Mihai Silvășan:”Personal nu mă interesează diferența de puncte”


Antrenorul clujenilor a prefațat derby-ul Ardealului

Prezent la conferința de presă premergătoare următorului meci, Mihai Silvășan a vorbit despre așteptările sale și echipa Sibiului.

”Jucăm cu Sibiul, o echipă foarte puternică în acest sezon, ca de altfel în ultimii 2-3 ani. Este un derby al baschetului românesc, joacă primele două clasate la această oră și încărcătura va fi mare. Ei sunt o echipă foarte atletică, foarte puternică din punct de vedere fizic, în primul rând pentru asta trebuie să fim pregătiți, va fi nevoie să dăm tot ce e mai bun din noi pentru a reuși să câștigăm. Bineînțeles, obiectivul nostru este să câștigăm, personal nu mă interesează diferența de puncte, nu urmăresc să învingem la minim 12 puncte ca să terminăm această primă parte a campionatului pe primul loc. E important să câștigăm și atât. Încărcătura va fi mare din multe puncte de vedere, însă eu am încredere în echipa mea, în jucătorii pe care îi avem și cred că vom face un meci bun”,a declarat antrenorul ardelenilor pentru site-ul oficial al echipei.

Întrebat despre așteptările legate de atmosfera de la meci, Mihai Silvășan a spus că, ”Sibiul are fani loiali, care îi însoțesc peste tot, îi așteptăm pe fanii noștri să vină în număr cât mai mare la meci, din ce țin minte la ultimul meci cu ei am avut 5.400 de spectatori, așteptăm cel puțin la fel de mulți și la acest joc. Avem nevoie de ei să ne susțină și să ne împingă de la spate pentru a reuși victoria.”

Partida dintre U-BT Cluj-Napoca și BC CSU Sibiu are loc sâmbătă, 12 ianuarie, începând cu ora 17:30  în BT Arena.

 

*foto: Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC CSU Sibiu

Ana-Maria Tutunaru / 10 January 2019 / 14:02


Galerie foto


vass bela Sibiul favorita !
3 
Cu parere de rau o spun, dar dupa evolutiile din acest sezon, Sibiul e clar favorita ! Noi putem castiga doar daca mai multi jucatori vor prinde o zi de gratie, Rasic si Dykess vor fi evident luati sub paza, deci un aport mare trebuie sa-i aiba Marinov si cei doi pivoti, iar ceilalti sa aiba o evoluti cat de cat decenta . Dar repet, favorita este Sibiul si inca ceva, la lupta sub panouri nu vad cum sa nu fim dominati, sansele noastre stau intr-o zi de gratie la aruncarile de 3 pct si patrunderi individuale eficiente . Hai UBT !!! 
10 January 2019 16:00
TitiAcs sincer
0 
nici pe mine nu ma intereseaza diferenta de scor . SPECTACOLUL oferit insa DA ! Iar anul acesta cu citeva exceptii ( mai ales ultimul meci cu Oradea), acesta a cam lipsit. Sansele le vad 51-49 sau 49-51 % :))  
10 January 2019 17:24
2 
Eu nu sunt de acord cu voi. Chiar dacă nu au strălucit ca și evoluție, jucătorii Clujului au capacitatea de a se mobiliza atunci când trebuie. Au dovedit-o și sunt convins ca asa va fi și acum. Pivoții ar trebui sa se autodepaseasca sâmbăta, iar Dykes, Rasic sau Marinov pot face oricând un meci mare. Sibiul pare mai puternica decât în anii anteriori, însă ii limitezi mult partea ofensiva dacă îl blochezi pe Tamulis și le faci fată în spațiul de 3 secunde. Va fi un meci echilibrat între doua echipe mai apropiate valoric ca niciodata. Eu opinez ca echipa din Cluj pleacă favorita cel puțin din punct de vedere al valorii jucătorilor și al faptului ca este gazda. Punctul nevralgic este lipsa titularului pe poziția 4. Ma aștept sa vad la clujeni motivație, dorința de victorie și atitudine de învingători. Iar apoi, indiferent de rezultat, ma aștept sa vad din 1-6 și diferența de buget în teren, nu doar în povesti... 
10 January 2019 22:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui U-BT Cluj-Napoca 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
CSA Steaua a învins fără probleme pe terenul lui Phoenix Galați
Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator la debutul Stelei în Grupa Galbenă 
0 
Sunt de-al lor, lasand gluma la o parte, arbitrajul o fost cu noi. Cred ca din prostia lor. Si chiar asa, Silva al nostru n-o putut sa invinga. Mereu am spus-o, Pitestiul e o echipa buna. 
click pt. Articol 21 January 2019 01:19
0 
No, eu il plac pe Nini. E peste Silva al nostru cu mult. Pitestiul chiar o meritat sa castige. 
click pt. Articol 21 January 2019 01:16
bulcul De unde si pana unde
0 
Iti strica tie astea fenomenul baschetbalistic!? Intr-adevar, e surprinsa toata lumea de performanta craiovei si va dorim la cat mai bine, si imi pare rau ca ati pierdut poate si cu atributul incompetentei arbitrilor, dar de la acel meci pana la acuza ca asa se practica la cele 2 echipe cat-de-cat etalon in campionat, e doar frustrare. Arbitri nu mai favorizeaza in prostie o singura parte. Sunt dezavantajate amandoua pana la un punct. 
click pt. Articol 21 January 2019 00:20
76ers Nini
0 
Tot el nu e multumit, zi bre nea Nini ca au fost greseli de ambele parti si ca ati avut noroc ca nu a inchis Clujul meciul in ultimele 2 minute cand au avut n sanse sa o faca  
click pt. Articol 21 January 2019 00:06
Tommy CLUJ SI ORADEA
0 
Aceste 2 echipe sunt cele mai mari mizerii din tot campionatul!! Nu va mai saturati sa cumparati arbitri ? Distrugeti fenomenul baschetbalistic,distrugeti placerea de a privi un meci de baschet! Cu tot cu arbitri vostri cumparati sper ca una din cele 3 echipe; CRAIOVA-SIBIU-PITESTI sa castige campionatul si sa va umileasca ! 
click pt. Articol 20 January 2019 23:59
0 
Pai si ti se pare ca prestatiile echipelor din Europa au fost slabe? Eu am zis ca suntem aproape si e chiar adevarat, luam dubla Clujului, pai ce bugete au echipele din Israel si ce bugete avem noi? si totusi au reusit sa castige un meci, vrei sa iti mai spun ca aceiasi echipa i-a batut pe Maccabi Tel Aviv? Poate a fost putin dezamagitoare prestatia celor de la Oradea in dubla cu echipa din Finlanda(as pune-o mai mult pe faptul ca a fost destul de devreme dubla si pregatirea era la inceput) care nu sunt departe de noi ca bugete doar ca ei au investit la capitolul scouting si aduc jucatori buni pe bani putini, iar grupa FIBA Europe Cup as zice ca nu a fost tratata serios de Oradea pentru ca au vazut ca sunt in grupa cu o echipa din Germania si una din Turcia si nu si-au dat prea multe sanse dar nu s-au facut de ras.
De Steaua nu comentez pentru ca au fost probleme acolo. 
click pt. Articol 20 January 2019 23:38
gyke Am revăzut faza
0 
Washburn era acolo, dar mingea a sărit în partea cealaltă, asta e...  
click pt. Articol 20 January 2019 23:35
0 
Al dreacu' dm' Nini, după manifestările din timpul meciului trebuia să stea în tribuna stadionului "Nicolae Dobrin" în ultimele două sferturi! Da' arbitrii e și ei oameni, în compensație au trecut cu vederea manifestările probabilului executat! Nu a ieșit și domnu' Nini nu mai vorbește, e și mâine o zi și nu se face să te pui cu colegii arbitrilor de azi!  
click pt. Articol 20 January 2019 23:23
adu Meci
0 
Felicitari!!!multumim pentru acest meci, un meci castigat de grup, incepand cu antrenorii si terminand cu ultimul spectator. 
click pt. Articol 20 January 2019 23:08
gyke Silvă
0 
Io zic că putea face o schemă mai bună decât isolation-ul ăla cu Dikes sau măcar să bage și pe cineva mare în căciulă la tip in...