Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”


Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești

În seara de 20 ianuarie 2019, Sala Sporturilor din Pitești a găzduit confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești și U-BT Cluj-Napoca, două formații aflate la 5 puncte distanță înaintea acestui duel. Jocul a fost unul intens cu multe schimbări de lider, însă în cele din urmă, Tony Bishop a adus victoria gazdelor cu un coș marcat în ultimele secunde. Astfel, trupa lui Florin Nini s-a impus cu scorul de 80-79.

La conferința de presă organizată după încheierea meciului, Mihai Silvășan a explicat motivele care au dus la înfrângerea elevilor săi.

A fost foarte strâns, cu răsturnări de situație. Din păcate pentru noi, am avut meciul în mână în ultimele secunde. Chiar l-am avut în mână, și nu prin faptul că am ratat ultima fază, cea a lui Kyndall, care a avut o aruncare bună. Am avut meciul în mână și l-am pierdut prin cele trei recuperări ofensive pe care ni le-au luat la ultimele aruncări libere ale lor. Din păcate, nu am reușit să luăm mingea. Pe toată durata jocului, am făcut o treabă foarte bună din punctul ăsta de vedere, al recuperărilor, însă știam că sunt o echipă bună la recuperări și asta ne-a costat chiar în ultimul minut.”

De asemenea, tehnicianul oaspeților a fost întrebat și despre maniera în care arbitrii au fluierat în această partidă, pe parcursul jocului având loc mai multe faze controversate.

Da, fiecare echipă a protestat în felul ei, nu a fost mulțumită, ăsta a fost arbitrajul, nu cred că a fost un factor decisiv în acest meci, nici pentru o echipă, nici pentru alta. Au fost greșeli de ambele părți, asta este, mergem mai departe. Sunt și ei oameni, nu sunt perfecți.”

În urma acestui duel, U-BT Cluj-Napoca ratează ocazia de a trece pe prima poziție și rămâne la egalitate de puncte cu BC CSU Sibiu, 26. În următoarea etapă, formația clujeană va juca pe teren propriu în compania lui SCM U Craiova.

*foto: u-bt.ro/Manases Sandor



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca

Ana-Maria Tutunaru, David Istrate / 20 January 2019 / 22:48


Galerie foto


u1919cj Silva
2 
Faptul ca el ii (sa zicem asa) "veriga slaba" in echipa Clujului nu ii o surpriza pentru nimeni. Totusi omul asta a jucat o viata pentru U, ii un simbol al clujului. Asa ca sper sa invete sa fie antrenor cat mai repede si sper ca in sezonul asta sa-l scoata iara Rasic&Dykes&Co ... Are echipa (si anul asta) care il poate face antrenor si sper sa il faca - pentru ce reprezinta el pentru U Cluj. Ca rabdare este, dar nu infinita. Haide U 
21 January 2019 11:47
studentU din pacate Rasic
0 
e cam in and out. Adica dpdv fizic omul se vede ca nu prea mai duce, poate ii este si teama de o re-accidentare la tendonul Ahilian rupt. Asta pe de o parte.
Pe de alta parte, e si destul de lent si apararile adverse tin la el ca la nu stiu ce :)
Deci in playoff, unde intesitatea oricum va creste, nu stiu cat ne putem baza pe el la nivelul la care ne bazam pe Dykes.
Eu sun fanul nr 1 Rasic si sper sa ne ajute cum ne-a ajutat inainte de aceasta accidentare, insa faptele spun altceva.
Cat despre Silva, sunt si eu de acord cu tine. ;) Se poate si mai bine pe banca tehnica, dar pe de alta parte, se poate mai bine si in teren. Adica si jucatorii au partea lor de vina in anumite momente.
 
21 January 2019 12:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic
Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek 
Val de litigii împortiva Sport Club Municipal Timișoara
Jeremic, Drăgușin, Mijajilovic, Păun și Popescu au acționat recent clubul bănățean în judecată 
Zavier Turner: „Mi-ar plăcea să joc în România”
Sportivul american a marcat 35 de puncte în duelul cu U-BT Cluj-Napoca 
Mihai Silvășan: „Am încercat să fim profesioniști și să ne facem treaba”
U-BT Cluj-Napoca a câștigat pe teren propriu amicalul cu Overseas Basketball Combine 
Daniel Ewing a efectuat primul antrenament cu CSU Sibiu
Americanul a participat și la o ședință foto în tricoul sibienilor (Galerie foto) 
Anton Rotaru, MVP-ul turneului de U16, a debutat la seniori în această seară
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a avut o prestație excelentă, marcând 11 puncte 
U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte
Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului 
Stanimir Marinov ar putea rata restul sezonului
Informația a fost oferită chiar de antrenorul Mihai Silvasan 
CSM CSU Oradea va disputa o partidă amicală în weekend
DEAC Debrecen vine la Oradea, sâmbătă, 23 februarie 2019 
SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro
Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean 
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Poate te razgandesti
https://www.youtube.com/watch?v=4dYziGx2BI8 
click pt. Articol 20 February 2019 14:30
0 
dupa stats, 7 puncte si 3 recuperari. mai ales la recuperari.  
click pt. Articol 20 February 2019 14:27
tsc_1980 Victoras1
0 
De ce Pare slabut? Ca nu are 150 de kg? Ca vine din scoala sarbeasca, dupa 5 ani petrecuti la Steaua Rosie? Te-ai gandit mult pana sa deschizi gura, nu?  
click pt. Articol 20 February 2019 14:25
0 
Pare slabut, probabil nu a fost nimeni cu adevarat bun liber in perioada asta. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:21
pipzn @gyke
0 
Cred ca mai util ar fi fost un meci de pregatire cu o echipa in adevaratul sens al cuvantului, chiar Mediasul/Voluntari/Dinamo/Galati/echipa secundara a clublui. Da, pentru o echipa ce joaca de 2 saptamani impreuna poate ar fi fost in regula pentru un meci de presezon dar nu cred ca pentru ce are nevoie acum Sibiul/Clujul/Craiova/Oradea/Timisoara/Pitesti etc. In meciul de aseara Rasic a aruncat cat si cum a vrut, pana si tinerii de 16-21 ani au gasit culoare de patrundere, Calnicenko a ajuns sa puncteze de langa inel in acest meci aproape la fel de mult ca in toate meciurile din acest sezon la un loc. De partea cealalata jucatorul lor cu 35 puncte nu cred ca ar avea aceasta ocazie intr-un meci oficial pentru ca niciun antrenor european nu cred ca ar accepta ca el sa tina mingea atat de mult. Iar la partea cu fizicul, era sa se accidenteze la contactul cu... Muresan, care nici macar nu si-a dat seama bine despre ce e vorba. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu el daca nimereste in Cooper, Falker sau intre cei doi. Cei care vor sa imi spuna de Bobby Dixon de la Fener ar fi bine sa vada si cat efort fac oamenii lor mari ca sa-i faca loc si in ce conditii chiar patrunde. Aseara, unele patrunderi ale fundasului de 1,75 mi s-au parut mai degraba pe modul "suicide".
Ma intreb cum poate fi un astfel de meci mai bun decat un antrenament chiar cu echipa a doua a clubului mai ales daca aceasta din urma stie schemele. Insa decat nimic...
Altfel ce sa spun, poate la Sibiu vor juca altceva.
 
click pt. Articol 20 February 2019 14:07
0 
Eu nu am așteptări mari, mi-am pierdut 5 minute prin biografiile lor și sunt lămurit. Pe de altă parte, nu văd de ce să nu fie un meci de pregătire ok... decât un antrenament normal (și nouă ne lipsesc 2 jucători), sigur va fi mai bun. Noi încercăm și integrarea lui Ewing așa că meciul ăsta, plus cele 2 cu Voluntari vin foarte bine.  
click pt. Articol 20 February 2019 12:41
pipzn Meci
0 
Ultra amical. Atat de amical incat nici nu au aprins toate luminile in sala. Pe de alta parte eu cred ca au fost sensibil mai mult de 500 spectatori.

Si eu am remarcat pe cei doi jucatori mentionati in articolul de mai sus. Atat doar ca nu ii vad ca jucatori de liga 1 nici macar la noi. Conducatorul de joc e mult prea fragil. Poate in baschetul 3x3/street cu multe spatii si cel mult un adversar de depasit. Altfel in cel mai bun caz iese sifonat. Pivotul s-a miscat destul de bine, are si ceva aruncare de afara dar cam atat.

Apoi, sa nu uitam ca echipa asta s-a reunit de vreo 2 saptamani, daca am inteles bine. Si e de apreciat efortul pe care il fac, am inteles ca pe banii lor.

De partea cealalta, U a jucat si cu juniori de 16 ani. Mi-a placut increderea aratata de acestia, Rotaru a avut la un moment dat 3/3 din afara (de fapt asa a inceput), nu am inteles de ce Rasic a cam strigat la ei (pentru ca s-a intamplat nu numai in cazul jucatorului remarcat de studentU). Adica mi s-a parut normal sa ii indrume pentru ca daca el nu are viziune in joc nu stiu cine, insa nu in acest mod.

Concluzie: nu poate fi considerat un meci de pregatire real, aviz si sibienilor, echipa mare e decimata, exact ce mai lipsea. 
click pt. Articol 20 February 2019 11:00
gyke Just for you
0 
La 8-10 ani blocajele sunt interzise, spre exemplu, ca multe alte chestii (vezi apărarea în zonă). Dar da, mai este foarte mult de lucru.  
click pt. Articol 20 February 2019 10:57
trt Rasic!
0 
Adevarat,a fost foarte vocal! E si normal.Ajungi sa te antrenezi cu echipa mare si nu stii sa faci un blocaj,nu stii sa stai in pozitie de aparare...Juniorii au FOARTE MULT DE LUCRU,daca isi doresc performanta e musai sa fie MULT mai implicati individual. Individualizarea,imbunatatirea abilitatilor depinde doar de ei.Rasic,are MARE DREPTATE zic eu.La 16-18 ani este destul de tarziu sa dezvolti niste lucruri care trebuiau facute la 8-10 ani. Haide "U"! 
click pt. Articol 20 February 2019 10:43
Stefan Cj Marinov
0 
Si daca vin altii pana se integreaza in "chimia" echipei ... Parerea mea este sa nu ne facem iluzii. Dar pentru asta putem merge la sala sa-i sustinem. Indiferent de rezultate. 
click pt. Articol 20 February 2019 10:17