Mihai Silvășan: „S-a văzut dorința să nu ieșim din serie. La 0-2 era foarte greu de revenit”


U-BT Cluj a reușit să egaleze CSM CSU Oradea în seria din semifinalele LNBM

 mihai silvasan u bt cluj oradea

U-BT Cluj a reușit să egaleze CSM CSU Oradea în seria din semifinalele LNBM, după ce a câștigat pe teren propriu meciul 2 cu scorul de 92-82.

La finalul partidei, antrenorul gazdelor, Mihai Silvășan s-a arătat foarte mulțumit de victoria obținută de echipa sa:

„Cred că am avut o atitudine foarte bună, cred că mental am fost puternici după înfrângerea din primul meci. S-a văzut o dorință foarte mare să nu ieșim din serie. Dacă pierdeam și astăzi, la 0-2 era foarte greu de revenit la Oradea acasă. E 1-1, a fost un meci bun al nostru, dar a fost un singur meci, nu înseamnă mare lucru. Trebuie să mergem la Oradea cu o dorință foarte mare să câștigăm.”

„Silva” a vorbit și despre prestația veteranului Alhaji Mohammed:

„E o decizie grea de fiecare dată să îl las în afara lotului. Nu era foarte integrat la nivelul lotului în meciurile în care a jucat și am decis să joc mai mare, cu Tony Easley, să avem un avantaj la recuperare. Dar după înfrângerea din primul meci mi-am pus în cap să schimb ceva. Am vrut să joc mai mic, mai rapid și cred că mi-a reușit. Kyndall a fost puțin obosit și dacă nu era ”Hagi”, aveam o viață foarte foarte grea. Știam că e un jucător cu experiență, care să ne poată ajuta din relația 1 la 1. Mă bucur pentru el. Chiar ne-a ajutat azi, cu vârf și îndesat.”

Meciul 3 al seriei dintre U-BT Cluj și CSM CSU Oradea se va juca la arena Antonio Alexe.

*foto: Manases Sandor



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Eduard Popa, David Istrate / 15 May 2019 / 7:19


Galerie foto


Cristi11 Domn antrenor
1 
Un vocabular foarte bogat la tehnicul primit 👎 
15 May 2019 09:23
0 
la asa arbitraj ... S-a vazut faultul din avion 
15 May 2019 09:30
0 
Si nu e prima data cand e surprins ca injura. Asta ii e caracterul. 
15 May 2019 10:31
underCat si din avion
1 
nu s-a mai vazut altceva ? 
15 May 2019 11:33
Stefan Cj sigur ca da
-1 
Cand te fura in halul asta, nu ma mir. Cam asa a fost tot campionatul. La Sibiu cand a primit m..e de la aproape toata sala nu a fost nici o problema. Toate iesirile astea au o cauza. Nu sare el de nebun. Dar noi in tribune (oriunde Sibiu, Cluj, Oradea, Pitesti) suntem niste sfinti? 
15 May 2019 18:40
-1 
eu am fost in sala si nu stiu despre ce vorbesti. Stii ce vad de fiecare data in sala la Sibiu ? Ca oaspetii sunt aplaudati atat la inceput cat si dupa meci. Ca galeria oaspetilor e de multe ori salutata de galeria Sibiului. Desigur, nu e sala de teatru la fiecare meci, dar nici tu nu trebuie sa fii actor aici.  
16 May 2019 14:49
trancer Silvasan
0 
Când tu ești antrenor și la o faza banala sari ca un apucat și te calmează Dorsey și Hagi e clar ca ai o problema mare... asta pe lângă celelalte probleme mari pe care le mai ai! 
15 May 2019 21:38
-3 
trancer, prietene, daca pentru tine faza aceea a fost banala ... nu stiu cine are probleme mai mari. 
15 May 2019 22:05
0 
Serios? Un fault (sau nu) pe la începutul jocului justifica acea criza de om nebun la un antrenor? Mai gândește-te. 
16 May 2019 10:02
Stefan Cj trancer
-1 
Despre ce discutam? Un fault inexistent la care a fost sanctionat Kuti in prima repriza. Un end one neacordat la Foulland, faza la care a zibucnit Silva. Sa fim intelesi. Nu sa sunt de acord ca a injurat, dar nici sa plece capul. Daca cele 2 faze din punctul tau de vedere au fost banale, imi pare rau! Si repet Noi in tribune avem dreptul sa injuram? Si aici ii raspunnd si la underCat la comentariul de mai sus. In toamna la Sibiu aproape toata sala a strigat m..e Silvasan! m..e U! La Televizor s-a auzit foarte clar.  
16 May 2019 18:23
Oldtimer O fi din etimologia...
0 
numelui. Radacina numelui este latinescul Silva = padure. Extrapoland putin, Silvasan = om de/din padure...dupa unele manifestari de gestica si limbaj, adresate inclusiv sportivilor pe care ii antreneaza (parerea d-lui), cam de acolo ar fi.....din padure 
16 May 2019 17:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
underCat hai las-o...
0 
e campanie electorala, nu te mai crede nimeni. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 12:58
gyke :)))
0 
Mai degraba coma alcoolica... 
click pt. Articol 20 May 2019 12:24
sibman Astepti degeaba.
0 
Ciroza hepatica o sa scrie pe fruntea ta. :) 
click pt. Articol 20 May 2019 11:58
0 
Asa e, domnul Grigoras a fost unul din artizani si la acel blat evident. Old habits die hard. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:47
mihaitha Normal
0 
Pai daca hotia se apara la guvernare, ce te astepti de la un rahat de federatie sportiva? 
click pt. Articol 20 May 2019 08:45
mihaitha Promit
0 
De azi incepand o sa pun deoparte cate un leu in fiecare zi, pana in ziua in care FRB ia masuri si impotriva celor trei destepti care au stricat meciul. Cand se anunta si decizia aia, ma duc si beau tot ce am adunat. Am o presimtire ca ma voi face pulbere. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:38
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀