Mihai Silvășan: „Așa ar trebui să se joace meciurile de baschet.”


Derby-ul Ardealului a fost privit din BTarena de 5700 de spectatori, un record al ultimelor trei sezoane

În această seară, U-BT Cluj-Napoca și BC CSU Sibiu și-au încheiat evoluția din prima fază a campionatului cu un derby de tradiție. Elevii lui Dan Fleșeriu au dominat cea mai mare parte a jocului, conducând înaintea actului decisiv la o diferență de 12 puncte, însă clujenii au reușit să revină și s-au impus cu 84-80.

La conferința de presă organizată după încheierea acestei confruntări, Mihai Silvășan, antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca, a vorbit despre duelul cu rivala din Sibiu, ținând să își felicite jucătorii pentru efort.

Un meci foarte greu după cum s-a văzut. În primul rând vreau să îmi felicit jucătorii: au arătat caracter în seara asta, nu au cedat nicio clipă, indiferent de ce situație a fost în teren. Asta fac învingătorii, asta le-am spus și înainte de meci: orice s-ar întâmpla noi trebuie să găsim soluții și să credem în noi, în primul rând, și în victorie până la capăt. Exact asta s-a întâmplat: două sferturi în care am luat 24 și 34 de puncte, aici vorbesc de sfertul 1 și sfertul 3, două sferturi în care am luat 10 și 12 puncte, sfertul 2 și sfertul 4. Total opusă apărarea noastră, însă până la urmă, în sfertul 4, cred că am dominat și am arătat că avem forța necesară să trecem peste ei și să îi învingem. Încă o chestie: felicit echipa din Sibiu pentru lupta de care au dat dovadă și nu în ultimul rând, vreau să mulțumesc fanilor. Nu știu, nu am o estimare câți au fost azi la sală, însă cu siguranță așa ar trebui să se joace meciurile de baschet. Ei chiar ne-au împins în sfertul 4 spre victorie și le mulțumesc din suflet că au fost alături de noi. Îi așteptăm în continuare și sper să vină în număr mare nu doar la meciurile cu Sibiu, ci să vină să ne susțină la toate meciurile, pentru că avem nevoie. Urmează să jucăm în grupa 1-6 unde niciun meci nu va fi ușor. Toată lumea vine aici să joace, nu are nimic de pierdut și împotriva noastră dau tot ce-i mai bun din ei.”

Tehnicianul gazdelor a fost întrebat și despre posibilitatea unei întâlniri dintre cele două formații în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Eu cred că sunt destul de mari (n.r. Șansele ca cele două echipe să se întâlnească în finală.). Din punctul meu de vedere, la cum arată acum lucrurile, ei sunt principalii noștri contracandidați la titlu. Însă, chestia asta e doar de moment, adică se pot întâmpla multe lucruri, se mai pot întâmpla schimbări de jucători, pot apărea accidentări care să dea peste cap o echipă. Deci nu putem socoti de pe-acuma ceea ce se va întâmpla. Într-adevăr, Sibiu are o echipă puternică anul acesta, mai puternică decât în ultimii doi ani, când au jucat semifinala. Sunt mai experimentați și mai tari din punct de vedere fizic, însă și noi și Oradea, cred că avem echipe puternice. Oradea au o mentalitate de învingători, sunt campionii en-titre, iar noi, vă dați seama, avem obiectiv și ne dorim să câștigăm fiecare competiție în care suntem angrenați. Deci, cred eu că va fi o luptă pe cinste din care sper să ieșim noi învingători.”

Datorită acestei victorii, U-BT Cluj-Napoca a reușit să o egaleze pe BC CSU Sibiu în clasament, însă formația antrenată de Dan Fleșeriu are avantajul diferenței din tur. Prin urmare, echipa din Sibiu ocupă prima poziție, în timp ce U-BT Cluj-Napoca se află pe locul al doilea.

*foto: u-bt.ro/Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

David Istrate / 12 January 2019 / 22:00


Galerie foto


vass bela Am castigat, Silva ?
0 
Acest meci a aratat multe din slabiciunile noastre, anticipate de mine inainte de meci , cand am zis ca Sibiul e favorita . Si pana la inceputul sfertului 4 previziunea mea a fost corecta, atat ca si scor, cat si ca evolutie pe teren . Ce n-am anticipat insa a fost caderea totala a Sibiului din ultimul sfert, cand cred ca am avut un run de 14-0 ! Atunci sibienii au ratat la foc automat, au pierdut mingi usoare, iar apararea lor a fost varza . La acest deznodamant o contributie decisiva a avut mult hulita ( de unii ) galerie, care ne-a purtat la victorie, si care foarte probabil i-a inhibat pe sibieni ! Dar obiectiv vorbind, pt a spera la titlu , trebuie un 4 foarte bun, unul decisiv, nu ca Dorsey, care este bunicel, dar nicidecum un jucator gen Richardson care sa poate contribui substantial la succesele echipei . 
13 January 2019 10:06
ovidiu89 Vorbim si de bani...
0 
Crezi ca el nu si-ar dori un astfel de jucator.? Doar ca ai de platit pentru Moldoveanu care nu cred ca va mai reveni in acest sezon. Apoi posibil sa apara si alte probleme la alti jucatori. Probabil ramane pentru play off ceva banet si atunci trag linie. 
13 January 2019 11:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM MVP – etapa 8, Grupa Roșie: Cristian Achim
Distincție specială după victoria lui CSM CSU Oradea la Sibiu 
Aleksandar Todorov: „Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem”
Antrenorul Craiovei își dorește ca echipa sa să termine pe poziția a 4-a 
Florin Nini: „Aveam de luat o revanșă în ceea ce privește rezultatele”
BCM U Pitești a învins-o pe SCM U Craiova la o diferență de 3 puncte 
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
Dan Fleșeriu: „Este frustrant să conduci tot campionatul și pe final să te chinui”
BC CSU Sibiu a suferit primul eșec al sezonului pe teren propriu 
ydesh_apu Titlul...
0 
O femeie fara tzatze este ca si una cu tzatze care nu are tzatze. 
click pt. Articol 25 March 2019 20:50
0 
Va fi foarte greu pentru voi cu Sibiu si nu datorita valorii jucatorilor, ci rotatiei si uzurii. Ii greu fara 2 romani de baza si ati jucat aseara un meci destul de solicitant. 
click pt. Articol 25 March 2019 17:01
adu Pitesti
0 
Pentru noi e clar ca trebuie neaparat sa batem Sibiul pentru a spera la un loc mai sus de 6, daca nu, va fi foarte greu. Sper sa constientizam importanta meciului si sa nu ne gandim doar la meciul cu Timisoara. Cred ca e cazul si momentul sa castigam in fata echipelor din top 3 cum e Sibiul sau Oradea. 
click pt. Articol 25 March 2019 16:41
0 
Ca fan al altei echipe decat cele 3, eu vad asa clasamentul: 4. Craiova 5. Pitesti 6. Timisoara Pitestiul cred ca poate castiga la Timisoara, a aratat aseara ca poate pune reale probleme Craiovei intr-o posibila disputa in PO. Realist vorbind, Pit e peste Timisoara. Cred ca o imperechere Craiova-Pitesti ii foarte interesanta. 
click pt. Articol 25 March 2019 15:34
0 
Cam prea siguri pe ei ca vor obtine o victorie in cele 2 meciuri ramase sau nu inteleg eu calculele dar Pitesti poate face 12 victorii iar Craiova sa ramana la 11. In alta ordine de idei, nu m-ar surprinde ca la finalul sezonului regulat clasamentul sa fie asa:
4. Timisoara
5.Craiova
6. Pitesti 
click pt. Articol 25 March 2019 14:56
studentU poate doar contuzie, nimic serios
0 
e jucator tanar, trebuie sa joace, nu sa stea ;) 
click pt. Articol 25 March 2019 11:26
0 
Nu stiu exact, era cu o protectie la picior. Am inteles ceva ca s-ar fi lovit in timpul meciului de miercuri. 
click pt. Articol 25 March 2019 11:00
studentU ce a patit
0 
ciotlaus? 
click pt. Articol 25 March 2019 10:31
raz CSU
0 
Un meci greu de digerat. Ironia situatiei este ca CSU era sa castige meciul desi a jucat slab.

Din pct. meu de vedere situatia sta in felul urmator: s-a facut un pas in spate sa ne luam avant.
Tradus inseamna: s-a decis integrarea lui Daniel pana in play-off cu toate consecintele care apar. In mod normal cand pui pe banca un jucator (ca Philmore de ex.) care are 12-14 pct/meci iti creezi din start un handicap (mai ales vs Oradea care are un front-court f. solid).
Daca decizia e buna sau nu, numai in play-off vom afla.
Partea buna e ca ne permitem asta, fara sa pierdem locul 1 (cel putin pana acum).
Pana una-alta e prima infrangere acasa. Trebuie psihic, ca echipa, sa gestionam si astfel de situatii. Eu prefer acum o infrangere acasa, decat in play-off. 
click pt. Articol 25 March 2019 10:22
0 
Cam mult venin ai adunat în pipotă după doar 2 înfrângeri, dacă mai vin 2 îți dai foc la abonament în fața sălii Transilvania? Sau doar eu sunt sursa frustrării tale? Nu am nici cea mai mică pretenție să îmi respecți opiniile, ci doar dreptul de a avea una. Dar no, e greu se pare... Până la urmă vorbim de sport, iar avantajul sportului este că există întotdeauna meciul următor. Deci relax, savurează baschetul, cu victorii sau înfrângeri, iar pe mine ignoră-mă.  
click pt. Articol 25 March 2019 09:20