Marcel Țenter: „Am simțit spiritul Clujului în această seară”


La jocul din Sala Polivalentă au asistat peste 5.000 de spectatori

Într-o singură seară, U-Banca Transilvania a obținut două rezultate notabile. Pe lângă o victorie împotriva Stelei, ardelenii au izbutit să adune peste 5.000 de spectatori la o partidă, record în actuala stagiune.

Marcel Țenter se bucură de felul cum au decurs lucrurile sâmbătă seara, mărturisind că și viitoarea încleștare cu Steaua va fi crâncenă.

Domnule Țenter, sună bine o victorie în fața Stelei...

În primul rând, sună bine sunetul clujenilor în această sală. Am simțit spiritul Clujului în această seară. Am simțit că avem o echipă care poate să joace un baschet bun și mă bucur pentru victorie. Trebuie însă să fac un compliment Stelei, pentru că este infernal programul lor. Nu știu cine a mai jucat patru jocuri într-o săptămână și, totuși, au făcut față cu brio. A fost un meci angrenant, greu, și sper ca și miercuri să jucăm bine.

Cât de gravă este accidentarea lui Branko Jorovic?

Nu știm exact. Am încredere în fizioterapeuții mei că îl vor recupera până miercuri. După cum se vede, Jorovic poate schimba cursul unui joc și avem nevoie de el.

Este timp pentru refacere până miercuri?

Da, absolut. Dacă joci într-o cupă europeană, acesta este un ritm normal de joc. Trebuie să ne refacem și să jucăm la aceeași intensitate.

Credeți că va oferi Steaua o altă față?

Cred că vor fi mai proaspeți fizic și nu trebuie să cântărească jocul de azi prea mult. Trebuie să știm doar că ne-am făcut planul strategic, iar jocul de miecuri va fi acerb. Sper să avem concentrarea necesară să executăm ce ne propunem, astfel încât să fim clari în momentele decisive.

Este deja uitată plecarea lui Hargrove?

Nu este uitată, iar noi nu ne-am dorit să plece. S-a întâmplat, la fel cum se poate întâmpla în viața oricărei echipe. Avem tot respectul pentru Darius Hargrove, dar a fost decizia lui. Noi trebuie să ne vedem de drumul nostru. Indiferent de compoziția echipei, noi ne vom lupta întotdeauna să jucăm un baschet bun și să aducem trofee.

*Foto: u-bt.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Marcel Țenter
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM Steaua EximBank

Paul Olar / 17 January 2016 / 9:30


Galerie foto


danms Mai tăiați...
0 
...vreo 2500 din ăia 5000 și-atunci nu mai sunteți ...scuzați, dar penibili... 
17 January 2016 11:00
MS 1000
0 
altu cu figuri in freza.numai 100 au fost.sa te linistesti. 
17 January 2016 15:40
0 
Sala are 7.500 de locuri. Au fost in sala 5000 mai mult ca sigur.tribunele erau pline, mai putin in spatele cosurilor. Dar si acolo erau destui. 
17 January 2016 11:23
ydesh_apu spectatori si sala
0 
Eu as fi mai moderat in aprecieri. Erau multe tribune ocupate, dar nu pline, cu spectatori imprastiati pe toata suprafata lor. Apreciez ca daca totusi ar fi jucat in sala veche, ea ar fi fost arhiplina si cu spectatori care nu ar mai fi putut intra. Au fost si multi copii si elevi, lucru de apreciat. Cum ar trebui numarati? De ce la noi nu e posibia numararea pe baza biletelor? E neplacut insa cu organizarea spatiilor de distribuire a bauturilor. Comunist. Sau incredintat pe prietenii? De ce e numai o firma? Zeci de clienti asteapta enervati la 2-3 puncte de servire unde cate 2 persoane tinere, plictisite si acre servesc cu iuteala melcului la cate o masa improvizata. Unii sar peste rand ceea ce creeaza si mai mult scandal. Daca perseverezi sa cumperi o apa (la pret f. ridicat fata de nivelul de satisfactie conferit de modul de servire si asteptarea la coada), pierzi o repriza de meci. Ceva e putred legat de comertul organizat acolo si de veniturile care le-ar putea aduce acesata sala, care ar putea fi mult mai bine pusa in valoare. 
17 January 2016 12:01
MS peste 5000
0 
apu, e o evidenta si cifra s-a dat dupa biletele si abonamentele vandute.chiar au fost peste 5000 no problem. 
17 January 2016 15:40
0 
nu mai vorbi fara sa sti in primul rand si accepta ca sunt persoane cu parerri diferite iar daca esti spectator atunci fi un spectator, nu m-am pus sa jignesc pe nimeni aici, si legat de acea minge ar trebui sa sti ca este si confirmarea incare se spune ca mingea a fost pusa in brate la cineva care intamplator este prieten cu mine, si ca am vrut sa ii dauu mingea lui Moris nimeni nu stie asta , doar ca el a spus una si a doua zi a spus altceva de asta am ales sa o vand, iar daca m-ai cunoaste atunci ai sti din ce motive. Invata sa fi om, nu sa jignesti, si legat de acel indolent a marcat in 2 meciuri 39 de puncte , dedu tu din asta ceva care are un inteles. si felicit echipa pentru meciul jucat de sambata 
18 January 2016 22:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Jukka Toijala: “Ne aşteptam că vor reveni în meci. Băieţii mei au avut tărie de caracter”
CSM Steaua a câştigat un duel extrem de echilbrat cu BC SCM Timişoara 
Dan Fleșeriu: „Știam la pauză că nu este nimic pierdut”
BC CSU Sibiu a fost dominată copios de CSM CSU Oradea în prima repriză a meciului din etapa a 8-a din Top 6 dar a revenit și la final s-a impus la limită 
Cristian Achim: „Mi s-a părut un meci extrem de interesant, de frumos, cu multe răsturnări de scor”
CSM CSU Oradea nu a putut opri seria de invincibilitate de pe teren propriu a lui BC CSU Sibiu 
U-BT Cluj-Napoca câștigă fără probleme în faţa Piteştiului, la o diferență de 9 puncte
Oaspeții s-au aflat la primul meci după concedierea lui Hristu Șapera 
Șerban Sere, apostrofat tot meciul de fanii Sibiului
Oficialul orădenilor a avut o ieșire nervoasă la finalul meciului pierdut de CSM CSU Oradea pe terenul lui BC CSU Sibiu 
CSM Steaua, prima victorie în acest sezon în faţa Timişoarei
Elevii lui Tudor Costescu au fost din nou aproape de o revenire spectaculoasă, de la -14 
CSU Sibiu rămâne neînvinsă pe teren propriu
CSM CSU Oradea pierde în fața sibienilor la doar un punct, după ce a condus la 16 puncte în sfertul al doilea 
Modificări de ultimă oră la CSM CSU Oradea
Martin Zeno nu joacă împotriva CSU Sibiu 
CSM Steaua EximBank învinge pe BC SCM Timișoara
CSM Steaua EximBank învinge pe BC SCM Timișoara la o diferenţă de 3 puncte 
BC CSU Sibiu învinge pe CSM CSU Oradea
BC CSU Sibiu învinge pe CSM CSU Oradea la o diferenţă de un punct 
adis straniu
0 
O echipa atat de limitata incat va bate cand vrea ea.Astazi au incercat sa va bata cu un singur om(Diaz) care si-a batut joc de voi cum a vrut si cand a vrut.Daca mai isi punea si Jeremici mintea cu voi faceam suta in primul sfert 
click pt. Articol 22 April 2018 08:28
3punkte Noi am gresit
0 
Cu prea multe "incercari" de 3 puncte. Matematica nu minte. Primul a intrat dupa a 6-a incercare. Ne-am grabit la "tren". Jumatate din "aruncarile" de la mare distantã (contestate) erau de mai aproape, noi aveam motivul de a zambi la final. Denison a prins bine momentele pentru a marca. 
click pt. Articol 22 April 2018 08:19
0 
O echipa atat de limitata sa ne puna asemenea probleme... 
click pt. Articol 22 April 2018 01:11
Renan Scuze
0 
Costescu! 
click pt. Articol 21 April 2018 23:58
0 
Da ce sunteti voi astia din sala Transilvania judecatorii supremi si voi v-ati gasit sa vorbiti cei care injurau si huiduiau Oradea anu trecut la meciul 3 din finala mica cand ati dat dovada de un fair play desavarsit. In locu vostru nu as vorbi astazi a-ti castigat doar cu ajutorul javrei de Laser care se baga el unde nu ii fierbe oala si a catelelor de arbitrii 
click pt. Articol 21 April 2018 23:58
mitupower Apostrofat?
0 
Apostrofarile in sala de la Sibiu sunt egale cu injuriile? "Sere esti o mizerie"! Păcat că nu s-a auzit foarte bine la televizor si lumea rămâne cu impresia că sala din Sibiu e imaculată. 
click pt. Articol 21 April 2018 23:37
0 
Care Cristescu ? 
click pt. Articol 21 April 2018 23:35
Renan Sezon ratat
0 
Probabil vom juca cu Steaua, nu cred ca avem șanse. Au un lot mai valoros atât numeric cât și valoric. Trebuie un antrenor bun pentru sezonul viitor. Dacă problemele financiare vor continua la Timișoara, ar fi perfect Cristescu, dar în funcție de rezultatele din acest campionat, cred ca va avea oferte de la echipele din 1-4 din acest moment. A doua varianta, Dragan Petricevic. Nu mi ar placea sa vină (așa cum se zvonește) Florin Nini. 
click pt. Articol 21 April 2018 23:32
adrian.or Adrian.or
0 
Asta asa e. Noi sa fim sanatosi. 
click pt. Articol 21 April 2018 22:42
0 
Eh, daca e pe planse, lui Achim i-ar trebui un sac de batiste. Dar discutia nu era despre antrenori, ei au dreptul sa stea in picioare acolo. Sere nu. Daca esti in picioare inseamna tehnic. Daca nu iti iei tehnic - ca asa e reteta si gesticulezi in continuare la masa, la arbitri, la Dumnezeu te stie cine, asteapta-te sa ti se raspunda la provocari. Inteleg ca e tensiune, oboseala sau frustrare dar totusi esti presedinte de club nu personaj de desene animate. 
click pt. Articol 21 April 2018 22:40