Mihai Silvășan: „Mă bucur foarte mult pentru această victorie, nu contează cum am obținut-o”


U-BT Cluj-Napoca s-a impus la limită în fața celor de la CSM Oradea

U-Banca Transilvania a câștigat partida de pe teren propriu cu CSM Oradea, scor 73-71. Finalul de meci a fost deschis oricărui deznodământ, oaspeții având ultima posesie a confruntării. Antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan, și-a oferit opiniile la conferința de presă ce a urmat disputei din BT Arena:

„Un meci foarte greu, ne așteptam la acest lucru, ei veneau după două înfrângeri pe teren propriu. Știam că au mentalitate de învingători, sunt campionii en-titre, ei veneau să dea tot ce au mai bun pentru a câștiga. Au jucători care pot face diferența, s-au văzut astăzi Richard pe toată durata meciului și Watson în repriza a doua, au luat jocul pe cont propriu și au reușit niște aruncări foarte grele.

Mă bucur foarte mult pentru această victorie, nu contează cum am obținut-o, e important că am câștigat și că în proporție mare suntem favoriți să rămânem pe unul din cele două locuri din clasament. Urmează o pauză în care vom strânge rândurile, căutăm și un jucător, probabil îl vom găsi până la sfârșitul lunii februarie. Așteptăm ca jucătorii accidentați, Kuti și Marinov, să revină cât mai repede în angrenajul echipei în așa fel încât să putem privi spre ultima parte a campionatului în care practic se dau bătăliile cele mai grele. Mă refer la Cupa României și lupta pentru primul loc în campionat în primă fază și apoi play-off-ul. Îmi doresc să fim sănătoși în această parte și să putem să arătăm sută la sută din capacitate.”

Vorbind despre ultima fază a meciului, tehnicianul a spus:

„Trebuia să iau o decizie, dacă facem fault sau nu. Am luat decizia să nu faultăm, să ne apărăm. Evident, trebuia să apărăm aruncarea de 3 puncte ori a lui Richard, ori a lui Watson probabil, sau Pasalic. Am schimbat toate blocajele și am contestat acea ultimă aruncare. A fost o aruncare foarte grea. Ne-a ieșit, nu au marcat, am reușit să recuperăm și am câștigat meciul.

Nu cred că ne-am gândit dacă vor fi susținuți sau nu de suporteri, din punctul nostru de vedere ne bucurăm că au venit în număr mare suporterii noștri, că ne-au susținut în momentele grele și că am reușit să le oferim această victorie.

De cele mai multe ori, în situațiile eliminatorii de play-off, forța mentală face diferența, atunci se va vedea cu adevărat care echipă e mai puternică din toate punctele de vedere.”

*Foto: Valentin Todea


Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Valentin Todea, David Istrate / 10 February 2019 / 20:38


Galerie foto


vass bela Silva, Silva ...
1 
Acum ca cu noroc am castigat pe final, Silva printre randuri isi aroga meritele, descriind ce decizii a luat, oare daca Kindell rata, sau Richards marca, ce mai zicea ? Apropo, doar am pierdut de curand dpoua meciuri tot la final, atunci nici o vorba despre deciziile luate, ma rog, e simplu, cand pierdem, de vina sunt jucatorii, cand castigam, e meritul lui Silva ( desigur ma refer la partidele decise in final ) . 
10 February 2019 20:50
TitiAcs in mod normal
0 
nu trebuia sa se ajunga la acest final. Oradea a jucat slab pina le-am dat "apa la moara" cu 7 atacuri succesive ratate in sfertul 3 si inca 3 in ultimul. Pina la urma daca U cistiga la 20 de puncte cred ca nu era nicio mirare , la fel cum , dupa "anemia" din sfertul 4, daca batea Oradea la 1 punct, nu se mira nimeni. ( doar am pierdut acum 2 campionate la Pitesti un meci in care am avut 9 puncte avantaj in ultimele 2 minute). Cel putin eu nu ma mai mir de nimic si nu ma voi mira daca iesim pe locul 4 sau cistigam acest Campionat. Dupa fluctuatiile in joc si dupa situatia in acest moment favoritele la 1-4 sunt Sibiu, Cluj , Oradea si Craiova.Sa vedem daca pauza va aduce ceva nou... 
11 February 2019 10:57
adis te bucuri degeaba
-3 
asa antrenor asa echipa 
10 February 2019 21:34
raress23 Intrebare
0 
La Timisoara de ce nu a fost la conferinta de presa de dupa? Pierzi / castigi o faci cu capul sus. Nu mrs?  
10 February 2019 21:45
TitiAcs Probabil
0 
l-a durut burtica... Cam asta se intimpla cind pierzi pe mina ta ! 
11 February 2019 10:59
adis @rares23
0 
de ce oare? 
10 February 2019 21:57
-2 
bani multi echipa slaba(nu ca celelalte ar fi mai bune) dar cel putin fi barbat si cand pierzi si cand castigi 
10 February 2019 22:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49
mailman Felicitari CSU Sibiu!
0 
...si dupa cum spuneam, anul acesta fiind vorba de aniversare si la noi acasa, luam: slam dunk-ul, concursul de 3 si campionatul...  
click pt. Articol 19 April 2019 10:55