Marcel Țenter: „Am simțit spiritul Clujului în această seară”


La jocul din Sala Polivalentă au asistat peste 5.000 de spectatori

Într-o singură seară, U-Banca Transilvania a obținut două rezultate notabile. Pe lângă o victorie împotriva Stelei, ardelenii au izbutit să adune peste 5.000 de spectatori la o partidă, record în actuala stagiune.

Marcel Țenter se bucură de felul cum au decurs lucrurile sâmbătă seara, mărturisind că și viitoarea încleștare cu Steaua va fi crâncenă.

Domnule Țenter, sună bine o victorie în fața Stelei...

În primul rând, sună bine sunetul clujenilor în această sală. Am simțit spiritul Clujului în această seară. Am simțit că avem o echipă care poate să joace un baschet bun și mă bucur pentru victorie. Trebuie însă să fac un compliment Stelei, pentru că este infernal programul lor. Nu știu cine a mai jucat patru jocuri într-o săptămână și, totuși, au făcut față cu brio. A fost un meci angrenant, greu, și sper ca și miercuri să jucăm bine.

Cât de gravă este accidentarea lui Branko Jorovic?

Nu știm exact. Am încredere în fizioterapeuții mei că îl vor recupera până miercuri. După cum se vede, Jorovic poate schimba cursul unui joc și avem nevoie de el.

Este timp pentru refacere până miercuri?

Da, absolut. Dacă joci într-o cupă europeană, acesta este un ritm normal de joc. Trebuie să ne refacem și să jucăm la aceeași intensitate.

Credeți că va oferi Steaua o altă față?

Cred că vor fi mai proaspeți fizic și nu trebuie să cântărească jocul de azi prea mult. Trebuie să știm doar că ne-am făcut planul strategic, iar jocul de miecuri va fi acerb. Sper să avem concentrarea necesară să executăm ce ne propunem, astfel încât să fim clari în momentele decisive.

Este deja uitată plecarea lui Hargrove?

Nu este uitată, iar noi nu ne-am dorit să plece. S-a întâmplat, la fel cum se poate întâmpla în viața oricărei echipe. Avem tot respectul pentru Darius Hargrove, dar a fost decizia lui. Noi trebuie să ne vedem de drumul nostru. Indiferent de compoziția echipei, noi ne vom lupta întotdeauna să jucăm un baschet bun și să aducem trofee.

*Foto: u-bt.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Marcel Țenter
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSA Steaua București

Paul Olar / 17 January 2016 / 9:30


Galerie foto


danms Mai tăiați...
0 
...vreo 2500 din ăia 5000 și-atunci nu mai sunteți ...scuzați, dar penibili... 
17 January 2016 11:00
MS 1000
0 
altu cu figuri in freza.numai 100 au fost.sa te linistesti. 
17 January 2016 15:40
0 
Sala are 7.500 de locuri. Au fost in sala 5000 mai mult ca sigur.tribunele erau pline, mai putin in spatele cosurilor. Dar si acolo erau destui. 
17 January 2016 11:23
ydesh_apu spectatori si sala
0 
Eu as fi mai moderat in aprecieri. Erau multe tribune ocupate, dar nu pline, cu spectatori imprastiati pe toata suprafata lor. Apreciez ca daca totusi ar fi jucat in sala veche, ea ar fi fost arhiplina si cu spectatori care nu ar mai fi putut intra. Au fost si multi copii si elevi, lucru de apreciat. Cum ar trebui numarati? De ce la noi nu e posibia numararea pe baza biletelor? E neplacut insa cu organizarea spatiilor de distribuire a bauturilor. Comunist. Sau incredintat pe prietenii? De ce e numai o firma? Zeci de clienti asteapta enervati la 2-3 puncte de servire unde cate 2 persoane tinere, plictisite si acre servesc cu iuteala melcului la cate o masa improvizata. Unii sar peste rand ceea ce creeaza si mai mult scandal. Daca perseverezi sa cumperi o apa (la pret f. ridicat fata de nivelul de satisfactie conferit de modul de servire si asteptarea la coada), pierzi o repriza de meci. Ceva e putred legat de comertul organizat acolo si de veniturile care le-ar putea aduce acesata sala, care ar putea fi mult mai bine pusa in valoare. 
17 January 2016 12:01
MS peste 5000
0 
apu, e o evidenta si cifra s-a dat dupa biletele si abonamentele vandute.chiar au fost peste 5000 no problem. 
17 January 2016 15:40
0 
nu mai vorbi fara sa sti in primul rand si accepta ca sunt persoane cu parerri diferite iar daca esti spectator atunci fi un spectator, nu m-am pus sa jignesc pe nimeni aici, si legat de acea minge ar trebui sa sti ca este si confirmarea incare se spune ca mingea a fost pusa in brate la cineva care intamplator este prieten cu mine, si ca am vrut sa ii dauu mingea lui Moris nimeni nu stie asta , doar ca el a spus una si a doua zi a spus altceva de asta am ales sa o vand, iar daca m-ai cunoaste atunci ai sti din ce motive. Invata sa fi om, nu sa jignesti, si legat de acel indolent a marcat in 2 meciuri 39 de puncte , dedu tu din asta ceva care are un inteles. si felicit echipa pentru meciul jucat de sambata 
18 January 2016 22:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
SCM U Craiova are de apărat terenul propriu în fața celor de la U-BT Cluj
Oltenii vin după o înfrângere în Cupă cu Sibiul, clujenii au trecut de două ori în trei zile de Pitești 
soso69 @gyke
0 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
click pt. Articol 19 March 2019 16:14
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
click pt. Articol 19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
0 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
click pt. Articol 19 March 2019 12:00
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30
0 
Cam asta am scris si eu dar la modul general. Nu am luat pe fiecare in parte. Si noi am primit bani de la primarie. Ce ai scris tu confirma afirmatiile mele. Dar, te asigur si repet, anul acesta la noi nu a mai fost ce a fost anul trecut. 
click pt. Articol 18 March 2019 12:07
gyke @Ștefan
0 
Te sfătuiesc să te mai informezi, pentru că amesteci niște chestii. În primul rând Oradea este CSM, asta înseamnă că poate fi finanțat direct de către Primărie / Consiliul local, care asigură probabil spre 80% din bugetul clubului. Sibiul nu este CSM, finanțarea lui din bani publici vine prin agenda sportivă, iar pentru anul calendaristic 2018 suma alocată echipei de seniori a fost de aprox 170 kEuro (google search). Mai vine ceva probabil de la Universitate (nu mult), iar restul vine din acei sponsori mici și mulți pe care îi avem. Dar te asigur că diferențele față de Oradea și U sunt semnificative.  
click pt. Articol 18 March 2019 10:29
0 
Un meci in care am aratat ca o echipa. Am jucat ambele faze de joc super bine si am exectutat scheme de joc care au pus jucatorii in valoare. O circulatie foarte buna a mingii. Felicitari!
Cred ca diferenta s-a facut si datorita jucatorilor care au intrat de pe banca. Craiova a stat doar in jucatorii din primul 5.
 
click pt. Articol 18 March 2019 10:10