Marina Solopova, cea mai bună marcatoare în meciul 4 al finalei, cu 14 libere transformate

Green și Denson au fost în double-double pentru CSM Satu Mare

Finala LNBF s-a încheiat cu 3-1 pentru ACS Sepsi SIC, după ce s-a impus cu 85-76 în meciul patru, la Satu Mare. Formația gazdă a avut cinci jucătoare cu cel puțin 10 puncte înscrise. Marina Solopova a fost coșghetera partidei cu 23 de puncte, majoritatea de la linia de fault.

Lituanianca a jucat 33:11 minute, timp în care a contribuit cu 23 de puncte, 3 recuperări și 5 pase decisive. A comis 4 turnover-uri și a scos 11 faulturi de la adversare. A mers de 15 ori la linia de libere și a înscris 14 aruncări de un punct. A avut 3/5 la șuturile din interiorul semicercului și 1/5 de la distanță. Solopova a avut +20 indice al eficienței. În acest sezon are medii de 11.7 puncte, 5.5 recuperări, 4.9 pase decisive și 13.7 eficiență medie. A jucat în 25 de meciuri, 29:47 minute/partidă.

Andra Mandache a petrecut cel mai mult timp în teren la formația sătmăreană în meciul 4 al finalei, 37:17 minute. Căpitanul alb-roșiilor a contribuit cu 16 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, pentru +11 indice al eficienței. A înscris 5 coșuri de două puncte din 13 încercări și 2 din 4 de la distanță. În acest sezon, veterana de la CSM a jucat 36:06 minute/meci în 27 de partide din LNBF. Are medii de 14.6 puncte, 4.6 recuperări și 2.4 pase decisive, cu 13.6 eficiență medie.

Porchia Green a fost cea mai eficientă jucătoare a gazdelor. Fundașul a încheiat partida în double-double, cu 13 puncte și 11 recuperări. A adăugat 4 pase decisive și 2 intercepții, pentru +22 indice al eficienței. În cele 36:13 minute petrecute pe parchet, a avut 2/9 la șuturile de două puncte și 3/4 de după semicerc. Green a evoluat în 28 de meciuri pentru CSM Satu Mare în acest campionat, având cea mai mare medie de minute/meci, 37:52. Celelalte cifre importante sunt: 9.8 puncte/meci, 6.1 recuperări și 5.3 pase decisive, pentru 15.2 eficiență medie.

Brittany Denson a reușit al doilea său double-double în finală, cu 12 puncte și 11 recuperări. Pivotul american a jucat 34:29 minute și s-a mai remarcat cu 3 capace, pentru +21 în dreptul eficienței. A înscris de 5 ori de la semidistanță din 10 încercări, iar de la linia de fault a transformat ambele aruncări de care a beneficiat. Ultima sosită la CSM a prins 13 meciuri în LNBF, cu 29:19 minute/partidă. Are medii de 13.5 puncte, 10.2 recuperări, 1.8 pase decisive și 1.4 capace, cu 19.2 eficiență medie.

Taneisha Harrison a fost a 5-a jucătoare în double-digits, cu 10 puncte în 29:18 minute. Americanca a terminat partida cu 3/4 la aruncările de două puncte, 0/3 de afară și 4/4 la libere. Și-a mai trecut în cont 2 recuperări, 2 pase decisive și 3 mingi pierdute, cu +7 în dreptul eficienței. Harrison are cea mai mare medie de puncte în tabăra sătmăreană, 16.9. A jucat în 28 de meciuri în acest campionat, cu o medie de 31:43 minute. Are 5.1 recuperări/partidă, 3.1 pase decisive și 14.7 eficiență medie.

Sătmărencele încheie sezonul pe locul secund, clubul fiind pentru a treia oară pe această poziție.

Vizualizează pagina personală a jucătorului Marina Solopova
Vizualizează pagina personală a jucătorului Brittany Janelle Denson
Vizualizează pagina personală a jucătorului Porchia Green
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andra Simina Mandache
Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 28 April 2018 / 15:30

7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0
DENSON SI SOLOPOVA JUCATOARE DE NIVELUL LUI SEPSI SIC !!
05 May 2018 15:58

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Miljan Medvedj: „În sfârșit a venit prima victorie. A reintrat și Harrison și imediat s-a văzut și pe tabela de marcaj”
FCC ICIM Arad a obținut prima victorie în campionat sub comanda lui Miljan Medvedj
FCC ICIM Arad obține prima victorie din această ediție de campionat, în duelul cu CSM Târgoviște
Galben-albastrele au condus pe toată durata partidei, având un plus de 10% la reușitele din acțiune
Consiliul Director FRB a decis depunctarea mai multor echipe pentru că nu au respectat criteriul prezenței în Liga Națională de 3x3
Sepsi Sfântu Gheoghe și trei echipe din Liga Națională de Baschet Masculin vor suferi sancțiuni disciplinare (Surse)
FCC ICIM Arad învinge pe CSM Târgoviște
FCC ICIM Arad învinge pe CSM Târgoviște la o diferenţă de 13 puncte
Duelul dintre FCC ICIM Arad și CSM Târgoviște revine în LNBF după un sezon de pauză
Ambele echipe sunt în căutarea primei victorii în această ediție de campionat
Kristina Higgins a reușit 3 double-doubles în primele 3 meciuri din noua ediție a LNBF
Pesovic, Mobley și Pfirman au fost și ele în double-double la toate partidele pe care le-au jucat în acest campionat
Arlesia Morse a egalat la Satu Mare numărul maxim de puncte înscrise într-un meci din actuala ediție a LNBF
Și Florina Stănici (Diaconu) a îmbunătățit recordul grupei B, dar echipele lor nu au profitat și au pierdut
Alina Podar a îmbunătățit recordul stagional de puncte marcate de o jucătoare U23 în LNBF
Trei tinere au înscris 45 din cele 57 de puncte ale Olimpiei CSU Brașov la înfrângerea clară cu campioana
Octavian Boian: „Ne este un pic mai greu în primele 2 sferturi deoarece junioarele pe care le avem sunt mai puţin experimentate”
CSM Satu Mare s-a impus acasă cu „U” Cluj, la primul meci cu Octavian Boian principal
ACS Sepsi SIC obține o nouă victorie clară pe propriul teren, în fața Olimpiei CSU Brașov
Campioana le-a provocat prima înfrângere din campionat brașovencelor, lipsite de aportul lui Pesovic
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Bravo SEPSI SIC !! Sinteti cele mai bune,meritati pe deplin felicitarile noastre !!Succes in cupele europene !!
click pt. Articol 21 October 2018 09:23
0
Felicitari fetelor...sinteti extraordinare !!
click pt. Articol 21 October 2018 09:22
0
Victoria nu a fost o surpriza....Brasovul este tot atat de buna cu Satu Mare.Flavia nu trebuia alungata ,ea fiind o jucatoare pe nivelul oricarei alte jucatoare de la Satu Mare.Doba a dat un autogol prin alungarea Flaviei. Adevarul este,echipa Satu M ar merita un antrenor mai bun ca Doba !!!
click pt. Articol 14 October 2018 14:20
0
Felicitari si succes in cupele europene !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:15
0
Bravo fetelor....succes in continuare.Sa nu va lasati,sinteti cele mai bune si in acest campionat !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:14
0
fELICITARI SI SUCCES IN CONTINUARE !!
click pt. Articol 14 October 2018 14:12
0
Foarte buna jucatoare! Un castig pentru orice echipa.
click pt. Articol 07 October 2018 17:28
sorin felicitari
0
Bravo,Ancuta!
click pt. Articol 07 October 2018 12:38
0
Mult noroc la SEPSI SIC !! Asteptam cosuri multe !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:55
0
DIN PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE TÜNDE A JUCAT FOARTE BINE.Nu a fost prezenta in joc nici in atac,nici in aparare.Cu ce va putea ajuta echipa damboviteana am vazut in arena secuieasca.La Sfantu Gheorghe ea a facut scoala de baschet la nivel inalt !!
click pt. Articol 07 October 2018 10:54