Marius Ciotlăuș, amenințat cu ciocanul la BTarena


Declarația aparține unuia dintre conducătorii lui BCM U Pitești

La începutul săptămânii trecute, U-BT Cluj-Napoca și BCM U FC Argeș Pitești și-au disputat două partide în decurs de trei zile. Ambele au fost câștigate la limită de către clujeni și ambele s-au încheiat cu multă tensiune și nervi din partea celor două tabere.

Mihai Popescu, managerul lui BCM U Pitești, a dat mai multe detalii despre conflictul ce a avut loc la finalul manșei tur, declarând că jucătorii argeșeni au fost înjurați și amenințați de către fanii prezenți în sală. Oficialul trupei din Pitești a spus chiar că unul dintre suporterii din Cluj avea un ciocan în mână.

Nu sunt de acord cu ceea ce s-a întâmplat la Cluj, au fost niște tensiuni puternice ce au fost generate de antrenorul lor. Au început după terminarea primului meci, iar în al doilea meci suporterii au pus mare presiune pe jucătorii noștri, au adus injurii la adresa antrenorilor, a fost o mică busculadă între jucători, dar încă o dată specific că această busculadă a fost creată datorită unui caracter nepotrivit al antrenorului clujean, iar sportivii noștri au fost scuipați în drum spre vestiare. Marius Ciotlăuș, care este clujean, o avea pe mama lui în tribună. Mergând spre vestiar, s-a oprit în dreptul tribunei ca să-și aștepte mama să vorbească cu ea. În acest timp, au venit doi spectatori clujeni care au început să-l înjure, să-l amenințe, unul avea chiar și un ciocan în mână.

Eu îmi doresc ca la meciul de acasă să avem o participare cât mai mare din partea fanilor, dar să nu se creeze aceste tensiuni, iar în același timp să împingă echipa noastră de la spate, să fie un al șaselea jucător.

Cred că echipa este pe un trend ascendent. S-a văzut că marea majoritate a jucătorilor noștri au avut un salt de la meci la meci și cred că suntem printre puținele echipe la momentul actual care au o creștere de formă. Am încredere că vom face o figură frumoasă și la sfârșit vom aduce calificarea.

La fel precum colegul său și Dragoș Șerban, directorul FC Argeș, s-a arătat dezamăgit pe evenimentele ce au avut loc miercurea trecută, 13 martie, în arena clujeană.

Sunt momente care nu ar trebui să existe în nicio disciplină sportivă, este bine întotdeauna ca echipa câștigătoare să dea dovadă de fair-play față de cei învinși. Au fost evenimente reprobabile, am încercat să aflu detalii din ambele tabere, atât din tabăra celor de la Cluj cât și din tabăra noastră, pentru a fi cât mai obiectiv. Astfel de lucruri nu trebuie să aibă loc între două echipe care se luptă într-un campionat.

Vreau să cred că fanii piteșteni vor veni în număr cât mai mare, e important ca băieții să simtă susținerea suporterilor așa cum au avut-o întotdeauna, să avem o sală arhiplină care să-i împingă de la spate. Sunt 5 puncte de recuperat, eu cred că este posibil pentru că am văzut că băieții sunt foarte motivați pentru a reuși această răsturnare de scor și sper că mâine vom avea un spectacol baschetbalistic.”

Aceste declarații vin după ce Florin Nini, tehnicianul lui BCM U Pitești, anunța că a fost jignit de către omologul său de la Cluj-Napoca, Mihai Silvășan.

Partida din returul sferturilor de finală ale Cupei României va avea loc miercuri, 20 martie, de la ora 20:00 și va fi transmisă în direct pe Digisport 3.

*foto: Facebook - BCM U FC Argeș Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

David Istrate / 19 March 2019 / 18:15


Galerie foto


trt Dlui. Mihai Popescu
0 
Nimeni nu este de acord cu derapajele intre cluburi (staff,jucatori,fani) dar de aici pana la o astfel de declaratie a unui oficial este drum lung...O astfel de declaratie poate fi interpretata in multe feluri.Oare de ce nu a fost invitat si Marius Ciotlaus la conferinta de presa? Este nevoie de mobilizarea fanilor pitesteni? Foarte bine!Sportul fara fani nu inseamna nimic! Consider ca totul se putea face in alt mod,mai decent la nivel declarativ de catre ambele parti!Despre ciocan in sala...Sa fim seriosi. Nu vreau sa spun mai multe.Pe teren intre jucatori sa fie lupta in spiritul fair-play-ului.In tribune,fanii sa isi sustina echipa. 
20 March 2019 11:43
0 
Nu pot sa zic decat ... becalisme. Pacat ca a ajuns si in baschet. Daca si conducerea clubului a pus botul la Nini ... nu mai este nimic de spus. Dar se pare ca au pe ei alta presiune din alta parte si din cauza neputintei recurg la lucruri murdare. Pacat! 
20 March 2019 14:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20