Mihai Silvășan: „Mă bucur foarte mult pentru această victorie, nu contează cum am obținut-o”


U-BT Cluj-Napoca s-a impus la limită în fața celor de la CSM Oradea

U-Banca Transilvania a câștigat partida de pe teren propriu cu CSM Oradea, scor 73-71. Finalul de meci a fost deschis oricărui deznodământ, oaspeții având ultima posesie a confruntării. Antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan, și-a oferit opiniile la conferința de presă ce a urmat disputei din BT Arena:

„Un meci foarte greu, ne așteptam la acest lucru, ei veneau după două înfrângeri pe teren propriu. Știam că au mentalitate de învingători, sunt campionii en-titre, ei veneau să dea tot ce au mai bun pentru a câștiga. Au jucători care pot face diferența, s-au văzut astăzi Richard pe toată durata meciului și Watson în repriza a doua, au luat jocul pe cont propriu și au reușit niște aruncări foarte grele.

Mă bucur foarte mult pentru această victorie, nu contează cum am obținut-o, e important că am câștigat și că în proporție mare suntem favoriți să rămânem pe unul din cele două locuri din clasament. Urmează o pauză în care vom strânge rândurile, căutăm și un jucător, probabil îl vom găsi până la sfârșitul lunii februarie. Așteptăm ca jucătorii accidentați, Kuti și Marinov, să revină cât mai repede în angrenajul echipei în așa fel încât să putem privi spre ultima parte a campionatului în care practic se dau bătăliile cele mai grele. Mă refer la Cupa României și lupta pentru primul loc în campionat în primă fază și apoi play-off-ul. Îmi doresc să fim sănătoși în această parte și să putem să arătăm sută la sută din capacitate.”

Vorbind despre ultima fază a meciului, tehnicianul a spus:

„Trebuia să iau o decizie, dacă facem fault sau nu. Am luat decizia să nu faultăm, să ne apărăm. Evident, trebuia să apărăm aruncarea de 3 puncte ori a lui Richard, ori a lui Watson probabil, sau Pasalic. Am schimbat toate blocajele și am contestat acea ultimă aruncare. A fost o aruncare foarte grea. Ne-a ieșit, nu au marcat, am reușit să recuperăm și am câștigat meciul.

Nu cred că ne-am gândit dacă vor fi susținuți sau nu de suporteri, din punctul nostru de vedere ne bucurăm că au venit în număr mare suporterii noștri, că ne-au susținut în momentele grele și că am reușit să le oferim această victorie.

De cele mai multe ori, în situațiile eliminatorii de play-off, forța mentală face diferența, atunci se va vedea cu adevărat care echipă e mai puternică din toate punctele de vedere.”

*Foto: Valentin Todea


Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Valentin Todea, David Istrate / 10 February 2019 / 20:38


Galerie foto


vass bela Silva, Silva ...
1 
Acum ca cu noroc am castigat pe final, Silva printre randuri isi aroga meritele, descriind ce decizii a luat, oare daca Kindell rata, sau Richards marca, ce mai zicea ? Apropo, doar am pierdut de curand dpoua meciuri tot la final, atunci nici o vorba despre deciziile luate, ma rog, e simplu, cand pierdem, de vina sunt jucatorii, cand castigam, e meritul lui Silva ( desigur ma refer la partidele decise in final ) . 
10 February 2019 20:50
TitiAcs in mod normal
0 
nu trebuia sa se ajunga la acest final. Oradea a jucat slab pina le-am dat "apa la moara" cu 7 atacuri succesive ratate in sfertul 3 si inca 3 in ultimul. Pina la urma daca U cistiga la 20 de puncte cred ca nu era nicio mirare , la fel cum , dupa "anemia" din sfertul 4, daca batea Oradea la 1 punct, nu se mira nimeni. ( doar am pierdut acum 2 campionate la Pitesti un meci in care am avut 9 puncte avantaj in ultimele 2 minute). Cel putin eu nu ma mai mir de nimic si nu ma voi mira daca iesim pe locul 4 sau cistigam acest Campionat. Dupa fluctuatiile in joc si dupa situatia in acest moment favoritele la 1-4 sunt Sibiu, Cluj , Oradea si Craiova.Sa vedem daca pauza va aduce ceva nou... 
11 February 2019 10:57
adis te bucuri degeaba
-3 
asa antrenor asa echipa 
10 February 2019 21:34
raress23 Intrebare
0 
La Timisoara de ce nu a fost la conferinta de presa de dupa? Pierzi / castigi o faci cu capul sus. Nu mrs?  
10 February 2019 21:45
TitiAcs Probabil
0 
l-a durut burtica... Cam asta se intimpla cind pierzi pe mina ta ! 
11 February 2019 10:59
adis @rares23
0 
de ce oare? 
10 February 2019 21:57
-2 
bani multi echipa slaba(nu ca celelalte ar fi mai bune) dar cel putin fi barbat si cand pierzi si cand castigi 
10 February 2019 22:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Ewing Jr. a plecat spre România
Mesajul postat de sportivul american pe Instagram (Foto) 
Antonio Năsturescu, protagonistul episodului 2 din „Locker Room Talks”
Dinamo Știința București continuă seria interviurilor cu un tânăr baschetbalist care a stat departe de teren aproape 10 luni 
S-a aflat programul partidelor de pregătire pe care Overseas Basketball Combine le va avea în România
Dragan Petricevic, despre acest eveniment: „Mă bucur pentru faptul că vor vizita România” 
Dinamo Știința București lansează seria „Locker Room Talks”. Primul episod cu Ștefan Grasu
Mezinul Ligii Naționale de Baschet Masculin este primul dinamovist care răspunde întrebărilor „Locker Room Talks” 
Sala Sporturilor din Târgu Jiu are probleme cu acoperișul
Arena gorjeană are numai un an de când a fost inaugurată 
Tony Easley a plecat pe urmele contelui Dracula (FOTO)
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a trăit o adevărată aventură în centrul României 
BC CSU Sibiu va disputa trei partide de verificare în această fereastră de pauză
Sibienii vor juca meciurile în trei zile consecutive 
Vlad Moldoveanu: „Orice jucător trebuie să știe să-și joace rolul pe care i-l dă antrenorul”
Sportivul a vorbit despre mai mult aspecte din baschet în cadrul unui podcast 
Austin Chatman este noul conducător de joc al Stelei (Video)
CSA Steaua, întăriri pentru Grupa Galbenă după înfrângerea cu Voluntari 
Monyea Pratt a fost prezent la meciul dintre Atlanta Hawks și Los Angeles Lakers
Baschetbalistul Sibiului a urmărit de la fața locului înfrângerea surprinzătoare a echipei lui LeBron James 
studentU @Eduard Popa
0 
Ce-ti mai place can-can ul :)) 
click pt. Articol 14 February 2019 14:11
studentU le era
0 
musai un conducator decent. asta s-a vazut de la inceputul campionatului. poate daca aduceau rapid pe cineva, ar fi prins top 6 si altfel priveau tot sezonul. Asa, de pe 7 sau 8, jucand cu SB sau U, au sanse foarte mici intr-o serie 3 din 5.  
click pt. Articol 14 February 2019 09:46
0 
ca am auzit de super multe echipe din campionatul ceh care sparg clasamentele in competitiile europene 🤓 
click pt. Articol 12 February 2019 18:03
TitiAcs cum ar spune cineva :
0 
surprize, surprize ! Din nou cineva si-a aratat masura "profesionalismului". Cine sa fie ?  
click pt. Articol 12 February 2019 15:53
gyke Buuun
0 
Avem competiție anul ăsta la concursul de slamdunk de la All Star Game. Dacă vom avea All Star și /sau concurs de slam...  
click pt. Articol 12 February 2019 12:35
0 
faina interceptia si finalizarea cu 360.

alley oop-ul nu i chiar fabulos though :)) 
click pt. Articol 12 February 2019 10:33
gyke Anyway
0 
Să ai +4 la 16 s rămase și să fii la o fracțiune de secundă de a pierde meciul, nu poate însemna decât că ai gestionat teribil de prost finalul de meci.  
click pt. Articol 12 February 2019 08:13
0 
Daca as avea 4pct și 16secunde, nici eu nu as trimite adversarul la linia de pedeapsa. 
click pt. Articol 11 February 2019 23:37
0 
1. O victorie importanta. 2. Cred ca Timisoara a revenit pe relaxarea Pitestiului. 3. Pivotul lor e foarte bun. 4. In sfertul 3, aveam 6 faulturi si ei 0. 5. Baciu e dat de FRB ca fiind accidentat. O gluma?! Ca sa le raspund ‘fanilor’ lui Nini, nu l cunosc personal, dar pare un tip super. Mingea a ajuns la pivotul sarb dupa multe pase, la cosul de 3. Deci rotatia nu a mers, atata tot. Bravo, baieti! 
click pt. Articol 11 February 2019 22:41
tanaseb Pitesti
0 
Bravo, Nini. Bravo, Pitesti. Trebuia sa vina si o infrangere pentru Timisoara. Vukosavljevic cred ca ii cel mai complet pivot din tara. 
click pt. Articol 11 February 2019 22:36