Marcus Ginyard, mesaj pe instagram în limba română, după despărțirea de CSM CSU Oradea


Giordan Watson a oferit un comentariu amuzant fostului său coleg (galerie foto)

CSM CSU Oradea a anunțat recent despărțirea de Marcus Ginyard. Baschetbalistul american a oferit o reacție pe rețelele de socializare, la câteva zile după ce și-a reziliat înțelegerea cu campioana României.

Ginyard a postat pe instagram următorul mesaj în limba română:

„Multumesc @csmoradea pentru minunata oportunitate de a purta culoarea voastra si de a reprezenta Campionii Romaniei. Sunt foarte recunoscator pentru toate amintirile pe care o sa le iau cu mine. #HaiCSM #Oradea #Romania #multumesc #thankyou”

El a primit mai multe comentarii din partea fanilor orădeni, dar și un mesaj de la fostul coechipier Giordan Watson. “Alexa play ‘See You Again’ by Wiz Khalifa” a fost comentariul lui Watson, referire la asistentul personal electronic, pe care îl puteți găsi pe telefoanele mobile și desktop-uri, și la melodia interpretată de Wiz Khalifa de pe coloana sonoră a filmului Furious 7, ultimul din serie în care a jucat actorul Paul Walker.

Marcus Ginyard a jucat în 16 partide în Liga Națională, cu medii de 8,2 puncte, 3,9 recuperări și o pasă decisivă.

Este al doilea jucător care pleacă de la CSM CSU Oradea, după Sean Denison, cel care s-a despărțit de bihoreni din motive de familie. În acest moment, Oradea a rămas în cinci stranieri: Kris Richard, Arturas Valeika, Muhamed Pasalic, Dragan Zekovic și Pavle Reljic.

*foto: instagram Marcus Ginyard



Vizualizează pagina personală a jucătorului Marcus Ginyard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 30 January 2019 / 17:06


Galerie foto


corleone Multumim Marcus
3 
Omul se desparte de noi cu mult bun simt. Urmarindu-l in ultimele luni, nici nu ma asteptam la altceva. Din pacate, randamentul dat de el nu era la nivelul scontat, banuiesc ca acesta era motivul despartirii. Este greu de spus cine este vinovat penrtru aceasta situatie. Cert este ca, din diferite motive, el a fost nevoit sa joace mai mult pe o pozitie pe care nu s-a simtit foarte bine. Daca a fost adus ca inlocuitor post-pe-post in locul lui Barnette, atunci - dupa parerea mea - s-a gresit. Barnette - fiind un jucator extrem de puternic - s-a descurcat fara probleme in rolul de PF undersized, ceea ce nu a fost cazul lui Ginyard. 
30 January 2019 18:04
mailman cui pe cui se scoate, sau repari o greseala facand o prostie!
0 
"Maurul si-a facut datoria, maurul poate sa moara". Baiatul asta are stofa buna, dar la noi nu a fost in largul lui... Sigur ca daca il comparam cu jucatori pe care i-am avut inaintea lui, comparatia poate fi defavoarabila lui insa corect ar fi sa spunem ca e bun (doar l-am adus ca sa joace, nu ca sa se antreneze cu titularii!), ca am sperat mai mult de la el, dar ca ceva nu a iesit cum ne doream cu totii... Despartirea asta brusca, dupa o aruncare ratata pe final de meci pierdut, pare mai mult un caz tipic de "tap ispasitor", o "spalare pe maini" a la Pilat din Pont, un lucru jenant oricum din partea conducerii clubului. Adica dupa ce Staff-ul a fost depasit de situatie la finalul meciului cu Timisoara s-a trezit cu noaptea-n cap a doua zi si s-a repezit la gatul baiatului asta... 
31 January 2019 10:24
0 
Nu are nici o legatura meciul cu Timisoara cu despartirea de Ginyard. Probabil ca Achim si-a dat seama ca nu e ce ne trebuie. Cand a fost adus pt al inlocui pe Barnette s-a facut transferul pe "repede-inainte" pt ca eram in criza de timp. Dovada ca discutiile erau de ceva timp esta ca a semnat imediat cu alta echipa. Pt a fi despartire amiabila jucatorul o fi avut acordul CSM-ului sa-si caute echipa, iar in momentul in care si-a gasit s-a semnat desfacerea contractului. Nu poti sa reziliezi contracte din proprie initiativa fara penalizari.
Oricum nu are nici o vina Ginyard pt meciul pierdut cu Timisoara. Antrenorul a facut echipa si el a stabilit schemele de joc. 
31 January 2019 11:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
ovidiu89 Corect!
0 
Is doi antrenori care au caractere puternice. La bere cu siguranta si le-ar putea rezolva. Restul e can can. 
click pt. Articol 20 March 2019 11:04
andrac Conflict
0 
Cred ca ar trebui ca acest conflict sa inceteze. Trebuie ca noi, suporterii, sa dam dovada de fair-play indiferent din ce parte a tarii suntem si din ce sala ne sustinem echipa. Cred ca principalele discutii, din ce a spus Nini, au fost intre el si Silvasan. Am spus-o, vreau sa vedem maine un meci de baschet frumos si fara incidente. Baschet=fair-play 
click pt. Articol 20 March 2019 00:00
ovidiu89 Alta intrebare...
0 
Nu s-a legat nimeni de mama lui Ciotlaus. Cat despre ciocane dl Florin cred ca a visat. A omis sa zica de jucatorul lui Korniyenko cum a adus acel obiect de pe tunel pentru a-l arunca catre spectatori 
click pt. Articol 19 March 2019 23:38
soso69 @gyke
0 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
click pt. Articol 19 March 2019 16:14
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
click pt. Articol 19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
0 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
click pt. Articol 19 March 2019 12:00
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30