sibiu
Americanul se află la al cincelea sezon în LNBM, al treilea consecutiv la sibieni 
Kevin Hardy revine la CSU Sibiu
Americanul se află la al treilea sezon în tricoul sibienilor, după un an petrecut în NBA G League 
Marius Runkauskas și Dragan Zekovic rămân la CSM Steaua EximBank
Cei doi se află sub contract cu formația „militară” și pentru sezonul 2018/2019 
Arturas Valeika, al 5-lea jucător care continuă cu CSM CSU Oradea
Lituanianul a fost cel mai bun recuperator al campioanei în sezonul recent încheiat 
0 
Cu 4 shooteri buni, Vaydas, Richard, Pasalic si Zeno plus 2 pivoti buni, Valeyka si Denison, nu cred ca aratam rau.. Mai ii adaugam.si pe Watson si Bobe. Este deja asigurata o rotatie de 8 jucatori. 
click pt. Articol 21 July 2018 00:09
0 
Înseamnă că managementul clubului e profesionist, știe să o obțină finanțare atât de la municipalitatea Oradea, fiind vorba de un CSM, dar și sponsorizare de la privați, e de apreciat Sere. De altfel, nu e de mirare vâzând cum e administrat orașul, Bolojan, un tip care face și vorbește puțin , văzând rezultatele acestei secții a CSM a fost realist și nu s-a aruncat în orb cu finanțare în altă ramură sportivă ce nu ar fi tot atât de competitivă în oraș. Asta ar trebui să facă și alte municipalități, în loc să risipească resurse pentru n sporturi care sunt neperformante, mergând doar pe premisa de a bifa o activitate, mai bine s-ar axa pe o secție ce se dovedește fructuoasa în detrimentul altora care doar ar consuma resurse ce nu se materializează în rezultate!  
click pt. Articol 21 July 2018 00:03
gyke Nu cred
0 
Hai să zic că în România ar merge, deși Lazăr nu mai e și nici nu va mai fi jucătorul de acum 3-4 ani. Dar în Europa nu te poți prezenta sub panou cu 2 jucători și un sfert. Plus că la cum începe să arate Clujul nici în România s-ar putea să nu fi așa simplu.  
click pt. Articol 20 July 2018 23:58
0 
Baciu sa ramana unde este. :D Cum avem deja 3 pivoti: Valeyka, Denison si Lazar, se poate juca si fara un 4 veritabil. 
click pt. Articol 20 July 2018 23:54
gyke Știu și eu să număr
0 
Dar cu Zeno și un om mare vor fi 7. Dacă nu cumva omul mare va fi Baciu.  
click pt. Articol 20 July 2018 23:46
0 
Sunt 6 straini pana acum incluzandu-l si pe Watson. 
click pt. Articol 20 July 2018 23:40
0 
O veste mult asteptata. Cred ca urmeaza Zeno. 
click pt. Articol 20 July 2018 23:38
gyke Interesant
0 
Înseamnă că sunt bani mulți la Oradea, dacă pot să-și permită 7 străini și Watson (înțeleg că și Zeno e aproape, iar încă un om mare este absolut necesar). Dacă vor fi toți sănătoși challenge-ul va fi pe cine lași afară, ținând cont ca în Europa și Watson e străin.  
click pt. Articol 20 July 2018 23:37
Oldtimer Pasalic ramane
0 
inca un sezon la CSM CSU Oradea. 
click pt. Articol 20 July 2018 22:58
3punkte Responsabil cu antrenamentele
0 
"este considerat un jucător extrem de util la antrenament de către staff-ul tehnic ". Nu ajung maxim 8 jucatori pentru un intreg sezon?! Cost Saving Markt