Meci impresionant reușit de Matti Nuutinen pentru naționala Finlandei


Baschetbalistul care sezonul trecut a jucat la BCM U Pitești l-a eclipsat pe colegul său din NBA, Lauri Markanen

nuutinen finlanda

Vineri, 29 iunie, a fost a doua zi de meciuri din penultima etapă a primei faze a campaniei de calificare pentru campionatul mondial de baschet din 2019. Echipa națională a Finlandei a fost învinsă de Republica Cehă, cu scorul 77-73 (18-17, 19-19, 24-19, 16-18).

Cel mai bun jucător al finlandezilor a fost chiar jucătorul de la BCM U Pitești în sezonul 2017/2018, Matti Nuutinen. În 27:56 minute petrecute pe parchet, acesta a avut procentaje de 77.8 % la aruncările de 2 puncte (7/9), 60% la aruncările de 3 puncte (3/5) și 100% la linia de libere (1/1), pentru un total de 24 de puncte. La acestea a adăugat 4 recuperări (3 ofensive și una defensivă) și o pasă decisivă, pentru un indice de eficiență de 25.

Pentru „naționala celor o mie de lacuri” a jucat și Lauri Markanen, debutant în NBA în stagiunea precedentă pentru Chicago Bulls. „The Marksman” a înscris numai 13 puncte, cu 6/15 din acțiune, la care a adăugat 7 recuperări. De partea cealaltă Vojtech Hruban a fost cel mai bun marcator al Cehiei, cu 30 de puncte. Hruban este cunoscut fanilor români după ce a fost cel mai bun marcator al naționalei cehe în meciul de debut al României de la EuroBasket, când a înscris 25 de puncte în victoria cehilor, scor 83-68.  

În această campanie de calificare, în afară de acest meci, Matti Nuutinen a mai jucat în doar două partide pentru echipa sa națională:

vs. Republica Cehă   5 puncte // 2 recuperări

vs. Bulgaria                8 puncte // 2 recuperări

Matti Nuutinen s-a aflat la prima prezență în România în sezonul 2017/2018. În tricoul pitestenilor, acesta a avut medii de 6.2 puncte, 4.3 recuperări și 1.3 pase decisive pe meci. De menționat este și faptul că acesta a suferit o accidentare la gleznă la jumătatea sezonului și a lipsit de pe parchet aproximativ 4 săptămâni.

Echipa națională de baschet a Finlandei urmează să întâlnească luni, 2 iulie, începând cu orele 18:45, la Helsinki, echipa națională a Islandei. Conform site-ului oficial al FIBA Basketball World Cup, biletele pentru această partidă sunt “sold out”.

*foto: fiba.basketball



Vizualizează pagina personală a jucătorului Matti Nuutinen

Mara Mihăilescu / 30 June 2018 / 9:03


Galerie foto


Renan Felicitări!
0 
Un jucător bun, dar din pacate la Pitești nu a avut astfel de prestații ofensive. Apropo, domnul manager anunța că ne va da detalii despre sezonul ce va urma, de antrenorul pe care l vom avea. Stie cineva, ceva?:) 
30 June 2018 11:42
adu Lasa.i incet
0 
Nu te.ai obisnuit de atati ani ca noi facem echipa dupa ce incepe campionatul...uneori se si termina campionatul si noi n.apucam sa avem tot lotul. 
30 June 2018 13:50
adu Nuutinnen
0 
Jucator bun, pe care noi nu am reusit sa.l punem in valoare. 
30 June 2018 13:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Victorie pentru echipa lui Emanuel Cățe în weekend-ul recent încheiat
Pivotul lui UCAM Murcia a revenit în acțiune după o accidentare 
Fenerbahce preia șefia clasamentului în Euroligă
Turcii au învins pe terenul lui Panathinaikos și au profitat de înfrângerea lui CSKA Moscova cu Baskonia Vitoria  
Andreas Zagklis a fost numit secretar general al FIBA
Grecul în vârstă de 38 de ani preia funcția regretatului Patrick Baumann 
Martin Zeno va juca la Alba Fehervar
Americanul trece în Ungaria, după două titluri cucerite în România 
Alhaji Mohamed a ajuns în liga a doua din Franța
Veteranul american, o nouă experiență la 37 de ani 
ACS Sepsi SIC cedează în deplasare cu Mersin BSB după ce la ultima pauză era egalitate
Turcoaicele au făcut diferența cu recuperările ofensive și reușitele de la distanță 
Darussafaka a anunțat oficial transferul lui Toney Douglas
Fundașul american revine în Euroligă, după ce a trecut și pe la Oradea într-un meci din FIBA Europe Cup 
Alen Omic critică dur Federația din Slovenia, după ratarea calificării la FIBA World Cup 2019
Pivotul de la Buducnost Podgorica nu l-a scăpat din vizor nici pe Anthony Randolph, cel care i-a luat locul la EuroBasket 
Zoran Mikes: „Am câștigat cu Mersin. Știm că avem șansele noastre cu un joc bun și toate miciile detalii”
ACS Sepsi SIC joacă astăzi în deplasare cu Mersin BSB, în penultima etapă din faza grupelor EuroCup 
ACS Sepsi SIC dispută miercuri ultimul meci în deplasare din faza grupelor EuroCup, cu Mersin BSB
Formația turcă are un nou antrenor, care a ajuns în semifinalele competiției în 2012 
Buzestii Domnu' "Oti"
0 
Cu exceptia penultimului alineat,impecabila postarea Dvs!Sunteti primul etnic maghiar pentru care as paria ca nu a trecut fraudulos prin scoala romaneasca,sincere complimente!
Cat despre baschet,nu stiu ce satisfactii va produce castigarea a tot ceea ce este de castigat intr-un campionat profund debil,in contextul in care atunci cand va confruntati cu baschetul adevarat capotati lamentabil invariabil! 
click pt. Articol 06 December 2018 13:50
Attila si da
0 
...vizir... in secolul XXI(21 ptr cei mai slabuti...)hahaha. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:44
Attila ptr_rarroldtimer
0 
Salut,
se vede ca va pricepeti la sport,am dedus-o din mesajele voastre.
A,de fapt nu ati scris mai nimic despre sport,doar ati fost rautaciosi.Asa il asteptai voi pe mosu'?Se vede cat de educati sunteti.No,lasati sa mai treaca anii,sa intelegeti si voi ce este sportul si unde trebuie sa va manifestati inteligenta asta nemaipomenita.
Nici de scris corect n-ati reusit sa editati cele 5 randuri slabute.(ajjajj bacalaureatul o fi de vina...)
Si da,ACS SEPSI SIC este CAMPIOANA.No hai,pa. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:41
Oldtimer Ex Tihi, actual Al saptelea vizir
0 
s-o fi dus sa sustina cealalta SecsiPepsi din oras...de la fotbal...aia o avut meci cu FCSB...de la ora 20...stadionul full...nu putea pierde ocazia sa-si auda imnul din mult mai multe gatlejuri decat la meciurile de baschet... Oricum...ce putea zice..."SECSI PEPSI CAMPIOANA Felicitari fetelor, sunteti cele mai cele...., miezul secuiesc in LNBF"....s.a.m.d. / ugy tovváb ... 
click pt. Articol 05 December 2018 22:00
0 
Nu aud nimic de la Sfantu Gheorghe

Mesaj editat. Ultim avertisment. Fără jigniri! 
click pt. Articol 05 December 2018 20:01
raress23 Unde sunteti
0 
Ungurasi 
click pt. Articol 28 November 2018 16:42
romeovura Foarte trist
0 
Susțin celor spuse de cronicaru 
click pt. Articol 23 November 2018 17:31
0 
Avem cel mai slab campionat din ultimii 10 ani.... 
click pt. Articol 23 November 2018 10:46
antiadrian.or Sa nu ne agitam
0 
Dupa un meci. Omu a avut eff medie aprox 4 si 8% la 3pct anu asta. Daca trebuia sa plece cineva clar era el. Cand se prind adversarii ca patrunde si arunca doar cu stanga va fi mult mai greu. In rest respect pt vaidas. 
click pt. Articol 22 November 2018 22:01
gyke Eiii
0 
Am naturalizat și noi ce am putut, plus ce i-a convenit lui Cristescu la momentul acela 😉. Nu știu exact condițiile naturalizarii și regulile fiba în privința asta, dar Kariniauskas, care a mirosit loturile Lituaniei, nu cred că era eligibil.  
click pt. Articol 22 November 2018 21:11