Mihai Silvășan: „Așa ar trebui să se joace meciurile de baschet.”


Derby-ul Ardealului a fost privit din BTarena de 5700 de spectatori, un record al ultimelor trei sezoane

În această seară, U-BT Cluj-Napoca și BC CSU Sibiu și-au încheiat evoluția din prima fază a campionatului cu un derby de tradiție. Elevii lui Dan Fleșeriu au dominat cea mai mare parte a jocului, conducând înaintea actului decisiv la o diferență de 12 puncte, însă clujenii au reușit să revină și s-au impus cu 84-80.

La conferința de presă organizată după încheierea acestei confruntări, Mihai Silvășan, antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca, a vorbit despre duelul cu rivala din Sibiu, ținând să își felicite jucătorii pentru efort.

Un meci foarte greu după cum s-a văzut. În primul rând vreau să îmi felicit jucătorii: au arătat caracter în seara asta, nu au cedat nicio clipă, indiferent de ce situație a fost în teren. Asta fac învingătorii, asta le-am spus și înainte de meci: orice s-ar întâmpla noi trebuie să găsim soluții și să credem în noi, în primul rând, și în victorie până la capăt. Exact asta s-a întâmplat: două sferturi în care am luat 24 și 34 de puncte, aici vorbesc de sfertul 1 și sfertul 3, două sferturi în care am luat 10 și 12 puncte, sfertul 2 și sfertul 4. Total opusă apărarea noastră, însă până la urmă, în sfertul 4, cred că am dominat și am arătat că avem forța necesară să trecem peste ei și să îi învingem. Încă o chestie: felicit echipa din Sibiu pentru lupta de care au dat dovadă și nu în ultimul rând, vreau să mulțumesc fanilor. Nu știu, nu am o estimare câți au fost azi la sală, însă cu siguranță așa ar trebui să se joace meciurile de baschet. Ei chiar ne-au împins în sfertul 4 spre victorie și le mulțumesc din suflet că au fost alături de noi. Îi așteptăm în continuare și sper să vină în număr mare nu doar la meciurile cu Sibiu, ci să vină să ne susțină la toate meciurile, pentru că avem nevoie. Urmează să jucăm în grupa 1-6 unde niciun meci nu va fi ușor. Toată lumea vine aici să joace, nu are nimic de pierdut și împotriva noastră dau tot ce-i mai bun din ei.”

Tehnicianul gazdelor a fost întrebat și despre posibilitatea unei întâlniri dintre cele două formații în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Eu cred că sunt destul de mari (n.r. Șansele ca cele două echipe să se întâlnească în finală.). Din punctul meu de vedere, la cum arată acum lucrurile, ei sunt principalii noștri contracandidați la titlu. Însă, chestia asta e doar de moment, adică se pot întâmpla multe lucruri, se mai pot întâmpla schimbări de jucători, pot apărea accidentări care să dea peste cap o echipă. Deci nu putem socoti de pe-acuma ceea ce se va întâmpla. Într-adevăr, Sibiu are o echipă puternică anul acesta, mai puternică decât în ultimii doi ani, când au jucat semifinala. Sunt mai experimentați și mai tari din punct de vedere fizic, însă și noi și Oradea, cred că avem echipe puternice. Oradea au o mentalitate de învingători, sunt campionii en-titre, iar noi, vă dați seama, avem obiectiv și ne dorim să câștigăm fiecare competiție în care suntem angrenați. Deci, cred eu că va fi o luptă pe cinste din care sper să ieșim noi învingători.”

Datorită acestei victorii, U-BT Cluj-Napoca a reușit să o egaleze pe BC CSU Sibiu în clasament, însă formația antrenată de Dan Fleșeriu are avantajul diferenței din tur. Prin urmare, echipa din Sibiu ocupă prima poziție, în timp ce U-BT Cluj-Napoca se află pe locul al doilea.

*foto: u-bt.ro/Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

David Istrate / 12 January 2019 / 22:00


Galerie foto


vass bela Am castigat, Silva ?
0 
Acest meci a aratat multe din slabiciunile noastre, anticipate de mine inainte de meci , cand am zis ca Sibiul e favorita . Si pana la inceputul sfertului 4 previziunea mea a fost corecta, atat ca si scor, cat si ca evolutie pe teren . Ce n-am anticipat insa a fost caderea totala a Sibiului din ultimul sfert, cand cred ca am avut un run de 14-0 ! Atunci sibienii au ratat la foc automat, au pierdut mingi usoare, iar apararea lor a fost varza . La acest deznodamant o contributie decisiva a avut mult hulita ( de unii ) galerie, care ne-a purtat la victorie, si care foarte probabil i-a inhibat pe sibieni ! Dar obiectiv vorbind, pt a spera la titlu , trebuie un 4 foarte bun, unul decisiv, nu ca Dorsey, care este bunicel, dar nicidecum un jucator gen Richardson care sa poate contribui substantial la succesele echipei . 
13 January 2019 10:06
ovidiu89 Vorbim si de bani...
0 
Crezi ca el nu si-ar dori un astfel de jucator.? Doar ca ai de platit pentru Moldoveanu care nu cred ca va mai reveni in acest sezon. Apoi posibil sa apara si alte probleme la alti jucatori. Probabil ramane pentru play off ceva banet si atunci trag linie. 
13 January 2019 11:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BCM U Pitești și U-BT Cluj Napoca se întâlnesc în prima etapă din top 6
În prima fază a LNBM, U-BT Cluj Napoca s-a impus în ambele meciuri 
Decizie controversată luată de Digi Sport, în legătură cu partida SCM U Craiova – CSM CSU Oradea
Producătorul tv va transmite decalat meciul din Bănie 
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 4 puncte 
Dan Fleșeriu: „Am primit 50 de puncte la pauză și le-am dat ocazia să aibă încredere mare”
BC CSU Sibiu a început cu o înfrângere parcursul în Top 6 
Season high pentru Lucas Tohătan
Randal Falker a fost cel mai bun jucător al sibienilor 
Octavian Popa Calotă, omul meciului pentru bănățeni
Marko Stojadinovic a fost al doilea cel mai eficient jucător al gazdelor 
Grupa Galbenă, etapa 1: Steaua București se deplasează pe terenul celor de la CSM Phoenix Galați
În celelalte două meciuri din această grupă se vor întâlni Athletic Constanța cu Dinamo, respectiv Voluntari cu Mediaș 
Vasile Gîlcă: „Avem deja în minte pregatirea sezonului viitor”
Managerul și-a exprimat așteptările cu privire la faza a doua a LNBM 
Marko Stojadinovic: „Am crezut că putem să îi batem mai ușor”
SCM Timișoara s-a impus pe teren propriu împotriva lui BC CSU Sibiu la o diferență de 7 puncte 
Octavian Popa-Calotă: „Cristi este un antrenor al jucătorilor”
Căpitanul timișorenilor s-a arătat foarte mulțumit de victoria reușită împotriva celor de la BC CSU Sibiu 
gyke CSU
0 
Problema nu e nici că am pierdut, nici că am pierdut contra Timișoarei, lucrurile astea se pot întâmpla. Ce e absolut deranjant pentru mine e atitudinea echipei, care parcă s-au prezentat la un meci de presezon. Nu ne-am apărat deloc, nu am arătat nici un dram de determinare, am făcut totul pe repede înainte, de parcă pierdeam trenul... Iar Dan i-a lăsat în pace și a părut că nu vrea sau nu poate schimba ceva. Scoțând meciul cu Clujul din discuție, ce am văzut cu Steaua și Timișoara, m-a dezamăgit foarte tare. Sunt foarte curios cum se vor desfășura lucrurile în continuare, dar ceva trebuie să se schimbe.  
click pt. Articol 19 January 2019 17:38
gyke Mda
0 
Da un meci de handbal foarte atractiv și disputat... (sarcasm). Că federația nu e în stare să îi determine pe cei de la Digi să trateze baschetul cu un minim de respect sunt obișnuit, dar de data asta pe Digi nu îi pot înțelege. Ai în exclusivitate o competiție, bună-rea, nu contează, la care tu stabilești ziua și ora, și nu ești în stare să faci într-un fel în care să poți transmite în direct, e absolut de neînțeles...  
click pt. Articol 19 January 2019 17:29
0 
Cine și ce să mai înțeleagă ? Fix la ora asta, meciul de handbal este pe DIGI 3, iar pe D4 sunt știri :( 
click pt. Articol 19 January 2019 17:28
Marius_M Problema
0 
Problema nu e ca am pierdut un meci, ci faptul ca am pierdut în fata unei echipe cu Baciu și Popa Calota și cu cel mai bun jucător al lor într-o zi foarte slaba. 
click pt. Articol 19 January 2019 13:51
0 
Eu simt ca este nevoie de un PG clasic. Hardy, Pratt si Tamulis sunt jucatori polivalenti care pot sa joace pe pozitia 1, insa nu dau randament maxim pe pozitia aceea.
In partida cu Clujul nu am avut acea minte limpede la final de meci si fiecare a inceput sa-l copieze pe Dykes luand meciul pe cont propriu. 
click pt. Articol 19 January 2019 10:32
0 
Personal nu am mai recunoscut Sibiul din ultimele etape.... 
click pt. Articol 19 January 2019 08:04
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
click pt. Articol 18 January 2019 22:42
martax Oscar
0 
And the 4th place goes to... CSU Sibiu 
click pt. Articol 18 January 2019 21:58
JCN Asa se intampla
0 
cand iei de sus echipa adversa. Nu am vazut deloc incrancenare in jocul nostru, parca erau in vacanta.
Cat despre antrenor si timeout-uri ca se vorbeste mult de lucrul asta: Dan are obiceiul (de multe ori prost) sa isi tina TO pentru ultimul sfert. Din pacate nu cred ca isi alege mereu foarte fericit momentul. Aici ar trebui sa intervina secundul si sa il ajute insa cum noi nu avem secund..... 
click pt. Articol 18 January 2019 21:06
0 
Evolutia Sibiului mult sub cea de la Cluj. Doua echipe frumoase, dar fara antrenori. Fleseriu mi s-o parut depasit astazi, nicio reactie. Bv, Timisoara. 
click pt. Articol 18 January 2019 21:00