Meci impresionant reușit de Matti Nuutinen pentru naționala Finlandei


Baschetbalistul care sezonul trecut a jucat la BCM U Pitești l-a eclipsat pe colegul său din NBA, Lauri Markanen

nuutinen finlanda

Vineri, 29 iunie, a fost a doua zi de meciuri din penultima etapă a primei faze a campaniei de calificare pentru campionatul mondial de baschet din 2019. Echipa națională a Finlandei a fost învinsă de Republica Cehă, cu scorul 77-73 (18-17, 19-19, 24-19, 16-18).

Cel mai bun jucător al finlandezilor a fost chiar jucătorul de la BCM U Pitești în sezonul 2017/2018, Matti Nuutinen. În 27:56 minute petrecute pe parchet, acesta a avut procentaje de 77.8 % la aruncările de 2 puncte (7/9), 60% la aruncările de 3 puncte (3/5) și 100% la linia de libere (1/1), pentru un total de 24 de puncte. La acestea a adăugat 4 recuperări (3 ofensive și una defensivă) și o pasă decisivă, pentru un indice de eficiență de 25.

Pentru „naționala celor o mie de lacuri” a jucat și Lauri Markanen, debutant în NBA în stagiunea precedentă pentru Chicago Bulls. „The Marksman” a înscris numai 13 puncte, cu 6/15 din acțiune, la care a adăugat 7 recuperări. De partea cealaltă Vojtech Hruban a fost cel mai bun marcator al Cehiei, cu 30 de puncte. Hruban este cunoscut fanilor români după ce a fost cel mai bun marcator al naționalei cehe în meciul de debut al României de la EuroBasket, când a înscris 25 de puncte în victoria cehilor, scor 83-68.  

În această campanie de calificare, în afară de acest meci, Matti Nuutinen a mai jucat în doar două partide pentru echipa sa națională:

vs. Republica Cehă   5 puncte // 2 recuperări

vs. Bulgaria                8 puncte // 2 recuperări

Matti Nuutinen s-a aflat la prima prezență în România în sezonul 2017/2018. În tricoul pitestenilor, acesta a avut medii de 6.2 puncte, 4.3 recuperări și 1.3 pase decisive pe meci. De menționat este și faptul că acesta a suferit o accidentare la gleznă la jumătatea sezonului și a lipsit de pe parchet aproximativ 4 săptămâni.

Echipa națională de baschet a Finlandei urmează să întâlnească luni, 2 iulie, începând cu orele 18:45, la Helsinki, echipa națională a Islandei. Conform site-ului oficial al FIBA Basketball World Cup, biletele pentru această partidă sunt “sold out”.

*foto: fiba.basketball



Vizualizează pagina personală a jucătorului Matti Nuutinen

Mara Mihăilescu / 30 June 2018 / 9:03


Galerie foto


Renan Felicitări!
0 
Un jucător bun, dar din pacate la Pitești nu a avut astfel de prestații ofensive. Apropo, domnul manager anunța că ne va da detalii despre sezonul ce va urma, de antrenorul pe care l vom avea. Stie cineva, ceva?:) 
30 June 2018 11:42
adu Lasa.i incet
0 
Nu te.ai obisnuit de atati ani ca noi facem echipa dupa ce incepe campionatul...uneori se si termina campionatul si noi n.apucam sa avem tot lotul. 
30 June 2018 13:50
adu Nuutinnen
0 
Jucator bun, pe care noi nu am reusit sa.l punem in valoare. 
30 June 2018 13:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Rareș Uță a debutat pentru Gran Canaria II
Pivotul român a avut o prestație solidă la debutul în noul sezon al Ligii EBA 
Atât de aproape de bulgari și totuși atât de departe
Lukoil Levski Sofia a făcut legea în BCL, bazăndu-se pe jucători originari din Bulgaria 
Rezultatele din ziua a doua a Campionatului Mondial de baschet feminin
Australia și Spania au realizat scorurile etapei în timp ce SUA a atins suta 
Valoarea unui brand: Panathinaikos – a venit, a văzut, a cucerit, totul în mai puțin de 18 ore
Echipa greacă a aterizat în ziua meciului cu U-BT Cluj și a decolat imediat după aceea 
Mihai Silvășan: „Sunt mulțumit că nu am cedat, că am stat acolo în meci”
Publicul clujean, lăudat de un jucător al lui Panathinaikos 
U-BT Cluj a oferit o prestație curajoasă în amicalul de gală cu Panathinaikos Atena
Elevii lui Mihai Silvășan au pierdut la 7 puncte duelul cu grecii 
Kris Richard a marcat 28 de puncte în primele trei sferturi din returul cu Karhu Basket
Americanul nu și-a păstrat eficiența și în actul decisiv al jocului cu finlandezii 
Real Madrid pune mâna pe SuperCupa Spaniei
„Los Blancos” s-au impus în reeditarea finalei Ligii ACB din sezonul trecut 
Revenire de senzație pentru Donar Groningen în primul tur preliminar al Basketball Champions League
Fosta adversară a lui U-BT Cluj a întors în returul cu Priștina un deficit de 20 de puncte 
Cristian Achim: „Modalitatea de organizare a acestor tururi preliminare consider că este o lipsă de respect la adresa tuturor competitoarelor”
În mai puțin de 72 de ore campioana României a disputat două partide cu cei de la Karhu Basket și a efectuat o deplasare dus-întors în Finlanda 
TDM Excelent articol
0 
Foarte buna observatie. E clar pentru toata lumea ca ne indepartam tot mai tare de baschetul de performanta? Cluburile de copii sunt interesate de un oarecare profit din taxe si alte mizerii mici. Seniorii aduc straini care nu isi gasesc contracte mai bune. Cam asta e selectia. 
click pt. Articol 25 September 2018 19:21
0 
Nu transmite nimeni dar puteti vedea meciurile live pe youtube contul FIBA. 
click pt. Articol 25 September 2018 09:30
0 
Transmite cineva competitia? 
click pt. Articol 25 September 2018 07:21
AlexandruCSU intrebare
0 
Chiar nu vreau sa fiu ironic... insa, de unde a aparut a6a stea pe echipamentul u cluj? 
click pt. Articol 24 September 2018 20:23
A.Cr Concluziile mele
0 
Washburn mi se pare un pivot ok , dar nu foarte stralucit ( pentru cei care au fost la meci, sa nu poti cu plus de inaltime sa il joci pe Pappapetrou in low post mi se pare incredibil) .
Easley a facut o figura frumoasa in seara asta , mi se pare un jucator combativ si cred ca ne va ajuta mult in meciurile oficiale.
Marinov m-a impresionat cel mai mult aseara , vede bine jocul isi pune colegii in valoare dar mai are si unele momente cand o ia pe aratura , dar bun per total.
Stamenkovic mi se pare mai mult asa cat sa fie strainii la numar .
VM o prestatie destul de stearsa cat ca nici nu as avea ce sa spun despre el.
Dykes in aceeasi nota obisnuita.
Rasic sa speram ca isi va regla tirul odata cu inceperea campionatului.
Cum au remarcat si colegii de mai sus problema noastra e la jucatorul u23 unde Kuti parca nu mai e acelasi jucator de acum 2 ani , fara incredere in el.
Un mic plus pentru Calnicenco care incepe sa arate mai bine fata de anii trecuti,pare mai concentrat.
Desi PAO a jucat cu frana de mana trasa , jocul nostru arata binisor , vedem Sambata cu Oradea mai multe.
Hai "U" 
click pt. Articol 24 September 2018 16:26
Eduard Popa @studentU
0 
Like dacă v-a plăcut articolul, share dacă vreți să îl citească și alții. :)))))

Multumesc mult. 
click pt. Articol 24 September 2018 15:33
studentU cand am vazut
0 
formularea isterie importanta am dat imediat scroll dupa Eduard Popa. Like daca ati facut la fel 😂 @Eduard Popa, doar tachinari, no hard feelings, chiar iti apreciez munca, esti unul dintre cei mai activi redactori 😉 
click pt. Articol 24 September 2018 15:17
u66 Echipa
0 
Mi-a plăcut foarte mult Easley. Marinov destul de bine dar raman la concluzia ca Adamovici ar fi fost mai bun la echipa. Rasic are momente bune si mai putin bune dar au fost momente in care a tras echipa după el. De la Dykes astept mai mult. Un plus pentru Calnicenco si un minus pentru Torok care ar fi cazul sa se trezească din pasa proastă care îl ține de vreun an încoace. Washburn si Stamenkovici nu mi-au arătat inca de ce sunt la echipa asta. Vlad aseara mi s-a parut ca nu avea chef de joc, nu ca nu ar fi putut juca fizic. Kuti are un regres de mai bine de un an, s-a născut speranța si sper sa nu moara tot asa... deci poz U23 va fi unul din punctele noastre slabe. Si am văzut aceiași atitudine agresivă a lui Silvasan fata de jucători, deci sa vedem care vor rezista presiunii. 
click pt. Articol 24 September 2018 12:18
0 
Un meci amical și cu asta am zis tot. Și sa ținem cont de faptul ca mai mult ca sigur lotul va suferi modificări (în sensul de imbunatatiri) pentru partea finala a campionatului. La momentul actual as zice ca Marinov, Dykes și Washburn sunt certitudini. Moldoveanu și Rasic sper sa mai poată, iar de Easley nu știu ce sa zic. Îngrijorător este Kuti și poziția U23 în general. 
click pt. Articol 24 September 2018 11:49
u1919cj PAO vs LNBM
0 
Meci foarte bun facut de U cu o echipa PAO care ii din alt film. Eu cred ca Marinov a fost unul dintre cei mai buni jucatori de la noi si echipa cel putin aseara a jucat peste ce a jucat anul trecut. (cu un sfert 3 foarte
bun). Vlad a jucat ok - pentru unul care a stat un sezon intreg accidentat. Pivotii Vlad, Washburn si Easley o sa faca deranj mare in LNBM. Un minus pentru Kuti su pozitia de u23