Mihai Silvășan: „A fost foarte greu să câștigăm la o diferență mai mare. 14 coșuri de 3 e o performanță extraordinară din partea lor”


U-BT Cluj Napoca s-a impus pe final în returul cu Ironi Ness Ziona

U-BT Cluj Napoca s-a impus cu 89-88 în returul cu Ironi Ness Ziona, din turul doi al FIBA Europe Cup, dar a cedat dubla manșă cu 167-179. Clujenii sunt în afara grupelor dacă nu se retrag alte echipe. Antrenorul Mihai Silvășan s-a declarat mândru de felul cum a luptat echipa sa pentru victorie și a lăudat precizia de la distanță a oaspeților.

„În primul rând sunt foarte mândru de felul cum am jucat în seara asta, de felul cum ne-am luptat și ce concentrare am avut pentru acest meci. Am corectat multe situații în care am jucat rău în Israel. Din păcate pentru noi, am jucat împotriva unei echipe foarte, foarte bune, o echipă care tocmai a reușit să câștige în deplasare la câștigătoarea cupei ligii lor. Sunt o echipă experimentată, cu jucători buni pe fiecare poziție. Desigur, întotdeauna este loc de mai bine, puteam face o treabă mai bună mai ales în meciul de acolo. Dar la acest meci, în special, sunt mândru de cum am luptat. Din păcate ăsta ne-a fost norocul.

Am corectat multe din greșelile pe care le-am făcut în Israel. Am stat în meci, ne-am luptat pentru fiecare posesie, însă a fost foarte greu să câștigăm la o diferență mai mare, ținând cont că adversarul a reușit să marcheze 56% din aruncările de trei puncte, cu 14 coșuri de 3. E o performanță extraordinară din partea lor. Știam că au shooteri foarte buni. Astăzi le-a revenit și Cook, care acum câțiva ani a jucat în NBA și a fost campionul la concursul de 3 puncte. S-a văzut asta și pe teren. Din păcate nu am reușit să îi stopăm. Când ajutam mult în interior, datorită forței lui Lee și Gladness, am lăsat câteva aruncări care pentru alte echipe nu erau așa libere însă pentru ei au părut foarte bune și le-au transformat”, a declarat antrenorul de la U-BT Cluj Napoca la conferința de presă de după meci.

Cu -12 la total, clujenii sunt deja depășiți de alte trei învinse în turul doi de calificare.

„Din păcate pentru noi, din primele informații, nu ne-am calificat mai departe. Așa e viața, ăsta a fost norocul nostru în acest an, să jucăm cu o echipă din campionatul Israelului care este foarte puternic. Am vrut foarte mult să ne calificăm. În ultimele două sezoane am avut parcurs lung în FIBA Europe Cup și am vrut ca în acest sezon să fie și mai bine, dar asta este situația, trebuie să mergem mai departe. Rămâne doar să ne pregătim de campionat și Cupa României, să pregătim foarte bine fiecare meci și să încercăm să îl câștigăm”, a adăugat Mihai Silvășan.  

*foto: fiba.basketball



Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan

Andreea Vlase, David Istrate / 10 October 2018 / 22:29


Galerie foto


Fortza Steaua Romanii si natia lor proasta!
-2 
Intotdeauna ghinionul este frate cu romanul! Nimeni si nimic nu ne ajuta. Dumnezeul nostru intotdeauna pare ca ne pune piedici. Ne lamentam, suntem mereu pierzatorii de serviciu. Nu intelegem nuimioc, nu construim nimic, nu stim sa ne pozitionam bine. O mie de vorbe doi bani nu fac cata vreme esti lasat cu ochii in soare. Polonezii sunt departe desii nu exceleaza . De ce ? pentru ca sunt o natiune inteligenta muncitioare si mereu ies la suprafata. Romanii stau tolanitii in asteptarea zile de maine , o zi care mereu este departe. Pe noi ne inving toti, toti cei care isi doresc performanta si mai fac
si eforturi pentru asa ceva.  
10 October 2018 23:09
matusalemic feed-back
2 
Sa stii ca nici atitudinea asta nu ajuta, de tipul: "noi, romanii, suntem prosti etc". Ma rog, tu spui "natia lor", nu natia noastra...Si asa imi aduc aminte de povestea cu cel care vorbeste in fata unei mase de oameni: "Credeti ca avem nevoie de o schimbare? "Daaa", toata lumea ridica mana. "Care dintre voi considera ca trebuie sa inceapa schimbarea, sa se schimbe?" Pauza totala...

Lamentarea si falsa constiinta nu ajuta, ba dimpotriva, e mai daunatoare. Nu esti cu nimic mai breaz. Pune mana si construieste pe succese si o sa influentezi cel putin pe cei din jur. Romani sau polonezi. Nu vreau sa intru acum in discutie culturala despre polonezi, pentru ca am lucrat destul de mult cu polonezi...nu suntem foarte diferiti si daca suntem, se compenseaza avantajele cu dezavantajele. Dar nu asta e discutia... 
11 October 2018 10:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Claudia Cuic (Pop), calificată în play-off-ul EuroCup cu Botas Spor
Echipa româncei va avea un adversar din Rusia în primul tur de play-off 
Real Madrid se impune categoric în derby-ul cu Barcelona din Euroligă
Campazzo a înscris un buzzer-beater din apropierea panoului propriu (Video) 
Zoran Mikes: „Este o diferență evidentă și vom munci să fim mai buni aici, în campionatul românesc”
ACS Sepsi SIC a încheiat joi participarea din acest an în EuroCup Women, după meciul cu Orman Genclik  
Annemarie Godri-Părău: „Îmi pare rău că nu am câștigat meciul acesta pentru fanii noștri”
Căpitanul lui ACS Sepsi SIC a fost în double-double la ultimul meci european al covăsnencelor în acest sezon 
ACS Sepsi SIC încheie cu o înfrângere campania europeană din acest sezon
Orman Genclik a urcat pe locul secund și merge mai departe, profitând de problemele ofensive ale gazdelor, în sferturile 1 și 3 
Ashley Walker, decisivă în succesul cu WBC Enisey din ultima etapă a grupelor EuroCup
Mersin BSB are nevoie de victoria celor de la ACS Sepsi SIC cu Orman Genclik ca să avanseze în play-off 
Grupă dificilă pentru gazda Serbia la Women's Eurobasket 2019
Cealaltă gazdă a turneului a nimerit în grupă cu Spania, deținătoarea trofeului 
Victorie pentru Emi Cățe și UCAM Murcia pe terenul lui Le Mans
A 7-a victorie din opt partide pentru spanioli 
ACS Sepsi SIC își încheie joi parcursul european din acest sezon
Campioana României primește vizita turcoaicelor de la Orman Genclik, care au șanse să treacă de grupe 
David Dudzinski câștigă duelul cu Vaidas Kariniauskas
Cei doi foști jucători în Liga Națională de Baschet Masculin au fost adversari în cadrul grupei C a Basketball Champions League 
fanU Esec usturator
0 
Euro Cup s-a dovedit o palarie prea mare pentru echipa noastra
Diferenta de valoare este evidenta , cu o singura jucatoare cu adevarat valoroasa Ane Marie nu se poate sa obtinem mare lucru. Campionat slab , Sepsi va defila si va cistiga tot ce se poate cistiga in Romania. Incet ,incet baschetul feminin din Romania se scufunda si federatia nu face nimic. Lucrurile lasate in voia lor merg din rau in mai rau. 
click pt. Articol 14 December 2018 14:26
0 
Bravo campioanelor!  
click pt. Articol 13 December 2018 22:04
Buzestii Domnu' "Oti"
0 
Cu exceptia penultimului alineat,impecabila postarea Dvs!Sunteti primul etnic maghiar pentru care as paria ca nu a trecut fraudulos prin scoala romaneasca,sincere complimente!
Cat despre baschet,nu stiu ce satisfactii va produce castigarea a tot ceea ce este de castigat intr-un campionat profund debil,in contextul in care atunci cand va confruntati cu baschetul adevarat capotati lamentabil invariabil! 
click pt. Articol 06 December 2018 13:50
Attila si da
0 
...vizir... in secolul XXI(21 ptr cei mai slabuti...)hahaha. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:44
Attila ptr_rarroldtimer
0 
Salut,
se vede ca va pricepeti la sport,am dedus-o din mesajele voastre.
A,de fapt nu ati scris mai nimic despre sport,doar ati fost rautaciosi.Asa il asteptai voi pe mosu'?Se vede cat de educati sunteti.No,lasati sa mai treaca anii,sa intelegeti si voi ce este sportul si unde trebuie sa va manifestati inteligenta asta nemaipomenita.
Nici de scris corect n-ati reusit sa editati cele 5 randuri slabute.(ajjajj bacalaureatul o fi de vina...)
Si da,ACS SEPSI SIC este CAMPIOANA.No hai,pa. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:41
Oldtimer Ex Tihi, actual Al saptelea vizir
0 
s-o fi dus sa sustina cealalta SecsiPepsi din oras...de la fotbal...aia o avut meci cu FCSB...de la ora 20...stadionul full...nu putea pierde ocazia sa-si auda imnul din mult mai multe gatlejuri decat la meciurile de baschet... Oricum...ce putea zice..."SECSI PEPSI CAMPIOANA Felicitari fetelor, sunteti cele mai cele...., miezul secuiesc in LNBF"....s.a.m.d. / ugy tovváb ... 
click pt. Articol 05 December 2018 22:00
0 
Nu aud nimic de la Sfantu Gheorghe

Mesaj editat. Ultim avertisment. Fără jigniri! 
click pt. Articol 05 December 2018 20:01
raress23 Unde sunteti
0 
Ungurasi