Marcus Ginyard: „Ideea că nu mi-am respectat colegii, orașul Oradea sau România este pur și simplu neadevărată”


Baschetbalistul american i-a dat replica lui Cristian Achim

marcus ginyard raspuns cristi achim

Marcus Ginyard s-a despărțit de CSM CSU Oradea, după partida cu SCM Timișoara, pierdută cu scorul de 85-88 pe teren propriu, în etapa a doua din Liga Națională de Baschet Masculin, Grupa Roșie.

Chiar dacă părea că despărțirea s-a făcut de comun acord, dovadă în acest sens fiind și mesajul în limba română postat de Marcus pe Instagram, Cristian Achim a luat foc la finalul partidei din runda a treia, jucată de Oradea în compania celor de la CSU Sibiu și pierdută cu 69-83. Acesta l-a acuzat pe Ginyard că și-a abandonat colegii într-un moment dificil și că s-a plâns de România:

„Din păcate nu putem să controlăm nici caracterul unora dintre jucători. Mă refer aici la Marcus Ginyard. Am văzut comentarii potrivit cărora el ar fi fost dat afara pentru evoluția lui din ultimul meci, cel cu Timișoara. Nu, nu are nicio legătură cu acest aspect. Doar că omul mi-a spus în fața, la primul antrenament după meciul cu Timișoara, că acesta nu este un loc pentru el. Însemnând orașul, țara noastră…și la auzul acestor vorbe am decis imediat să ne despărțim. Mai presus de orice în activitatea noastră este echipa. Nimeni și nimic nu poate să fie mai presus de echipă. Nu mă interesează dacă pierd toate meciurile de acum încolo. Nu pot să accept ca un jucător să-și bată joc de colegii lui, de mine și cu atât mai puțin de acest oraș. Care a făcut totul pentru el. Și să te vândă practic pentru un pumn de galbeni în plus. Astfel de jucători nu au ce să caute în această echipă”, a tunat tehnicianul bihorenilor, la conferința de presă de după meciul cu CSU Sibiu.

Inițiat, site-ul nostru l-a contactat pe Marcus Ginyard imediat după conferința lui Cristi Achim pentru a-i cere o reacție pe acest subiect. Ginyard ne-a scris marți, 5 februarie, printr-un mesaj prin care a spus că vrea să clarifice unele lucruri și să închidă această poveste neplăcută pentru el:

„Plecarea mea de la CSM Oradea a fost decizie făcută strict din punct de vedere profesional. Uneori, chiar și cu cele mai bune intenții, lucrurile nu merg așa cum ți-ai dori. Am simțit că ar fi cea mai bună decizie pentru cariera mea să merg la altă echipă. Baschetul profesionist e un business și schimbarea echipelor face parte din business.

Nu am avut niciodată gânduri negative față de orașul Oradea, față de România sau față de colegii meci. Mai degrabă a fost chiar pe dos. M-am bucurat pe deplin (eng. „thoroughly enjoyed”) de orașul Oradea, pe care l-am explocat adesea și am profitat de toate oportunitățile pe care mi le-a oferit. De asemenea am călătorit în Cluj-Napoca sau Sibiu pentru a experimenta și alte părți din România. Dacă nu aveam o relație grozavă cu colegii mei, aș fi plecat mai devreme în acest sezon. Ideea că nu mi-am respectat colegii, orașul Oradea sau România este pur și simplu neadevărată. Am fost foarte trist că a trebuit să plec din Oradea dintr-o dată.

Am fost suficient de norocos să construiesc câteva relații foarte puternice, atât pe teren cât și în afara lui. Multe dintre ele vor continua cu siguranță și pe viitor. Vreau să profit de această ocazie să spun din nou că sunt foarte recunoscător pentru oportunitatea pe care orașul Oradea mi-a oferit-o. Le voi ține pumnii tot timpul”, ne-a povestit Ginyard, într-un mesaj lung, pe facebook.

Marcus Ginyard a jucat în 16 partide în Liga Națională pentru CSM CSU Oradea, cu medii de 8,2 puncte, 3,9 recuperări și o pasă decisive.

După plecarea de la echipa campioană a României, americanul a semnat în Polonia, cu formația Arka Gdynia. Marcus a debutat în weekendul trecut pentru Arka, în partida câștigată în fața celor de la Legia Varșovia, scor 85-78. Fostul jucător al Oradiei a adunat 4 puncte și 2 recuperări în 16 minute.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Marcus Ginyard
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 06 February 2019 / 7:00


Galerie foto


studentU initial
1 
nu initiat
explorat nu explocat
pasa decisiva nu decisive 
06 February 2019 08:39
gyke Exact ce așteptam
3 
Un răspuns elegant.  
06 February 2019 09:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu