Mihai Silvășan: „Mă bucur foarte mult pentru această victorie, nu contează cum am obținut-o”


U-BT Cluj-Napoca s-a impus la limită în fața celor de la CSM Oradea

U-Banca Transilvania a câștigat partida de pe teren propriu cu CSM Oradea, scor 73-71. Finalul de meci a fost deschis oricărui deznodământ, oaspeții având ultima posesie a confruntării. Antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan, și-a oferit opiniile la conferința de presă ce a urmat disputei din BT Arena:

„Un meci foarte greu, ne așteptam la acest lucru, ei veneau după două înfrângeri pe teren propriu. Știam că au mentalitate de învingători, sunt campionii en-titre, ei veneau să dea tot ce au mai bun pentru a câștiga. Au jucători care pot face diferența, s-au văzut astăzi Richard pe toată durata meciului și Watson în repriza a doua, au luat jocul pe cont propriu și au reușit niște aruncări foarte grele.

Mă bucur foarte mult pentru această victorie, nu contează cum am obținut-o, e important că am câștigat și că în proporție mare suntem favoriți să rămânem pe unul din cele două locuri din clasament. Urmează o pauză în care vom strânge rândurile, căutăm și un jucător, probabil îl vom găsi până la sfârșitul lunii februarie. Așteptăm ca jucătorii accidentați, Kuti și Marinov, să revină cât mai repede în angrenajul echipei în așa fel încât să putem privi spre ultima parte a campionatului în care practic se dau bătăliile cele mai grele. Mă refer la Cupa României și lupta pentru primul loc în campionat în primă fază și apoi play-off-ul. Îmi doresc să fim sănătoși în această parte și să putem să arătăm sută la sută din capacitate.”

Vorbind despre ultima fază a meciului, tehnicianul a spus:

„Trebuia să iau o decizie, dacă facem fault sau nu. Am luat decizia să nu faultăm, să ne apărăm. Evident, trebuia să apărăm aruncarea de 3 puncte ori a lui Richard, ori a lui Watson probabil, sau Pasalic. Am schimbat toate blocajele și am contestat acea ultimă aruncare. A fost o aruncare foarte grea. Ne-a ieșit, nu au marcat, am reușit să recuperăm și am câștigat meciul.

Nu cred că ne-am gândit dacă vor fi susținuți sau nu de suporteri, din punctul nostru de vedere ne bucurăm că au venit în număr mare suporterii noștri, că ne-au susținut în momentele grele și că am reușit să le oferim această victorie.

De cele mai multe ori, în situațiile eliminatorii de play-off, forța mentală face diferența, atunci se va vedea cu adevărat care echipă e mai puternică din toate punctele de vedere.”

*Foto: Valentin Todea


Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Valentin Todea, David Istrate / 10 February 2019 / 20:38


Galerie foto


vass bela Silva, Silva ...
1 
Acum ca cu noroc am castigat pe final, Silva printre randuri isi aroga meritele, descriind ce decizii a luat, oare daca Kindell rata, sau Richards marca, ce mai zicea ? Apropo, doar am pierdut de curand dpoua meciuri tot la final, atunci nici o vorba despre deciziile luate, ma rog, e simplu, cand pierdem, de vina sunt jucatorii, cand castigam, e meritul lui Silva ( desigur ma refer la partidele decise in final ) . 
10 February 2019 20:50
TitiAcs in mod normal
0 
nu trebuia sa se ajunga la acest final. Oradea a jucat slab pina le-am dat "apa la moara" cu 7 atacuri succesive ratate in sfertul 3 si inca 3 in ultimul. Pina la urma daca U cistiga la 20 de puncte cred ca nu era nicio mirare , la fel cum , dupa "anemia" din sfertul 4, daca batea Oradea la 1 punct, nu se mira nimeni. ( doar am pierdut acum 2 campionate la Pitesti un meci in care am avut 9 puncte avantaj in ultimele 2 minute). Cel putin eu nu ma mai mir de nimic si nu ma voi mira daca iesim pe locul 4 sau cistigam acest Campionat. Dupa fluctuatiile in joc si dupa situatia in acest moment favoritele la 1-4 sunt Sibiu, Cluj , Oradea si Craiova.Sa vedem daca pauza va aduce ceva nou... 
11 February 2019 10:57
adis te bucuri degeaba
-3 
asa antrenor asa echipa 
10 February 2019 21:34
raress23 Intrebare
0 
La Timisoara de ce nu a fost la conferinta de presa de dupa? Pierzi / castigi o faci cu capul sus. Nu mrs?  
10 February 2019 21:45
TitiAcs Probabil
0 
l-a durut burtica... Cam asta se intimpla cind pierzi pe mina ta ! 
11 February 2019 10:59
adis @rares23
0 
de ce oare? 
10 February 2019 21:57
-2 
bani multi echipa slaba(nu ca celelalte ar fi mai bune) dar cel putin fi barbat si cand pierzi si cand castigi 
10 February 2019 22:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Popa va juca la SCM Timișoara în sezonul 2019-2020
Formația timișoreană va fi a 3-a din LNBM la care joacă Popa după revenirea din Spania 
Marius Ciotlăuș: „Sper să obținem un rezultat istoric împreună în noua ediție”
Continuarea la BCM U FC Argeș Pitești a fost prima opțiune pentru jucătorul de 23 de ani 
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Ossiryss Ciotlaus
0 
Și eu sper! Vreau, ma topesc! Tu vei fi miezu', asa ca te susțin! 
click pt. Articol 23 July 2019 22:01
0 
Da , este corecta informatia..se incearca aducerea lui tyler ! 
click pt. Articol 23 July 2019 20:50
0 
Stii ceva legat de laser?sau bazat pe ce a spus mai sus "fan craiova"? 
click pt. Articol 23 July 2019 19:53
gyke Mișto
0 
Hai că o să vă distrați cu Laser și cu Mo sezonul viitor.  
click pt. Articol 23 July 2019 19:34
0 
@76ers - am aceeasi parere. Sibiul nu a mai insistat pt Pratt si Craiova a intrat pe fir. Se pare ca la Craiova se prefera jucatorii deja afirmati in campionatul nostru. 
click pt. Articol 23 July 2019 17:03
0 
@sebi, no, suntem curiosi acum, zi-i numele. 
click pt. Articol 23 July 2019 16:35
0 
Eu de laser nu stiu nimic :))) 
click pt. Articol 23 July 2019 16:10
0 
Incepe cu "La" si se termina cu "ser" 
click pt. Articol 23 July 2019 16:07
76ers mikki
0 
Pai sunt situatii total diferite, Gajovic a purtat negocieri in paralel cu Pitesti si Craiova si a ales oferta mai mare. Craiova probabil a intrat in discutii cu Pratt dupa ce el a refuzat sa prelungeasca cu Sibiul si stiau despre situatia cu Gajovic...Poate ca Mo a acceptat o oferta asemanatoare cu cea venita de la Sibiu, ma indoiesc ca este cu mult mai mare, din dorinta de a le arata celor de la Sibiu ce au pierdut... 
click pt. Articol 23 July 2019 16:06
0 
Spune-ne :) Runkauskas, Flowers, Pasalic, Tamulis? 
click pt. Articol 23 July 2019 16:01