Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”


U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea

silvasan oradea u bt cluj

CSM CSU Oradea a învins U-BT Cluj Napoca pe teren propriu, scor 91-86, în meciul 4 al semifinalei LNBM și se califică cu scorul general de 3-1 în finala Ligii Naționale.

Antrenorul oaspeților, Mihai Silvășan, a oferit o reacție scurtă la conferința de presă de după această partidă:

„În primul rând vreau să felicit echipa din Oradea, au făcut o treabă extraordinară, au și avut dorința și mentalitatea de campioni, s-a văzut asta în această serie. Îi felicit și le urez succes în finala cu Sibiu. A fost un meci echilibrat, cum mă așteptam să fie, o luptă mare din care Oradea a ieșit învingător și a mers mai departe. Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt... E foarte mare.”

Pentru U-BT Cluj urmează acum duelul din finala mică, împotriva celor de la SCM U Craiova.

*Foto: Valentin Todea



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Eduard Popa, David Istrate / 20 May 2019 / 20:29


Galerie foto


razv-an Silva
4 
Cu bune si cu rele. Un super jucator, devotat Clujului (stim ca a mai avut oferte), dar din pacate o palarie prea mare la inceput de antrenorat. Daca nu erau accidentariele, poate obtinea ceva. Dar nu datorita lui!!!
Eu iti doresc succes in continuare, si sa ne revedem la echipa! Bafta! 
20 May 2019 22:01
razv-an si anuntul
3 
https://www.u-bt.ro/seniori/stiri/infrangere-la-oradea-dupa-17-ani-de-activitate-la-club-mihai-silvasan-si-anuntat-demisia 
20 May 2019 22:01
0 
Costescu sau Markovski?  
20 May 2019 22:04
razv-an Costescu
1 
pare mai bun decat Silva - a facut treaba excelenta pe la echipele mai mici, fara pretentii si cu presiune asa mare, dar nu cred ca el va fi noul antrenor. Cred ca se vrea mai mult 
20 May 2019 22:12
studentU de ce asa scurta lista?
2 
Cirstescu nu ia decat ce a vazut cu ochii lui, ca Gigi? 😅 Eu cred ca sunt mai multe optiuni iar Markovski si Costescu sunt din doua ligi (valorice) diferite. Deci oricand Markovski. Da cum ar fi un Petricevic? 😀 Sau un antrenor de talia lui Tab Baldwin? 
20 May 2019 22:19
gyke ...
1 
Ar fi cam ciudat ca FRB să împartă și antrenorul, nu doar sponsorul principal cu U. Deși nimic nu mă mai miră...  
20 May 2019 22:19
0 
Am spus de la inceput ca sponsorizarea FRB o sa ne aduca neplaceri. Si nu sunt singurul. Am fost dezavantajati din punctul asta de vedere. Nu cum crede lumea.
 
21 May 2019 08:44
0 
Fleseriu ... glumesc :) 
21 May 2019 08:47
ydesh_apu Imi amintesc de Tab...
0 
Antrenor bun, buget bunicel ... Si? Transferuri de mantuiala. Loc secund. Trebuie sa ai antrenor, echipa, sponsori si cu totii sa traga la aceeasi caruta. 
20 May 2019 22:53
0 
Mie Tab mi s-a parut cel mai bun antrenor care a trecut pe la noi. De acord ca a dat 1-2 rateuri la transferuri (dar sa nu uitam contextul cu accidentarile din acel sezon, lucru care nu il scuza pe deplin, dar e de tinut minte).
Oricum, pentru acea perioada mi se pare ca a adus jucatori care nu ar fi venit sa joace in campionatul nostru daca nu era el. Mie asta mi se pare interesant si deasta as vrea sa se aduca un antrenor bun si cunoscut: cu ajutorul lui aduci jucatori buni si probabil cu costuri reduse (de acord, ca un astfel de antrenor e mai scump decat Silvasan). 
21 May 2019 12:51
Ossiryss Antrenor
2 
Nu țin neapărat sa bag bațul prin gard înaintea finalei, dar nici Achim sau Fleseriu nu sunt scoși de pe lista foarte posibililor antrenori! Amândoi sunt foarte valoroși și au petrecut suficienți ani la actualele lor cluburi, pentru a-și dori un proiect nou, într-o organizație cu ambiții mari și buget pe măsură. Pronosticul meu e ca vom avea antrenor străin sau unul dintre cei doi. Iar cât privește străinul, deși îl simpatizez pe Dragan, parca îmi doresc ceva mai mult pentru clubul asta, mai ales ca, timp va fi destul și pentru negocieri și pentru conturarea lotului. Costescu ar fi și el un profil interesant, mai ales ca e mai mult decât deschis sa lucreze cu jucători tineri, iar la Cluj, după cum mai spuneam, Academia produce. 
21 May 2019 08:05
Stefan Cj Antrenor
0 
Subscriu! :) 
21 May 2019 08:45
pipzn @Ossiryss
0 
D-nul Fleseriu a semnat recent cu Sibiul prelungirea contractului. In plus a spus de mai multe ori ca isi doreste sa antreneze si sa ramana la Sibiu. Probabil ca e si constient ca si el mai are nevoie de castigat experienta inainte de a se baga intr-un proiect cu ambitii si mai mari.

D-nului Achim cred ca ii este bine acolo unde e acum (dupa ce a trecut cu bine de contestatiile unora) iar un nou titlu (ceea ce cred ca e foarte posibil sa se intample) ii va cimenta pozitia. Eu nu il vad plecand decat daca in sezonul urmator nu va obtine bugetul dorit sau il va obtine dar va ramane fara trofee. 
21 May 2019 10:03
0 
E un scenariu posibil în viitor și cel evocat de tine însă, Azi am o certitudine : niciunul dintre cei doi nu au contracte ferme semnate și pentru sezonul viitor :). 
21 May 2019 10:36
alexander De unde certitudinea?
0 
Fleseriu a semnat pt urmatoarele 3 sezoane cu Sibiu. Asta e certitudinea :)  
21 May 2019 10:53
Ossiryss @alexander
0 
Ești prost informat : a semnat pe un sfert de mileniu, dar am vrut sa vad dacă reacționează cineva! 
21 May 2019 19:07
alexander @Ossiryss
0 
Lasa-ne cu visele tale.. Vorbesti asa ca sa nu taci.. 
22 May 2019 08:41
Oldtimer Sursa de certitudine :
0 
http://totalbaschet.ro/articol/Dan-Fle%C8%99eriu-%C3%AEnc%C4%83-trei-sezoane-la-conducerea-lui-CSU-Sibiu~67349 
21 May 2019 15:58
Ossiryss Contract
0 
Ai cumva și un "cut" al secțiunii condițiilor de reziliere/încetare? Nu de alta, dar poți semna și pe 150 de ani dacă ai clauza ca poți rezilia unilateral într-o zi noroasa. Terminați naibii cu presa care se tranzacționează la kilogramul de știre! 
21 May 2019 19:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34