Marcus Ginyard: „Ideea că nu mi-am respectat colegii, orașul Oradea sau România este pur și simplu neadevărată”


Baschetbalistul american i-a dat replica lui Cristian Achim

marcus ginyard raspuns cristi achim

Marcus Ginyard s-a despărțit de CSM CSU Oradea, după partida cu SCM Timișoara, pierdută cu scorul de 85-88 pe teren propriu, în etapa a doua din Liga Națională de Baschet Masculin, Grupa Roșie.

Chiar dacă părea că despărțirea s-a făcut de comun acord, dovadă în acest sens fiind și mesajul în limba română postat de Marcus pe Instagram, Cristian Achim a luat foc la finalul partidei din runda a treia, jucată de Oradea în compania celor de la CSU Sibiu și pierdută cu 69-83. Acesta l-a acuzat pe Ginyard că și-a abandonat colegii într-un moment dificil și că s-a plâns de România:

„Din păcate nu putem să controlăm nici caracterul unora dintre jucători. Mă refer aici la Marcus Ginyard. Am văzut comentarii potrivit cărora el ar fi fost dat afara pentru evoluția lui din ultimul meci, cel cu Timișoara. Nu, nu are nicio legătură cu acest aspect. Doar că omul mi-a spus în fața, la primul antrenament după meciul cu Timișoara, că acesta nu este un loc pentru el. Însemnând orașul, țara noastră…și la auzul acestor vorbe am decis imediat să ne despărțim. Mai presus de orice în activitatea noastră este echipa. Nimeni și nimic nu poate să fie mai presus de echipă. Nu mă interesează dacă pierd toate meciurile de acum încolo. Nu pot să accept ca un jucător să-și bată joc de colegii lui, de mine și cu atât mai puțin de acest oraș. Care a făcut totul pentru el. Și să te vândă practic pentru un pumn de galbeni în plus. Astfel de jucători nu au ce să caute în această echipă”, a tunat tehnicianul bihorenilor, la conferința de presă de după meciul cu CSU Sibiu.

Inițiat, site-ul nostru l-a contactat pe Marcus Ginyard imediat după conferința lui Cristi Achim pentru a-i cere o reacție pe acest subiect. Ginyard ne-a scris marți, 5 februarie, printr-un mesaj prin care a spus că vrea să clarifice unele lucruri și să închidă această poveste neplăcută pentru el:

„Plecarea mea de la CSM Oradea a fost decizie făcută strict din punct de vedere profesional. Uneori, chiar și cu cele mai bune intenții, lucrurile nu merg așa cum ți-ai dori. Am simțit că ar fi cea mai bună decizie pentru cariera mea să merg la altă echipă. Baschetul profesionist e un business și schimbarea echipelor face parte din business.

Nu am avut niciodată gânduri negative față de orașul Oradea, față de România sau față de colegii meci. Mai degrabă a fost chiar pe dos. M-am bucurat pe deplin (eng. „thoroughly enjoyed”) de orașul Oradea, pe care l-am explocat adesea și am profitat de toate oportunitățile pe care mi le-a oferit. De asemenea am călătorit în Cluj-Napoca sau Sibiu pentru a experimenta și alte părți din România. Dacă nu aveam o relație grozavă cu colegii mei, aș fi plecat mai devreme în acest sezon. Ideea că nu mi-am respectat colegii, orașul Oradea sau România este pur și simplu neadevărată. Am fost foarte trist că a trebuit să plec din Oradea dintr-o dată.

Am fost suficient de norocos să construiesc câteva relații foarte puternice, atât pe teren cât și în afara lui. Multe dintre ele vor continua cu siguranță și pe viitor. Vreau să profit de această ocazie să spun din nou că sunt foarte recunoscător pentru oportunitatea pe care orașul Oradea mi-a oferit-o. Le voi ține pumnii tot timpul”, ne-a povestit Ginyard, într-un mesaj lung, pe facebook.

Marcus Ginyard a jucat în 16 partide în Liga Națională pentru CSM CSU Oradea, cu medii de 8,2 puncte, 3,9 recuperări și o pasă decisive.

După plecarea de la echipa campioană a României, americanul a semnat în Polonia, cu formația Arka Gdynia. Marcus a debutat în weekendul trecut pentru Arka, în partida câștigată în fața celor de la Legia Varșovia, scor 85-78. Fostul jucător al Oradiei a adunat 4 puncte și 2 recuperări în 16 minute.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Marcus Ginyard
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 06 February 2019 / 7:00


Galerie foto


studentU initial
1 
nu initiat
explorat nu explocat
pasa decisiva nu decisive 
06 February 2019 08:39
gyke Exact ce așteptam
3 
Un răspuns elegant.  
06 February 2019 09:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern 
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four 
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur 
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni  
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
gyke Mda
0 
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...  
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0 
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa. 
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0 
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul. 
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0 
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri! 
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0 
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei ! 
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0 
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
click pt. Articol 22 March 2019 14:40
mailman ne jucam cu mentalul adversarilor!
0 
Asta inseamna sa fii antrenor cu o buna cultura generala si mai ales un cinefil cunoscator de baschet! Achim a vazut in copilarie "Cidul" si i-a ramas in memorie scena de neuitat in care Charlton Heston intoarce soarta luptei prin simpla lui aparitie calare in mijlocul luptei, aparitie care provoaca panica adversarilor care nici nu mai observa detaliul ca El Cid este grav ranit... In rolul maurilor de astazi: U respectiv CSU Sibiu. 
click pt. Articol 22 March 2019 14:34