Marcel Urban: „Vom face o analiză și vom lua deciziile potrivite pentru echipă”

03.12.2018

FCC ICIM Arad a pierdut cu 63-71 la Târgoviște în etapa a 8-a din grupa valorică A a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Galben-albastrele conduceau cu 4 puncte după primul sfert, dar au legat în mai multe rânduri minute fără coș și gazdele s-au distanțat la 15 puncte. Președintele grupării de pe Mureș, Marcel Urban, a fost nemulțumit de prestația individuală a unora dintre jucătoare.

FCC ICIM Arad a încheiat partida cu 15 reușite de două puncte din 53 de încercări (28%). Elevele lui Miljan Medvedj au marcat 6 din 12 aruncări de la distanță, iar de la linia de fault au avut 15/19 (79%).

„A fost un meci echilibrat, unde diferența s-a făcut prin prestația slabă a unor jucătoare de la care așteptăm mult mai mult. Eu cred că atunci când ești pusă în situația de a înscrie și nu o faci, antrenorul  nu are cum să te mai ajute. Din partea clubului am creat toate condițiile necesare pentru a avea rezultate, dar avem nevoie și de calitate sau o concentrare mai mare din partea  jucătoarelor. Vom face o analiză și vom lua deciziile potrivite pentru echipă”, a declarat Marcel Urban.

În ceea ce privește prestațiile individuale din acest meci, Dzombeta a avut cel mai bun procentaj la aruncările din acțiune dintre arădence, 50% (5/10), terminând meciul cu 14 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive și 4 intercepții, fiind cea mai eficientă arădeancă, cu +19, în 32:33 minute.

Hadzovic a fost coșghetera partidei cu 26 de puncte, având 9/20 la șuturile din acțiune (45%), plus 3 recuperări, 3 pase decisive și 7 turnovers, cu +12 eficiență în 37:12 minute. Burdgess a încheiat meciul cu 7 puncte, 17 recuperări, 2 pase decisive, 2 mingi pierdute și 3 capace încasate, având 12 eficiență, cu 8% la șuturile din acțiune (1/12), jucând 29:36 minute.

Fodor a contribuit cu 8 puncte (38% din acțiune, 3/8), 5 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții și 2 mingi pierdute, pentru 11 eficiență în 36:30 minute. A patra stranieră, Harrison, a marcat 5 puncte în 17:52 minute (2/7, 29%) și a mai avut 5 recuperări și 3 capace, pentru +9 eficiență. Dintre jucătoarele peste 23 de ani au mai jucat: Ardelean (20:10 minute, 3 recuperări, 0/3 la aruncări, 0 în dreptul eficienței) și Mercea (6:07 minute, 1 punct, 0/2 la aruncările din acțiune, -1 eficiență). Jucătoarele U23 care au evoluat în această partidă au fost Neagu (2 puncte în aproape 16 minute, 1/3 la aruncări, 5 recuperări, +4 eficiență) și Ciotir (4:06 minute, n-a aruncat deloc, 0 la eficiență).

FCC ICIM Arad are un bilanț de 5 înfrângeri în deplasare în meciurile oficiale din acest sezon, 4 în campionat și una în cupă. Pentru formația arădeană urmează două meciuri pe teren propriu, ambele de la ora 18:30. Primul este programat vineri, 7 decembrie, cu Olimpia CSU Brașov, din etapa a 9-a. Al doilea va avea loc marți 11 decembrie, restanța din etapa a 6-a cu CSM Satu Mare.

*foto: baschetarad.ro