Marius Vlaicu: „Oamenii de baschet din Gorj au fost îndepărtați, nici măcar nu li s-a cerut părerea”


Președintele Asociației Județene de Baschet Gorj consideră că președintele secției de baschet de la Energia Târgu Jiu, Dan Cumpănașu, este vinovat pentru retrogradarea echipei oltene

O formație ce a reprezentat cu cinste baschetul românesc în Europa, Energia Târgu Jiu, a retrogradat la finalul sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Masculin. Vorbind despre situația grupării din Oltenia, președintele Asociației Județene de Baschet Gorj, Marius Vlaicu, a spus următoarele, conform înregistrărilor de pe radioaccent.ro:

Nu sunt singurul din acest județ care se pricepe la baschet. În toate cluburile sportive sunt oameni care au legătură cu acest fenomen. Eu nu îmi doresc să fiu președinte la Energia, eu doresc ca împreună cu oamenii de baschet din județul Gorj să avem o discuție la o masă rotundă și să găsim soluții. Oamenii de baschet au fost îndepărtați, nici măcar nu li s-a cerut părerea. Este prea târziu ca domnul Dan Cumpănașu să-și dea demisia, echipa este retrogradată. Dacă nu te pricepi la un anumit domeniu, nu mergi să fii conducător în respectiva ramură sportivă sau de alt fel.

Energia s-a îndreptat spre cupele europene, asta a însemnat spectacol și s-a obținut o anumită performanță pentru baschetul românesc, dar cheltuielile au crescut. Un manager de secție trebuie să-și asume aceste lucruri și este foarte important ca cei din conducerea clubului să spună câte datorii există.

Soluții sunt, eu îmi doresc să plecăm din Liga 1 cu un nou club sportiv și de asemenea înființarea unui Club Sportiv Municipal sub finanțarea Primăriei și a Consiliului Județean, cu aportul clubului sportiv universitar de la Universitatea „Constantin Brâncuși” și să construim o nouă echipă. Mesajul meu pentru fani este că baschetul din Gorj nu va muri!



Citește ultimele știri despre CS Energia Târgu Jiu

Valentin Todea / 08 April 2016 / 17:20


Galerie foto


0 
Imi vine sa rad! In Romania cand se doreste eleminarea unei persoane si nu se poate prin mijloace normale se ajunge la situatii de genul in care dizolvi vechea "firma" si incepi una noua cu oamenii pe care ii doresti! Asa a scapat si Asesoft de vechii oameni asa scapa si Targu Jiu! 
08 April 2016 20:49
-1 
Desi problema a fost finantarea de catre stat, varianta propusa pentru viitor este tot de club finantat de stat
Aia da 
08 April 2016 22:07
varanu finantare
0 
arata-mi o singura echipa din prima ligade baschet care e privata.... 
10 April 2016 20:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25
0 
Normal sa rămână. Mă aștept la un sezon mai consistent din partea lui. Conteaza foarte mult minutele pe care le a jucat sezonul trecut. Cred că mai avem nevoie de un u23, pentru ca Maciuca cred ca i încă prea crud. Korniienko si Bailey nu vor continua. Să vedem cu ce i vom inlocui. 
click pt. Articol 17 July 2019 19:53
underCat gata cu vestile proaste
0 
bine, ar putea pleca la Oradea sau Cluj, dar asta e alta poveste. Daca intr-adevar s-a negociat pana acum inseamna ca mai asteptam pana aflam inlocuitorul.  
click pt. Articol 17 July 2019 18:46