Mihai Silvășan: „Nu va fi cea mai ușoară dublă, nu suntem în cea mai fericită situație”


Antrenorul clujenilor a prefațat meciul din Cupa României și a vorbit despre accidentările din lot

mihai silvasan cupa romaniei pitesti

U-BT Cluj va întâlni miercuri pentru a doua oară în decurs de trei zile pe cei de la BCM U Pitești. De această dată întâlnirea va avea loc în sferturile Cupei României.

Antrenorul lui U-BT Cluj, Mihai Silvășan, a vorbit despre partida care îl așteaptă în compania piteștenilor:

„Va fi un meci greu, o luptă. Piteștiul este o echipă foarte agresivă. Avem exemplul meciului de ieri care a fost extrem de agresiv. Au fost 66 de faulturi în total, multe libere aruncate. Sper ca la finalul dublei manșe noi să fim cei care vor merge mai departe, dar nu va fi ușor, nu suntem în cea mai fericită situație. Va trebui să reanalizăm jocul nostru. Avem câteva accidentări, dar și 2 jucători noi pe care să îi integrăm. Valoarea grupului, dar și valoarea noastră ca echipă va trebui să ne ajute să găsim soluții.”

Silvășan a vorbit și despre accidentările din lot:

„Rasic este în continuare sub semnul întrebării. El are o inflamație la genunchi care l-a ținut în afara lotului. Kuti era sub semnul întrebării înainte de meciul de campionat, dar în dimineața jocului a venit și mi-a spus că vrea să încerce, orice s-ar întâmpla. El nu s-a mai antrenat de la meciul cu Sibiu absolut deloc. A primit un călcâi în tibie și  avea o durere puternică. Însă a intrat bine în meci și a avut niște faze importante pe final de meci. Kyndall cred că s-a antrenat o singură dată înaintea meciului de aseară. A avut ceva probleme la spate care l-au ținut departe. Iar despre accidentările vechi, Easley va reveni într-o săptămână, în timp ce Vlad și Marinov nu cred că vor mai juca anul ăsta.”  

Cât despre noii jucători aduși la finalul lunii februarie, Mohamed și Foulland:

„Pe zi ce trece vor fi tot mai buni. Vă dați seama că sunt confuzi, nu știu încă sistemele pe care le avem în atac și în apărare, dar sunt jucători inteligenți care vor să se integreze în echipă, vor să facă parte dintr-o echipă învingătoare și muncesc în fiecare zi pentru a reuși acest lucru.”

 Meciul tur dintre U-BT Cluj și BCM U Pitești va avea loc miercuri, 13 martie, începând cu orele 19:00, în BT Arena din Cluj Napoca, și va putea fi urmărit în direct pe FRB TV.

*foto: Timotei Balota



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 12 March 2019 / 12:45


Galerie foto


u66 Accidentari
0 
Niciodată nu am avut un lot atât de decimat de accidentari ca anul acesta iar împarte din ele nu s-au produs în timpul meciurilor. Oare nu sunt si din cauza intensitatii antrenamentele? Cred ca poate fi un semn de intrebare. 
12 March 2019 14:40
raress23 Bun tranfer
2 
A fost Moldovanu. A venit sa isi faca vacanta la Cluj. Nu cred ca va mai ramane inca un sezon, desi asa at trebui. In aceste conditii mai sus de semifinala eu personal nu cred. 
12 March 2019 18:29
Oldtimer " .....sunt confuzi,
2 
nu stiu sistemele pe care le avem in atac si aparare. ..." Care sisteme? n-am prea vazut... 
12 March 2019 21:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
0 
Asa e, domnul Grigoras a fost unul din artizani si la acel blat evident. Old habits die hard. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:47
mihaitha Normal
0 
Pai daca hotia se apara la guvernare, ce te astepti de la un rahat de federatie sportiva? 
click pt. Articol 20 May 2019 08:45
mihaitha Promit
0 
De azi incepand o sa pun deoparte cate un leu in fiecare zi, pana in ziua in care FRB ia masuri si impotriva celor trei destepti care au stricat meciul. Cand se anunta si decizia aia, ma duc si beau tot ce am adunat. Am o presimtire ca ma voi face pulbere. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:38
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
click pt. Articol 19 May 2019 19:32
JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:26