Mihai Silvășan: „Nu va fi cea mai ușoară dublă, nu suntem în cea mai fericită situație”


Antrenorul clujenilor a prefațat meciul din Cupa României și a vorbit despre accidentările din lot

mihai silvasan cupa romaniei pitesti

U-BT Cluj va întâlni miercuri pentru a doua oară în decurs de trei zile pe cei de la BCM U Pitești. De această dată întâlnirea va avea loc în sferturile Cupei României.

Antrenorul lui U-BT Cluj, Mihai Silvășan, a vorbit despre partida care îl așteaptă în compania piteștenilor:

„Va fi un meci greu, o luptă. Piteștiul este o echipă foarte agresivă. Avem exemplul meciului de ieri care a fost extrem de agresiv. Au fost 66 de faulturi în total, multe libere aruncate. Sper ca la finalul dublei manșe noi să fim cei care vor merge mai departe, dar nu va fi ușor, nu suntem în cea mai fericită situație. Va trebui să reanalizăm jocul nostru. Avem câteva accidentări, dar și 2 jucători noi pe care să îi integrăm. Valoarea grupului, dar și valoarea noastră ca echipă va trebui să ne ajute să găsim soluții.”

Silvășan a vorbit și despre accidentările din lot:

„Rasic este în continuare sub semnul întrebării. El are o inflamație la genunchi care l-a ținut în afara lotului. Kuti era sub semnul întrebării înainte de meciul de campionat, dar în dimineața jocului a venit și mi-a spus că vrea să încerce, orice s-ar întâmpla. El nu s-a mai antrenat de la meciul cu Sibiu absolut deloc. A primit un călcâi în tibie și  avea o durere puternică. Însă a intrat bine în meci și a avut niște faze importante pe final de meci. Kyndall cred că s-a antrenat o singură dată înaintea meciului de aseară. A avut ceva probleme la spate care l-au ținut departe. Iar despre accidentările vechi, Easley va reveni într-o săptămână, în timp ce Vlad și Marinov nu cred că vor mai juca anul ăsta.”  

Cât despre noii jucători aduși la finalul lunii februarie, Mohamed și Foulland:

„Pe zi ce trece vor fi tot mai buni. Vă dați seama că sunt confuzi, nu știu încă sistemele pe care le avem în atac și în apărare, dar sunt jucători inteligenți care vor să se integreze în echipă, vor să facă parte dintr-o echipă învingătoare și muncesc în fiecare zi pentru a reuși acest lucru.”

 Meciul tur dintre U-BT Cluj și BCM U Pitești va avea loc miercuri, 13 martie, începând cu orele 19:00, în BT Arena din Cluj Napoca, și va putea fi urmărit în direct pe FRB TV.

*foto: Timotei Balota



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 12 March 2019 / 12:45


Galerie foto


u66 Accidentari
0 
Niciodată nu am avut un lot atât de decimat de accidentari ca anul acesta iar împarte din ele nu s-au produs în timpul meciurilor. Oare nu sunt si din cauza intensitatii antrenamentele? Cred ca poate fi un semn de intrebare. 
12 March 2019 14:40
raress23 Bun tranfer
2 
A fost Moldovanu. A venit sa isi faca vacanta la Cluj. Nu cred ca va mai ramane inca un sezon, desi asa at trebui. In aceste conditii mai sus de semifinala eu personal nu cred. 
12 March 2019 18:29
Oldtimer " .....sunt confuzi,
2 
nu stiu sistemele pe care le avem in atac si aparare. ..." Care sisteme? n-am prea vazut... 
12 March 2019 21:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: ”Ei au, probabil, cel mai bun jucător român”
Tehnicianul sibienilor a prefațat partida contra CSM CSU Oradea 
Jason Washburn: „Nu este un joc pe care să îl tratăm cu ușurință”
Pivotul lui U-BT Cluj a prefațat duelul cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu, dezamăgit după eliminarea „rușinoasă” din Cupă: „Cristi Bota ar fi trebuit să stea în tribună si să bem o bere in timpul jocului”
Oficialul timișorenilor pune toată vina pentru acest eșec pe seama jucătorilor Timișoarei 
Grupa Galbenă: Dinamo Știința și CSA Steaua continuă lupta de la distanță pentru locurile de playoff
Cele două echipe vor întâlni Phoenix Galați și CSM Mediaș 
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern 
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four 
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur 
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni  
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
studentU dupa declaratiile
0 
astea si atitudinea asta fata de jucatori, un fel de gigi becali al baschetului, cred ca vor rupe din parchet sa va multumeasca pe dvs, domnule tritoiu...ceva nu i ok acolo, ori intre jucatori, cum zicea adis ori ceva nemultumiri ale jucatorilor fata de conducerea clubului: salarii restante, atitudine neprofesionista, etc. Eu as merge pe varianta a doua.  
click pt. Articol 23 March 2019 13:53
gyke Mda
0 
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...  
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0 
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa. 
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0 
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul. 
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0 
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri! 
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0 
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei ! 
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0 
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
click pt. Articol 22 March 2019 14:40