Marius Ciotlăuș, amenințat cu ciocanul la BTarena


Declarația aparține unuia dintre conducătorii lui BCM U Pitești

La începutul săptămânii trecute, U-BT Cluj-Napoca și BCM U FC Argeș Pitești și-au disputat două partide în decurs de trei zile. Ambele au fost câștigate la limită de către clujeni și ambele s-au încheiat cu multă tensiune și nervi din partea celor două tabere.

Mihai Popescu, managerul lui BCM U Pitești, a dat mai multe detalii despre conflictul ce a avut loc la finalul manșei tur, declarând că jucătorii argeșeni au fost înjurați și amenințați de către fanii prezenți în sală. Oficialul trupei din Pitești a spus chiar că unul dintre suporterii din Cluj avea un ciocan în mână.

Nu sunt de acord cu ceea ce s-a întâmplat la Cluj, au fost niște tensiuni puternice ce au fost generate de antrenorul lor. Au început după terminarea primului meci, iar în al doilea meci suporterii au pus mare presiune pe jucătorii noștri, au adus injurii la adresa antrenorilor, a fost o mică busculadă între jucători, dar încă o dată specific că această busculadă a fost creată datorită unui caracter nepotrivit al antrenorului clujean, iar sportivii noștri au fost scuipați în drum spre vestiare. Marius Ciotlăuș, care este clujean, o avea pe mama lui în tribună. Mergând spre vestiar, s-a oprit în dreptul tribunei ca să-și aștepte mama să vorbească cu ea. În acest timp, au venit doi spectatori clujeni care au început să-l înjure, să-l amenințe, unul avea chiar și un ciocan în mână.

Eu îmi doresc ca la meciul de acasă să avem o participare cât mai mare din partea fanilor, dar să nu se creeze aceste tensiuni, iar în același timp să împingă echipa noastră de la spate, să fie un al șaselea jucător.

Cred că echipa este pe un trend ascendent. S-a văzut că marea majoritate a jucătorilor noștri au avut un salt de la meci la meci și cred că suntem printre puținele echipe la momentul actual care au o creștere de formă. Am încredere că vom face o figură frumoasă și la sfârșit vom aduce calificarea.

La fel precum colegul său și Dragoș Șerban, directorul FC Argeș, s-a arătat dezamăgit pe evenimentele ce au avut loc miercurea trecută, 13 martie, în arena clujeană.

Sunt momente care nu ar trebui să existe în nicio disciplină sportivă, este bine întotdeauna ca echipa câștigătoare să dea dovadă de fair-play față de cei învinși. Au fost evenimente reprobabile, am încercat să aflu detalii din ambele tabere, atât din tabăra celor de la Cluj cât și din tabăra noastră, pentru a fi cât mai obiectiv. Astfel de lucruri nu trebuie să aibă loc între două echipe care se luptă într-un campionat.

Vreau să cred că fanii piteșteni vor veni în număr cât mai mare, e important ca băieții să simtă susținerea suporterilor așa cum au avut-o întotdeauna, să avem o sală arhiplină care să-i împingă de la spate. Sunt 5 puncte de recuperat, eu cred că este posibil pentru că am văzut că băieții sunt foarte motivați pentru a reuși această răsturnare de scor și sper că mâine vom avea un spectacol baschetbalistic.”

Aceste declarații vin după ce Florin Nini, tehnicianul lui BCM U Pitești, anunța că a fost jignit de către omologul său de la Cluj-Napoca, Mihai Silvășan.

Partida din returul sferturilor de finală ale Cupei României va avea loc miercuri, 20 martie, de la ora 20:00 și va fi transmisă în direct pe Digisport 3.

*foto: Facebook - BCM U FC Argeș Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

David Istrate / 19 March 2019 / 18:15


Galerie foto


trt Dlui. Mihai Popescu
0 
Nimeni nu este de acord cu derapajele intre cluburi (staff,jucatori,fani) dar de aici pana la o astfel de declaratie a unui oficial este drum lung...O astfel de declaratie poate fi interpretata in multe feluri.Oare de ce nu a fost invitat si Marius Ciotlaus la conferinta de presa? Este nevoie de mobilizarea fanilor pitesteni? Foarte bine!Sportul fara fani nu inseamna nimic! Consider ca totul se putea face in alt mod,mai decent la nivel declarativ de catre ambele parti!Despre ciocan in sala...Sa fim seriosi. Nu vreau sa spun mai multe.Pe teren intre jucatori sa fie lupta in spiritul fair-play-ului.In tribune,fanii sa isi sustina echipa. 
20 March 2019 11:43
0 
Nu pot sa zic decat ... becalisme. Pacat ca a ajuns si in baschet. Daca si conducerea clubului a pus botul la Nini ... nu mai este nimic de spus. Dar se pare ca au pe ei alta presiune din alta parte si din cauza neputintei recurg la lucruri murdare. Pacat! 
20 March 2019 14:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
CSU Sibiu este câștigătoarea Cupei României
Sibienii s-au impus după o partidă de foc, într-o atmosferă de poveste 
Audiență destul de scăzută la finala Cupei României
Atmosfera este însă animată de galeriile celor două echipe 
Final4. Antrenorii au decis loturile de jucători pentru finala Cupei României
Fără surprize în cele două tabere 
ANALIZĂ. BC CSU Sibiu are o singură înfrângere în partea a doua a sezonului când a folosit toți cei trei oameni mari
Dan Fleșeriu trebuie să lase din nou un jucător străin în afara lotului pentru finala Cupei României 
Bobe Nicolescu: ”Cred că eu am echipa mai tare”
Jucătorul bihorenilor este convins că All Star-ul de anul acesta va fi un adevărat spectacol 
Final4. Imagini din prima zi a turneului final de la Cluj-Napoca
Site-ul nostru vă propune o galerie foto altfel de la cele două semifinale 
0 
Unul dintre cele mai deplasate comentarii pe care le-am citit în viata mea, în special începutul. Dacă după toată cariera d-lui Achim de la Oradea asta este concluzia ta, îți zic sincer ca ești paralel cu fenomenul. 
click pt. Articol 19 April 2019 10:04
gyke Ahh, încă o chestie
0 
S-a dovedit încă o dată faptul că cele 3 echipe au un nivel extrem de apropiat anul acesta, iar în final micile detalii vor face diferența. Foarte greu de zis acum cine va lua titlul, dar vor fi niște bătălii extraordinare.  
click pt. Articol 19 April 2019 09:27
gyke CSU
0 
Da, o finală de vis, un meci superb, o atmosferă extraordinară și un rezultat meritat. Am condus aproape tot meciul, cu un joc senzațional, în care ne-a intrat tot. Da, a contat că Oradea a avut meci mai greu în semifinale, precum și faptul că noi am putut să jucăm economicos cu Dinamo, folosindu-l la maxim pe Ewing, pentru a-l avea proaspăt pe Kevin. Felicitări tuturor și ne vedem joi pentru primul meci de playoff.  
click pt. Articol 19 April 2019 09:18
studentU o finala
0 
frumoasa, intr-adevar. a castigat echipa mai odihnita si mai lucida pe final asa ca nu mai dati in Achim.
 
click pt. Articol 19 April 2019 08:55
ts_cata Felicitari
0 
Victorie meritată a Sibiului, Oradea foarte obosită pe final. Am fost in sala si:
Mi-a placut:
- meci bun, spectaculos între două echipe bune care sper sa joace si finala campionatului.
- galeria Sibiului a fost superba tot meciul
- galeria Oradiei asa mică cum a fost ea a cântat tot meciul si s-a auzit ok
Ce nu mi-a placut:
- crainicul sălii care si-a batut joc de prezentarea Oradiei. Băieții inca erau pe bancă cand el s-a grăbit si a citit jucătorii.
- galeria Sibiului cand a inceput sa strige hotii (câțiva din tribună ne-au si arătat degetul mijlociu) pentru posibil aut dat invers. În ultimele 2 minute la scor egal doua decizii ale lui Podar (care de frica sa nu fie numită sluga lui Sere da decizii clare împotriva Oradiei) au facut diferența (fault pe pătrundere pt Csm unde nu fluieră nimic si faza următoare in loc de fault ofensiv da libere pt Hardy) 
click pt. Articol 19 April 2019 07:48
0 
Frumos gest. Părerea mea anul acesta faceți eventul, nu vad pe nimeni în stare sa câștige o dubla cu voi având meciuri mai multe acasă. Succes. 
click pt. Articol 19 April 2019 06:52
0 
Omul asta e o tragedie pe doua picioare. Daca echipa asta avea un antrenor pe banca pana la ora actuala Oradea avea cel putin 2 trofee in plus in vistierie.

Ramane de vazut cat se va mai insista cu el in viitor dupa ce titlul probabil ca va merge la Cluj sau Sibiu peste vreo luna jumate. E un scouter excelent, dar un antrenor care in afara de bun simt nu prea etaleaza nimic si este dominat de joc si de situatie in marea majoritate a meciurilor cu miza. 
click pt. Articol 18 April 2019 23:40
JCN Hardy
0 
a fost incredibil astazi. A reusit acel cos de 3 foarte , foarte important si de la libere a fost extraordinar. Bravo Kevin ! 
click pt. Articol 18 April 2019 23:21
JCN #pentruRadu
0 
"A fost membru fondator al Asociația Al 6-lea jucător. A coordonat cea mai longevivă revistă a suporterilor de baschet, CSU Fans Magazin, dar și multe alte proiecte realizate de fanii ”galben-albaștri”. Era prezent de ani de zile la fiecare meci al lui CSU Sibiu în primul rând al tribunei, lângă galerie."Era parte importanta din familia CSU ! 
click pt. Articol 18 April 2019 23:19
cronicaru Intrebare
0 
Cine e Radu? A murit domnul doctor Costea?! 
click pt. Articol 18 April 2019 23:05